Skocz do zawartości

Uzupełnienie zestawu do Synty 6" do 1000zł


kuba233

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaoszczędziłem trochę pieniędzy i chciałbym uzupełnić mój zestaw Synty 6" o jakieś ciekawe okulary i filtry. Aktualnie posiadam jedynie dwa kitowe okulary (10 i 25mm), ortho 6mm do planet i filtr księżycowy. 

Zastanawiałem się nad tym filtrem do DSów:

https://www.teleskopy.pl/Orion-SkyGlow-Broadband-szerokopasmowy-filtr-wizualny-1,25--(-05660)-teleskopy-4139.html

Aktualnie najczęśniej używam 10mm do planet a przy lepszym seeingu 6mm, księżyc najlepiej widać w 25mm. Z DS to obserwowałem tylko Andromedę ale z uwagi na to, że mieszkam pod dużym miastem była ona widoczna jako jedynie lekka mgiełka z jaśniejszym środkiem, liczę, że ten filtr trochę pomoże. Za jakieś dwa tygodnie planuję pojechać za miasto na oglądanie DS więc to będzie dobra okazja do wypróbowania nowego sprzętu. Nie mam żadnych dokładnych preferencji, sam zbytnio nie wiem w co warto zainwestować i na co najlepiej najpierw wydać pieniądze żeby była znaczna różnica w obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie zastanowiłbym się nad okularem Morpheus, wg mnie 12,5 mm, choć 17,5 mm też można rozważyć. W Delcie są teraz w dobrej cenie.

Filtr mgławicowy to dobry pomysł. Oprócz SkyGlow jest jeszcze Baader UHC-S. Na wąskopasmowy UHC raczej nie starczy kasy.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Poszukaj w sieci opinii o tym filtrze. Wydaje mi się, że miałem go dawno temu i nie działał zgodnie z moimi wyobrażeniami. 

Rada - jeśli chcesz coś kupić, to kupuj raz a dobrze. Filtry LP działają tak sobie. Szukaj raczej ciemniejszego nieba. 

Do Twojego teleskopu warto kupić jakieś Explore Scientific 82 stopnie. 

Teleskop ma światłosiłę F8? 

Potrzebne Ci okulary dające źrenicę wyjściową około 4,5-5mm i 2-2,5mm. 

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

Okular 40mm da ŹW=5mm, ale nie wiem jakie szkło tu mam Ci polecić. Dobre są bardzo drogie szkiełka jak TV Panoptic. 

Okular 30mm da ŹW = 30mm/8 = 3,75mm.Tu polecam ES 30mm 82deg. Lub tańszy ES 28mm 68deg. 

ES 18mm da ŹW = 18mm /8 = 2,25 mm. Zakres 2-2,5mm to najlepszy zakres do obserwacji.

Na Twoim miejscu zacząłbym od zakupu ES 18mm 82deg. Później kupiłbym ES 28mm 68deg a lepiej, choć drożej, ES 30mm 82deg. 

Te kitowce to bardzo słabe szkiełka. 

Jeśli filtr, to dwucalowe Lumicon UHC lub Astronomik UHC. Później Lumicon OIII. 

Może polaryzacyjny, zmienny do Księżyca, jak lubisz. 

I to na początek wystarczy. 

 

EDIT zacząłem pisać a w międzyczasie kolega odpowiedział. Morpheus to też dobre okulary. Nawet mam dwa, tylko nie było kiedy ich sprawdzić. Czekam na jesień. Pole trochę małe jak na moje upodobania, ale ciekaw jestem jak z jakością w moim sprzęcie. 

Ja zwykle kupuję z giełdy tu, na astromaniak.pl czy astropolis.pl. Albo na promocjach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkyGlow jest spoko, miałem raz, sprzedałem, teraz mam znowu + dodatkowo UB. Z pewnością pomoże przy mgławicach, do galaktyk to już różnie. Pewnie będę sprzedawał go ale to może po zimie dopiero.

