Skocz do zawartości
lemarr7

Okular WA 66 15 mm Starguider

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zastanawiam sie nad wyborem okularu do Synty 6 , poniewaz na razie mam tylko okulary z zestawu plus 6mm ploessl Vixen. Teleskop i okulary to sprzet uzywany. Chcialbym dokupic chociazby jeden lepszy okular od posiadanych i zastanawiam sie wlasnie nad wymienionym w temacie WA 66 15 mm. Jezeli ktos testowal taki okular lub podobny prosze o odpowiedz. Na razie ogladam planety i Ksiezyc. Liczylem na jakies DSy ale do tej pory [ w okularach kitowych]  widzialem tylko Galaktyke Andromedy i to dosc slabo. Miejscowke mam mysle  dosc dobra - wiejskie niebo , na mapie Light Pollution kolor jasno- zielony. Jest to Pojezierze Brodnickie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To nie będzie zły wybór przy tej światłosile i w klasie econo. Całkiem sensowny jest też GSO SV 15 mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Popieram !  Mam takie 2 do bino-nasadki , swietne !  Lekkie, daja fajne obrazy, b. dobre odwzorowanie bieli. Pole 66 st. jest w zupelnosci wystarczajace 

dla oka obserwatora, nie musza byc 82 st.  i krecenie galkami , by widziec az do granic pola widzenia.  No i ekonomiczne ! 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten GSO SV 15 mm widze ze chyba jeszcze lepszy , a niewiele drozszy. Dziekuje za podpowiedz. Jezeli chodzi o moje okulary setowe , widze ze 10 mm wlasciwie nie dodaje zadnych szczegolow na planetach w porownaniu do 25 mm. No moze 1 pas na Jowiszu wiecej. Ksiezyc tez najlepszy byl w 25mm, np w srode prawie pelnia, oslepiajacy ale z masa szczegolow: jakby pekniecia , bardzo jasne i ciemniejsze kratery, biale plamki , niezle. 

Mam jeszcze pytanie jak duza moze byc poprawa obrazow dawanych np przez ten GSO SV w porownaniu do tych Kellnerow ktore mam? 

Dziekuje za zainteresowanie moim tematem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Różnica będzie spora - pole, transmisja i kontrast znacząco wzrosną. O ile ten kitowy 25 mm jeszcze obleci na początek, to 10mm jest fatalny i nada się tylko jako zatyczka do wyciągu.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, lemarr7 napisał:

Ksiezyc tez najlepszy byl w 25mm, np w srode prawie pelnia, oslepiajacy ale z masa szczegolow: jakby pekniecia , bardzo jasne i ciemniejsze kratery, biale plamki , niezle. 

Do Księżyca warto kupić filtr polaryzacyjny zmienny 2 calowy. 

A do tego czasu można obserwować wieczorem, kiedy nie ma tak dużego kontrastu między Księżycem a niebem. 

Poza tym, Księżyc najciekawszy jest nie w czasie pełni, tylko gdy jest mniejszy. Gra cieni na powierzchni wydobywa wtedy dużo szczegółów niewidocznych w innym czasie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta