Skocz do zawartości

Obłoki Magellana


Bellatrix*

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o mgławice i gromady gwiazd w LMC, to mogę dodać małą pomoc wizualną. Dziewięć lat temu poświęciłem około dwustu godzin, żeby znaleźć i opisać je na zdjęciach Bogdana Jarzyny. (Nie było to zbyt mądre, ale byłem wtedy nieco zdesperowany.)

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=14012

Ponieważ linki w tamtym temacie już nie działają, wklejam zdjęcia tutaj (a mówią, że w internecie nic nie ginie...).
Przy gromadach otwartych popełniłem dwa błędy - niepotrzebnie dodawałem ich rozmiary kątowe oraz powinienem zaznaczyć które gromady należą do Drogi Mlecznej.
Jedną rzecz przegapiłem - gromady kuliste, nie wiem czy zupełnie je pominąłem, czy znajdują się wśród zaznaczonych jako otwarte. Ale nr katalogowe są, więc jeśli kto chce to może wszystko zweryfikować.

1060637958_LMC-RGB_gromady.thumb.jpg.f2e2d15f3767a8f533459a808eee2ecd.jpg2038639718_LMCHa-zopisami_koniec.thumb.jpg.dccfff9fbaaef3bf44cb76ccc4f57322.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newborn Sailor, dlaczego twierdzisz, że to "nie było mądre"? To było piękne, wręcz ujmujące. Porównywałeś zdjęcie z mapai nieba. Ja tak nieraz robię z gwiazdami na zdjęciach Kolegów, przyjemna zabawa. Utrwalasz sobie położenie poszczególnych obiektów, a "przy okazji" stworzyłeś piękne szczegółowe opracowanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, może się to wydawać piękne i w pewien sposób robić wrażenie, ale to mnóstwo czasu przeznaczone na coś raczej pozbawionego praktycznej wartości. To jest coś na co można spojrzeć i po chwili zapomnieć. Ale to efekt wspomnianej desperacji - nie mogąc obserwować przez teleskop, zacząłem obserwować przez zdjęcia, mają je powiększone cztero- lub ośmiokrotnie, porównując ze zdjęciami DSS i szukając jaśniejszych pikseli. Do teraz lubię to robić, ale nie w takim wymiarze :)

Pamiętam, jak miałem problem z asocjacjami gwiezdnymi w obrębie NGC 1845 widocznymi na dole po lewej, nie do końca mogłem dojść do tego, co jest czym. Później kupiłem książkę "Star Clusters" Brenta A. Archinala i Stevena J. Hynesa, w której temu fragmentowi poświęcono dodatkową dozę informacji i gdzie znalazłem potwierdzenie, że oznaczyłem ten obszar prawidłowo.

Fascynujące jest ile widać na zdjęciu zrobionym przez mały teleskop (zdaje się FSQ 106). W sumie dobrze, że nie dano mi zająć się astrofotografią, bo do każdego zdjęcia podchodziłbym w ten sposób.

Pozdrawiam,
Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark, dziękuję :) Sailor: taki zapał nie jest bezowocny. Oswajasz się z mapą nieba, na przyszłość jak będziesz potrzebował zweryfikować jakiś obiekt ze zdjęcia etc- to już umiesz, bo robiłeś to setki razy. Myślę, że po takiej nocy spędzonej nad DS-ami kochasz naukę jeszcze bardziej. Ja tak z 20 lat temu międliłam w dłoniach układ okresowy. Pozornie "bez celu", dla frajdy- było warto, oj warto... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bellatrix* napisał:

Dark, dziękuję :) Sailor: taki zapał nie jest bezowocny. Oswajasz się z mapą nieba, na przyszłość jak będziesz potrzebował zweryfikować jakiś obiekt ze zdjęcia etc- to już umiesz, bo robiłeś to setki razy. Myślę, że po takiej nocy spędzonej nad DS-ami kochasz naukę jeszcze bardziej. Ja tak z 20 lat temu międliłam w dłoniach układ okresowy. Pozornie "bez celu", dla frajdy- było warto, oj warto... 

Rzeczywiście, sporo mi to dało i wiele nauczyło. We wczesnych latach szkoły podstawowej zacząłem obsesyjnie przeglądać atlas geograficzny. Nie wyewoluowało to w nic bardziej znaczącego, ale zamiłowanie do map mi pozostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)