A ile masz tych funduszy + gdzie chciałbyś poprawę? Ja też bym proponował dokupić na sam początek coś z okolic 12-15 mm szerokokątnego. Skoro masz ortho 6 mm do planet to tutaj nic Ci już nie potrzebne.

Z długich to żeby nie nadwyrężać budżetu brałbym SWANA 33 72 stopnie z giełdy, powinieneś znaleźć go za jakieś 300-350 zł. U Ciebie na spokojnie będzie dawał super obrazy, jest wygodny. Dodatkowo jak dokupisz Barlowa GSO ED 2x (160-200 zł używka) to w połączeniu z SWANem 33 będziesz miał praktycznie drugi okular 16.5 mm :) żeby wypełnić lukę między 33 a powiedzmy 12.5 mm Morfeuszem.  Dodatkowo przy użyciu samej soczewki barlowa wkręconej w okular będziesz miał odpowiednik okularu 20-21 mm :) Same plusy takiej konfiguracji.

Zamiast kupować ESa 30 mm 82 stopnie to za te pieniądze kupiłbyś sobie 8" Newtona  :) SWAN będzie idealny, 4 mm źrenicy i 2 stopnie pola. Na Veila, Andromedę czy M42 w zimę jak w sam raz. Podwójna w Perseuszu będzie w nim petarda..

Morfeusze są mega fajne ale drogie, może lepiej poszukać używki ES 14 mm 82 stopnie (450 zł)? Filtr możesz tego SkyGlowa kupić ale polecam rzucić hasło na giełdę i za te same pieniądze (a nawet trochę mniej ~220-250zł) kupić 2" używany, bądź czekać na jakiś lepszy jak radzi kjacek, żeby nie kombinować potem i kupić raz a sprawdzony sprzęt.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lolak89 napisał:

Z długich to żeby nie nadwyrężać budżetu brałbym SWANA 33 72 stopnie z giełdy, powinieneś znaleźć go za jakieś 300-350 zł. U Ciebie na spokojnie będzie dawał super obrazy, jest wygodny.

Zgadzam się ze SWAN 33mm przy tej światlosile to bardzo dobry pomysł. Ja swojego bym za 300zł nie sprzedał, ale warto polować na używkę. 

I w sumie nie wiem czemu nie iść za ciosem i nie kupić SWANa 20mm lub 15mm?

A zamiast filtru skyglow to bak paliwa i wyjazd pod ciemne niebo. ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zauważyłem, że większość z was proponuje filtry 2?, z uwagi na to, że kitowe okulary są 1,25? skupiłem się głównie na takich średnicach. Czy jest jakaś różnica między filtrem 2? a 1,25?? Z tego co widzę w rożnych sklepach to cena jest prawie dwa razy większa. 
 

Ciężko mi jest stwierdzić gdzie dokładnie chciałbym polepszyć obserwacje. Może to tylko dlatego, że nigdy nie patrzyłem przez lepszy okular ale te kitowe nie wydają mi się aż takie złe. SWAN 33mm wygląda bardzo fajnie ale powiększenie rzędu x36 nie będzie zbyt małe?

 

A co właśnie powiecie o używanym ES 18mm? Byłoby to coś idealnie między kitowymi 10 i 25.

 

9 godzin temu, pmochocki napisał:

A zamiast filtru skyglow to bak paliwa i wyjazd pod ciemne niebo. ?

Dobson niestety nie należy do zbyt mobilnych i mieszkam w prawie dobrych warunkach do oglądania nieba. Z tego co w internecie wyczytałem to Andromeda nie jest widoczna z miasta. Z mojego ogródka pod miastem była widoczna jako lekka mgiełka więc przy użyciu takiego filtra mam nadzieję, że będę mógł oglądać jakieś jaśniejsze DSy gdy nie ma czasu na wyjazd gdzieś dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kuba233 napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Zauważyłem, że większość z was proponuje filtry 2?, z uwagi na to, że kitowe okulary są 1,25? skupiłem się głównie na takich średnicach. Czy jest jakaś różnica między filtrem 2? a 1,25?? Z tego co widzę w rożnych sklepach to cena jest prawie dwa razy większa. 

