Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie czasem zrobić sobie dłuższą przerwę nawet od rzeczy ,które się uwielbia. "Doznania smakowe" powracają wtedy ze zdwojoną mocą. A po takim czasie z mocą podniesioną do szóstej potęgi ?

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2020 o 12:21, Paweł Sz. napisał:

To jest ten okres w roku, w którym zostajemy wystawieni na próbę ? 

751671239_Zrzutekranu2020-12-11o12_22_35.png.5044c983ef690335d4c1b0320b5ce893.png

 

Polska, 4 miesiące później... ?

sat.png.6c1a034fd3f98a499fecfa5de70b0bde.png

  • Haha 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 2 tygodnie później...

Jak na razie to najgorszy pogodowo rok. To, że zima pochmurna to się człowiek przyzwyczaił, ale pochmurna wiosna, trochę pogody w czerwcu na białe noce, lipiec przeciętny, sierpień pochmurny jakby był już październik. 

  • Sad 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Lubelszczyźnie wręcz przeciwnie. Całe lato praktycznie mam pogodę. Po dwie do trzech nocy obserwacyjnych tygodniowo. Już ledwo łażę od obserwowania. 

Zimą i wiosną też było całkiem nieźle bo na Księżycu co miesiąc Plato rozkładałem na czynniki pierwsze po kilka nocy w miesiącu. Wiosną zasadzałem się kilka razy na galaktyki. A całe lato planety i mgławice planetarne od czasu do czasu. Latem trzy razy zdażyły mi się warunki życia, że Jowisz i Saturn wyglądały jak z bardzo dobrego zdjęcia. Ale teraz już od tego tygodnia seeing robi się słabiutki. I deszcze idą. To chyba będzie dla mnie koniec pogodowego szczęścia. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2021 o 20:22, Maciek_Cz napisał:

U mnie na Lubelszczyźnie wręcz przeciwnie. Całe lato praktycznie mam pogodę. Po dwie do trzech nocy obserwacyjnych tygodniowo. Już ledwo łażę od obserwowania. 

A u nas we Wrocku od dawna jest dramat ? Wciąż chmury, zrobiło się parę przecierek akurat blisko pełni, i tyle. Albo jakieś niepewne prognozy,  że nie wiadomo czy warto się tłuc autem na miejscówkę i rozstawiać sprzęt. Trwa to już nie wiem od kiedy, chyba ze dwa miesiące - nie ma nawet kiedy zmodyfikowanych ustawień sprzętu przetestować ? W związku z czym aktualnie mam astro-depresję i nie wiem, czy w ogóle jest sens ciągnąć hobby, które w moim regionie można ostatnio uprawiać raz na ok. 2-3 miesiące ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr K. Czytałem kiedyś, że Lubelszczyzna to jeden z najbardziej pogodnych regionów w Polsce. A i niedaleko Lublina, w stronę granicy z Ukrainą są jeszcze naprawdę ciemne miejscówki. Ale ja obserwuję z miasta. No na Jowisza to się napatrzyłem za całe życie. 

Na czas niepogody robię mały ATM, mianowicie okular Ronchi do testów optyki, a w drugiej kolejności zestaw do testów DPAC. Może coś z tego wyjdzie... Może warto coś podłubać zamiast się dołować?

Edytowane przez Maciek_Cz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Maciek_Cz napisał:

Może warto coś podłubać zamiast się dołować

Tylko ile można dłubać? Obecnie dłubię w nauce obróbki astrofoto, więc jest co robić, ale dla mnie to hobby ma polegać na gapieniu się w niebo i łapaniu fotonów, a nie na grzebaniu w sprzęcie czy sofcie. To tak jakby wędkarz bez końca wiązał kolejne spławiki czy haczyki, regulował kołowrotki itp., a nigdy nie mógł iść nad wodę na ryby. Inaczej jest, gdy okresy pochmurne są tylko przerywnikiem między pogodą. Ale u nas chmury są prawie bez przerwy, a pogoda trafia się sporadycznie. I to trwa już może nawet od roku, albo i dłużej. Myślałem nawet, żeby latać do Lublina na weekendy samolotem np. raz w miesiącu, przy dobrych prognozach, ale to by pewnie kosztowało majątek...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to podziwiam wytrwałość osób zajmujących się astrofotografią w naszym kraju. Osobiście wybrałem obserwacje wizualne i to za pomocą lornetek, a główną przesłanką takiej decyzji były właśnie m. in. warunki pogodowe (a raczej ich brak). Przy takim zestawieniu wystarczy mi 30 minut bez chmur i głód zaczyna znikać. Z teleskopów też zrezygnowałem - zdarzało się że zanim rozstawiłem sprzęt pojawiała się pierwsza chmura, albo wyłaził Księżyc ? 

