Skocz do zawartości

Brak pogody


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Co Wy tak z tym brakiem pogody? Pogoda zawsze jakaś jest. Ta obecna ma swoje zalety - śniegu w górach przybywa. Już się nie mogę doczekać wypróbowania go. Aż sobie  ostrzę deski  :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mężczyźni kurczę.

Siedzą i czekają.

Nie wiem, co powiedzieć.

Cóż, Aniu, trochę mam do Ciebie daleko, ale jak by co... :)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Ania zaczęła mową wiązaną, to ja dokończę :-)

Mężczyźni kurczę.

Siedzą i czekają.

Nie wiem, co powiedzieć.

... chodzojebca mają

Kiedy gwiazd nie widać

A noc jeszcze długa

Do łóżka czas wskoczyć

Bo serce -  nie sługa

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mężczyźni kurczę.

Siedzą i czekają.

Nie wiem, co powiedzieć.

... chodzojebca mają

Kiedy gwiazd nie widać

A noc jeszcze długa

Do łóżka czas wskoczyć

Bo serce -  nie sługa

8)

Tak spełniiona nocka,

Może się opłaci.

A jak chmur nie będzie,

Wybiegniesz bez gaci.  8) 8)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

LUDZIE!!! Nad głową mam piękne gwieździste niebo a mój Canon załapał pierwsze w tym roku 600s materiału!!!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Tak spełniiona nocka,

Może się opłaci.

A jak chmur nie będzie,

Wybiegniesz bez gaci.  8) 8)

Gdy nadejdzie kolejna noc,

bierz sprzęt albo idź pod koc.

Rozstaw kopułę i wyciągnij swą rurę,

albo nasycisz swe oko, albo swoją kocurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem wczoraj na dziurę w chmurach, około dwudziestej była już bardzo blisko. Pobiegłem z lornetką i statywem na łąkę, rzeka wylała, musiałem przeskakiwać przez wezbrane rowy i wielkie kałuże, udało się - jakoś nie utonąłem. Kiedy tylko zająłem stanowisko wiatr zmienił kierunek... zdołałem tylko przez pół minutki popatrzeć na kawałek Oriona, który akurat zamajaczył. Postałem 1.5 godzinki, spaliłem kilka papierosów, porozmyślałem nad życiem, zmarzłem na kość i wróciłem.

Dziura oczywiście przyszła, ale po północy  :'(

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

czytam ostatnio Forum, ale tutaj same dyrdymały ... co będzie na obiedzie w Zatomiu, coś o niebezpiecznych pączkach zbliżających się do Ziemi, itd ...  Tylko nimbrownia, nimbrownia i dowolne tematy :(  Eee to już zwątpiliście, że się da dojrzeć gwiazd na niebie???

Ja się nie daję! Głowa do góry!

Ja cały czas walczę z tymi chmurami, przez najmniejszą dziurkę próbuję coś sfocić - nawet taką chociaż dwuminutową.

Na przykład dzisiaj  po południu pojawiły się przejaśnienia. Wstąpiła we mnie nadzieja, że może ustrzelę trochę fotek do fotometrii mojego gorącego tematu, czyli zaćmienia b Per. A tu rodzinka wkręciła mnie we wspólne zajęcia sportowe w godzinach wczesno-wieczornych. Przewidująco wziąłem ze sobą do samochodu moją lustrzankę i obiektywy 85mm i 200mm.

Na miejsce imprezy sportowej dotarliśmy około godz. 16:30. Rodzinka wykupiła bilety na 2 godz. Ja natomiast na 1 godzinę, bo pogoda zapowiadała się całkiem fotometryczna. Po pierwszej godzinie urwałem się z imprezy sportowej, stanąłem w najodleglejszym zakątku parkingu przy ośrodku. Było superasto - ustrzeliłem dwie serie fotek b Per po 50 sztuk obiektywem 85mm postawiony na statywie na masce samochodu. Również jako ciekawostkę zrobiłem tym samym obiektywem fotkę momentu jak Syriusz wschodził na tym ośrodkiem. Ciekawe, czy ktoś z okolic Szczecina zgadnie co to za ośrodek sportowy po tamtej - polskiej stronie Odry (fotka w załączeniu) ? :)

Około godz.20 wróciłem do domu. A gwiazdy widać dalej ... No to ustrzeliłem sobie jeszcze trochę fotek obiektywem 200mm gwiazd zmiennych b Per, R Leo i AZ Cas.

