Skocz do zawartości

Jeden z trzech Bresserów i o co chodzi z ta długoscią


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chcę zakupić jeden z trzech wybranych teleskopów. Miejsce obserwacji (jeszcze nie douczyłem się, jak to podać w wartościach dla wszystkich zrozumiałych), to południowe Kent w UK. Miejsce to dość ciemny i duży ogród, ale niebo już raczej do bardzo ciemnych nie należy. Wiec wg tego wszystkiego co wyczytałem tu i gdzie się jeszcze dało, najlepszym rozwiązaniem bedzie refraktor. 

Jedno czego jeszcze nie doczytałem i mam juz lenia żeby to szukac, jest długosc podawana w parametrach. Ponieważ fotografuje od dobrych ponad 20 lat, są parametry które znam z optyki fotograficznej. Niestety w astronomi cos mi tu nie pasuje. A mianowicie:

W fotografi parametr f: to ilość światła wpadajacego do obiektywu/minimalna przyslona. Np 2.8, czyli obiektyw dość jasny, potem mamy ogniskową. Np 300mm co daje mi odpowiednie zbliżenie obiektu fotografowanego. Średnica przedniej soczwki mnie nie interesuje, chyba że do zakupu filtrow.

Natomiast przy wyborze teleskopu, mam inne parametry które sa podawane, ale nie bardzo rozumiem po co.

Np: trzy teleskopy:

1: Bresser Telescope AC 102/460

2: Bresser Telescope AC 102/1000

3: Bresser Telescope AC 102/1350

Wszystkie 3, praktycznie w tej samej cenie. Zwykłe achromatyczne, na tych samych statywach... przepraszam, montażach. Średnica szkla ta sama - 102mm, czyli zakładane powiekszenie okolo 200x. Tylko ta długosc... 

Wydaje mi się, że chodzi o jasność teleskopu, czyli to f (przyslona) w fotografii.

Jeżeli tak, to okazuje się, że nie ma potrzeby brać długiego "działa", a wystarczy krótka rurka?

Poprosze o pomoc. Im wiecej czytam, tym mniej wiem... 

Planowane obserwacje to ksieżyc i może jakies elementy naszego układu słonecznego . Na inne ciekawostki to raczej nie mam co liczyć (chociaż bym chciał) w rejonie mojego zamieszkania.

Mam sporo możliwosci wyjazdów, mobilność teleskopu nie ma znaczenia bo mam kombi. 

A może jest ktoś w stanie polecić coś podobnego lub lepszego w cenie jednego z tych trzech? 

Aha i bardzo ważna rzecz... zależy mi na mozliwości podłaczenia SLR. Fotografia to moja pasja... widziec, cieszyć sie tym i nie zrobić zdjęcia... nie wchodzi w gre. :)

 

Pozdrawiam srdecznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta długość jak nazywasz to ogniskowa. Jasność teleskopu to stosunek ogniskowej do apertury czyli średnicy szkła. Identycznie jak w obiektywach fotograficznych. Bo teleskop to tak naprawdę obiektyw tylko optymalizowany do innych zadań.

Do Twoich zainteresowań najlepiej ten ostatni, pod warunkiem że uwiecznić chcesz tylko obiekty Układu Słonecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wessel napisał:

Do Twoich zainteresowań najlepiej ten ostatni, pod warunkiem że uwiecznić chcesz tylko obiekty Układu Słonecznego.

Mi się wydawało do tej pory, że im dłuższa ogniskowa, tym większe problemy z prowadzeniem teleskopu... 

Przy tak długiej tubie, to chyba większy, silniejszy i droższy montaż jest potrzebny, aby dał sobie radę z taką tubą? 

Sorry, ja nie bawię się w astrofoto, bo nie stać mnie ze względu na brak czasu. 

Astofoto planet, to inna bajka niż astrofoto DSów. To, o ile dobrze rozumiem, dużo łatwiejsze zadanie. Avikujemy i składamy zdjęcia, tak z grubsza? 

A co jeśli kolega nie chce się ograniczyć do Księżyca, Jowisza i Saturna? I będzie chciał zmierzyć się z DSami? Wtedy okaże się, że ten teleskop to zupełnie nie ten setup, jaki jest mu potrzebny... 

Z całym szacunkiem, osobiście uważam te bardzo długie i ciemne teleskopy za bardzo niewygodne. Ale ja tylko oglądam niebo. Są one optycznie lepsze od teleskopów o światłosile F4 czy F5 ale w moim odczuciu ekstremalne niewygodne. 

