Skocz do zawartości

Wydrukuj sobie spektroskop


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze kontynuuję wątek obserwacji spektroskopowych b Persei ...

Przy dużej rozdzielczości widm powinno udać zaobserwować efekt Rossiter'a-McLaughlin'a w profilach linii widmowych (różowy profil widmowy), gdy zostanie przesłonięta gwiazd A2V przez coś słabszego (F?).

Widmie b Persei do tej pory nie udało się odkryć linii składnika "zielonego" z poniższej symulacji:

rossiter_mclaughlin.gif.c4fa1296ce117e37386ce58113979130.gif

Informacyjnie - ww.  gif'a wziąłem stąd: http://phoebe-project.org/docs/2.2/examples/rossiter_mclaughlin

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

Dzięki Jarku za opis kolimacji. A regulowałeś też odległość kolimatora? Tak żeby odległość szczelina - kolimator była optymalna i na siatkę padała skolimowana wiązka?

Jeżeli chodzi o odległość kolimatora do szczeliny to prawdę mówiąc na razie mam tak, że ustawiłem kolimator w pozycji maksymalnie zbliżonej do lusterka. Mam achromat 120mm, a nie 125 więc wstępnie uznałem, że ta bliższa pozycja będzie OK. Na obrazach szczelina (obraz 0) wyszła całkiem ostro, więc na razie nie grzebię. Jest też jednak opis regulacji opublikowany przez Paul'a:

  1. remove the camera lens.
  2. point the spectrograph at a bright light (light bulb).
  3. take a small telescope (finder) that is focused at infinity and place it at the camera side of the spectrograph.
  4. turn the grating so you can see the zero order of the slit (the 'real' image).
  5. Loosen the philips screw of the collimator and slide the collimator until you see a sharp image of the slit true the finder.
  6. fasten the screw again.
  7. Place back the camera lens.

Więc nawet nie trzeba wstawiać lusterka, tylko ostrzyć na obrazie zerowym szczeliny

  • Thanks 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wg opisanego przez Ciebie sposobu, a wcześniej stawiają płaskie lusterko z kątówki zamiast siatki dyfrakcyjnej - obie metody sprawdziły się bardzo dobrze i ostrość ustawiona. W moim przypadku przy soczewce 125mm soczewka jest maksymalnie zbliżona do siatki i prawie dotyka oprawki soczewki od kamery. Możliwe że kolimator 120mm jest jednak lepszym rozwiązaniem. 

Zamiast szukacza ustawionego na nieskończoność do sprawdzania obrazu szczeliny użyłem lustrzanki z obiektywem 50mm ustawionym na nieskończoność i z włączonym podglądem LiveView przy powiększeniu 10x - bardzo wygodnie się ustawia całość. 

Teraz się zastanawiam nad kamerką do spektroskopu. Przekładać co chwilę mojej głównej QHY163 raczej nie będzie mi się chciało, a poza tym nie ma szans na ostry obraz widma przy matrycy 4/3 cala. Ale wybór małych chłodzonych matryc jest malutki :(

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z lustrzanką jest bardzo dobry. Chyba zrobię podobnie. Czy uzyskiwałeś inne wyniki ustawienia kolimatora przy lusterku oraz siatce dyfrakcyjnej ? Obraz zerowy dla siatki powinien dać właściwe ustawienia.

Jeżeli chodzi o kamerę to ja posiłkowałem się tym co widziałem w użyciu przez innych, bardziej doświadczonych w spektroskopii. Pewnie sam widzisz, że chyba najbardziej ulubionymi matrycami są tutaj ICX694/674 oraz ICX825 (jak wiesz kupiłem okazyjnie tę drugą - SX Trius 825). Jeżeli chodzi o CMOS'y to chwalona jest IMX183. Przy Twojej wiedzy i  doświadczeniu astrofotograficznym na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie same wyniki uzyskiwałem. Odległość lustrzanki od spektroskopu też nie wpływała na ostrość obrazu szczeliny (szczelinę oświetlałem latarką LED).

