Skocz do zawartości

Idealny sprzęt


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Proszę szanownych forumowiczów o informację o Waszych sprzętach astronomicznych które macie w swoim posiadaniu i nigdy nie zamierzacie ich sprzedać, są dla was idealne :)

Jestem ciekaw czy będą jakieś niespodzianki. 

Może zacznę od siebie wiec wybieram lornetkę Nikon 8x30 EII. Za każdym razem gdy przez nią patrzę to mam banana :) leży w domu na parapecie i za każdym razem gdy przechodzę muszę zerknąć w to cudo :)

Jeśli Wam się zechce też napiszcie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W nawiązaniu do tego co napisał @lukost

8 godzin temu, lukost napisał:

Taaak, po dzisiejszym oglądactwie mogę stwierdzić, że znalazłem swojego świętego Graala w dziedzinie obserwacji wizualnych (czego zresztą każdemu życzę). Czternastocalowy niutek plus nasadka pozwalająca zejść w niskie powerki to jest to! Obserwowałem klasyki i jestem zachwycony tym co i jak zobaczyłem. Dostałem przestrzennego, odwzorowanego prawie jak na fotach Veila (z filtrem OIII, użytym mimo obaw o zbytnie zgaszenie obrazu) - po prostu trójwymiarowego, z detalem i poczuciem, że gwiazdki i mgławica nie są naniesione na tej samej płaszczyźnie, a znajdują się w różnej odległości, mocno "zakręconego" Messiera 33 z ramionami spiralnymi wyraźnymi jak nigdy dotąd czy galaktykę w Andromedzie z dwoma ciemnymi pasmami widocznymi jak w okularach 3D. Obiekty o niższej jasności powierzchniowej też dawały radę - zawieszona wśród mrowia gwiazd NGC 891, ogromny Ślimak czy planetarna NGC  6781 o delikatnie zróżnicowanej jasności w poszczególnych partiach i nieco ciemniejszym wnętrzu na przykład. Osobną kwestią są gromady otwarte - nawet te ulotne pokroju 6791 w Lutni czy 6802 (to maleństwo obok Wieszaka) nie były zbytnio przygaszone, tylko rozbite w delikatny, skrzący się pył. Trudno to ubrać słowa, to trzeba zobaczyć. 

 

8 godzin temu, Karol_C napisał:

Patrzyłem tylko raz nasadką ale widok M51 w szczególności zapadł mi w pamięci. Również to był Newton 14" i dość niskie powiększenia o ile dobrze pamiętam. Inne obiekty też były fajne, nie powiem. I tak piszesz, trzeba to na własne oczy zobaczyć. Co prawda dla mnie to nie jest święty Graal ale jeśli ktoś na spotkaniach będzie miał nasadkę to z wielką chęcią ją wrzucę w wyciąg. 

Obudziłem się dziś i jednak stwierdziłem, że przecież ja też mam swojego świętego Graala - Newtona ! Jest dla mnie stworzony. Pierwszym moim porządnym teleskopem był Newton SW 6". Pierwszy i docelowy (tylko nie apertura ease). Teraz mam 14" i nadal go testuje. Przy 6" i 8" odpowiadała mi bardzo obserwacja na siedząco. Tu muszę stać ale za to jakie widoki ! Po za tym, wychodzę z założenia, że jak mam targać jakiegoś EDka to już wolę ponieść kilka kilogramów więcej i mieć dużo większy zasięg. Odpowiada mi mega stabilność. Uniwersalność (US i DS), choć US rzadko obserwuje. "Tulenie" do tuby przy szukaniu, choć tego trochę ze strachu przed uszkodzeniem nie zrobię w Taurusie 500 kolegi więc jeszcze nie wiem czy chce na pewno taką aperturę. "Dowolne" powiększenie. W 14" czy mam 70x czy 366x to nie robi jakiejś różnicy. Nie to co w np. achromatach F/5. Oczywiście ograniczeniem jest seeing ale przy DSach do 200x nie mam z tym problemu.

Co prawda nadal nie mam tego wymarzonego ale i tak wolę "kiepskiego" Newtona SW od jakiś EDów, Maków, SCT nie zależnie od marki. Uwielbiam je !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.09.2019 o 10:55, Jaro666 napisał:

Może zacznę od siebie wiec wybieram lornetkę Nikon 8x30 EII.

Ja także wybieram Nikona 8x30 EII. Ze wstydem przyznam, że planowałem kiedyś sprzedać tę lornetkę ale tylko dlatego, że chciałem po jej sprzedaży sfinansować zakup innego sprzętu astro. Na szczęście ze sprzedaży nic nie wyszło i cały czas mogę się nią cieszyć. Za co tak lubię Nikona 8x30? Przede wszystkim za bardzo dobrą jakość obrazu w sporym polu widzenia oraz za niewielkie gabaryty i wagę pozwalające zabrać ją ze sobą w każdą, nawet najdalszą podróż.

Ale Nikon nie jest jedynym "niesprzedawalnym" sprzętem. Do listy dopisałbym jeszcze Fujinona 10x50 oraz APM Semi-Apo 100-90. No może z małą uwagą, że dopuszczam sprzedaż tej ostatniej lornety. Ale wyłącznie w przypadku wymiany na model ED.

  • Thanks 1

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu napisania postu bylem na kilku obserwacjach i caly czas mnie ta lornetka zaskakuje. Wczoraj nawet z Chorzowa gdzie mieszkam chichotki pięknie się prezentowały przez nikona. Pomimo bardzo małych gabarytów można ją objąć wszystkimi palcami co nie od razu odkryłem ;)

Mega sprzęt

Co do lornetki 50 mm to ja swojej apm 12x50 ed też raczej się nie pozbędę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Hagen napisał:

Podobnie jak kolega "tomchm"  posiadam Bressera 102/460 ED. Sprzęt jak dla mnie idealny a przede wszystkim mobilny, w mieście obserwować się nie da, więc na wypady za miasto jak ulał. Pozdrawiam!!!

Od pewnego czasu też mam ten refraktor i jestem bardzo zadowolny :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)