Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Nie sugerujcie się tak tym ICM-em. To kompletny badziew, moim zdaniem najgorszy model pogodowy, tak samo z resztą jak pogodynka. Najlepszy jest sat24 i samodzielna ocena sytuacji. Czasem zerkam tylko na Accuweather lub Meteoblue, ale Sat24 i tak wymiata. Jak ktoś interesuje się meteorologią, ogólna prognozą pogody i  różnymi zjawiskami pogodowymi to polecam tego bloga: http://krolowa-superstar.blog.pl/ - bezkonkurencyjny  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Nie sugerujcie się tak tym ICM-em. To kompletny badziew, moim zdaniem najgorszy model pogodowy, tak samo z resztą jak pogodynka. Najlepszy jest sat24 i samodzielna ocena sytuacji. Czasem zerkam tylko na Accuweather lub Meteoblue, ale Sat24 i tak wymiata. Jak ktoś interesuje się meteorologią, ogólna prognozą pogody i  różnymi zjawiskami pogodowymi to polecam tego bloga: http://krolowa-superstar.blog.pl/ - bezkonkurencyjny  .

Na jakiej podstawie twierdzisz, że modele pogodowe stosowane w ICM to badziew? Jak dla mnie model UM jest wystarczający i w ok. 80% sprawdzalny i w połączeniu z SAT24 daje możliwość dobrego prognozowania pogody w ciągu doby. Co do prognoz długoterminowych... Jak dla mnie wszystkie prognozy powyżej 24h to wróżenie z fusów. W pogodzie jest za dużo zmiennych aby dało się przewidzieć jednoznacznie stan pogody nawet na kilka godzin w przód. Dajmy na to taki klin wyżowy. Może być pod wpływem niżu i mieć kilka dni zachmurzenia, deszczów i śniegu kiedy to niespodziewanie nadejdzie z południa klin wyżowy i wszystkie prognozy pójdą się paść.  ;)

Długoterminowe prognozy pogody są równie sprawdzalne jak stare ludowe przysłowia. A najlepiej to obrazuje to przysłowie:

Gdy na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima jest deszcz albo go ni ma.

:P

Pozdrawiam!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twierdzę na podstawie doświadczeń własnych i opinii innych.

Poczytaj sobie tu są tylko niektóre wpadki ICM-u , który opiera się na beznadziejnym modelu UM , jego sprawdzalność jest bardzo słaba:

http://krolowa-superstar.blog.onet.pl/2012/03/19/to-jak-jest-z-tymi-modelami/

http://krolowa-superstar.blog.pl/2012/08/20/tak-oszukuje-model-um/

http://krolowa-superstar.blog.pl/2012/09/01/rozpoczyna-sie-sezon-mgiel/

Ale oczywiście każdy może mieć inne zdanie. Co to prognoz długoterminowych zgadzam się, pogoda jest tak dynamiczna, że nie da się przewidzieć sytuacji powyżej 24h. Najlepiej samemu monitorować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem notatki z których wygląda, że niemal dokładnie rok temu czyli 20.12.2011 mieliśmy ostatnią sesję obserwacyjną przed lutym (następny wypad był dopiero 29.01). W tym roku druga połowa grudnia raczej odpada z powodu Księżyca, więc czekamy do połowy stycznia.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem notatki z których wygląda, że niemal dokładnie rok temu czyli 20.12.2011 mieliśmy ostatnią sesję obserwacyjną przed lutym (następny wypad był dopiero 29.01). W tym roku druga połowa grudnia raczej odpada z powodu Księżyca, więc czekamy do połowy stycznia.

Umiesz zbudowac kolegow Marcin  :P

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nic nowego, zima od zawsze jest najgorszym okresem do obserwacji w roku. Już lepsze są białe noce czerwcowo-lipcowe. Zasadniczo sezon obserwacyjny trwa od marca (gdy kończą się śniegi, wielkie mrozy i poprawia się wyraźnie pogoda) do konca maja/początku czerwca (gdy zaczynaja się białe noce, i potem od końcówki lipca (gdy kończą się białe noce) do końcówki października/poczatku listopada (gdy następuje załamanie pogody i zaczyna się okres chmur warstwowych, deszczy, mżawek i mgieł).

W białe noce można popatrzeć na obłoki srebrzyste, jakieś planety (z reguły nisko nad horyzontem) i Księżyc. Od biedy można też jakieś jasne DSy złapać. I mamy cały dłuuugi dzień na obserwacje Słońca ;) .