O kamerce na  IMX183 myślałem od samego początku. Bardzo czuła, mało szumi. Może poczekam na jakąś okazję albo promocję i chyba takiej będę szukał :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

O kamerce na  IMX183 myślałem od samego początku. Bardzo czuła, mało szumi. Może poczekam na jakąś okazję albo promocję i chyba takiej będę szukał :)

Na pewno Łukasz znasz ten test ASI183 od Christiana Buila, ale może ktoś czytający ten wątek i rozważający zakup tej kamery do spektroskopii weźmie go pod uwagę: http://www.astrosurf.com/buil/asi183mm/

  • Thanks 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś skolimowałem spektroskop najlepiej jak potrafiłem i uruchomiłem starter Relco SC480, żeby sprawdzić jak wygląda pokrycie liniami zakresu widzialnego i sprawdzić rozdzielczość spektroskopu. Pokrycie jest super i linii bardzo dużo. Podejrzewam że nawet przy siatce 1800 l/mm i niewielkim sensorze wciąż w każdym zakresie widma będą linie nadające się do kalibracji. Tak wygląda mozaika wykonanych kadrów:

full-spectrum.thumb.jpg.014de45c6d3358ce42dc7cb1cc8e143b.jpg

Linie słabną gwałtownie poniżej 400nm i powyżej 700nm - to po części na pewno wina filtra przed matrycą kamerki kolorowej.

Następnie zapisałem się na grupę projektu BASS i pobrałem stamtąd darmowe oprogramowanie do spektroskopii amatorskiej. Jak dla mnie rewelacja - w porównaniu do Vspec. 

https://groups.io/g/BassSpectro/wiki/BASS-Project-Downloads 

Teoretyczna rozdzielczość spektroskopu LowSpec z siatką 600 l/mm i dobrej jakości achromatycznymi soczewkami to około R=800 dla zakresu niebieskiego i R=1100 dla czerwonego. Według pomiarów w programie BASS rozdzielczość jest jednak większa. Dla zakresu czerwonego to około 1400-1600, a dla niebieskiego 1100-1300.

2020-01-06_202447.thumb.jpg.d7387d3ebecc3872df63f2ea5fe01efc.jpg

Nie wiem czym to jest spowodowane, może jakość optyki od Thorlabs jest lepsza, niż przeciętny achromat. 

Poniżej jeszcze inny fragment widma ze starteru Relco SC480 - zaznaczyłem pasma Ar (pomarańczowo) i Ne (zielono):

2020-01-06_202712.thumb.jpg.523636813314710b4ba07fa48fe0306f.jpg

Załączam jeszcze opis startera Relco SC480 wraz z atlasem linii:

sques-relco-sc480-calibration-lines-5.0.pdf

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje. Idziesz ostro do przodu ! 

Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to też jakiś czas temu zapisałem się na grupę i pobrałem BASS. Rzeczywiście jest wygodniejszy od VSpec'a i duuuużo wygodniejszy od ISIS, pobranie którego w moim przypadku było nieporozumieniem :) Obecnie więc korzystam z RSpec, ale spróbuję też pobawić się BASS'em.

