Skocz do zawartości

Uniwersalna lornetka na początek do astro i krajobrazów/samolotów.


Don Kozdro

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chce kupić swoją pierwszą lornetkę, nigdy wcześniej nie miałem.

- obserwacja tylko z ręki, także coś możliwie w miarę lekkiego, wiadomo cudów nie będzie, ale chociaż żeby nie rzucało obrazem jakbym padaczki dostał.. ręce mam silne, ale jednak trochę się trzęsą heh.

Statyw odpada i nie będę w niego inwestował.

- zastanawiam się nad 8x40/42, 10x50 (pewnie z ręki 10x będzie już niewygodnie?)

- lornetka do krajobrazów, przyrody, samoloty z pobliskiego lotniska (mam dobry widok na Świdnik, ale lornetka pokaże więcej, chyba...), Samoloty na przelotowej 10- 11 km - nie nastawiam się na super widok i odczytywanie napisów z kadłuba, ale żeby był lepiej widoczny niż normalnie widzę oczami - prawie w ogóle nie widzę hehehe, astro - tutaj na początku wystarczy mi, żebym dostrzegł sporo fajnych ciał niebieskich w kosmosie, ale nie musi to być niewiadomo co, byleby był ładny, nietrzęsący się obraz.

- mam wadę wzroku i okulary. Nie pamiętam dokładnie, ale plusy coś około 3,5 na lewym i 2,25 na prawym oku, są też cylindry, ale tu mi wyleciało z głowy. Chciałbym żeby dało się obserwować w okularach.

- polećcie coś wysokiej jakości, ale jak najtaniej się da. Maks 600 zł, chętnie wydam mniej jeśli znajdzie się lornetka bardzo dobra optycznie i solidnie (choć lekka) zbudowana.

- nie interesuje mnie dopłata ponad 600 zł, to jest maks bo będę jej używał od wielkiego dzwonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W plener 10x50 z ręki będzie ok, gorzej do nocnego nieba, bo będą drgania jeśli będziesz chciał się skupić na obiektach typu Plejady - wówczas statyw. Nie mniej jednak do przeglądu idzie bez problemu popatrzeć z ręki. 

Swoją drogą tak naprawdę do każdej lornetki najlepsze są obserwacje z użyciem statywu - obraz nie lata, ręce się nie mecza, a stabilny widok pozwala skupić się na obserwacjach :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Don Kozdro napisał:

Nie za małe powiększenie? Bardziej celowałem w coś 8x - 10x. Budżet 600 jest ostateczny niestety.

7 cy 8 różnica niewielka najważniejsza jest jakość wykonania, obraz jaki ona daje, no i pole widzenia 9,3*  chyba żadna współczesna lornetka nie osiąga takiego pola . No ale gdy nie możesz dołożyć te 5 dych to trudno, musisz poszukać innej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze rozważyć Nikona Aculon 7 x 35 w cenie 379 zł, jest ona nawet lżejsza a parametry optyczne podobne. Co do jakości wykonania to nie będę się wypowiadał bowiem nie miałem jej w ręku w przeciwieństwie do EX 7 x 35 którą posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aculona to bym sobie darował, to kiepska lornetka. Wydawanie 600 zl na okazjonalne patrzenie wcale nie jest głupotą tym bardziej że to naprawdę bardzo małe pieniądze jak na sprzęt optyczny. Dobra w miare lornetka to od 2000 wzwyż, cała reszta to kiepskiej jakości chińszczyzna. Nawet tak chwalony za obraz Nikon EX przy porównaniu np do APM ED niestety ale kiepsko wypada. To kosztuje i należy o tym pamiętać. Jak znam życie zaraz znajdą się osoby negujące moje zdanie ale są to ludzie nie mający za bardzo o pojęcia o jakości lepszego sprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Don Kozdro napisał:

@Jaro666 spoko, no i to rozumiem. Jednak różnica jest 300 zł. Między nimi. A coś odrobinę taniej od action ex, a dorównuje mu? Skłaniam się bardziej ku 8x40/42

Na przykład delta optical titanium 8x42. Używam od 2 lat i bardzo sobie chwalę. 

