Skocz do zawartości

Master's Class - uwagi do zwycięskich prac - lipiec 2019


Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem moja kolej. Uwagi poniżej

Miejsce I - M 8 i M 20 - autor Łukasz Sowa.

Należy podkreślić ładnie dobrany, zrównoważony kadr i przede wszystki dobór obiektów do pola widzenia zestawu. Nie są to małe plamki a konkretnych rozmiarów mgławice. Taki ich wymiar pozwolił na pokazanie szczegółow. Łukasz ładnie pokazał też kolorystykę obu obiektów we wszystkich jej odcieniach. Bardzo podoba mi się spokojna kolorystyka M 20. Dzięki temu zdjęcie przyjemnie sie ogląda i  wcale nie dziwię się że zostało tak wysoko ocenione. Ma też swoje minusy- dla mnie największym jest kształt i kolor gwiazd. Są w większości białymi plamkami w obwódce koloru, a powinny mieć jakić gradient tego koloru , sugerujący że są kulkami. To powoduje że przy ich prawidłowej kolorystyce ten kolor trochę mało widać. Druga sprawa to szumek widoczny w okolicach mgławic. Można było postarać się o jego usunięcie, bo okolice mgławic różnią się od całego tła.

Miejsce II - Droga Mleczna - autor Mateusz Dobosz.
Zdjęcie fajnie się ogląda i ocenia bez "rozklikania" miniatury forumowej. Ma może nieco za małe nasycenie koloru i oryginalną kolorystkę, ale jest to wszystko w granicach poprawności tej fotki i wiele to się nie da poprawić. Niestety gorzej wygląda na zbliżeniu, ale to co widać nie wynika z nieumiejętnej obróbki a z ograniczeń sprzętowych. Krótkie klatki bez prowadzenia nie do końca pozwoliły uniknąć widocznego ruchu gwiazd. Na to nałożyły się wady optyki i w efekcie mamy cały festiwal kształtów gwiazdek. Warto chyba byłby poświęcić nieco więcej czasu na akwizycję, co pozwoliłoby uniknąć sporego szumu widocznego na całym zdjęciu.

Miejsce III - NGC 7000 - autor Paweł Maroń.
Co widzimy patrząc na to zdjęcie? Gwiazdy! Małe, duże, całkiem malutkie - ładnie kolorowe. A co jest tematem zdjęcia - mgławica. I choć jest ładnie pokazana, z ładnym nasyceniem,szczegółem i kolorystyką to wielkość gwiazd zabija jej obraz. Obróbka gwiazd z kamer CMOS to jest duża sztuka i powiem szczerze że znam trzech, może czterech polskich astrofotografów, którzy są w stanie to dobrze zrobić. Paweł, pomimo jej mankamentów to jedna z najlepszych fotek tej pierwszej edycji konkursu. Moja ulubiona kolorystka mgławic wodorowych.

Miejsce III - M 16 - autor Marcin Hałaczkiewicz
Zdjęcie na pierwszy rzut oka jest nieco za ciemne. I chociaż detal w centrum pokazany jest bardzo ładnie to praca sporo traci w odbiorze właśnie przez to bardzo ciemne otoczenie. Wybrana kolorystyka jak najbardziej prawidłowa , z odrobiną zieleni. Niezbyt do tego mi pasuje taki różowawo-cielisty kolorek w centrum. Być może zdjęcie jest ciemne w odbiorze także z powodu bardzo zgaszonych gwiazd. Ładny kadr i prawidłowo dobrany obiekt do FOV setupu.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel polecił i przypiął ten temat
  • wessel usunął z polecanych i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)