Łukasz, czy próbowałeś już podłączać kamerę guidera, to wszystko do teleskopu i testować? Ja zrobiłem pierwsze testy i prawdę mówiąc efekt nie był dla mnie zadowalający. Nie chodzi mi nawet o "duszki" z odbicia powierzchni szklanej (tego się spodziewałem), ale o nieostre obrazy gwiazd. Nie wiem czy to kwestia kolimacji guidera, czy jakość achromatu f=30mm. Miałem też trochę mało czasu, bo szybko przyszła mgła i chmury. Spróbuję chyba metody podawanej w podręcznikach - ostrzenie najpierw w dzień na odległym obrazie na horyzoncie. Zobaczymy co wyjdzie.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączałem jeszcze do teleskopu - jedynie na sucho sprawdziłem, czy kamerką guidera dam radę wyostrzyć na szczelinie i się udało bez problemu. ASI290 z teleskopem o ogniskowej 2500mm daje skalę  0.24"/px, czyli gwiazdki mogą mieć ponad 10px średnicy przy dobrym seeingu, a ponad 15px przy słabszym. Ale to też zależeć będzie od skali jaką da ten achromat 30mm, jeśli odwzorowanie jest 1:1 to gwiazdki będą właśnie takie wielkie. Przydałoby się żeby ta soczewka zmniejszała obraz, ale tak z grubsza zmierzyłem odległość pomiędzy soczewką guidera i szczeliną i jest to około 65mm, a więc skala jest w przybliżeniu 1:1. Żeby zwalczyć aberrację chromatyczną, można przed kamerkę dać filtr Fringe Killer, ale przy ogniskowej 2500mm gwiazdki będą miały tak czy siak te 25-35um średnicy i trzeba się z tym liczyć. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak. W tej wersji, którą mam teraz zwiększyłem sobie otwór przesłony kolimatora, aby dostosować do większej światłosiły SCT (do f/6.3 - reduktor/korektor, chociaż i tak na razie obraz spektroskopowy mnie nie interesuje, to później) i przy takim setup'ie sprawdzałem guider. Więc, skala guidera jednak się zmieniła, bo po wyostrzeniu szczeliny odległość [soczewka autoguidera] - [kamera] wyszła mniejsza od odległości [soczewka] - [szczelina], więc po stronie kamery mamy obraz pomniejszony. Później test "gwiazdowy". Szczegółowe wyniki mam w obserwatorium, a teraz jestem w domu, ale o ile pamiętam przy BIN 2 wyszło mi (analiza wg astrometry.net) - 1 arcsec/pix; FOV: 9 x 16 arcmin. Czyli z f/6.3 zrobiło się f/4.8. 

Łukasz, jak będziesz miał wyniki ze swojego guidera, to daj znać co i jak Ci to wyszło.  

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam znać, choć jak patrzę na prognozę, to chyba nieprędko :( Tymczasem zakończyłem wczoraj testy warsztatowe - podłączyłem główną kamerę, sprawdziłem jeszcze raz kolimację, zamontowałem brakującą śrubę do ustawiania ostrości i można powiedzieć, że całość jest już gotowa do montażu w obserwatorium. Skalibrowałem też sobie śrubę mikrometryczną tak, żebym wiedział jaka pozycja odpowiada jakiej długości fali.

Przy okazji zmierzyłem jeszcze raz rozdzielczość urządzenia. Dla fali 450nm R=1300, dla 540nm R=1500, dla 650nm R=2000 a dla 800nm R=3000. Kamerka QHY163M wyłapała linie ze startera Relco SC480 w zakresie od 380 do 900nm. Teoretycznie można więc też spektroskopię w bliskiej podczerwieni robić, ale atmosfera jest chyba nieprzezroczysta w tym zakresie już. 

Kamerka QHY163M wkręcona na  około 35mm przedłużce daje dyspersję 0.06nm/px. Przy uważnej kalibracji nie powinno być problemu z pomiarem długości linii z dokładnością do 0.1nm. Błąd kalibracji przy 3-5 punktach wynosi zazwyczaj około 0.05nm. 

Oprogramowanie BASS bardzo przypadło mi do gustu i już chyba rozgryzłem większość jego funkcji. Teraz tylko pogoda - mam już pierwszych trzech kandydatów do zdjęcia widma :) 

2020-01-08_194611.thumb.jpg.b0c4c08580ee97dd3caa39ec147838d7.jpg

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolim.jpg.3f88d2706e3a4732457690796ffa8fc0.jpgJeszcze krótko odnośnie kolimacji, a konkretnie toru optycznego guidera. Przeczytałem o metodzie "na lusterko" polegającej na umieszczeniu w miejsce kamery guidującej zwykłego płaskiego lusterka. Nie mam takiego, ale sądzę, że metoda z przyłożeniem ścianki spektroskopu do lustra też może być skuteczna :)

 

Dodane: przy okazji wrzucę jeszcze temat pozycjonowania szczeliny. Są dwie szkoły: równolegle do RA lub DEC. Chętnie bym poznał Wasze zdanie i argumenty za jednym lub drugim rozwiązaniem.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szczeliny to wydaje mi się że równolegle do Dec (oś E-W). Wtedy ewentualne błędy prowadzenia w osi RA nie powodują strat światła (ucieczka poza szczelinę), a tylko widmo staje się "wyższe", bo gwiazdka wędruje wzdłuż szczeliny.

