Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze komputera do obróbki astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zaczynam od niedawna pierwsze kroki w astrofotografii, set jaki narazie mam to Nikon D610,kilka roznych obiektywow,w tym 14 f/2,8 , 50mm f/1,4 , 70-200 f/2,8 . Sky Watcher star adventurer i statyw Camrock th-70. Narazie jest ok. A teraz sedno,mam starego laptopa Lenovo G50-40 WIN 10  z matryca tylko Hd i zamierzam go zmienic na cos lepszego w cenie do 2,5k. Ktos sie troche zna i jest w stanie cos polecic? Moze byc uzywany,już wiem,ze ma byc mocny procesor, ram conajmniej 8 albo lepiej od 16 w gore,dysk ssd.

Takie cos wypatrzylem:

https://allegro.pl/oferta/dell-m4800-i7-4gen-fullhd-32gb-512-ssd-nvidia-w10-8433106065

Ale i tak licze na wasze rady i moze jakies przyklady.

Nie wykluczam zakupu zestawu stacjonarnego wraz z monitorem do max 3tys.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zbierania materiału lapek - astrolapek jak najbardziej.
Natomiast do obróbki raczej stacjonarny PCcik z minimum 17" a w zasadzie 19 porządnym monitorem. Procesotek Intela 5, RAMu minimum 8GB no i najlepiej dysk SSD. W tytule napisałeś do obróbki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że musi to być komputer do wszystkiego. Bo jeśli ma być tylko do tego celu, to najlepiej stacjonarny. W laptopach zawsze są wersje mobilne procesorów. Karty graficzne też. Tego się nie da porównać. Robisz zdjęcia aparatem, więc obie te rzeczy są kluczowe. Fotki są duże. RAWy ciężkie. Zdjęć wiele do jednoczesnego przerobienia. Jeśli jesteś w tym dobry, to jakość monitora jest co najmniej bardzo ważna. Jeśli masz w laptopie dwie karty graficzne porównaj jakość obrazów. Nawet ja ślepiec widzę różnicę bardzo dużą. Więc co najmniej coś w tym jest. Nie. Żadna karta w laptopie nie dorasta do pięt tej w pecetach.

Niektóre procesory po aktualizacji Win10 nadają się tylko do wymiany czyli razem z płyta główną. Używany laptop to zawsze wielka niewiadoma. Tym bardziej poleasingowy. Czy ty po roku sprzedałbyś maszynę za 1/4 ceny? Okazji nie ma są tylko, niestety, frajerzy, którzy dają się na nie nabrać. Wiem to z autopsji. Tak się człowiek uczy najlepiej, bo na całe życie. Używkę kup jak nie masz nic do stracenia. Padnie to padnie. Kit mu w oko. Ale jak ma to być dla Ciebie kluczowy sprzęt, to warto się choć zastanowić.

Dell ma to do siebie, że jest naprawialny. Więc jeśli musisz mieć komputer uniwersalny, to w zasadzie nie masz wyboru. Ale wybierać sprzęt markowy i u dobrych dostawców. Nie polecam w tym celu Allegro. Omijać szerokim łukiem. To jak komis. Jak się nie da sprzedać normalnie to sprzeda się na Allegro. 

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to monitor ok 24 cali (sam mam badziewie analogowy 22 całe i męczę się)

I cos przynajmniej na I5 lub ryzen 5 2600 i z 16 GB ramu.

Niebawem coś takiego jak powyżej będę miał ;) - bo w tej chwili mam 12 GB ramu i 6 rdzeniowego Phenoma na ssd i podczas niektórych operacji w PSie czy Pixie muli ....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RomekAstrobaza napisał:

Wg mnie to monitor ok 24 cali (sam mam nadzieję analogowy 22 całe i męczę się)

I cos przynajmniej na I5 lub ryzen 5 2600 i z 16 GB ramu.

Niebawem coś takiego jak powyżej będę miał ;) - bo w tej chwili mam 12 GB ramu i 6 rdzeniowego Phenoma na ssd i podczas niektórych operacji w PSie czy Pixie muli ....

 

Karta graficzna?

Zasilacz 600W czy wiecej?

