Skocz do zawartości

Kto pomoże? ? Pilne


paula159

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli do samych planet, to polecam ortho 10mm:

https://deltaoptical.pl/okular-baader-classic-ortho-10-mm-1-25-quot?from=listing&q=ortho

Ma mało komfortową odległość od oka, ale kontrast jest w tej klasie cenowej bardzo dobry, a to jest ważne przy "łowieniu" szczegółów tarcz planet.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnie nisko położonych planetach i słabym seeingu nie ma co szaleć z powiększeniami.  Jeśli chodzi o serię ES to polecam 8,8 da optymalne powiększenie .  Zawsze potem można dokupić soczewke barlowa GSO Ed 2x  2 calową i mieć coś na mega warunki.

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10" to już spore lustro. Ale warto uważać z dużymi powiększeniami i dużą jasnością tego f5. Orto dobrze się spisuje przy planetach bo daje jeden z najlepszych kontrastowych, ale nici c z tego jak maszyna jest tak duża. Osobiście z doświadczenia wiem, że 10 mm to zdecydowanie sporo i przy większości obserwacji nie da się z tego skorzystać. Głównie przez słaby seeing, który w rzeczywistości na poziomie 2" jest kilka razy w roku. Więcej skorzystasz z 14 mm i większym polem widzenia oraz większą niż ma ortoskopowy okular odległością dobrego widzenia. W czasie pokazów mam okazję zaobserwować jakie są odczucia wręcz laików w tym zakresie. Czy widza więcej czy wręcz słabo. Przy TeleVue 14 mm jakość obrazu jest zawsze super. Szkło lantanowe, 2,5 cm FOV no i względnie duże pole widzenia daje fajny obraz planet. Mogą się ona wydać jakby mniejsze niż przy takim samym ORTO, ale to tylko przez większe pole widzenia. Przez ORTO trudno się patrzy i wielu mlaska przy oglądaniu. Sam mam niesmak choć może trzeba byłoby kupić ORTO z górnej półki.

Szczególnie okulary o krótkich ogniskowych trzeba kupować jak najlepsze, no i niestety drogie. Z drugiej strony na forum często widać jak koledzy sprzedają takie grótkoogniskowce. Widać jest przyczyna. Rzadko się z nich korzysta.

Do planet najlepszy jest SCT a nie Newton. Rożnica w cenie jest kolosalna, ale taka jest prawda. Ostatecznie SC. To co widać na zdjęciach to wynik składania obrazu z tysięcy klatek. Oko tego nie zobaczy. Choć bywają fenomenalni obserwatorzy, ale nie wiem jak oni to robią. Potrafią narysować rzeczy, których na zdjęciach próżno szukać. Ale artyści zupełnie inaczej patrzą na świat niż ja. 

Duże powiększenie to częsta korekta ustawienie teleskopu. Jeśli jest manualne prowadzenie zostaje Ci krótki czas na obserwacje bo planeta ucieknie z pola widzenia. Stąd częściej planeta lata w okularze niż ja widzimy w spokojnych warunkach. Warto o tym pamiętać. No i Dobson 10" to cudowna maszyna.

No i rada ostatnia. Choć dobrymi radami to piekło jest wybrukowane. Podobno.

Okulary kupuj zawsze najlepsze na jakie cię stać. A nawet jeszcze lepsze. Duże apertury (w tym i nasze 10") najlepsze są pod dobre niebo, a do nich nasze niebo nie należy. NA początek wybierz dobrą soczewkę Barlowa. Choć ogólnie psują one obraz, ale dobrej jakość sprzęt nie jest taki zły. Zmniejsza on jasność teleskopu podnosząc kontrast planety. Stąd daje to lepszy efekt. Soczewka to mniej więcej połowa lub 1/3 ceny okularu. Zawsze się przyda w tak jasnej tubie. 

Udanych łowów.

  • Like 1
  • Thanks 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście stawiałbym na Explore Scientific lub Baader Morpheus. Miałem w wyciągu mojego Bresserka 102/460 oba i stwierdzam, że obrazy jakie dają są bardzo ostre i kontrastowe i niezależnie co się obserwuje. ES jaki mam to 11mm (42x) a Morpheus jaki miałem to 6,5mm (71x) i przymierzam się do jego kupna(Morpheusa). Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lolak89 napisał:

Jacku, jednak temat dotyczy ogniskowej do planet ;) nie ma sensu pisanie że byś kupił 24 mm. 

No tak wynika z pierwszego postu, ale poniższy fragment wskazywał, że nie tylko do planet... 

W dniu 30.08.2019 o 15:22, paula159 napisał:

Brat mówił coś o Explore Scientific ?czytałam opinie i nie wiem czy 14 mm czy 11 mm i nie tylko chyba do planet są też inne obiekty na niebie ale głównie o planety mu chodzi ?

ESy do planet nie są najlepsze, chociaż da się. Te okulary lepiej sprawdzają się na DSach. 

Ja planeciarzem nie jestem, nie podpowiem dobrze. Do planet mam ortho. Ale to specyficzny okular, nie każdemu pasuje. 

Morfeusze mają dobre opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)