Ale nieopatrznie zdecydowałem się wyciągnąć moje EQ3-2, aby zasadzić się z grubszej rury F=300mm na AZ Cas. Ustawiłem montaż na gwiazdę polarną I niestety :( przyszły chmury ... Patrzę na sat24 i piszę to co piszę dla zabicia czasu - z nadzieją, że pojawi się dziura w chmurach w kierunku gwiazdozbioru Kasjopei. Kasjopeja jest coraz niżej - coraz mniejsze szanse na fotometrię AZ Cas tej nocy. Musze się zadowolić zdjęciami AZ Cas z F200mm.

Gdzieś na forum widziałem podobny problem. Bodajże Rudy pisał, że co wyciągnie montaż na świeże powietrze to mu chmury wyłażą. Jest to rzeczywiście prawda. Potwierdzam!!!

Dość czekania - idę schować montaż.

post-765-137699879901_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże Rudy pisał, że co wyciągnie montaż na świeże powietrze to mu chmury wyłażą. Jest to rzeczywiście prawda. Potwierdzam!!!

No i teraz wiesz przez kogo te chmury i dyrdymały.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przez montaże, tylko przez tych, co je wynoszą. I dlatego musimy pisać dyrdymały o rosole.

Ale, ale.... Jak już są te chmury, to może warto przyłączyć się do dyrdymałowej dyskusji o masie fotonu?  ;)

Bo mam zgoła odmienne zdanie o astronomii  8)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnie 3 wieczory wracając z pracy miałem super niebo. Pędziłem do domu ile fabryka dała, było ślisko ale co tam. Szybko wynosiłem Columbusa do chłodzenia i od razu przychodziły chmury... coś w tym jest. Niestety tak mam od 2 lat  >:( Przedtem problemów z pogodą nie było więc stawiam na zwiększoną aktywność słoneczną ;)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, ale.... Jak już są te chmury, to może warto przyłączyć się do dyrdymałowej dyskusji o masie fotonu?  ;)

Bo mam zgoła odmienne zdanie o astronomii  8)

Nie jestem na bieżąco w tym temacie z literaturą popularno-naukową, że nie wspomnę o literaturze naukowej (nawet kiedyś zdałem egzamin z kwantów za pierwszym podejściem - może coś bym z tego zrozumiał :) ). Jak uakualnię swoją wiedzę w temacie masy spoczynkowej fotonu to na pewno się odezwę.

Ale wierzę, że to co teraz robię w astronomii może pozwoli kiedyś stwierdzić czy foton ma jednak jakąś szczątkową masę spoczynkową, czy jej nie ma? :) Mianowice zajmuję się "księgowością fotonów", czyli po prostu je zliczam. Np. ostatnio liczę fotony mało zbadanej gwiazdy zmiennej b Per (piszę o tym na sąsiednim wątku).

Wierzę, że za 1000 lat jakiś naukowiec-teoretyk popatrzy na krzywą zmain blasku (będzie tam kilka moich obserwacji) jakieś gwiazdy zmiennej i powie:

- No tak, ten pikuś w krzywej zmian blasku świadczy o tym, że z masą spoczynkową fotonu to jest tak ...

Jednocześnie wspomnę o pozytywie braku obserwacyjnej pogody ...

W ciągu ostatniego roku nafociłem tyle gwiazd zmiennych, że nie wyrabiam się z ich opracowaniem. Teraz mam czas na uporządkowanie tego tematu :)

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem ja żyję już tyle lat na tym świecie i nigdy nie widziałem brak pogody, zawsze jakaś pogoda jest czy pada deszcz, śnieg, mgła, warunki pogodowe zawsze jakieś są, nam brakuje jedynie czystego pięknego nieba, za którym tak tęsknimy, to dobrze, bo jak by my wychodzili, co noc na obserwacje nieba, na pewno by się niektórym znudziło, zaś my jak mamy pogodne niebo to zamiast siedzieć przed telewizorem czy też komputerem wolimy wyjść na obserwacje. Co do pączków, to mamy raz do roku, kiedy to wszyscy biegną po nich, a przecież pączki są każdego dnia, zrobiłem temat po to by się śmiać a nie zapadać w taką atmosferę jak ta pogoda, co mamy za oknami. A i jeszcze jedno, nie widzę problemu usunąć tematu o pączku, w sumie tłusty czwartek mamy już za nami, więc nie ma sensu trzymać dłużej tematu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem ja żyję już tyle lat na tym świecie i nigdy nie widziałem brak pogody, zawsze jakaś pogoda jest czy pada deszcz, śnieg, mgła, warunki pogodowe zawsze jakieś są, nam brakuje jedynie czystego pięknego nieba, za którym tak tęsknimy, to dobrze, bo jak by my wychodzili, co noc na obserwacje nieba, na pewno by się niektórym znudziło, zaś my jak mamy pogodne niebo to zamiast siedzieć przed telewizorem czy też komputerem wolimy wyjść na obserwacje.

