Skocz do zawartości

Master's Class - uwagi do zwycięskich prac - sierpień 2019


Rekomendowane odpowiedzi

Do prac sierpniowych swoje uwagi przekazał ekspert portalu Polski APOD - Paweł Oleksiak - Kenny.

Paweł Maroń

Paweł, na pierwszy rzut oka zdjęcie wygląda bardzo ładnie, choć niedoskonałości widać już przy pierwszym zerknięciu. W mojej ocenie balansowałeś z tłem na granicy, gdyż jest ciut za mocno wycięte. Zdjęcie niestety posiada bardzo dużo szumu, co widać w szczególności na samej mgławicy, może to być spowodowane zbyt mocnym wyostrzaniem całego zdjęcia (następnym razem skup się nad poprawą ostrości na wybranych wymagających tego fragmentach fotki). Co do samej ostrości, to pamiętaj, że to podstawa i najważniejsza rzecz podczas zbierania materiału. Jeśli zbierzesz materiał nieostry, to za wiele z nim nie zdziałasz. Niestety na Twojej fotce trochę tej ostrości brakuje. Przydałoby się również zmniejszyć trochę gwiazdy, aby nie dominowały na pierwszym planie, wtedy zdjęcie byłoby przyjemniejsze w odbiorze. Na plus z całą pewnością zasługuje kolorystyka i kształt gwiazd, co w fazie "początkującego" nie jest łatwą sprawą.

 

Piotr Janucewicz

Na zdjęciu ogólnie niewiele widać z mgławicy, ale to z pewnością za sprawą czasu ekspozycji jaki zastosowałeś -60s. Niestety bardzo brzydko prezentują się gwiazdki ( im bliżej narożników, tym gorzej). Z pewnością wina leży po stronie braku korektora, dodatkowo najprawdopodobniej zdjęcie jest cropem, ale w tym nie ma nic złego.  Na plus zasługuje kolorystyka samej mgławicy, zdecydowanie lepsza ostrość niż na zdjęciu, które zdobyło I miejsce ( chociaż podczas obróbki również starałeś się wyostrzyć "za wszelką cenę". Ładnie wygląda również tło zdjęcia.

 

Michał Kwieciak

Niestety co do tego zdjęcia nie mogę za wiele napisać, gdyż sam nigdy nie zajmowałem się fotografowaniem planet, natomiast jeżeli to są Twoje początki w tej dziedzinie i wychodzi Ci taka fota to jestem pod wrażeniem. Zdjęcie jest bardzo fajne, szkoda tylko że taka mała rozdzielczość.

Dodam więc od siebie : to bardzo dobre zdjęcie, a jego mankamenty wynikają z ograniczeń technicznych sprzętu. Aby Jowisz pokazał całe swoje piękno powinien mieć na matrycy średnicę nie mniej niż 300 pikseli.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel polecił i przypiął ten temat
  • wessel usunął z polecanych i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)