Skocz do zawartości

Betelgeza


Bellatrix*

Rekomendowane odpowiedzi

@Bellatrix* - bardzo interesujące opracowanie na temat alf Ori. Mnie (oprócz kwestii wybuchu SN) "od zawsze" bardzo poruszała sprawa dużej niepewności co do odległości do Betelgezy.  Ma to przecież pewne znaczenie w kontekście potencjalnej SN. Nawet najbardziej aktualnie dziś pomiary 222pc, czyli 724ly (Harper,2017) podawane są z dosyć sporym błędem (+48 - 34 pc).

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2019 o 11:12, Esku1RES napisał:

Mnie (oprócz kwestii wybuchu SN) "od zawsze" bardzo poruszała sprawa dużej niepewności co do odległości do Betelgezy.  Ma to przecież pewne znaczenie w kontekście potencjalnej SN. Nawet najbardziej aktualnie dziś pomiary 222pc, czyli 724ly (Harper,2017) podawane są z dosyć sporym błędem (+48 - 34 pc).

Raczej nic nam nie grozi ze strony Betelgezy jako supernowej, ponieważ według różnych szacunków "strefa śmierci" dla supernowych typu II  wynosi od 25 do 100 pc. Szacunkowa jasność  Betelgezy jako supernowej w maksimum będzie porównywalna z jasnością Księżyca (... fragment slajdu z mojej prezentacji alfa Orionis ) :

Jasnosc_Betelgezy_jako_supernowej.thumb.png.c546ac65dd0ac558eb0cd8c1588a0400.png

Betelgeza znajduje się w fazie spalania helu, więc zgodnie z aktualną wiedzą na temat ewolucji gwiazd powinna wybuchnąć jako supernowa w ciągu 0,1-1 mln lat. Ale o zbliżającym się wybuchu powinniśmy wiedzieć  parę miesięcy wcześniej, gdy w jądrze gwiazdy zacznie się palić Ne/O. Gwiazda będzie emitowała tak dużo neutrin, że powinny to zarejestrować ziemskie obserwatoria. Poniżej przykład takich oszacowań neutrin wykonanych przez krakowskiego astrofizyka Andrzeja Odrzywołka (tutaj BC nie oznacza Before Christ, ale Before Colapse): 

Neutrina_przed_kolapsem.thumb.png.cfa2f8a5237cd1334bd1f6cfd40e2ecb.png

 

  • Like 5

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2019 o 21:57, Bellatrix* napisał:

Betelgeza, na skutek oddziaływań wiatru gwiazdowego, nieustannie traci materię z zewnętrznych warstw, co przyczynia się do powolnego spadku jej masy. Jednak biorąc pod uwagę wyjściową masę gwiazdy, spadek ten jest praktycznie niezauważalny. Szacuje się, że dla ?Ori wynosi on około 1-3 x 10-6 masy Słońca/ rok.

Mnie ostatnio zadziwiło, że dla tego jednego z najlepiej zbadanych czerwonych nadolbrzymów wyznaczone tempo utraty masy w publikacjach astrofizycznych waha się aż o czynnik 100 !!! Tzn. od 10-7 M?/rok do 10-5 M?/rok.

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to dane szacunkowe. Czprzy takich odległościach od Ziemi, tak niepewnych danych odnośnie masy, wieku, rozmiarów, wyniki obliczeń np. utraty masy są jeszcze bardziej niepewne. Co ciekawe, nawet takie parametry typowo ziemskie, jak np. stała dysocjacji kwasów/zasad w różnych tabelach chemicznych różnią się niekiedy nawet parukrotnie. Dlatego zawsze prowadząc obliczenia podaję źródło, z którego korzystałam, aby później ktoś nie zrobił mi wyrzutów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)