Ja dziś do LowSpeca zamontowałem prosty uchwyt do startera SC480, dzięki czemu łatwo można go umieścić w torze optycznym spektroskopu i zdjąć widmo do kalibracji. A dodatkowo można przed sesją łatwo wyostrzyć obraz z pomocą neonówki. Bo jeśli planujemy zdjęcie widma np słabej mgławicy czy galaktyki, to raczej na jej widmie nie wyostrzymy obrazu. Załączam kilka fotek i elementy gotowe do wydruku, a także plik źródłowy SCAD, jeśli ktoś chciałby coś zmienić. 

Zamontowanie uchwytu wymaga wywiercenia otworu 12mm w pokrywie w osi optycznej spektroskopu przy wlocie od strony teleskopu. Starter z uchwytem wsuwa się do wnętrza spektroskopu i dokręca nakrętką. Po kalibracji starter należy usunąć, na otwór nakręcić zaślepkę, a na starter nakręcić osłonkę. Rezystor ograniczający prąd startera umieszczono we wtyczce sieciowej.

 

relco-holder-01.thumb.jpg.d07f8f253ca8a8d2177cfdb82d58344c.jpg relco-holder-05.thumb.jpg.dd6cf43bcda8cf9462205f4e31dfa985.jpg relco-holder-02.thumb.jpg.7f2410a2e2b185a2d4da2621e09c4c56.jpg

relco-holder-03.thumb.jpg.eb7fa0beb69e14253cd7c1541c26283c.jpg relco-holder-04.thumb.jpg.52f4a07981b5559e7eefe7814b8e9552.jpg relco-holder-06.thumb.jpg.014bad03f02e81d3dc4a166309386b4f.jpg

relco-socket.thumb.png.f4643f24916358e2da95119c65a32897.png

Pliki do wydruku 3D (wydruk trzeba zrobić z warstwą 0.12-0.15mm) :  relco-starter-holder.zip

Widmo startera Relco RC480 w wydrukowanym mocowaniu zdjęte kamerą QHY163M. Stack 10x1s:

relco-holder-spectrum.thumb.jpg.1454d5278db15c66fd182d96eb4c15a0.jpg

Widmo Słońca z dzisiaj skalibrowane starterem Relco SC480. Błąd wyznaczania położenia linii w widmie Słońca wynosił 0.1-0.2 nm. Przesunięcie 0.1nm w zakresie światła widzialnego odpowiada prędkości około 50km/s. A więc coś tam powinno się udać zmierzyć :) Na widmie oznaczyłem najważniejsze pasma oznaczeniami Fraunhofera. F to H beta, b to tryplet magnezowy, E to żelazo, D to dublet sodu, a to tlen atmosferyczny.

relco-holder-sun-calibrated.thumb.jpg.bdaf7ed870e9f29d696fe4a60736b664.jpg

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

Co do szczeliny to wydaje mi się że równolegle do Dec (oś E-W). Wtedy ewentualne błędy prowadzenia w osi RA nie powodują strat światła (ucieczka poza szczelinę), a tylko widmo staje się "wyższe", bo gwiazdka wędruje wzdłuż szczeliny.

Czyli jeżeli mamy ustawione standardowo (góra - północ, dół - południe) to szczelina poziomo ? Tak ? Też tak chciałem, ale do myślenia dała mi dzisiejsza wypowiedź Kena, który sugeruje pionowe ustawienie szczeliny, aby z kolei dryf do góry i w dół (północ-południe) miał miejsce o obrębie w szczeliny. 

Łukasz, Twój Lowspec to już jakaś wersja 4 :) :), ale pomysł super. Jak się wierciło w PLA Impact ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury, chmury, chmury. Postanowiłem więc pobawić się w ustawienia i pomiary dotyczace guidera na obiektach naziemnych. Zresztą tak też radzą w wielu podręcznikach - wyostrzyć szczelinę a następnie cały obraz z guidera na jakimś odległym obiekcie na horyzoncie, np. szczytach górskich (najlepiej Alpach :) ). Tylko skąd pod Szczecinem wziąć góry. Nie mam nawet dobrego horyzontu. Na cel wziąłem więc komin własnego domu (33.7 metra od obserwatorium). Z uzyskanego obrazu i znanej wielkości cegły łatwo obliczyć wysokość pola widzenia 9,2 arcmin. Zgadza się więc z wynikami, które uzyskałem wcześniej. Optyka guidera trochę zmienia skalę (i dobrze), jest większe FOV. 