Generalnie odpowiadając na pytanie - im dłuższa ogniskowa, to przy tej samej aperturze tym 'ciemniejszy' teleskop/obiektyw. Czyli czas naświetlania dłuższy... Taki teleskop nie nadaje się do astrofotografii Deep Space Objects...

Filtry zakłada się z drugiej strony, nie na soczewki obiektywu (chyba, że mówimy o folii ND5 do oglądania Słońca). 

Światłosiłę teleskopu (czyli jakby analog przesłony w uproszczeniu) liczymy dzieląc ogniskową teleskopu przez jego aperturę. 

1: Bresser Telescope AC 102/460

Tu światłosiła F=460mm/102mm=4,5

To bardzo światłosilny teleskop. Ma dużą aberację chromatyczną (kolorki na jasnych obiektach, na brzegach Księżyca). Jednocześnie ze względu na ogniskową, chyba najbardziej nadaje się do robienia astrofotografii DSów. A w zasadzie do nauki tej astrofotografii. Ale to informacje wyczytane z sieci, ja nie robię astrofo. 

Do wizuala w tym teleskopie przydają się lepsze, lepiej skorygowane okulary jak Explore Scientific 82 stopnie (lub 100 stopniowe) albo Naglery. 

Jednak ze względu na wysoką aberację chromatyczną, ten teleskop nadaje się tylko do oglądania szerokich pól gwiezdnych, DSów w kontekście. Do małych i średnich powiększeń.

Ja nigdy nie miałem refraktora o takiej światłosile, najwięcej to było F5 w moim przypadku, więc może ktoś więcej powinien się wypowiedzieć. 

2: Bresser Telescope AC 102/1000

Tu światłosiła F=1000mm/102mm=9,8

To już dla mnie bardzo długa rura. Mała aberracja chromatyczna, znacznie lepszy optycznie od poz. 1.

Do wizuala można stosować słabiej skorygowane okulary jak np SWAN. 

Do fotografii DSów to się chyba nie nadaje? 

3: Bresser Telescope AC 102/1350

To bardzo długi teleskop, nigdy bym sobie tego nie kupił. Najlepszy optycznie z wyżej wymienionych.

 Tu światłosiła F=1350mm/102mm=13

 

Może napiszę to co myślę, a muszę przyznać, że też bawię się w fotografię, ale nie astrofotografię. 

Sprzęt do oglądania nieba i sprzęt do astrofotografii to dwa różne światy. Ten pierwszy to w ogólności im większa apertura, tym więcej widzimy. To duże uproszczenie, do dużego Newtona potrzebne jest ciemne niebo, im większe lustro, tym sprzęt cięższy i wzrasta bardzo logistyka. Jest jeszcze wiele innych rzeczy. 

Chcesz sprzęt mobilny a uniwersalny do wizuala? Polecam SCT8, lekka tuba o dużych możliwościach. I jakieś montaż azymutalny, najlepiej z mikroruchami. Ale daje radę nawet na AZ4, który nie ma mikroruchów. 

Chcesz sprzęt do astrofotografii? To popatrz jakim sprzętem ludzie zaczynają robić zdjęcia. Zwykle jest to małe APO czy inny EDek (65-72mm). Tu w ogólności im większa apertura i ogniskowa, tym większe trudności. Montaż koniecznie paralaktyczny z prowadzeniem. Podobno potrzeba jakichś dwóch lat ćwiczeń, aby osiągnąć dobre rezultaty. Nie wiem, nie próbowałem.

Nie ma opcji, aby obejrzeć obiekt i na tej samej sesji zrobić mu zdjęcia. Naświetlanie DSów wymaga czasu i cierpliwości nie mówiąc o czystym niebie i późniejszej obróbce. 

Albo zacznij od jakiegoś astotrackera z aparatem i jasnym obiektywem. Piękne zdjęcia ludzie robią. 

 

Coś musisz zdecydować. Wizual czy astrofoto. Mnie robienie fotek Księżyca czy planet po prostu nudzi, tak jak ich oglądanie godzinami. Ale ludzie mają różne temperamenty i podejście. I bardzo dobrze. 

Jeśli coś tu nakłamałem, to koledzy astrofotografowie mnie wyprostują, mogę pisać poprawnie tylko o swoich doświadczeniach z wizualem.

