Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Manieksky napisał:

Teraz to już przeginka 1.5 miesiąca nic a prognozy jeszcze gorsze :( 

A ja jakieś 1,5 miesiąca temu kupiłem teleskop i cały czas czekam.?

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się przyznać, Ja też się do tego przyczyniłem , dokładnie 5tyg temu zakupiłem montaż od kolegi z forum, nie miałem go przyjemności nawet przetestować taka piękna pogoda w Gdyni?

19 minut temu, pmochocki napisał:

No to już wiadomo czemu nie ma pogody. ?

Pogoda tak reaguje na zakupy teleskopów. 

 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nawet nie pamiętam kiedy ostatnio wystawiałem rurkę. :( Muszę sprawdzić czy sprzęt nie zardzewiał. Po ilości nowych astro-zdjęć na forum stwierdzam, że problem pogodowy dotyczy chyba całego obszaru Polski. 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To absolutnie dołujące.O Anglii gadają że to kraina deszczowców,o mgłach i innych takich legendy chodzą.Od ponad półtora roku tam bywam po dwa,czasem trzy miesiące ciągle i wiem jedno że takiego syfu pogodowego uniemożliwiającego jakiekolwiek obserwacje nie uświadczyłem jaki panuje obecnie od długiego już czasu u nas.Tam może pogoda nie rozpieszcza,ale jest dynamiczna,wieje,pada,by po chwili intensywnie świeciło słońce bądź gwiazdy w nocy.Kolorowego zachodu czy wschodu słońca z pewnością nie musiałem dłużej wyczekiwać dwie doby.I to Anglia czy Szkocja które jeśli o aurę chodzi nie cieszą się dobrą reputacją.

Qrna gdzie my jesteśmy w takim układzie...

Przecież gdyby człowiek nie miał innych zainteresowań,siedział tylko przy astro to chyba o samobuja trudno by nie było ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnie zdjęcie zrobione 18 listopada, w krótkiej przerwie w chmurach.  Do dziś lipa i tak chyba będzie jeszcze przez dłuższy czas... ?

M45.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba właśnie płacimy rachunek z październikowego Wiktora ;)

 

  • Haha 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, BlackAdder napisał:

Ja chyba wypakuję teleskopy z kufrów i chociaż będą ozdobą pokoju (drogą)

To już jakiś ruch w hobby ;) Postaw jakiś przy oknie,będziesz miał lans jak w filmach amerykańskich,tam nie ważne czy salon prezesa korporacji czy gangstera,teleskop musi stać przy oknie :) ,i jak kurzu nałapie też będziesz miał co robić.

10 godzin temu, KrisQ napisał:

Moje ostatnie zdjęcie zrobione 18 listopada, w krótkiej przerwie w chmurach.  Do dziś lipa i tak chyba będzie jeszcze przez dłuższy czas

Właśnie,wróciłem 17.XI i odtąd doopa,najgorsze że były dni gdy o zachodzie niemal po horyzont czyściutko,człowiek do domu pędzi podniecony po całodziennej fajnej łazędze po Jurze,a godzinę po zmierzchu churwy na powrót rządzą.

10 godzin temu, lukost napisał:

Zimowe niebo obskoczylem jesienią. W październiku i listopadzie Orion, Psy i inne Rufy są do ogarnięcia w drugiej części nocy.

Też miałem podobnie,tyle że lornetkowo bo tam teleskopu nie mam.

10 godzin temu, Esku1RES napisał:

Chyba właśnie płacimy rachunek z październikowego Wiktora

Tyle że ja nie zaciągałem kredytu u Wiktora ;) ,ale faktycznie pogoda w Polsce jeszcze na początku listopada była niezwykła.Gdy przypomnę sobie relacje kumpli z różnych wycieczek po górach,z wędkowania czy żagli przysłowiowa beretka na głowie się kręci,Kalifornia normalnie a nie polska jesień.

Pozdrawiam z nadzieją że dobrze wkrótce będzie :) 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Kupiliśmy sobie bodajże tydzień przed świętami z synem teleskop na gwiazdkę. Od tej pory tylko raz w drugi dzień świąt pomiędzy gęstymi chmurami z minimalnym przejaśnieniem, obserwowaliśmy księżyc, był to pierwszy raz i było bardzo fajnie. Boję się, że zapał zgaśnie.

GSO 8", DO Extreme 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto ten czas poświęcić na planowanie przyszłych sesji i uzupełnienie wiedzy teoretycznej. Można poszukać ciekawych wyzwań, ciekawych obiektów. Ja mam już zaplanowane i sprawdzone obiekty na majowo-czerwcowy urlop, zlot RODOS w kwietniu a teraz siedzę nad planem na sierpień. Warto też przyjrzeć się sprzętowi, zrobić upgrade oprogramowania. Ostatnio np. pojawiła się nowa wersja TeamViewera - i już jest co robić - cztery komputery do upgrade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Warto?? ten czas poświęcić na planowanie przyszłych sesji i uzupełnienie? wiedzy teoretycznej.? Można poszukać ciekawych? wyzwań, ?ciekawych?? obiektó???w.

Lista obiektów do zaliczenia rośnie i Interstellarum wertowane co wieczór, aby sprawdzić czy to co się wyczytało jest szansa zobaczyć w 4".