Możesz o niej poczytać tutaj:  https://www.optyczne.pl/241-Test_lornetki-Delta_Optical_Titanium_8x42.html

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być do 600zl to jednak EX, najlepiej używka z astro giełdy wtedy zmieścisz się w budżecie. Jednak musisz wiedzieć że w nocy obraz będzie bardzo odbiegał od ideału. Jak to w życiu za dobrą jakość trzeba dobrze zapłacić. 

Kup, oglądaj, jak nie złapiesz bakcyla odsprzedasz w tej samej cenie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2019 o 07:02, Don Kozdro napisał:

...- polećcie coś wysokiej jakości, ale jak najtaniej się da. Maks 600 zł, chętnie wydam mniej jeśli znajdzie się lornetka bardzo dobra optycznie i solidnie (choć lekka) zbudowana.

- nie interesuje mnie dopłata ponad 600 zł, to jest maks bo będę jej używał od wielkiego dzwonu.

Zacisnąć zęby, dozbierać 5 dych i kupić Kamakurę:

https://www.ecotone.com.pl/produkty/lornetka-ecotone-wp2-10x50.html

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Don Kozdro napisał:

...

@Janko no myślałem o niej, ale kurcze obawiam się, że 10x50 to będzie kiepsko z ręki...co o tym myślisz?

Zaraz mnie zakraczą, ale z ręki (to znaczy opierając o coś łokcie) to ja obserwuję niebo nawet przez ciężką 15x56 :))

  • Like 1
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem zdania że czym cięższa lornetka tym stabilniej da się ją utrzymać ale nie chciałem tego pisać bo towarzystwo tutaj ma zazwyczaj inne zdanie ;)

Nie ma się co obawiać zakupu używki lecz trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Zawsze należy takiego kolegę 'prześwietlić' co nie jest trudne na forum. Lornetka jest specyficznym instrumentem, ważne są uwarunkowania osobnicze więc uczciwy sprzedawca powiniem zgodzić się spokojnie na sprzedaż 'na próbę' z możliwością zwrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Don Kozdro napisał:

@Janko no ale ja często nie mam się o co oprzeć.. w tym problem. Myślałem nad kurą, ale kurcze obawiam się tego 10x z ręki..statyw odpada

Piszesz o obserwacjach okazjonalnych. Statyw czy inne solidne podparcie byłoby konieczne przy obserwacjach długotrwałych, rozdzielaniu gwiazd podwójnych, wpatrywaniu się w poszukiwaniu obiektów słabych i małych kątowo.  Tymczasem wielką przyjemność stanowi właśnie swobodne błądzenie po nieboskłonie, dostrzeganie gromad gwiazd i ciemnych mgławic w kontekście szerokiego nieba - gwiazdozbiorów czy bogatych pól gwiezdnych.  To rządzi się odmiennymi prawami, lornetka wcale nie musi być super stabilna, statyw wtedy tylko przeszkadza. 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Janko napisał:

 Tymczasem wielką przyjemność stanowi właśnie swobodne błądzenie po nieboskłonie, dostrzeganie gromad gwiazd i ciemnych mgławic w kontekście szerokiego nieba - gwiazdozbiorów czy bogatych pól gwiezdnych.  To rządzi się odmiennymi prawami, lornetka wcale nie musi być super stabilna, statyw wtedy tylko przeszkadza. 

Bingo :) o to właśnie chodzi. Bolidu przez lornetkę raczej nie zaobserwujesz a to chyba najatrakcyjniejszy spektakl jaki może zobaczyć obserwator nieba. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 10x50 jest w pewnym sensie złotym standardem. Już spora a jeszcze w pełni mobilna, już ukazuje wiele niedużych obiektów (choćby gromady kuliste) a jeszcze łatwo ją trzymac stabilnie, już nadaje się do astronomii ale jest także odpowiednia do celów przyrodniczych czy krajobrazowych. 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem porady które tu piszemy są mniej lub bardziej cenne. Najlepiej jednak udać się to któregoś salonu ( Delta, Teleskopy) i samemu wybrać to co najlepiej pasuję. W tych sklepach nie ma problemu by popatrzeć przez tą czy inną lornetkę, problemem jest jednak Twoje miejsce zamieszkania.

Może jednak będziesz kiedyś tam gdzie takie są te sklepy i na miejscu dokonasz wyboru.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)