Skocz do zawartości

Szkice z Pablitusa 22"


M-A-X

Rekomendowane odpowiedzi

Być może powinienem nowy wątek założyć, ale nie chcę rozpraszać  informacji. Dziś odbywa się kolejna próba inicjacji DSowej . Niestety mimo ,że zapowiadało się super skończyło się na cirrusach i stratocumulusach. Mimo to i tak obraz powalał. M27 i Veil  w UHC jak na fotach. Tu nie ma już domysłów. Widać wyraźnie włókna w Veilach. W M27 oprócz znanego wszystkim podwójnego dzwona widać otoczkę wokół całej mgławicy jak na zdjęciach z długimi czasami.Majaczy delikatny kolor na krawędzi percepcji niebiesko-zielonkawy w środku i jakby ledwo zauważalny czerwono-brązowy na brzegu. Niestety jasne tło nie nadawało się do zaobserwowania ramion w galaktykach. W M31 mimo to widać wyraźnie ciemne pasy , ale nie widać zewnętrznej krawędzi galaktyki. M33  też do poprawki. Czekam na M42. Może niebo się przetrze.  Załączam szybkie szkice i lecę dalej modlić się.  cdn.

post-397-137699859508_thumb.jpg

post-397-137699859514_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaX - jaki Artysta z Ciebie - gratulacje  :) , a u mnie od tygodnia wieje i leje  :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaX - jaki Artysta z Ciebie - gratulacje  :) , a u mnie od tygodnia wieje i leje  :-[

Masz na mysli warsztat czy wyobraznie?  ;D  sorki , ale szkice sa bardzo szkicowe i nie oddaja detalu jaki bylo widac. Jak beda chociaz  "dobre" warunki obserwacyjne to sie bardziej przyloze. sorry za brak polskich znakow ,ale ten ....... Mac zamiast robic je laduje nieskonczone wiadomosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już było lepiej , ale daleko do ideału. Warunki oceniam średnio na 65%. Tradycyjnie cirrus , mgła jesienna, suszarka na okrągło. Wczoraj było jakieś 30%.Widoki i tak więcej niż zadowalające. Niestety jak to w prototypie zawsze jakieś trzeba poprawki zrobić. Trzeba minimalnie skrócić telep bo , niektóre okulary nie ostrzą w tym mój ulubiony Ethos 17mm. Bino ostrzy dopiero przy 515x z 2 barlowami. Do tego dochodzjak na zdi niemożność zastosowania  filtru OIII w krótszych okularach bo mają końcówki 1,25 /2". Po zamontowaniu redukcji z wkręconym filtrem są za wysoko i nie ostrzą. Na razie stosuje fltr UHC 1,25".  Zrobiłem kilka nowych szkiców z lepszym detalem. M 27 przez ES 30mm/ OIII za jasna. Dopiero  Ethosie 10mm i 6mm jest wystrczjąco ciemna by widać było drobne włókna. Okazuje się ,że Veile najlepiej się prezentują w Ethosie 10mm , ale niestety na razie tylko w UHC z powodu wyżej opisanego. Największe zaskoczenie dla mnie to Crescent Nebula NGC 6888 , którą do tej pory w wizualu podziwiałem jako sierp i takie tez szkice widywałem. Dzisiaj zobaczyłem ją całą jęciach (wypelnioną w środku ciemniejszą pofalowaną mgiełką. Oczywiście zdecydowanie najlepiej prezentuje się w 30 mm i OIII.

post-397-137699859562_thumb.jpg

post-397-137699859574_thumb.jpg

post-397-137699859585_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, naprawdę dobre! Taki sprzęt to naprawdę spore możliwości szkicowania. Jako astro-szkicownik sam umiem docenić artyzm - Twoje prace są świetne!

Max czy chcesz osobny wątek w dziale szkicowym dla dzieł z 22"?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, naprawdę dobre! Taki sprzęt to naprawdę spore możliwości szkicowania. Jako astro-szkicownik sam umiem docenić artyzm - Twoje prace są świetne!

Max czy chcesz osobny wątek w dziale szkicowym dla dzieł z 22"?

Może być. Sam się nawet zastanawiałem nad wątkiem czysto szkicowym. O 04:10 jeszcze Orion się wyłonił z chmur i to już wyłącznie nadaje się na szkic. Widok jest nie do opisania słowami!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee - nooo Max  :o Ty wysyłaj swoje prace na cały świat to jak APOD-y  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee - nooo Max  :o Ty wysyłaj swoje prace na cały świat to jak APOD-y  8)

Po co?  jak są  ASODy ?  ;D Na pewno zrobią tam furorę!

http://www.asod.info/

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max czy chcesz osobny wątek w dziale szkicowym dla dzieł z 22"?

Poszedłbym nawet dalej, założyłbym dział podrzędny Pablitus 22" a w nim osobne watki dla astroszkiców, obserwacji wizualnych czy fotografii. Mysle ze ten teleskop i jego właściciel zasługują na mały kącik dla siebie a i wszyscy forumowicze będa zawsze wiedziec gdzie szukac newsów z Pablitusa. Z korzyścią dla wszystkich :)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co?  jak są  ASODy ?  ;D Na pewno zrobią tam furorę!

http://www.asod.info/

Zgadza się - ale to było tylko porównanie do perfekcyjności - jak PHOTOGRAPHY  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na Twój wzrost to drabinka będzie o połowę mniejsza  ??? Pablito - zbieraj elementy  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablito - zbieraj elementy  ;)

Tak, i aby przywiózł te elementy na następny zlot, znowu będzie składanie teleskopu w Pyrlandii 24h na dobe ;D.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powieś lustro nad łóżkiem - motywacja Ci wzrośnie  ;)

Najgorzej jak wtedy  zadziała prawo Newtona w najmniej spodziewanym  momencie np. w środku nocy.  ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M-A-X jak dobrze rozumiem widziałeś kolory w M42?  :o

[/quote

Yes. I do.  :D

Trochę wiem na temat oczu ludzkich  bo to moje podstawowe narzedzie pracy. Niestety oczy nie równe oczom więc częsć ludzi może mieć słąbsze doznania. Widzenie kolorów to kwestia bardzo indywidualna. Tak samo  widzenie w ciemnosci. Oczy ma się jedne na całe życie i można je sobie też bezmyślnie zniszczyć. Należy je chronić przed UV i w ogóle przed zbytnią ekspozycją na in tensywne światło. Druga sprawa to dieta. Jak się je syf i fastood to też właśnie oczy cierpią na tym najbardziej. A le dosć straszenia. Faktycznie zauwazyłem ,że lepiej widzę w nocy niz większość moich znajomych i być może podobnie jest z kolorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ciekawostka znana mi od lat. Widać to już newtonie 15 cm , ale w Pablitusie jest już bardzo wyraźnie. Te jaśniejsze gwiazdy o ciepłym zabarwieniu , które wycinają się na tle ciemniejszego błekitnawego jądra mają jakby ciemne otoczki.  Czyzby jakieś zjawisko relatywistyczne? Pewnie powinienem to pytanie zadać zawodowcowi , ale może akurat ktoś zna odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max - to co Ty wstawiasz staje się już niebezpieczne dla wzroku i dla codziennego komfortu psychicznego - zaczynam sie rozgladać za jakimś mocnym juzingiem w celu obwieszenia się na montażu z zazdrosci dla widoków jakich doświadczasz, jak i Twoich odwzorowań  :P

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)