Skocz do zawartości

Uniwersalna lornetka na początek do astro i krajobrazów/samolotów.


Don Kozdro

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Janko napisał:

Lornetka 10x50 jest w pewnym sensie złotym standardem. Już spora a jeszcze w pełni mobilna, już ukazuje wiele niedużych obiektów (choćby gromady kuliste) a jeszcze łatwo ją trzymac stabilnie, już nadaje się do astronomii ale jest także odpowiednia do celów przyrodniczych czy krajobrazowych. 

Odpowiednia może tak, ale utrzymanie przez dłuższy czas bez drgań obrazu może być trudne. Sporo wątków przeczytałem i większość osób na to wskazuje.

19 minut temu, Leon napisał:

Owszem porady które tu piszemy są mniej lub bardziej cenne. Najlepiej jednak udać się to któregoś salonu ( Delta, Teleskopy) i samemu wybrać to co najlepiej pasuję. W tych sklepach nie ma problemu by popatrzeć przez tą czy inną lornetkę, problemem jest jednak Twoje miejsce zamieszkania.

Może jednak będziesz kiedyś tam gdzie takie są te sklepy i na miejscu dokonasz wyboru.

 

No w Lublinie może jest jakiś sklep tego typu więc rozejrzeć się 

18 minut temu, Jaro666 napisał:

Jest na forum tez dział 'kupię' :)

Spoko napisze więc post, że jestem zainteresowany kupnem. Może faktycznie się ktoś odezwie.

 

2 minuty temu, Jaro666 napisał:

Przejrzałem sie po olx i znalazłem taki model. Na poczatek dobry wybór z naprawdę ogromnym polem widzenia i dobrą transmisją. 

https://www.olx.pl/oferta/lornetka-nikon-action-ex-7x35-9-3-waterproof-CID767-IDBkZ3f.html/

Ogłoszenie już chyba niedostępne, poza tym kupno takiej drogiej rzeczy na olx... Hm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Leon napisał:

Owszem porady które tu piszemy są mniej lub bardziej cenne. Najlepiej jednak udać się to któregoś salonu ( Delta, Teleskopy) i samemu wybrać to co najlepiej pasuję. W tych sklepach nie ma problemu by popatrzeć przez tą czy inną lornetkę, problemem jest jednak Twoje miejsce zamieszkania.

Może jednak będziesz kiedyś tam gdzie takie są te sklepy i na miejscu dokonasz wyboru.

 

To są niezwykle cenne uwagi. Pisałeś, że masz wadę wzroku. Tylko sam, trzymając lornetkę będziesz w stanie ocenić, czy da się ją wyregulować tak, byś widział dobrze. Poza tym, wcale niekoniecznie musisz wydać całą zaplanowaną sumę. Wierz mi, można być zadowolonym nawet z lornetki zupełnie niedrogiej, jeśli nam pasuje. Co z tego, że ktoś tam wykrył w niej takie czy inne wady optyczne, jeśli my ich nie zauważamy lub nam wcale nie przeszkadzają?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, nie pisałeś to znalazłem sam. No właśnie myślę ostatecznie nad 8x40/42. 10x50 odpada na razie. No chyba że później mi odwali i wejdę w to na całego. Czyli co jedynie Nikon action, a Aculon o wiele gorszy (w takim razie dlaczego ludziska piszą, że obrazowo dorownuje?) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe wrażenie to zrobiła na mnie dachówka  Swarovski, w Delcie dali mi przez nią popatrzeć, kosztowała ona 9000 zł ( aż bałem się wziąć ją do ręki i z tego powodu nawet nie pamiętam parametrów) , obraz jaki jednak dawała pamiętam jednak, i nie ma on swojego odpowiednika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Don Kozdro napisał:

Bardzo śmieszne.. ja pytam o konkretną sprawę, a nie lornetkę za 9000...

Słusznie, może się nawet wygłupiłem, ale takk właśnie sprawy z lornetkami się mają. Czyli nie spieszyć się a jak brać to najlepszą na jaką nas stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)