Niestety idzie jesień, także obawiam się, że najbliższe 10 miesięcy będzie tylko gorzej.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Szczerze to podziwiam wytrwałość osób zajmujących się astrofotografią w naszym kraju.

Dokładnie. Jeszcze zależy, gdzie kto mieszka, bo tak jak pisał @Maciek_Cz są rejony z lepszym nasłonecznieniem (mapy dla fotowoltaiki to pokazują). Ale jeśli trzymać się trendów typu "minimum kilka godzin na kanał", to można zapomnieć o sensownym fotografowaniu, bo na jeden obiekt zejdzie rok, albo i dłużej.

23 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Niestety idzie jesień, także obawiam się, że najbliższe 10 miesięcy będzie tylko gorzej.

Powiem więcej - znalazlem gdzieś w sieci artykuł, że z powodu efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych jest większe parowanie z oceanów, więc więcej wody w atmosferze, więc będzie jeszcze więcej chmur, o każdej porze roku. Sęk w tym, że trudno się z tej astrofotograficznej zarazy wyleczyć - ale jak wiadomo organ nieużywany po jakimś czasie zanika ? , więc może po kilku miesiącach posuchy człowiekowi po prostu przestaje zależeć. Ale na razie to jest ciągłe szarpanie się - co rano sprawdzanie prognoz, a może dziś, a może w najbliższych dniach, o może będzie jakaś przecinka, a potem następnego dnia już się ta pozytywna prognoza zmienia, i tak w kółko. A jak wreszcie jest pogoda, to akurat musze wcześnie wstać następnego dnia, i tak czy siak nie mogę zarwać nocy. Idiotyczne jest to hobby w naszym rejonie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozostaje nic innego jak cierpliwość ?  Jaka pogoda wyniknie ze zmian klimatycznych i czy to będzie jakiś trend - czas pokaże. W tym roku faktycznie warunków jakby mniej niż rok temu.
Przestałem już sprawdzać prognozy na dalej niż dzień do przodu. Zazwyczaj po prostu zerkam pod wieczór przez okno lub na sat24 ? 

Jesienią już wielokrotnie sprzedawałem sprzęt, a na wiosnę znów kupowałem ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maciek_Cz napisał:

Może warto coś podłubać zamiast się dołować?

Dobrze jest też mieć drugie hobby. U mnie jest to akwarystyka - dobrze uzupełnia się z obserwacjami nieba, bo chętniej się dłubie przy rybach, jak jest brzydka pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Frosch napisał:

Dobrze jest też mieć drugie hobby. U mnie jest to akwarystyka - dobrze uzupełnia się z obserwacjami nieba, bo chętniej się dłubie przy rybach, jak jest brzydka pogoda.

No fakt, odskocznię jakąś dobrze mieć ? A swoją drogąmoże kiedyś sprawdzę na podstawie naszych wpisów wrocławskich na Astromaniaku, jak w poprzednich latach kształtowała się częstość pogodnych nocy. Mam wrażenie, że gdy zaczynałem w 2014 roku to pogoda była średnio raz na tydzień, może raz na 1,5 tygodnia. A od roku-dwóch jest raz na miesiąc - raz na półtorej miesiąca ?

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotr K. napisał:

A jak wreszcie jest pogoda, to akurat musze wcześnie wstać następnego dnia, i tak czy siak nie mogę zarwać nocy.

Mam to samo. Jak siedzę tydzień na zdalnej pracy, to pochmurno. Jak jeżdżę do pracy, to ładna pogoda, ale muszę wcześnie iść spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś nr.Uranii-postępy astronomii(niestety nie pamiętam dokładnie w którym)podawane byłe statystyki,dotyczące pogodnych nocy w Polsce. Statystyki obejmowały całe noce,plus takie z 20% zachmurzeniem.Jak się okazuje w Polsce mamy takich nocy od 60-120(w ciągu roku),przy czym ,statystycznie najwięcej pogodnych nocy wypada na SE, najmniej na krańcach W i NE.Oczywiście są to wartości zmienne,jak nasz ukochany klimat "umiarkowany zmienny"gdzie ścierają się masy powietrza, dające nie zwykłą dynamikę pogody.....niestety.Ostatnio czytałem że średnie zachmurzenie dla Polski z lat 1990-2018, wynosi śr.70%

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Z tego co wiem w Polsce ilość dni pochmurnych w ciągu roku to około 80% ? 

