Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze kolega Perseus zauważył. Według modelu GFS dla godzin 18:00, 21:00 i 24:00 mamy kaszankę w postaci chmur wysokich z zachmurzeniem od 5 do 40 % w paśmie od północy przez centrum do południa (Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Kujawsko-pomorskie, Łódzkie, Śląskie, Małopolskie). Najgorsze są występujące lokalne mgły za sprawą obniżającej się temperatury powietrza i chmury niskie lub inne paskudztwo, które nie chce przewiać wiatr.

 

Na chwilę obecną 21:26 dla Poznania mamy następujące dane:

Ciśnienie - 1023 [hPa]

Temperatura - 8 [oC]

Temperatura punktu rosy - 7 [oC]

Wilgotność względna - 93 [%]

Wilgotność bezwzględna - 6,1 [g/kg]

Ciśnienie pary wodnej - 9,98 [hPa]

 

Temperatura powietrza zbliża się do temperatury punktu rosy. Mogę się mylić, ale chyba tylko obniżająca się wilgotność może nas uratować :)

Sytuacja powinna się poprawić około 3 w nocy.

  • Like 1
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xzart

myślę, że śmiało mógłbyś zastąpić Jarosława Kreta zapowiadając pogodę w TV :D Pełna profeska!

 

U mnie niestety, mimo, że niebo teoretycznie bezchmurne, to pojawiła się mgła i jeszcze tzw "syf" o którym pisał Perseus. Do 30-35 stopni nic nie widać. A góra średnio, tak więc odpaliłem sobie Cuda Wszechświata i spędzam wieczór z Brianem Cnoxem :D

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już któryś raz z rzędu seeing się katastrofalnie psuje po połnocy. Jowisz o 21 był w miarę niezły, teraz akurat góruje Mars i nie da się wyostrzyć obrazu przy średnim powiększeniu. Czyżby powietrze z jakiegoś komina tamtędy szło ? Bo coś mi się nie chce wierzyć, aby to był wpływ pogody, tymbardziej, że jest inna pogoda niż przy poprzednich obserwacjach kilka dni temu. Wówczas wiał silny, ale dosć ciepły wiatr, teraz jest marznąca mgła.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć niby jest bezchmurnie i widać gwiazdy, to do 30* niebo jest nieużyteczne, jakiś syf wisi w powietrzu. Wyżej jest nawet dobrze, więc i tak dzisiaj wyjdę :)

W okolicach Olsztyna to samo. W zenicie uzyskaliśmy lekko ponad 6 mag. Niestety ten syf w powietrzu ładnie wycinał obrzeża galaktyk więc oglądaliśmy jądra ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Xzart

myślę, że śmiało mógłbyś zastąpić Jarosława Kreta zapowiadając pogodę w TV :D Pełna profeska!

Dziękuję, ale do profesjonalizmu to jeszcze daleka droga tak jak do doścignięcia Was koledzy z wiedzą astronomiczną  ;)

 

Koledzy bardzo dobrze zauważyliście zmianę pogody. Aktualnie Polska znajduje się pod wpływem wyżu KAI I i nasuwającego się z północnego wschodu zimnego frontu wraz z północno wschodnim wiatrem osiągającym 20-30 m/s na wysokościach powyżej 1000m.

Nie jestem pewien, ale z tą mgłą i niskimi chmurami dzieje się za sprawą ogrzewania się gruntu przez temperatury dochodzące do 16-17 oC w dzień, a później dzięki bezchmurnej nocy dochodzi do szybkiego wypromieniowania tego ciepła.

 

http://www.met.fu-berlin.de/de/wetter/maps/emtbkna.gif

 

Szukam zależności pomiędzy ciepłym, zimnym i zokludowanym frontem, a zjawiskami towarzyszącymi i powstającymi za i przed frontami. Dużo zmiennych, dużo teorii.

?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy. W najbliższych dniach szykuje się nam kompletna "kaszanka". Korzystajmy z tego co mamy dziś i może jutro bo wraz z nadchodzącym z północy zimnym frontem idą chmury i deszcz.

 

Załączam kilka miniatur z danymi modelu GFS. Model z różnych dni. Proszę zwrócić uwagę na daty.