Zima jest paskudna nie tylko ze względu na chmury. Często jeżeli nie ma chmur, to jest masakryczny mróz. Takiej pogodzie towarzyszy często albo wilgoć i zamglenie, przez co nie dość, że przejrzystość jest słaba, to jeszcze potęguje uczucie zimna. A jeżeli już jest w miarę przejrzyście to często mamy masakryczny arktyczny wiatr, że jak nam dmuchnie w plecy to czujemy wszystkie kręgi w kręgosłupie. Poza tym zimą potrafi napadać tyle śniegu, że uniemozliwi nam wyjazd gdziekolwiek.

Jak już te parę razy w ciągu zimy się uda gdzieś pojechać to obserwacje trwają najczęściej od 15 minut do ok godziny. Z reguły to te obserwacje ograniczone są do M42, paru jaśniejszych gromadek, 1-2 widocznych w tym czasie planet i chooodu do domu.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej tęsknię do tych stabilnych wyżów zimowych sprzed 20 lat kiedy gwiazdy nieba zimowego tak pięknie błyszczały na ciemnym niebie.

Marek, lubię podtrzymać na duchu ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio mnie coś trafi... Kładę się spać, patrzę przez okno dachowe, widać trochę gwiazd, ale mgła jest spora... No nic myślę, trudno. Zaczekam do styczniowego nowiu, może wtedy coś będzie... Budze się po godzinie drugiej w nocy, a przez okno nad moim łóżkiem pięknie świeci Wielka Niedźwiedzica. Mrowie gwiazd na niebie. Na dworze jakieś -8*C, a kołderka taka ciepła... Może i domowników bym nie obudził wynosząc 10", ale psy już na pewno tak. A one już by się postarały swoim szczekaniem żeby mame obudzić... No i jeszcze szkoła z samego rana. Brakło psychy, noc zmarnowana. A trafiło mnie na maksa jak mama mi oznajmiła że niebo było pełne gwiazd. Ale za to tuż po 7 rano nad horyzontem pierwszy raz zobaczyłem Saturna jako mniejsza Gwiazdę Poranną. Ostatnio go widziałem pół roku temu nad zachodnim horyzontem. Cóż, może dzisiaj...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUUUUUUDDDDDDDDDDDDDDIE - Księżyc wdziałem !!!!!!! przez całe 15 minut !!!!!  :) we właściwym miejscu to chyba końca świata nie było  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Chłopie  grzały mu i wpatruj się, aż Cię oczy zabolą, a później obrazowa relacja  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczorajszego wieczora patrzę na sat24 i nie wierzę... zbliża się dziura w chmurach. Sprzęt w auto i na miejscówkę. Postałem sobie 2,5 godz pod zachmurzonym niebem i zwinąłem się do domu. Dziury nie było :(

Między chmurami upolowałem jednak M42 - szczęki jeszcze szukam.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr - No to podobnie jak u mnie - tylko odwrotnie, na Sat były chmurwy - wychodzę (23.00), a tu piękna dziura, nie wierzyłem własnym oczom  :o - lornetka w łapy i troszkę odświeżyłem ,,na żywca"

Jupiterek z 4 księżycami, cały Orionek, Plejady i za namową Zdzicha (pochwaliłem się ,,maniem" dziury, a miał służbę) spróbowałem w Woźnicy - no i ,,zaliczyłem" M37 i M38  :) :) Na więcej nie wystarczyło czasu bo po córę wracającą z wycieczki musiałem pojechać - ale co popatrzyłem to moje  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszego wieczora patrzę na sat24 i nie wierzę... zbliża się dziura w chmurach. Sprzęt w auto i na miejscówkę. Postałem sobie 2,5 godz pod zachmurzonym niebem i zwinąłem się do domu. Dziury nie było :(

Między chmurami upolowałem jednak M42 - szczęki jeszcze szukam.

Do mnie wczoraj dotarła, niebo świetne było, jednak długo nie wytrzymało. A ja akurat poza domem byłem, jak wróciłem to już było pozamiatane  :-\

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się brakiem pogody wogóle nie przejmuję. Dlaczego??? Bo padł mi laptop i z focenia tak czy siak nici!  :P

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszego wieczora patrzę na sat24 i nie wierzę... zbliża się dziura w chmurach....  Postałem sobie 2,5 godz pod zachmurzonym niebem i zwinąłem się do domu. Dziury nie było :(

Też wtedy czekałem i też się nie doczekałem, ale stałem tylko 2 godziny :D

Czy ktoś biegły w przepowiedniach i odczytywaniu dziwacznych wykresów z tajemnych stron może wywróżyć, kiedy nastąpi poprawa? :>

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)