Obraz z guidera (szczelina w pionie):

Guider.jpg.f951ca029d9a7b2ccf2f039642a3f071.jpg

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Esku1RES napisał:

Łukasz, Twój Lowspec to już jakaś wersja 4 :) :), ale pomysł super. Jak się wierciło w PLA Impact ?

Powolutku, wkrętarką na 1 biegu :) Miałem wiertło stożkowe 4-12mm i jego użyłem, bo zwykłe wiertła się wkręcają jak szalone w ten plastik. 

Hm, ten wpis Kena jest niejednoznaczny dla mnie :( Z jego książek pamiętam, że preferowane ułożenie szczeliny jest właśnie poziome. Wtedy błędy prowadzenia w RA powodują przesuwanie gwiazdy wzdłuż szczeliny. A dryf w Dec jest normalnie korygowany przez guiding raz na jakiś czas. W każdym razie tak mam zamiar na początku robić. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, przecież przy dobrym ustawieniu na biegun dryf jest minimalny, a korygujemy głównie PE.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tym bardziej, że dwa posty niżej pokazuje zrzuty z PHD, gdzie szczelina jest pionowo, ale poniżej na mapce z CdC widać, że sensor guidera też jest ustawiony pionowo, czyli efektywnie szczelina jest poziomo w kierunku E-W. Tak to przynajmniej rozumiem :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widmo1.jpg.210a40ea924383e081683369238e2855.jpg

Dzisiaj, po kilku nieudanych wieczorach (kiedy zabawę kończyły chmury) udało mi się opanować nieco moduł guidera i wreszcie skierować spektroskop (czy też ustawić jego szczelinę) a obiekt na niebie (a nie na ziemi). Cel - gwiazda około 11m w okolicach galaktyki UGC 2604 w gwiazdozbiorze Perseusza. Nie chodziło mi jednak o konkretną obserwację, ale przede wszystkim o ocenę czułości na gwieździe słabszej niż 10m. Dlatego bez chłodzenia, guidowania i klatek kalibracyjnych. Nawet kamera jeszcze źle ustawiona. Dyspersja około 18A/piksel. Przy ekspozycji zaledwie 30 sekund udało się uzyskać poniższy obraz. Nie jest źle, wynik obiecujący i jestem zadowolony z tego pierwszego światła z mojego Lowspec'a.

Chciałbym teraz spróbować jakiejś jaśniejszej supernowej. Dwie obecnie mocne (2020oi oraz 2020ue) znajdują się na RA=12h. Niestety muszę trochę poczekać, bo południowy-wschód mam bardzo słaby (zanieczyszczenie światłem - "dziękuję" za to firmie Amazon).
  

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za polowanie na widma SN! Ja wczoraj uzyskałem w końcu "pierwsze światło" - za chwilę założę wątek widmowy :) Niestety kształt gwiazd w obiektywie guidera pozostawia wiele do życzenia. Oprócz odblasków gwiazdy są bardzo mocno zniekształcone:

foc03.jpg.ac5765861f853009f16175246790b19c.jpgfoc06.jpg.745a3f8a6fad5d7d353923f629674b33.jpg

I przez to nie byłem w stanie ocenić jak wygląda obraz gwiazdy na szczelinie i widma wyszły rozdwojone:

