Skocz do zawartości

C/2018 W2 (Africano)


PiotrDz

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszego wieczora uparłem się, żeby zapolować na Africano (mając do dyspozycji jedynie Astrowalkera, obiektyw 200mm i Canona z matrycą APS-C). Africano to ciągle maleństwo o jasności poniżej 10 mag,  do tego po 21 nad Wielkopolskę zaczęły nadciągać cirrusy z frontem niżowym a na dodatek Księżyc w fazie prawie 60% zachodził tak powoli... W rezultacie gdy pojawiłem się o godzinie 21.50 na swojej miejscówce zastałem niebo rozpołowione pomiędzy czyste ale zaświetlone przez Księżyc oraz drugą połowę zasnutą cirrusami. Jasność nieba, która w tym miejscu dochodzi w pogodne bezksiężycowe noce do 21,05 mag/arc s2 wynosiła wczoraj w zenicie zaledwie 20,10. Perseusz na wysokości około 30o nad horyzonetem, znajdował się prawie centralnie na granicy "czystego" nieba i cirrusów.

Zdjęcie poglądowe: cały kadr C60d+C200/2,8 @4,0 1x120s ISO1600

999100548_CAAKLATKANAGRANICYCIRRUSA.jpg.6bca7aba77e4cdf2bb0b19d63fa691d5.jpg

Po ekspresowym rozłożeniu sprzętu zdążyłem zrobić zaledwie 3 klatki zanim Perseusz całkowicie pogrążył się w cirrusach. Poniżej wycinek centrum kadru w skali 1:1 z ekspozycji 180s.

Pomimo, że na zdjęciu zarejestrowały się gwiazdki do 14mag. rozmytą głowę komety ledwie udało się wyłuskać w tak niesprzyjających okolicznościach - jest na granicy detekcji.

270925396_AfricanoW2.thumb.JPG.e37ff2ce41dedb62740f8b15f8a9c74d.JPG

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Piękne zestawienie, obserwowałem tę czwórkę 30.09 i 1.10.
Ostatniej nocy (7/8.10) przed 2 w nocy obserwowałem tylko C/2017 T2 PANSTARRS na podmiejskim niebie przy lekkim mrozie, co tylko poprawiło widoczność wymrażając część pary wodnej z powietrza ?

Niech Was nie zaskoczy ta najjaśniejsza - Africano, gdyż przy niskim DC (stopniu kondensacji) była najtrudniejsza w wyłuskaniu jej z tła nieba. Za to T2 jest skondensowana i przy wielkości ok. 2' i jasności 11.5 mag. najszybciej została odnaleziona!

Africano za 2 tygodnie przestanie być widoczna z Polski, za to T2 będzie jaśnieć przez pół roku :clap:

  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)