Mapa opadów wskazuje na opady z godziny ok. 18:00. Czyli pewnie kiszka na całą noc ;)

 

Pomiędzy kolejnymi zimnymi frontami znajdującymi się na północy Europy jest spora przerwa. Myślę, że możemy liczyć na wiatry z południa Europy i prognozowany front ciepły za powyżej t120 godzin (ok. 5 dni).

post-3161-0-17543600-1396215420_thumb.pn

post-3161-0-45285800-1396215422_thumb.pn

post-3161-0-23097300-1396215424_thumb.pn

  • Like 1
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję mianować Xzarta naczelnym meteorologiem FA! :D

Można u Ciebie zamawiać prognozę na wybrane rejony Polski? ;)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno proponuje osobny wątek odnoście prognozowania pogody dla Xzarta. Najlepiej do działu w zjawiskach atmosferycznych.

Może będzie z kim pogadać o chmurach  >:D

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hampel, @Charon_X

 

Dziękuję za miłe słowa i zachęcenie do dalszej pracy. Cieszę się, że nasza forumowa społeczność docenia wysiłek nas wszystkich w tej tematyce. Meteorologia, klimatologia i synoptyka to kawał ciężkiej matematyki, ale póki wystarczą nam wnioski z modeli to jest to całkiem przyjemne.

 

Nie chcę koledzy by ktoś odniósł wrażenie, że posiadam wykształcenie meteorologiczne. Jestem inżynierem transportu szynowego, specjalizujący się w ekologii transportu kolejowego gdzie pogoda, a dokładnie warunki atmosferyczne są bardzo ważne. Oblodzenie pojazdów szynowych to jeden z wielu problemów z jakimi muszą się zmagać przewoźnicy kolejowi.

Swoją widzę synoptyczną i meteorologiczną powiększam od ok około trzech lat. Jeśli chodzi o pogawędki o chmurach to najbardziej pasjonuje mnie powstawanie burz ;) Nie wspomnę już o ciekawostkach związanych z CAPE i jego wpływowi na powstające burze. Ostatnio dowiedziałem się, że niski współczynnik CAPE również może pomóc w tworzeniu się komórki burzowej. Coś niesamowitego.

Jeśli administracja wyrazi zgodę to bardzo chętnie z kilkoma osobami zaangażuję się dalej w tematykę meteo i synoptyki (nowy temat, dział czy inna forma). Dzięki Charon_X za propozycję.

 

Jeśli chodzi o prognozy lokalne na dane rejony polski do 48h (max 120h, ale to już z dużym błędem) to możemy się na bazie dostępnych modeli pobawić :) Nadal szukam zależności pomiędzy ciśnieniem, wiatrem, frontami meteorologicznymi itp.

Na początek musimy sobie usystematyzować trochę wiedzy i podać linki. To co piszę to nie jest wiedza tajemna, a wręcz zachęcam do poszukiwań :)

 

Widziałem dziś na SAT24, że to co pisałem w odniesieniu do poruszających się frontów bardzo się sprawdziło. Aczkolwiek jestem pod wrażeniem nadal dość dobrego nieba nad Poznaniem.

 

Zachęcam też kolegów z wiedzą elektroniczną/automatyka/programowanie (asembler) do budowy własnych przydomowych stacji meteo. Można zebrać sporo ciekawych danych, które mogą obrazować zachowanie pogody w godzinach wieczornych. W sam raz na późniejsze obserwacje astro ;)

  • Like 3
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy pogodowe są, myślę dla nas wszystkich astromaniaków, bardzo istotne. W końcu od pogody zależy czy uda nam się obserwacja, czy tez nie ;)

Ja sam od zawsze lubiłem tematykę związaną z chmurami, powstawaniem burz, a w szczególności powstawaniem tornad.

 

Mam pytanko do Xzarta - od tygodnia, mimo, że niebo było czyste, to do około 10 stopni nad horyzontem utrzymywały się "mleko" lub jak też nazywaliśmy wcześniej "syf.

Co to dokładnie jest? Czy jest to spowodowane podwyższoną temperaturą i parowaniem wody?

  • Like 1

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, to najlepsze warunki są przed przejściem burzy i po burzy. Latem,burze Polsce są związane z frontem chłodnym. Burza działa jak wielki odkurzacz, zasysając cały " brud"

Cały ten syf, to ponoć wszystkie drobinki: piasku, pyłków i innego dobrodziejstwa. Powstaje on często w bezchmurne, bezwietrzne dni, ograniczając widoczność. Jak coś to proszę mnie poprawić :) Sam lubię meteorologie, jest to ciekawy temat i kto nie lubi burz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Perseus

Wiem o czym mówisz, ale nie o to mi chodziło :D To bardziej wygląda jak mgła, ale nie jest nią. Tym bardziej, ze to zjawisko zaczęło występować zaraz po deszczach, więc wydaje mi się, że może to być coś związane z odparowywaniem.

