Skocz do zawartości

Kolor warstw antyrefleksyjnych w produkowanych teraz lornetkach


Ikkos

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Jako że jest to moja pierwsza wiadomość (choć jest to drugie forum astronomiczne na którym jestem, może z kimś drugi raz się witam, ale więcej odpowiedzi mi tylko pomoże), chciałbym się z wami ciepło przywitać i opowiedzieć na początek coś o sobie, dlaczego tutaj jestem i przejść do mojego pytania na które mam nadzieję otrzymać od was odpowiedź.

 

Mam na imię Patryk, pochodzę z Krakowa i za kilka miesięcy skończę studia na Akademii Górniczo-Hutniczej. Co prawda kierunek raczej niezwiązany z astronomią, ale w szkole średniej takie przedmioty jak Geografia oraz Fizyka i Astronomia na poziomie rozszerzonym ukończyłem z bardzo dobrymi ocenami. Jestem więc dość młodym człowiekiem i jakieś pół życia temu interesowałem się mocno astronomią. Miałem jakąś lichą lornetkę oraz lunetę produkcji Rosyjskiej, oraz co najważniejsze - możliwość spędzania wieczorów przed domkiem na wsi, z dala od większych ośrodków, z cudownym niebem nad głową. Niestety sprzedaż tejże działki zakończyła moje zainteresowanie astronomią.

 

Jakiś czas temu zacząłem ponownie czytać o nowinkach z zakresu astronomii i uświadomiłem sobie, że w wieku dwudziestu paru lat mógłbym sam spakować sobie lornetkę do plecaka i raz na jakiś czas pojechać gdzieś za miasto i poobserwować gwiazdy i inne planety. Od kilku dni buszuję w internecie poszukując dobrej lornetki, na którą chciałbym wydać nie więcej jak pół tysiąca złotych. Zauważyłem że niestety urządzenia te mocno podrożały w ciągu kilku lat. Wybór ograniczyłem do następujących pozycji:

  1. Nikon Aculon 10x50 (A211)
  2. Delta Silver 10x50
  3. Bushnell Legacy 10x50 WTP

 

Niestety okazało się że ten model Delty jest w sklepach niedostępny, a sprzedawcy nie potrafili mi odpowiedzieć na pytanie, czy i ewentualnie kiedy będzie dostawa. O Nikonach wyczytałem, że mocno zeszli z jakością, jednak jeśli ktoś z szanownego grona posiada model Aculon z paru ostatnich lat i sądzi inaczej, to chętnie poczytam. W sklepie został polecony mi Bushnell Legacy, jednak po sprawdzeniu w internecie nie znalazłem zbyt wielu opinii o tej lornetce od ludzi interesujących się astronomią. Może ktoś z was ma taką lornetkę, albo przynajmniej coś o nich od kogoś słyszał? Przechodząc teraz do problemu który umieściłem w tytule mojej wiadomości, z tego co wyczytałem to ten model Bushnell jest wyposażony w warstwy antyrefleksyjne koloru czerwonego. Sam pamiętam jak i czytałem niedawno na forach, że ten kolor jest nienajlepszy jeśli chodzi o obserwację nieba nocą, że powinno się wybierać lornetkę z barwą niebieską czy zieloną. Od sprzedawcy w sklepie z urządzeniami do badania nieba powziąłem jednak wiedzę, jakoby przy dzisiejszej technologii produkcji barwa warstw refleksyjnych nie robi żadnej różnicy. Chciałbym tutaj utwierdzić się w przekonaniu, że tak jest.

 

Pozdrawiam Was,

Patryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jakie masz tam niebo, gdzie chcesz obserwować? Widzisz Drogę Mleczną? Ile masz lat? Starsza źrenica oka nie otwiera się bardzo mocno. 

Dlaczego 10x50? Jest co prawda chyba najczęściej polecana, choć szczerze mówiąc nie wiem dlaczego. 

Statyw już masz? Albo lepiej żuraw.

Lornetek nie znam, Akulon gdzieś na forum miał słabe opinie. Miałem Nikona 10x50 EX, to lornetka, która jest zwykle polecana na początek. Jednak lornetki trzeba dotknąć i zobaczyć, czy pasuje. W dzień i zwłaszcza w nocy. 

Dla mnie 10x50 jest za mała, 15x70 jest optymalna. Później wolę refraktory. 

Poszukaj w okolicy ludzi, którzy obserwują lornetkami, daj ogłoszenie. Zobacz sprzęt i to da Ci więcej niż nasze rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. W oddali przeszkadzają światła Krakowa, ale
  2. tak, widać Drogę Mleczną.
  3. Mam dokładnie 23 lata.
  4. Myślę że będzie dla mnie najbardziej odpowiednia, mniejsze powiększenie mogłoby mi nie wystarczyć.
  5. Tak mam statyw.

A Nikon EX jest dla mnie za drogi, chcę trochę tańszy sprzęt.

Dziękuję Ci za pomoc,

Patryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ten Nikon 10x50 ex nie podszedł. Jakość średnia+. Ta Ecotone, jaką radzą koledzy z astropolis.pl to podobna klasa. 

10x50 to nie jest duże powiększenie. 

Poczytaj o tym Akulon'ie. Może to dobry wybór w tym zakresie cenowym. 

Najlepiej lornetkę odebrać osobiście, można sprawdzić kolimację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Jaro666 napisał:

Nikon 12x50 SE, Nikon 8x30 E II, Fujinon 10x50 to w miarę dostępne cenowo sprzęty o doskonałej jakości obrazu. Tych lornetek już się praktycznie nie sprzedaje, są doskonałe i nie traca na wartości.

Dla bardziej 'snobów' Swarowski, Leica, Zeiss.

No rzeczywiście dobry i DROGI sprzęt... Nie nazwałbym tego 'w miarę dostępnym cenowo' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, miałem bardziej na myśli że za 3k masz lornetkę która daje praktycznie identyczny obraz jak te za 10k ;)

Nie jestem krezusem żeby była jasność hehe. 

Zauważ Nikon SE kosztował jak go jeszcze produkowali 2,6k a obecnie bez 3k się nie obejdzie :) lokata kapitału można powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdy dla danego modelu znajdziesz wykres transmisji. Na jego podstawie można stwierdzić czy kolor powłok ma wpływ na jakość obrazu. 

Np. ta lornetka

https://www.optyczne.pl/214-Test_lornetki-Nikon_SE_8x32_CF.html

ma powłoki "Zielono-granatowe na obiektywach" a jej wykres wygląda tak:

46399_nik8x32se_transm.jpg

Czyli mamy wysoką transmisję i "gładki" wykres (kolorystyka obrazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)