Zgadzam sie z Pawłem. Pogoda zawsze jest!!! To jest błąd twórcy tego tematu. Tolerowanie takiego stanu świadczy również o naszej niewiedzy! Postuluję, aby administrator forum zmienił nazwę tematu np. na "Brak obserwacyjnej pogody", "Brak pogodnego nieba 2012/2013", "Brak dobrej pogody",  itp. :)

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Wasze posty utwierdzam się w przekonaniu, że mieszkam chyba w najgorszym pod względem obserwacyjnym miejscu w naszym kraju. Może dlatego, że to najniższy punkt w Polsce? (Żuławy). Choć, patrząc w przeszłość... wydaje mi się, że kiedyś było z tym lepiej.

Od wielu tygodni pogoda nie pozwala mi na obserwacje, czasem w dzień na chwilę się rozpogodzi, ale w nocy zawsze syf. W styczniu były chyba jeden czy dwa pogodne wieczory, ale podczas pełni. W takich warunkach nie robię fotometrii. Dopiero w środę 6 lutego niebo roziskrzyło się gwiazdami, tylko jak na złość tego dnia nie miałem możliwości obserwacji. Natura potrafi być złośliwa  >:(

Podsumowując, to w tym roku jeszcze nie miałem okazji nawet otworzyć obserwatorium. Zaczyna mnie to trochę dobijać, nie chce mi się już nawet pisać o astronomii. Wczoraj zastanawiałem się nad sensem tego oczekiwania na lepszą pogodę.... może zacznę zbierać znaczki?  ::)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, to w tym roku jeszcze nie miałem okazji nawet otworzyć obserwatorium. Zaczyna mnie to trochę dobijać, nie chce mi się już nawet pisać o astronomii.

To przerzuć się na focenie nieba ze statywu. Aparat możesz cały czas wozić/nosić ze sobą. Pojawia się kilkuminutowa dziura w chmurach, a Ty cyyyk ... serię kilkudziesięciu zdjęć! Tak jak to ja robię. Powyższej w tym wątku udowodniłem, że nie można rozstawiać montażu, bo od razu pogoda się psuje. Moje doświadczenie ze statywem pokazują, że takiej korelacji nie ma!!!

.... może zacznę zbierać znaczki?  ::)

To jesteś drugi na tym forum, który zamierza to robić. Wcześniej taką idęę rzucił Alien :) A ja mam fotek nieba potąd .... ooo... I teraz komputer redukuje mi dane, a ja sobie piszę ... :)

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zacznę zbierać znaczki?  ::)

Zbieraj tak jak ja smartfony  ;D ;D mam już 3 i to nie jest moje ostatnie słowo  ;D ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Wasze posty utwierdzam się w przekonaniu, że mieszkam chyba w najgorszym pod względem obserwacyjnym miejscu w naszym kraju.

i ja mam takie samo wrażenie. Może sobię roję, ale może nie - we wschodniej części kraju na ogół wisi jakiś glut. Tak jakby zachód był bardziej przewiewany (morze?).

Od wielu tygodni pogoda nie pozwala mi na obserwacje, czasem w dzień na chwilę się rozpogodzi, ale w nocy zawsze syf. W styczniu były chyba jeden czy dwa pogodne wieczory, ale podczas pełni. W takich warunkach nie robię fotometrii.

Kolejna tajemnicza zależność  :P Ja się pokusiłem o ocenianie w czasie pełni w listopadzie, więcej tego nie zrobię :P

Poza tym - kto ma podwórko, ten jest do przodu, można wyhaczyć jakiś moment. Ale powiem szczerze, jeżeli chodzi o trzy ostatnie miesiące w BP - nawet podwóko by mi nie pomogło. Może i bywa dobra pogoda, ale gdzieś pomiędzy 2 a 6 rano.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie marudzić.

Kto ma ładną pogodę - poznaje niebo.

Kto ma brzydką - poznaje własne dzieci.

Kto nie ma dzieci - czyści sprzęt (astronomiczny) i myje lustra

Kto nie ma sprzętu - czyta książki

Kto nie czyta - przegląda forum

Kto nie przegląda - porządkuje pliki w komputerze

Kto nie porządkuje - pisze o masie fotonu

Kto nie pisze - dyskutuje o rosole

I finito. Proste jak budowa cepa.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)