slant-blue.jpg.4d5a14e2c75b11d367eedffcd92f38f2.jpg

Na szczęście pomimo takich ultra koślawych gwiazd PHD dał sobie radę z guidingiem i trzymał "obraz" gwiazdy na szczelinie z dokładnością RMS 0.6". Zadałem pytanie o kształt gwiazd na forum SGL i Ken odpisał, żeby sprawdzić jeszcze raz tor guidera - lusterko, obiektyw, bo wygląda to na spory astygmatyzm. Coś musi być na rzeczy, może soczewka guidera się lekko obróciła. A może jest po prostu z założenia kiepska i będę musiał poszukać jakiejś alternatywy - mam już rozbebeszony okular Plossla 25mm :) Uruchomię sztuczną gwiazdkę i będę miał co robić w pochmurne noce :) 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz, też walczyłem z obrazem z guidera. Też miałem i mam wątpliwości co do jakości soczewki (mamy taką samą). Okazało się, że była faktycznie trochę nierówno obsadzona w uchwycie, czego na początku nie zauważyłem. Poprawiłem to i jest lepiej, chociaż nadal daleko od ideału. Na tyle jednak dobrze, że mógłbym to zaakceptować. Z Plossla 25mm wyciągniesz achromaty f~40-42mm więc za długie (2 x f jest większe od odległość_do_szczeliny i będzie malutkie FOV). Mam takie przygotowane do budowy innej wersji spektroskopu. Rozebrałem też SP17-kę i są tam jakieś 32 mm więc prawie dobre.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wypowiedź Ken'a na SGL i układając sobie to wszystko w głowie zastanawiam się czy dobrze rozumiem procedurę fokusowania widma.

Wychodzi mi, że robimy to tak:

W domu:

  1. Na sztucznym źródle światła ustawiamy jego ostry obraz widmowy za pomocą fokusera spektroskopu
  2. Ustawiamy też "ostrość" szczeliny w guiderze (wsuń/wysuń odległość kamera guidera - szczelina)

Podpinamy się do teleskopu i:

  1. Ustawiamy gwiazdę na guiderze i regulujemy jej ostrość za pomocą fokusera teleskopu
  2. Ustawiamy gwiazdę na szczelinę
  3. Rejestrujemy widmo gwiazdy i regulujemy fokuserem teleskopu (!!) aby uzyskać "narrow consistent band" :)
  4. Wracamy do kamery guidera i dokonujemy ponownej regulacji (wsuń/wysuń) aby uzyskać na niej ostry obraz gwiazdy (szczelina też powinna przy tym wyjść nam ostro) 

?????

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje, że właśnie tak to ma być. Jedynie w punkcie 3 chodzi o to, żeby uzyskać jak najcieńsze (najniższe) widmo i jednocześnie najjaśniejsze. To będzie oznaczało, że obraz gwiazdy jest najmniejszy. A prążki są sprawą drugorzędną. 

Rozkręciłem dziś LowSpeca i wyjąłem soczewkę guidera z oprawką - masakra. Była skrzywiona w oprawce o milimetr. Ale to wina oprawki, bo ten kołnierz na którym się soczewka opiera jest bardzo cienki, na 0.2mm. Zmieniłem w projekcie jego szerokość na 1mm i wydrukowałem na nowo - przez co jest nieco apertury zasłonięte, ale przynajmniej soczewka się będzie porządnie opierała na nim. A przy okazji część wad brzegowych zostanie zasłonięta. Dziś wieczorem potestuję na sztucznej gwiazdce. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jolo napisał:

Rozkręciłem dziś LowSpeca i wyjąłem soczewkę guidera z oprawką - masakra. Była skrzywiona w oprawce o milimetr. Ale to wina oprawki, bo ten kołnierz na którym się soczewka opiera jest bardzo cienki, na 0.2mm. Zmieniłem w projekcie jego szerokość na 1mm - przez co jest nieco apertury zasłonięte, ale przynajmniej soczewka się będzie porządnie opierała na nim. A przy okazji część wad brzegowych zostanie zasłonięta. Dziś wieczorem potestuję na sztucznej gwiazdce. 

U mnie było podobnie. Źle osadzony achromat w oprawce. Poprawiłem. Krótka ogniskowa (30mm) i nie wybacza jednak najmniejszych nawet błędów w ustawieniu.

22 godziny temu, jolo napisał:

Tak mi się wydaje, że właśnie tak to ma być. Jedynie w punkcie 3 chodzi o to, żeby uzyskać jak najcieńsze (najniższe) widmo i jednocześnie najjaśniejsze. To będzie oznaczało, że obraz gwiazdy jest najmniejszy. A prążki są sprawą drugorzędną. 