Tutaj artykuł, (co prawda 2009r.)-   https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/85241/matuszko_wplyw_zachmurzenia_na_uslonecznienie_2009.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Rozdził4 -ZMIENNOŚĆ ZACHMURZENIA W KRAKOWIE /4.1 str.83 Wielkość zachmurzenia ogólnego

Dla bardziej zainteresowanych z 2020r.-  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0169809520306098#f0005

 

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2021 o 00:12, Maciek_Cz napisał:

@Piotr K. Czytałem kiedyś, że Lubelszczyzna to jeden z najbardziej pogodnych regionów w Polsce. A i niedaleko Lublina, w stronę granicy z Ukrainą są jeszcze naprawdę ciemne miejscówki. Ale ja obserwuję z miasta. No na Jowisza to się napatrzyłem za całe życie. 

Na czas niepogody robię mały ATM, mianowicie okular Ronchi do testów optyki, a w drugiej kolejności zestaw do testów DPAC. Może coś z tego wyjdzie... Może warto coś podłubać zamiast się dołować?

W Polsce musi być gdzieś więcej pogody jak codziennie ktoś wrzuca jakieś foty DS. Ja na foto DS byłem raz w styczniu, raz w lutym, i raz w maju przy białych nocach. Przez pracę i chorobę uciekły ze 3 nocki w marcu i noc perseidów w sierpniu. Może coś przegapiłem jak miałem nocki w pracy, ale wątpię aby u mnie na Pomorzu było więcej niż 10 nocek DSowych w tym roku. Jak już była pogoda to albo w czasie białych nocy, albo był Księżyc. Dobrze, że chociaż planety teraz są i jakąś aktywność na Słońcu, ale i tak niezbyt często jest okazja coś pofocic, bo lato pochmurne a sporo przepada przez pracę. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2021 o 20:32, Piotr K. napisał:

A u nas we Wrocku od dawna jest dramat ? Wciąż chmury, zrobiło się parę przecierek akurat blisko pełni, i tyle. 

Potwierdzam, ze ten region jest słaby. Od początku roku byłem tylko 4 razy. Ze 2 razy miałem piękne niebo, ale nie miałem siły jechać i to było najgorsze, bo kilka tyg. wyczekiwania, a człowiek ledwo na oczy patrzy.

Zauważyłem, i pisałem o tym wcześniej, że w środku nocy- jesienią i zimą- pojawia się piękne niebo do samego rana. Widziałem to wielokrotnie, bo często w nocy budzą mnie dzieci i wtedy zerkam z automatu przez okno. Jednak nie dałbym rady tak jeździć w środku nocy.

Na szczęście moją dodatkową pasją jest też projektowanie i majsterkowanie, tutaj pogoda mi nie straszna, tylko zaczynam tracić sens, czy warto rozwijać kierunek astro, kiedy nie ma po co jechać. Myślę o zbudowaniu bino-newtona, koszt i praca ogromne, ale ile razy go użyję?

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Bartek M. napisał:

tylko zaczynam tracić sens, czy warto rozwijać kierunek astro, kiedy nie ma po co jechać. Myślę o zbudowaniu bino-newtona, koszt i praca ogromne, ale ile razy go użyję?

Myślę, że to byłaby dość heroiczna decyzja ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bartek M. napisał:

Myślę o zbudowaniu bino-newtona, koszt i praca ogromne, ale ile razy go użyję?

Wg mnie nie warto. Miałem okazję kilka czy nawet kilkanaście razy używać binonewtona u kolegi spod Wrocławia, kolimowaliśmy go itp., i wg mnie jest z tym więcej zawracania głowy niż radości z obserwacji. O wiele fajniejsze wrażenia są np. z lornety 28x110. Wprawdzie apertura mniejsza, ale całościowe doswiadczenie, czyli to co widać plus mobilność i wygoda uzywania, biją takiego binonewtona na głowę.

 

No ale jeśli masz na tyle duże umiejętności, żeby w 100% i precyzyjnie ogarnąć kwestię kolimacji 2 tub (liczy się nie tylko to, żeby patrzyły w ten sam punkt, ale także to, żeby LW w obu tubach były tak samo obrócone w długiej osi tuby, itp., itd.), no to czemu nie? Wiadomo, że w astro amatorskiej grzebanie przy sprzęcie jest o wiele ważniejsze niż obserwacje czy focenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Szykuje się dobry warun ? Jesteście gotowi ? Mam parę nowych rzecz do przetestowania ( okular 10 mm , filtr UHC ) i mnóstwo rzeczy, które chcę zobaczyć. Chyba już zacznę chłodzić sprzęt i adaptować wzrok żeby wykorzystać każdą nano sekundę.??

Edytowane przez [email protected]
  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)