No filtr jest większy - Filtr 2" wkręcisz w redukcję i dasz radę używać z okularami 1,25". W drugą stronę się nie uda.

 

31 minut temu, kuba233 napisał:

Ciężko mi jest stwierdzić gdzie dokładnie chciałbym polepszyć obserwacje. Może to tylko dlatego, że nigdy nie patrzyłem przez lepszy okular ale te kitowe nie wydają mi się aż takie złe. SWAN 33mm wygląda bardzo fajnie ale powiększenie rzędu x36 nie będzie zbyt małe?

Równie ważnym parametrem jak powiększenie jest źrenica wyjściowa. Dla obiektów o niskiej jasności powierzchniowej jak galaktyki i mgławice emisyjne czy refleksyjne jest to parametr kluczowy. Patrząc na Twój zestaw okularów to takiego okularu Tobie własnie brakuje. Okular o źrenicy wyjściowej 4-5mm.

 

54 minuty temu, kuba233 napisał:

A co właśnie powiecie o używanym ES 18mm? Byłoby to coś idealnie między kitowymi 10 i 25.

Ale sęk w tym, że nie musi być idealnie po środku. W sumie zazwyczaj wystarczają trzy okulary o źrenicach wyjściowych: 

  • 4-5mm już pisałem
  • 2-2.5mm kiedy to oko widzi najostrzej
  • 0.8-1.2mm do dużych powiększeń
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pingwin napisał:

Ja dołączę się do pytania. Czy Es 14mm 1.25"  82* nada się do synty 6"?

ES 14mm poleca się do Synty 8", bo przy światłosile f/6 daje 2.5mm źrenicy wyjściowej.

Tak jak @kjacek pisał wyżej do Synty 6" i swiatłosile f/8 raczej pasowałby ES 18mm. Lub jak ja pisałem SWAN 20mm 72*.

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Filtr polaryzacyjny taki regulowany, filtr słoneczny (folia Badera) 

 

Filter polaryzacyjny też fajny pomysł. 

 

Co do folii, to może to trochę głupie ale nie wiem czy potrafiłbym zaufać, jeden błąd i możesz mieć problem do końca życia więc słońce sobie chyba odpuszczę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pmochocki napisał:

Tak jak @kjacek pisał wyżej do Synty 6" i swiatłosile f/8 raczej pasowałby ES 18mm. Lub jak ja pisałem SWAN 20mm 72*.

Moim zdaniem SWANy to do F8, F10 itd. 

Im bardziej światłosilny teleskop, tym gorzej sobie radzą. Na pewno nie do F5. Ale czy do F6, to trzeba by sprawdzić. Bo to się po prostu zapomina jak nie ma człowiek takiego sprzętu. 

Okular 14mm w teleskopie F8 da źrenicę wyjściową=14mm/8=1,75mm

Takie trochę większe powiększenie. Jeszcze nie ciemno, ale już trochę poza najbardziej akceptowalnym zakresem 2-2.5mm. 

A ogólnie przyjęty zakres akceptowalny to 1-5mm. Ale i 0,8mm niekiedy da radę. 

To dość dobry okular. Bierz, jeśli masz już coś w zakresie 2-2,5mm. Jeśli nie, to też warto.

Czasem na giełdę trafia coś co niekoniecznie jest 'w punkt'. Ale jeśli bawimy się w to hobby to można kupić, sprawdzić i jeśli nie pasuje, to odsprzedać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kuba233 napisał:

Filter polaryzacyjny też fajny pomysł. 

 

Co do folii, to może to trochę głupie ale nie wiem czy potrafiłbym zaufać, jeden błąd i możesz mieć problem do końca życia więc słońce sobie chyba odpuszczę.  

Oj tam, jedno oko zostanie ?