Wszyscy prawie widze macie Pixi,pelna platna wersje 1,8 czy ten trial na 45 dni i co 1,5 miesiaca od nowa instalacja,czy skads inna wersja? PixInsight LE u mnie na lapku nie chciala dac sie zainstalowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam  laptopa Dell Precision M4600, z procesorem I 7 (8 wątków), karta nVidia Quadro 1000M, ( 2GB RAM), dysk SSD 320 GB tylko do systemu,  drugi dysk HDD w szufladzie, 1 TB na dane, i 32 GB pamięci RAM. Ekran jest co prawda mały, bo tylko 15,6 ", ale rozdzielczość ma 1920 x 1080. W domu podpinam monitor LCD 22" też Dell'a. Składanie kilkudziesięciu plików w DeepSkyStacker, trwa kilka minut. Używam go do wszystkiego i szczerze mogę polecić ten model. nie tylko do astro.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, KrisQ napisał:

Mam  laptopa Dell Precision M4600, z procesorem I 7 (8 wątków), karta nVidia Quadro 1000M, ( 2GB RAM), dysk SSD 320 GB tylko do systemu,  drugi dysk HDD w szufladzie, 1 TB na dane, i 32 GB pamięci RAM. Ekran jest co prawda mały, bo tylko 15,6 ", ale rozdzielczość ma 1920 x 1080. W domu podpinam monitor LCD 22" też Dell'a. Składanie kilkudziesięciu plików w DeepSkyStacker, trwa kilka minut. Używam go do wszystkiego i szczerze mogę polecić ten model. nie tylko do astro.

To calkiem przyzwoite rozwiazanie,zaraz zobacze jak cenowo wyglada,bo na moim lapku zalezy od ilosci materialu to potrafi w DSS skladac 2-3h czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnę jeszcze tu jeden wątek o pracy programów astro na kompach. Działał, działał i po aktualizacja ... nie działa. Czasem tak bywa z naszymi aplikacjami. Szukajka pomoże go odnaleźć. Ale sens rozmowy był taki, by nie przeznaczać komputera do wszystkiego, jeśli to tylko możliwe, na pracę z akwizycją czy obróbką. Niestety obróbka ma swoje wymagania, czasami. Więc postawienie super maszyny tylko na astro często jest abstrakcją. Ale nie tak do końca. Fakt jest faktem, że aktualizacje potrafią nam wystrzelić oprogramowanie w kosmos.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prowadzenia sesji można kupić coś małego leciwego i odciąć mu dostęp do internetu. By nic samo z siebie nie pchało się do aktualizowania itp. Zbieranie materiału nie wymaga demona wydajności, no chyba że ma się zamiar kręcić aviki w dużej rozdzielczości i z maks prędkością. 
To najbardziej sensowne rozwiązanie by nie używać jednego lapka do wszystkiego, szkoda nerwów. Jednego dnia wszystko śmiga a drugiego zamiast zbierać materiał to walczysz z uruchomieniem sesji bo coś nie działa. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, osman1980 napisał:

Karta graficzna?

Zasilacz 600W czy wiecej?

Wszyscy prawie widze macie Pixi,pelna platna wersje 1,8 czy ten trial na 45 dni i co 1,5 miesiaca od nowa instalacja,czy skads inna wersja? PixInsight LE u mnie na lapku nie chciala dac sie zainstalowac.

kara wg mnie to nawet i zintegrowana teraz spokojnie wystarczy :)

No chyba, że będziesz grać w gry :0 - to wtedy cos mocniejszego

Ja jade jna PixInsight Le czyli darmowa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu testowaliśmy szybkość różnych komputerów w astro aplikacjach https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14990-testy-wydajności-komputerów-w-astro-aplikacjach/

To co napisałeś w pierwszym poście - 8 lub 16GB RAM, dysk SSD i procesor 4 rdzenie (fizyczne) i będzie dobrze. Do tego koniecznie porządny monitor. W obróbce lepsze efekty uzyskasz na komputerze i3 z dobrym monitorerm, niż na i9 ze średniej jakości ekranem, który nie daje się nawet skalibrować apką wbudowaną w windowsa.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jolo napisał:

Jakiś czas temu testowaliśmy szybkość różnych komputerów w astro aplikacjach https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14990-testy-wydajności-komputerów-w-astro-aplikacjach/

To co napisałeś w pierwszym poście - 8 lub 16GB RAM, dysk SSD i procesor 4 rdzenie (fizyczne) i będzie dobrze. Do tego koniecznie porządny monitor. W obróbce lepsze efekty uzyskasz na komputerze i3 z dobrym monitorerm, niż na i9 ze średniej jakości ekranem, który nie daje się nawet skalibrować apką wbudowaną w windowsa.

Dzięki bardzo za dobry odnosnik do artykułu,  też nie pomijam tej kwestii z monitorem i zdaję sobie sprawę z tego iż monitor dobrej jakosci jest istotnym elementem zestawu. Jesteś w stanie polecić jakieś monitory wartościowe i w rozsądnych cenach a nie za kilka tysiecy dla profesjonalnych grafików. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeśli możesz to pozostań w laptopie do setupu na Win 7 Pro. Do obróbki już trzeba Win 10.