Czyli po ustawieniu "cienkiego widma" jeszcze ustawienie ostrych linii widmowych fokuserem spektroskopu ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Esku1RES napisał:

Czyli po ustawieniu "cienkiego widma" jeszcze ustawienie ostrych linii widmowych fokuserem spektroskopu ?

Tak, ale to już najłatwiej (w moim przypadku) zrobić na widmie z neonówki. 

Wczoraj wieczorem robiłem testy poprawionej oprawki do soczewki guidera i wyszły obiecująco. Podczas testów zdałem sobie sprawę, że ten prosty achromat ma światłosiłę f/2.4, więc nie ma co oczekiwać po obrazie z niego żadnych cudów. A wystarczy pewnie ułamek stopnia pochylenia, żeby znacząco zdegradować obraz. W każdym razie po poprawkach i jak najdokładniejszym ułożeniu soczewki w nowej oprawce, obraz sztucznej gwiazdki 25um udało się bardzo ładnie zogniskować na obrazie z guidera (wymieniłem też kamerkę na ASI290MM z filtrem Fringe Killer). Odbicia dalej były, ale po umieszczeniu obrazu gwiazdy na szczelinie, praktycznie zniknęła, czyli całe jej światło przeszło przez szczelinę do wnętrza spektroskopu (optykę do testów stanowił refraktor 100/600). I bez problemu udało się uzyskać obraz widma jako wąski na kilka pikseli pojedynczy pasek. 

Jestem dobrej myśli, ale testy pod niebem zweryfikują mój optymizm :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w nocy udało się zdjąć kilka widm, i operacja Prostowanie Soczewki Guidera, można powiedzieć, zakończyła się sukcesem :) Odbicia od jasnych gwiazd są wciąż widoczne, ale są do opanowania. Najważniejsze jest to, że można w końcu ustawić dokładnie ostrość w środku pola widzenia i precyzyjnie umieścić gwiazdkę na szczelinie. Im dalej od środka pola widzenia, tym większe kalafiory są z gwiazdek, no ale to w końcu achromat f/2.4. A PHD nie ma z tym problemu, i guiduje ze średnim błędem RMS 0.6-0.7" (na starym EQ6).

 eskimo-guide-shot.thumb.png.349695583a92c95dc40e15982045b4bd.png wr4-guide-shot.thumb.png.5274a87832b0834d51a4237c99962028.png

Przykładowe obrazy z guidera - mgławica Eskimos (po lewej), gwiazda Wolfa Rayeta WR4 (po prawej)

wr4-maxim-shot.thumb.png.8af3545e330145f577119a320069f743.png

Akwizycja widma gwiazdy WR4 w Maximie

Aldebaran-stack-small.thumb.png.0432331308fbd14fb1e8199fb49f2d9c.png

screenshot-aldebaran.thumb.png.88d9e141245ee7b13212b25a8b089635.png

Surowy stack widma Aldebarana 10x5s (u góry) i obraz widma wstępnie skalibrowany w programie BASSProject (poniżej)

Wyliczenia arkusza SimSpec jeśli chodzi o SNR dla podanego magnitudo wydają się prawidłowe i można na nich się opierać przy doborze parametrów. Oczywiście obiekty rozciągłe jak mgławice czy komety będą wymagały wydłużenia czasu naświetlania. Jako kamera guidująca pracuje teraz ASI290MM. Przy czasach ekspozycji 2-3s można guidować na gwiazdach 11-12mag. Przy zbieraniu widma do M1 musiałem guidować na gwiazdce 14mag z czasem 10s, ale zestaw dawał radę, jedynie błąd prowadzenia RMS wzrósł do 0.9". 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź mi Łukasz sprzedaj trochę dobrej pogody :) 

Gratulacje. Widmo jak żyleta. U mnie 2 dni temu jedynie 1.5 godziny w miarę dobrego nieba i tylko udało mi się w końcu doprowadzić obraz z guidera do stanu "akceptowalnego". Kolimacja kolimacją, ale przyjąłem metodę ostatecznej regulacji i próby zredukowania aberracji na gwiazdach (zmieniając kąt lusterka guidera). Wyszło to co poniżej, szczelina trochę wysoko, ale to nic i dalej odpuszczam już temat guidera. Dosyć ! Gdyby ktoś pytał, to obiekty oznaczone strzałkami to "duszki" z poniższych jasnych gwiazd. Kamera to RisingCam z chipem IMX290 mono. Czas ekspozycji 10 sekund.