A serio to kup sobie folię ND5. Nawet mniejszą niż apertura i popatrz na Słońce. Wygląda to ciekawie, zwłaszcza, gdy są plamy. Możesz kupić filtr UV block do tego. 

Nawet jeśli folia będzie miała dziurkę, to nic złego się nie stanie. Ale trzeba uważać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kuba233 napisał:

SWAN 33mm wygląda bardzo fajnie ale powiększenie rzędu x36 nie będzie zbyt małe?

Z tego co w internecie wyczytałem to Andromeda nie jest widoczna z miasta. 

Okular 33mm da ŹW = 33mm / 8 = 4,1mm

Dobra ŹW do słabszych obiektów. 

Mniejsze powiększenie też jest ciekawe. Widzisz szersze pole. Fajnie, gdy okular o długiej ogniskowej jest szerokokątny. A takie trudno zrobić. 

Szerokie pola gwiezdne są niesamowite. 

EDIT Od takiego większego powiększenia warto zacząć szukać obiektu. W szerszym polu łatwiej jest się zorientować. Później zwiększamy power. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. W planach jest zakup SWANa 33mm dla DSów, ES 18mm dla idealnej źrenicy wyjściowej i średniego przybliżenia oraz filtr Lumicon UHC.  Jednocześnie raczej się w budżecie nie zmieszczę więc będę powoli polował używek na giełdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na obserwacje. Spojrzysz przez Morpheusa i sam ocenisz czy jest wart swej ceny. Mam 12,5 mm ale będziesz miał pogląd na 17,5 mm. Wrażenia obserwacyjno-estetyczne są zaskakujące.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie obserwowałem nieba w mieście ale z tego co czytałem to Andromedę widać z miasta gołym okiem. Kiedyś robiłem "eksperyment" (mieszkam na wsi), że stawałem twarzą do latarni. "Naświetliłem" oczy, robiłem dwa kroki w bok tak by latarnię zasłonić krzakiem i sprawdzałem czy widać M31. Widać, trzeba chwilę odczekać ale widać (mimo łuny wokół krzaka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Karol_C napisał:

Nigdy nie obserwowałem nieba w mieście ale z tego co czytałem to Andromedę widać z miasta gołym okiem. Kiedyś robiłem "eksperyment" (mieszkam na wsi), że stawałem twarzą do latarni. "Naświetliłem" oczy, robiłem dwa kroki w bok tak by latarnię zasłonić krzakiem i sprawdzałem czy widać M31. Widać, trzeba chwilę odczekać ale widać (mimo łuny wokół krzaka).

W takim razie strona, na której to sprawdzałem musiała kłamać. Być może w noc, w którą ją obserwowałem były lekkie chmury rozmywające obraz. Niemniej, ja przez szukacz widziałem ją jako małą kropkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kuba233 napisał:

W takim razie strona, na której to sprawdzałem musiała kłamać. Być może w noc, w którą ją obserwowałem były lekkie chmury rozmywające obraz. Niemniej, ja przez szukacz widziałem ją jako małą kropkę. 

Zależy od LP w miejscu obserwacji. Ja widuję z dość mocno zaświetlonego miejsca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Karol_C napisał:

Nigdy nie obserwowałem nieba w mieście ale z tego co czytałem to Andromedę widać z miasta gołym okiem. Kiedyś robiłem "eksperyment" (mieszkam na wsi), że stawałem twarzą do latarni. "Naświetliłem" oczy, robiłem dwa kroki w bok tak by latarnię zasłonić krzakiem i sprawdzałem czy widać M31. Widać, trzeba chwilę odczekać ale widać (mimo łuny wokół krzaka).

Nie wiem jakiej wielkości miasto masz na myśli ale raczej nie za duże. Z obrzeży Gdańska, który raczej nie jest metropolią M31 nie jest widoczna gołym okiem. Według mnie, żeby zobaczyć ją gołym okiem musimy mieć do dyspozycji naprawdę niezłe wiejskie niebo. Ale możliwe, że moje oczy nie są już zbyt sprawne i niewiele widzą...

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)