Skocz do zawartości

Miejsce do obserwacji


DAG

Rekomendowane odpowiedzi

W okolicach Katowic to ciężko chociaż nie mój teren. Wydaje się, że musiałbyś jechać w okolice Szczekocin, a wtedy już lepiej do nas w góry. Wysokość ma swoje plusy. Odcinamy się od smogu, zazwyczaj od mgły i jeszcze się nam nie zdarzyło, żeby sprzęt złapał wilgoć. Zerknij na mapy LP. W Wiśle nie bardzo jest się gdzie schować dobrze od świateł. Ja jeżdżę do Złatnej i Smerekowa Wielkiego, ale jestem z Bielska. Niebo lepsze niż w Wiśle i okolicach. Mamy też kolegę Danon, który jeździ z Katowic. Może się dogadacie.

Tu się umawiamy https://www.astropoludnie.pl/viewforum.php?f=22

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2019 o 20:54, DAG napisał:

Witam. Mam 2 pytania

1. Czy polecacie miasto Wisła.w beskidach na nocne obserwacje ?

2. czy znacie jakieś fajne miejsca w okolicach katowic tak do 50 km od tego miasta ?

Z Wisły masz bardzo blisko do Zwardonia, organizujemy tam zloty "U Wilczka" i lepszego miejsca na Śląsku chyba nie ma .

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Z Wisły masz bardzo blisko do Zwardonia, organizujemy tam zloty "U Wilczka" i lepszego miejsca na Śląsku chyba nie ma .

O jest :) co prawda śląsk bardziej czestochowski ale zawsze slask. Polecam miejscowosc Niegowa koło Bobolic. Niebo 3 klasy i do tego wycinka w lesie tak duza że max 10 stopni zasloniete przez drzewa z kazdej strony. 

Wisły nie polecam nawet na Salmopolu spora poświata. Ja jestem z Chorzowa i czesto bywam w Niegowej. Kapitalne miejsce to Gora Zborów gmina Krzyżanowice z tym że trzeba szpej pod górę wnosić. Odezwij sie na pw to możemy sie kiedys wybrac. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Jaro666 napisał:

O jest :) co prawda śląsk bardziej czestochowski ale zawsze slask. Polecam miejscowosc Niegowa koło Bobolic. Niebo 3 klasy i do tego wycinka w lesie tak duza że max 10 stopni zasloniete przez drzewa z kazdej strony. 

Wisły nie polecam nawet na Salmopolu spora poświata. Ja jestem z Chorzowa i czesto bywam w Niegowej. Kapitalne miejsce to Gora Zborów gmina Krzyżanowice z tym że trzeba szpej pod górę wnosić. Odezwij sie na pw to możemy sie kiedys wybrac. Pozdro

Z Wisły ma do Zwardonia 30km, a niebo jest jednak dużo lepsze niż w Niegowej, tam też jeżdże i do Ryczowa.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W Złatnej i Smerekowie macie jeszcze lepsze niebo, z tym że na Smerekowie będzie lepiej na zloty ponieważ jest tam dużo domków do wynajęcia, inaczej dużą grupą nie będzie gdzie się rozbić. Jednej nocy tej wiosny SQM-L wskoczył mi tam na 21,71 mag z pomiarem. Pamiętam jak na jednym forum odradzano mi kiedyś tamte rejony, że mogę wrócić bez sprzętu lub nawet w ogóle :) Tymczasem są tam naprawdę świetni ludzie.Nie ma w tamtej okolicy lepszych miejsc jeżeli chodzi o niebo i możliwość wjazdu samochodem. Po za tym, po co jechać do Niegowej jak w okolicach Szczekocin jest dużo lepsze niebo. Niestety te okolice są dość nisko położone i większe ryzyko mgieł, smogu i pewnie też wilgoci.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jaro666 napisał:

Może nie na temat trochę, najlepsze niebo jakie w życiu w pl widziałem to była nocka na Rysach :) fakt że niezgodne z prawem ale kto nie ryzukuje..... ;)

Według mapy niebo tam jest w granicach 21,70 mag. Zatem dla lepszego nieba to pozostają Ci okolice Bieszczad lub na przykład

https://maps.app.goo.gl/GNr9bqtj32qujcwN6

 

Planujemy tam się wybrać bo niebo 21,87 mag, a dojazd 3h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Setaarius napisał:

Według mapy niebo tam jest w granicach 21,70 mag. Zatem dla lepszego nieba to pozostają Ci okolice Bieszczad lub na przykład

https://maps.app.goo.gl/GNr9bqtj32qujcwN6

 

Planujemy tam się wybrać bo niebo 21,87 mag, a dojazd 3h

Mialem na mysli to ze gdy tam bylem byly doskonale warunki obserwacyjne :) m13 gołym okiem byla pieknie widoczna. W bieszczadach tez obserwuje jakies 2-3 razy w roku. Polecam Stężnicę w gninie Baligród albo np noc w wysokich bieszczadach to juz takie wrazenia że głowa mała tym bardziej że zawsze jest adrenalinka związana z dzikością terenu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jaro666 napisał:

Mialem na mysli to ze gdy tam bylem byly doskonale warunki obserwacyjne :) m13 gołym okiem byla pieknie widoczna. W bieszczadach tez obserwuje jakies 2-3 razy w roku. Polecam Stężnicę w gninie Baligród albo np noc w wysokich bieszczadach to juz takie wrazenia że głowa mała tym bardziej że zawsze jest adrenalinka związana z dzikością terenu :)

Ależ ja tego nie negowałem. Źle mnie zrozumiałeś. Zgadzam się z Tobą zupełnie. To bardzo dobre niebo. Nie wiedziałem, że jeździsz w Bieszczady. Po prostu chciałem zasugerować, żeby przebić Rysy to musisz jechać na przykład w wymienione przeze mnie miejsca.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jaro666 napisał:

Daj znać jak będziecie się wybierać ;)

Oczywiście. Nie ma problemu.

Jeżeli chodzi o Smereków lub Złatną to śledź forum AstroPołudnie.

https://www.astropoludnie.pl/viewforum.php?f=22

Natomiast na Słowację to będzie spontan bo planujemy tam weekend, gdy będzie piękna pogoda. Decyzja zapadnie pewnie w czwartek lub piątek i kolejnego dnia wyjazd na dwie noce. Czekamy na weekend pewnej pogody w okolicach nowiu. Wyślę Ci za chwilę tel. do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)