Guider2.jpg.be887ea42cdf6809da235cfb97b8c372.jpg

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawajcie do Ustki, do rana możecie spektroskopować ile chcecie, nawet Munia tylko 4% :) Podziwiam Was ?

Dawajcie.jpg.d5a089b0a19397565c613c934c827585.jpg

  • Like 1
  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Patrząc w przyszłość mam zamiar wymienić siatkę z moim spektroskopie na 1800 l/mm, która da mi około 3-4x większą rozdzielczość niż mam obecnie. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami: w polu widzenia kamery głównej będzie jedynie część zakresu widzialnego widma, a więc trzeba będzie śrubą ustawiającą kąt siatki kręcić tam i z powrotem, żeby zdjąć interesujący fragment. Za każdym razem trzeba też będzie ustawiać ostrość i to najlepiej i najszybciej robić na neonówce. Dlatego postanowiłem nieco zautomatyzować spektroskop.

Przede wszystkim zależało mi na automatycznym wsuwaniu neonówki w pole widzenia, żeby móc rejestrować widmo kalibracyjne przed i po każdym ważnym obiektem. To było konstrukcyjnie najtrudniejsze zadanie - użyłem silniczek krokowy z przekładnią i zębatkę liniową. Reszta - czyli ustawianie ostrości oraz ustawianie kąta siatki dyfrakcyjnej wymagało wydrukowania kolejnych kilku drobiazgów - płytki mocującej i kilku zębatek. Pierwotnie do ustawiania kąta siatki służyła śruba mikrometryczna. Zamiast niej została użyta mufka M6x20 oraz śruba M6x40 z zaokrągloną końcówką. Do ustawiania ostrości oryginalnie była użyta śruba M5x80, którą wymieniono na M5x100. Oprócz tych dwóch zmian w obudowie trzeba było wywiercić 6 otworków pod śruby M3. Całość wygląda teraz tak:

relco-controller-02.thumb.jpg.1ed8fcabd65e994f9e5d6334805f02f9.jpg relco-controller-03.thumb.jpg.10563fdf52189399eed990cbcde8cc91.jpg relco-controller-04.thumb.jpg.3601f512d16ef519804acb30a39ca888.jpg

relco-controller-05.thumb.jpg.e44ed54d765e29aa0192c8c82b78dee1.jpg relco-controller-06.thumb.jpg.0facf05e4a184e1843be08cd421670bb.jpg relco-controller-10.thumb.jpg.dc60cb974b98bb97a837111ec579332c.jpg

Oprócz silniczków i drukowanych mocowań oraz zębatek od spodu przybyło niewielkie pudełko - a w nim Arduino Nano oraz dwa układy ULN2803 do sterowania silników, diody LED oświetlającej szczelinę oraz do włączania neonówki. Ta ostatnia funkcja na razie realizowana jest przez mały przekaźnik włączający na starter napięcie 230V. Ale w planach jest zastosowanie jakiejś przetwornicy. W pudełku jest jeszcze czujnik temperatury, który może w przyszłości będzie pomocny przy kompensacji ustawień w zależności od temperatury. A gniazdko zasilana jest zdublowane, żeby z niego można było również zasilać kamerkę. 

Po tych zabiegach spektroskop można w 100% obsługiwać i regulować zdalnie przy użyciu programiku napisanego na szybko do sterowania. Program łączy się z Arduino Nano, a Arduino steruje wszystkim gratami :)

low-spec-control-panel.png.9c6c46d3c03ee37ca5e2352b9686360d.png

Całość póki co można określić mianem "działający prototyp" :) Ale zainteresowanym chętnie przekażę wszystkie modele do wydrukowania, spis elementów oraz schemat. Układ został zmontowany na niewielkiej płytce uniwersalnej.

Teraz tylko żeby pogoda przyszła :) 

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)