A propos tego co pisałeś o burzach, to często po takich letnich intensywnych opadach widać w kałużach zielony nalot, tak jakby pyłek. To pewnie przez ten efekt czyszczenia ;)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem bardziej dokładny research. Obiekt zwany przez nas potocznie "syfem" (niezła nazwa) to konkretna chmura lub mgła. Tak jak zauważyliście koledzy "syf" widnieje do pewnej wysokości ponad horyzont, ale nie przesłania całego nieba. Staję się to o tyle problematyczne, że zauważyłem powstawanie tego zjawiska w momencie gdy temperatura powietrza spada do temperatury punktu rosy. Fakt ten przemawiał by bardziej za mgłą, ale z innych źródeł (modeli i prognoz) miałem informacje o braku mgły na danym obszarze.

 

Jeżeli występujące zjawisko to chmura to mówili byśmy o występujących stratusach i jego odmianach stratus nebulosus czy stratus opacus. Chmury te osiągają wysokość od 0 do 600 m, powstają w chłodnym i wilgotnym powietrzu.

 

Przykładowo na godzinę 00:38 dla Poznania mamy następujące wartości:

Ciśnienie - 1016 [hPa]

Temperatura - 4 [oC]

Temperatura punktu rosy - -0,08 [oC]

Wilgotność względna - 75 [%]

Wilgotność bezwzględna - 3,7 [g/kg]

Ciśnienie pary wodnej - 6,1 [hPa]

Przy podanych parametrach i wyglądając teraz przez okno nie widzę tak uciążliwej warstwy chmur/mgły przesłaniającej nisko horyzont. Powiem więcej, że jest lepiej niż przez ostatnie kilka dni.

 

 

Mogę regularnie wstawiać mapki z zachmurzeniem i innymi danymi. Tylko zastanawiam się jakie dni i na jakie godziny? Model generuje mapy na 18:00, 21:00, 00:00 i dalej t+3.

  • Like 1
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie proszę za "double posta". Regulamin forum nic nie mówi o podwójnych postach, ale lepiej nie nadużywać tej możliwości ;)

 

Wracając do tematu "syfu". Przeprowadziłem kolejne obserwacje. Tak to na pewno jest chmura typu stratus, stratus nebulosus, stratus opacus lub stratus translucidus. Zebrałem dane z przedstawionych wcześniej czynników chmurotwórczych, które wskazują na tego typu chmury powstające np. w godzinach popołudniowych i utrzymujące się aż do późnych godzin wieczornych. Poza tym typem chmury, przy sprzyjających warunkach może również wystąpić mgła jako podbudowa, która utrudnia obserwację ponad horyzontem.

 

Natrafiłem na ciekawą nieścisłość i problem związany z prognozami. W niektórych komunikatach meteo, jak również w depeszach lotniczych METAR chmury te nie są prezentowane jako zachmurzenie poniżej 1500 m. Natomiast modele UM i GFS pokazują je jako zachmurzenie chmurami niskimi do 20%.

 

Przejdźmy do najważniejszych informacji. Co nam przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Wiadomości są dobre i złe. Dobre dla fanów burz. Jest spora szansa na ich wystąpienie sięgająca nawet 50% na danym obszarze ;) Złe dla nas wszystkich ze względu na fatalne warunki do obserwacji ciał niebieskich.

 

Na datę 3.04.2014 Polska znajduję się pod wpływem niżu i ciepłego frontu, który dotarł do nas z południa Europy. Sytuacja ta zmieni się w kolejnych dniach. Dotrze do nas z północy wyż MARK niosąc z sobą zimne powietrze bez opadów. Odsunie on ciepły południowy front na południe i stworzy miejsce dla wdzierających się od zachodu frontów zokludowanego i zimnego niosących z sobą duże ilości deszczu.

Przewidywany czas nadejścia wymienionych frontów i pogorszenia się pogody w cały kraju t12 + 96 począwszy od 12:00 3.04.2014.

Według modelu GFS deszczowa pogoda będzie się utrzymywała przez około 3,5 dnia (start około siódmego kwietnia).

 

Będę sprawdzał pogodę na bieżąco, ale im dalej w las tym mniejsza szansa na sprawdzalność prognoz ;) Robi się niezła kaszanka z frontami nad Polską.

 

Poniżej załączniki z aktualnym zachmurzeniem, opadami i mapa frontów meteorologicznych. Pozwoliłem też dodać prognozę burz z ESTOFEX. Proszę zwrócić uwagę na daty!