Jestem zresztą pełen podziwu dla ich pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, z calym szacunkiem....do oglądania i avikowania planet wystarczy ten długi Bresser. Kolega wyraźnie napisał - planety i US " Planowane obserwacje to ksieżyc i może jakies elementy naszego układu słonecznego " i pod tym kątem to może być najlepsze rozwiązanie. I nie jest do tego potrzebny wielki montaż - EQ5 wystarczy. Oczywiście bez fotografii DS , guidingu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bressera AR 102/460 ED, chyba o tego koledze "Arkadiuszowi Swiezynskiemu" chodzi posiadam od prawie roku. Jest to sprzęt bardzo mobilny, mieści się  wszędzie.  Co się  tyczy aberracji to jest  niewielka, a dobierając odpowiednie okulary jest dosłownie minimalna na owych jasnych obiektach. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi. Zdecydowałem, że wezmę ten model: https://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/bresser-messier-102leq4.html#SID=1683

Wersja z showroomu kosztuje 100 funtów mniej, wiec łatwiej było podjąć decyzję. Jeżeli uda sie zrobić jakieś zdjęcia to na pewno sie tu pochwalę. Jeżeli sie nie uda, to na pewno przez pewien czas posiedzę i poprostu popatrzę.

@kjacekBardzo mocno rozwarzam zakup trackera dla lustrzanki. Znalazłem to: https://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/skywatcher-star-adventurer-astrophotography-bundle-20120full.html#SID=1711 plus sporo opisów. Jest to naprawde ciekawa opcja i czuje że bedzie sporo frajdy, szczególnie, że otwiera to nowe mozliwości w fotografii... ale to za miesiąc lub dwa...  Przyznaję, że zdjęcia zrobione za pomocą tego dodatku sa obłedne... Dziekuję za pomysł.  Obejżałem też zdjęcia konkursowe i jest kilka zrobionych za pomocą trackera bez żadnych super dodatków... bardzo mi sie podobaja. 

Pozdrawiam

Arek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Jacku, z calym szacunkiem....do oglądania i avikowania planet wystarczy ten długi Bresser. Kolega wyraźnie napisał - planety i US " Planowane obserwacje to ksieżyc i może jakies elementy naszego układu słonecznego " i pod tym kątem to może być najlepsze rozwiązanie. I nie jest do tego potrzebny wielki montaż - EQ5 wystarczy. Oczywiście bez fotografii DS , guidingu itp.

Masz rację. Ale znasz kogoś, kto to zaczyna się w to bawić i apetyt mu nie rośnie? Dlatego uznałem, że lepiej podać więcej informacji. 

Niech chłop się niepotrzebnie nie ogranicza, zresztą jego wybór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem... ale nie to co planowałem i nie tam gdzie chciałem... A cała historia potoczyła się inaczej niż powinna. 

Jak pisałem powyżej, decyzja zapadła. Znalazłem ex-display Bresser  AC102/1350 w cenie ?355, czyli ?100 taniej niz nówka nietykana. Płatność online jak zawsze, czyli wszystko ok. Potwierdzone zamówienie, sklep 45 minut jazdy od domu. W poniedziałek zapakowałem się w samochód i jadę. Po drodze telefon ze sklepu? ?Teleskop został sprzedany kilka dni wcześniej. Wyslemy Panu email z potwierdzeniem anulowania zamówienia i pieniądze wróca na konto? Ani przepraszam, ani całuj mnie w d?Wściekłem się i tyle co mogłem zrobić. Jeszcze wczoraj kasy na koncie nie było? maila też nie? Upomniałem się na stronie Facebooka o kasę. Powiedzieli, że załatwione i mam czekać.

Miałem kilka dni na odwiedzenie innego sklepu z teleskopami? widziałem na żywo tego wymarzonego Bressera 102/1350? @Kjacek, miałeś rację? mimo moich możliwości przewozu, to jednak spora armata na gołębie. Temat upadł.

Znowu wróciłem do czytania i zwróciłem uwagę na Maksutova 127. Pojechałem popatrzeć, podotykać? Chyba się zdecyduje? Z prowadzeniem GOTO za cenę Bressera. Statyw wygląda, że może się trochę kiwać, bo ma tylko jedno ramię (zreszta ktos ta wade skomentowal gdzies)? Jako pierwszy teleskop niech będzie. Jak się wciągnę na serio to kiedyś pomyślę o czymś lepszym.

Wczoraj pierwsze testy na prowadzeniu manualnym. Nie miałem czasu ustawić wszystkiego więc chciałem tylko zobaczyć jak wyjdzie mi zdjęcie księżyca... i nie wiem jak to zdjecie tu wstawic, bo nie posiadam zadnych miejsc na skladowanie zdjec poza moim komputerem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)