Ale jak się tak poczyta i poszuka, to taka chętka na oglądanie nachodzi... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie...
Najpierw przez miesiąc deszcz i śnieg nawala, ja od dwóch miesięcy mam przerwę w siłowni itp - w między czasie moja noga, w którą miesiąc temu ugryzła mnie piła, dochodzi do siebie - i teraz, gdy postanawiam wrócić do treningów, będąc przekonany, że ciągle leje, wychodzę szczęśliwy na dwór, do garażu, gdzie mam żelastwo i co widzę? Gwiazdy! Żadnych chmur...a pocałuj mnie pogodo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh u mnie na szczęście nie ma takich dylematów, od jakiegoś czasu stan niski stabilny: chmury, chmury i jeszcze chmury, czasem tylko przetykane jakąś mgłą czy innym opadem... ;) Lokalna astro-brać albo zajęta świętami, Sylwestrami albo już zapadła w sen zimowy. 

Może te zakupy sprzętu robić pod ziemią czy jak? Może wtedy się cholera nie zorientuje?

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na święta do Ustki wiozłem z Wrocławia cały swój sprzęt i ani gwiazdki na niebie. Jutro rano wyjeżdżam, a tej kolejnej nocy widzę w prognozie nad Ustką niezłe okno pogodowe ..?

 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartulka napisał:

Na święta do Ustki wiozłem z Wrocławia cały swój sprzęt i ani gwiazdki na niebie. Jutro rano wyjeżdżam, a tej kolejnej nocy widzę w prognozie nad Ustką niezłe okno pogodowe ..?

 

Ja sprzętu nie wiozłem bo mieszkam w Ustce ale miałem 11 dni wolnego i nic. Fakt jutro ma być prawdopodobne okno ale nie wiem czy będę miał czas na cokolwiek a poza tym ma bardzo mocno wiać także wątpliwa przyjemność, szczególnie na morzem.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sylwka zaliczyłem 20 minutowe obserwacje w dziurze w chmurach lornetką Lidletka 10x50. Wirtanen już nie świeci tak mocno, przecinany cienkimi chmurkami był słabą mgiełką, skubaniutka jest już tak wysoko, że lornetką obserwowałem leżąc na fotelu, praktycznie zenit, ręcę opadają ze zmęczenia pomimo leżenia na płask. Zaliczyłem wszystko co tylko mogłem, M31, Chichoty, Hiady, Plejady, M44, M35 (ta jest najlepsza w tej okolicy nieba), całego Woźnicę maltretowałem ile wlezie, M42 tak samo, fruwałem dwururką na prawo i lewo... ehhh wystarczy na jakiś czas :) . Droga mleczna dość słabo widoczna wstęga ale to pewnie przez syfek na niebie.

Wczoraj również rozbłysły gwiazdy ale była okropna wilgoć i bałem się wyciągać telep bo co jakiś czas coś ciągnęły chmurki z jakąś mżawką czy czymś podobnym , więc spróbowałem przez drzwi balkonowe :) Wyszło słabo, widziałem jak zniekształcony był Dysk Airego na gwiazdach i zmarnowałem to okienko na próbowanie tak obserwować, należało się wybiec znowu z lornetką, wyciągnąć "fotelopufę" ze stodoły i cieszyć się niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sylwas72 napisał:

 Fakt jutro ma być prawdopodobne okno ale nie wiem czy będę miał czas na cokolwiek a poza tym ma bardzo mocno wiać także wątpliwa przyjemność, szczególnie na morzem.

Ta - okno w wianiu. Ostatni kwartał to pogodowy Mordor jakiego nie pamiętam nad morzem ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2018 o 14:00, wessel napisał:

Warto ten czas poświęcić na planowanie przyszłych sesji i uzupełnienie wiedzy teoretycznej. Można poszukać ciekawych wyzwań, ciekawych obiektów.

W sumie to nie narzekam na brak zajęć,i się nie nudzę tylko że to zajęcia jakby jednak podporządkowane pod pogodę.Jeśli o mnie chodzi to samymi obserwacjami nie żyję,w planach miałem np.zaliczenie dawno nie widzianej Jury Południowej,a dokładnie dolinki i Ojcowski P.N. Tu jednak też pogoda ważna,idzie się tam dla pięknego oryginalnego krajobrazu a o taki trudno gdy pada co chwilę i chmury niskie i gęste.To samo gór dotyczy.

Pocieszam się jednak że gorzej już raczej być nie może i lepsze w końcu nadejdzie,ale przy moim szczęściu stanie się to gdy na wyspy wrócę gdxzie niestety nie mam teleskopu ;) :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wessel napisał:

A wszyscy mi mówili - przez okno się nie da :)?

A oczywiście, że się da. Ba, nawet niedługo pojawi się nowy podtemat: Czym obserwujemy: SZYBY, pełny zaciekłych dyskusji co lepiej poprawia seeing: wypełnienie argonem, czy kryptonem ;) 

BTW, w drodze do Wrocka patrzę, a za Legnicą piękne niebo! Cudowny Orion zaprasza na ucztę...rety jaki widok, aż dziwnie się poczułem.  Dojechałem do domu i oblizałem się smakiem. Oczywiście wszystko w chmurach, choć trochę gwiazd widać. Może jutro....

 

  • Like 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

W końcu mam pogodę od >1,5 miesiąca :notworthy: Przywitałem się z dobsonem,  a później 3 komety się do mnie uśmiechnęły, M42, M45 i przelatujący meteor w okularze :))
Ale dziś będę miał sny!
Jeszcze ustawię budzik na 3:45 i zapoluję na C/2018 Y1 Iwamoto, może się mglisto nie zrobi?

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)