 

 

Może forumowa ściepa na pistolet z działu giełda? :D

post-3161-0-26942900-1396564208_thumb.pn

post-3161-0-09231500-1396564211_thumb.gi

post-3161-0-16814800-1396565460.png

post-3161-0-51786400-1396565463.png

post-3161-0-39131800-1396565465.png

post-3161-0-44712100-1396565467.png

post-3161-0-64578000-1396565470.png

  • Like 3
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to nazywasz sprawiedliwością ?????? granica tego Wielkiego G przechodzi przez Ustkę a my na foto obserwy naszykowani od 3 dni >:( >:( >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej być na granicy niż w samym centrum chmury :P

Baran pod Kielcami już od tygodnia stoi przygotowany na sobotnie (DZISIEJSZE!) łapanie fotonów z odległego Wszechświata, a 22-calowy Newton już do nas jedzie. Przedwczoraj prognoza pogody twierdziła, że sobotnia noc będzie idealna w okolicach Kielc i meteorogramy nie pokazywały żadnych chmurek. Co możemy zobaczyć teraz? Sami ZOBACZCIE. Na sat24 również widać, że pogoda będzie, ale tylko na północno-zachodniej ćwiartce Polski i na Litwie. Zagrożone brakiem pogody są więc 2 imprezy: moje świętokrzyskie astro-party z dużym teleskopem i pokaz nieba w Bukowcu. 

 

Sprawiedliwości nie ma żadnej, w tym roku jeszcze nie byłem na prawdziwych obserwacjach i wygląda na to, że nadal nie będę :P  1/3 Księżyca w tym przypadku to nie jest największy problem :P

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miałem z 16" w pole jechać ale żona auto zabrała :(

No i masz pretekst aby kupić 8)

post-476-0-05947400-1396694836_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę koledzy by ktoś odniósł wrażenie, że posiadam wykształcenie meteorologiczne. Jestem inżynierem transportu szynowego, specjalizujący się w ekologii transportu kolejowego gdzie pogoda, a dokładnie warunki atmosferyczne są bardzo ważne. Oblodzenie pojazdów szynowych to jeden z wielu problemów z jakimi muszą się zmagać przewoźnicy kolejowi.
 
Widzicie? A wszyscy śmiali się jak pani minister Bieńkowska mówiła, że pociągi nie przyjeżdżają na czas bo taki mamy klimat :D

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widzicie? A wszyscy śmiali się jak pani minister Bieńkowska mówiła, że pociągi nie przyjeżdżają na czas bo taki mamy klimat :D

 

Gdyby pani Minister czytała raporty RDOŚ o klimacie w Polsce, nawet te "naj, naj, naj, najprostsze" informacje i "naj, naj, naj, najbardziej" dostępne w raportach to by wiedziała co tutaj potrafi się wyrabiać i jakie mamy średnie temperatury oraz opady śniegu w danym miesiącu na obszarze różnych województw. Ciekawe koledzy, że przewozy towarowy i duże stacje rozrządowe są przygotowane na zimę. Można? Można.

Nawet jeśli chcemy bronić tą kobietę i powiedzieć, że Minister nie musi mieć takiej wiedzy to niech chociaż Wiceminister ds. transportu kolejowego się tym zajmuje i jej doradza. Przykro mi, ale ostatniego fachowca jakim był dr inż A. Massel (wcześniej pracownik Instytutu Kolejnictwa, dawne CNTK) wywalono. No, ale dość moich wywodów na temat Ministerstwa i pogody bo to niezgodne z regulaminem forum ;)

 

 

Zaraz Wam koledzy pokażę sprawiedliwość hihi ;) Prognozowane zachmurzenie na dziś godz. 21:00.

 

Przygotujcie się lepiej mentalnie na kaszankę 7 kwietnia około 21:00.

post-3161-0-40130600-1396701664_thumb.pn

post-3161-0-17823800-1396701667_thumb.pn

post-3161-0-20998200-1396701670_thumb.pn

post-3161-0-54523000-1396701684_thumb.pn

  • Like 3
?The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.? - Sun Tzu
 
Lornety: Celestron SkyMaster 20x80
 
PTMA Poznań
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mogłeś tego dziadostwa choć z dzisiaj wieczora ze środkowego wybrzeża przegonić ???? ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na ten weekend wszystkie źródła zawaliły prognozę :P Jeszcze wczoraj na ICM sobota miała być u mnie bezchmurna a tu proszę... Ale akurat teraz mam zjazd na studiach, więc i tak mnie nie ma w domu żebym mógł obserwować :P

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się trochę czystego nieba zobaczymy na ile go starczy .

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)