Też sugeruję użycie taniego laptopa pozbawionego dostępu do internetu do akwizycji i osobnego komputera do obróbki.

A tak w ogóle to sugeruję rozwiązanie, które już kilku kolegów stosuje:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. https://m.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-ip330-r5-8gb-256ssd-w10.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIlq_W3Iet5AIVjemyCh2NsAxaEAkYCCABEgL39_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

2.https://www.komputronik.pl/product/261869/asus-vx24ah-eye-care-.html

Na początek nauki z obrobka zdjec? Nie chodzi tu o konkretne sklepy tylko o modele sprzetu. Tak jak wspominalem,nie zajmuje sie grafika komercyjnie i nie zamierzam.Wiec sprzet nie musi byc w kosmicznej cenie tylko lepszy niz Lenovo G50-40.Badz prosze o jakies przyklady innych modeli w podobnej cenie razem do 3tys. Zewnetrzny dysk 1Tb mam,wiec o brak miejsca narazie sie nie musze martwic. Rozwaze tez stacjonarny komputer z monitorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, osman1980 napisał:

Rozwaze tez stacjonarny komputer z monitorem. 

Powtórzę się, jeśli ma to być komputerek do obróbki to rozważ to poważnie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jacek E. napisał:

Powtórzę się, jeśli ma to być komputerek do obróbki to rozważ to poważnie.

Tez tak mysle,tylko teraz fachowiec potrzebny,ktory by dobrze doradzil konkretne podzespoły do zestawu z mozliwoscia oczywiscie pozniejszej rozbudowy.Narazie chce w 3tys sie zamknac.Kiedyś trochę wiecej czasu mialem i ogarnialem sie w tym co warto montowac,ale to juz minelo ladnych pare lat i sprzet sie bardzo rozwinal.Znajde tu takiego specjaliste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intelek 5 wystarczy, Grafika jakaś Invidia minimum 8GB, pamięć powyżej 8GB i oczywiście dysk SSD 320GB w zupełności wystarczy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, osman1980 napisał:

Widziales ten monitor czy szukac cos innego?

Mam od chyba 3 lat 24" Samsunga i jestem z niego bardzo zadowolony :) W PCtku mam kartę telewizyjną i też z wyświetlaniem satelitki 0 problemów.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, osman1980 napisał:

Tez tak mysle,tylko teraz fachowiec potrzebny,ktory by dobrze doradzil konkretne podzespoły do zestawu z mozliwoscia oczywiscie pozniejszej rozbudowy.Narazie chce w 3tys sie zamknac.Kiedyś trochę wiecej czasu mialem i ogarnialem sie w tym co warto montowac,ale to juz minelo ladnych pare lat i sprzet sie bardzo rozwinal.Znajde tu takiego specjaliste?

Rozważ sprzęt poleasingowy. Często takie komputery konfigurowane są do zastosowań profesjonalnych, a nie jak te marketowe: "sprzedajmy coś co nazywa się i5, ale w cenie i jakości i3 albo gorzej". Można wyhaczyć na prawdę porządny 2-3 letni komputer, który do obróbki starczy na lata, np.:

https://www.cebit.pl/pl/p/Oferta-limitowana-8300-tower-gaming-i5-8-500-gtx1050Ti-4gb10-pro/2010 z opcją wymiany dysku na ssd 256gb

+

https://www.cebit.pl/pl/p/Dell-Ultrasharp-U2412-z-matryca-S-IPS-i-podswietleniem-LED/914

  • Like 2

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, cyberboss napisał:

Rozważ sprzęt poleasingowy. Często takie komputery konfigurowane są do zastosowań profesjonalnych, a nie jak te marketowe: "sprzedajmy coś co nazywa się i5, ale w cenie i jakości i3 albo gorzej". Można wyhaczyć na prawdę porządny 2-3 letni komputer, który do obróbki starczy na lata, np.:

https://www.cebit.pl/pl/p/Oferta-limitowana-8300-tower-gaming-i5-8-500-gtx1050Ti-4gb10-pro/2010 z opcją wymiany dysku na ssd 256gb

+

https://www.cebit.pl/pl/p/Dell-Ultrasharp-U2412-z-matryca-S-IPS-i-podswietleniem-LED/914

I mysle,ze na moje domowe potrzeby w miare uniwersalny sprzet.Wystarczajaco dobry.Przeciez profesjonalnie nie zajmuje sie ani obserwacjami ani obrobka zdjec.Dopiero zaczynam przygode,a z czasem moge sprzet rozbudowywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)