Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze DSa do obserwacji.


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Astrofotowyjadacze,

 

Laik wśród amatorów pisze do was z pytaniem jak w temacie, ale w treści pojawią się też pytania bonusowe dlatego dziękuję za cierpliwość. 

Ad rem 

W sobotę wyjeżdżam wreszcie poza miasto z teleskopem i chciałbym upolować jakiegoś DSa który będzie w moim zasięgu. Nie chciałbym celować w coś czego i tak nie wyciągnę ze zdjęć. Zbyt rzadko mam okazję się wyrwać a tu szykuje się nów i w miarę dobra pogoda.

 

Sprzęt jakim dysponuję:

MAK 127 na statywie eq3-2 z prowadzeniem w jednej osi. Tak wiem - nie jest to ani najlepsza konstrukcja ani najlepszy statyw do DSów. W planach mam zmianę statywu do EQ-5 lub NEQ-5 w przyszłym roku. Na HEQ-5 raczej mnie nie stać - chyba że nie warto i lepiej dozbierać - dajcie znać. Zmiana apertury lub konstrukcji też w planach. Może jakieś APO albo SCT.

 

Czujniki:

Kamera planetarna T7 - chiński odpowiednik ASI120MM - jej raczej do DSów nie użyję.

Canon 500D z T-ringiem.

Oba czujniki są na lekkim oversamplingu. Przydałby się korektor pola z redukcją ogniskowej. Chyba muszę zmienić listę zakupową.

 

Filtry:

Niestety brak. W planach UHC eos clip i może H-alpha... Zdecydowanie muszę zmienić listę zakupową. 

I tu pytanie bonusowe: Czy posiadając filtr robię light framy tylko z filtrem czy robię też bez filtra i stackuje razem z tymi przefiltrowanymi?

 

Obiekty brane pod uwagę:

NGC 6888 - mgławica półksiężyc - idealnie wpisuje się w pole widzenia aparatu, ale nie jestem pewien czy wyciągnę ją ze zdjęć bez żadnego filtra... Poza tym czytałem że wymaga ona długich czasów ekspozycji.

NGC 6826 - mgławica mrugająca.

NGC 6543 - mgławica kocie oko.

Wszystkie trzy będą przechodziły blisko zenitu. Jestem też otwarty na inne propozycje. Interesują mnie raczej mgławice, mniej gromady.

 

Uff trochę się rozpisałem. Wytrwałym czytelnikom dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto... "Obserwacje Foto" ;) kurcze chyba nie wyedytuję już tego tytułu.

Chętnie podjechałbym na Kudłacze (jeszcze nigdy tam nie byłem a wiem, że to mekka krakowskich astromaniaków)... niestety na tą chwilę nie mam takiej możliwości. Dzisiaj wyjeżdżam do rodziny na wieś i korzystając z okazji biorę maczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)