Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop Sky-watcher Dobson 8


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tutaj nowy i proszę mi wybaczyć moje błędy jeśli jakieś popełniam.

Planuję kupić Dobson 8, mam parę pytań, typu jak robić zdjęcia obserwacji, czy przy warunkach przedmieścia jestem w stanie zobaczyć coś więcej niż księżyc, czy z tego zestawu na allegro da się już uczyć obserwacji czy trzeba drugie tyle wydać na osprzet.

Bardziej interesuje mnie obserwacja głębokiego kosmosu, księżyc pewnie dokładnie obadam, parę razy Saturna, odnajdę wszystkie planety i chyba już nic ciekawego w układzie słonecznym nie znajdę. Czy ten teleskop będzie dobry do początków z głębokim kosmosem?

I teraz najwazniejsze, przed zakupem chce koniecznie spotkać się z kimś kto ma taki teleskop lub o podobnych parametrach, żeby zobaczyć z czym się to je. Mieszkam w Gorzowie wielkopolskim mogę podjechać do 100km tak żeby objąć swoim zasięgiem pasjonatów ze Szczecina poznania czy zielonej góry.

Z chęcią pomogę, kupię flaszkę czy co tam trzeba.

Jestem pasjonatem ale tylko teoretycznym, bardzo chciałbym spróbować w praktyce, tym bardziej że obecnie teleskopu tego typu nie są przerażająco drogie.

Liczę na pomoc i pozdrawiam serdecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość opini i recenzji o tym sprzęcie przeczytałem obejrzałem i wydaje mi się że to będzie najlepsza opcja cena wielkość i zakres obserwacji. Na początku chciałem kupić dobsona 6". Ale po tych lekturach przekonałem się do 8" i chyba w błędzie nie jestem ?

Dlatego najbardziej zależy mi na spróbowaniu w praktyce z którymś z Was. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie nie daleko mam do Zatom. 

Z tego co wiem wywnioskowałem to następny zlot będzie XIX ZLOT w ZATOMIU 26-29.09  czyli za kilkanaście dni ?

Bo tam ostatnia rozmowa pod tym postem była w kwietniu i to mnie trochę z tropu zbiło.

czy mogę tam pojechać sobie w ciemno na parę godzin, czy muszę gdzieś jakoś się zapisać itd itp. 

prosze o cierpliwość i wyrozumiałość dla laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już ogarniam albo mam coś źle ustawiona albo tak działa że najstarsze wiadomości są na poczatku wyświetlane.

A więc jeśli tam podjadę w tych dniach tak po prostu to będę mógł wejsc, czy trzeba się zapisać zapłacić, bez noclegu tak na parę godzin. Bo następnego dnia będę musiał kupić teleskop ?

Jak tam dojechać ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomaszeks_88 napisał:

czy przy warunkach przedmieścia jestem w stanie zobaczyć coś więcej niż księżyc

Jeśli chodzi o zaświetlenie nieba to możesz skorzystać z :

https://www.lightpollutionmap.info/

Ale sam też możesz ocenić po najsłabszych gwiazdach. Albo czy z twojej miejscówki widać drogę mleczną.

Sam mam dobsona 8 od GSO i polecam. Tylko u mnie nie ma problemów z mobilnością, bo obserwuję z podwórka ?. W końcu tuba + dobson ważą coś koło 20 kg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na granicy jasny zielony i pomarańczowy, ale mam rodzinę na wsi i tam jest ciemny zielony bardzo blisko do niebieskiwgo. Spokojnie mam Sharana więc transport nie będzie problemem.  Tak planuje księżyc i naukę rozpocząć u siebie a głęboki kosmos tam na wsi.

Widać sporo gwiazd oczywiście gdy księżyca niema. Ale drogi mlecznej to nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 U mnie tez jest wlasnie na granicy niebieskiego i zielonego . Drogę mleczną widać w zenicie bez problemu, ale po 23 gasną lampy ulicznie i jest naprawdę ciemno ?. Wydaje mi sie że na wsi powinieneś mieć dobre warunki do DS ale to też zależy od tych nieszczęsnych lamp ulicznych.

Co do obserwacji na przedmieściach to nie jestem w stanie oceniać , bo nigdy przy takich zaświetleniach nie obserwowałem. Ale planety są jasne więc powinno dać radę. Może będzie także dobrze w kwestii nauki gwiazdozbiorów 

Pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Tomaszeks_88 napisał:

Dobra już ogarniam albo mam coś źle ustawiona albo tak działa że najstarsze wiadomości są na poczatku wyświetlane.

A więc jeśli tam podjadę w tych dniach tak po prostu to będę mógł wejsc, czy trzeba się zapisać zapłacić, bez noclegu tak na parę godzin. Bo następnego dnia będę musiał kupić teleskop ?

Jak tam dojechać ? ?

Zerknij tu:

Napisz do organizatora zlotu - ignisdei, bo zapewne trzeba uiścić opłatę zlotową z ubezpieczeniem, a co do pozostałych kosztów, to się już z Nim dogadasz.

Jak dojechać? Wpisz "PYRLANDIA, Zatom" w mapy google ?

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem i znalazłem jeszcze wczoraj. Tez mi się wydaje że ta opłatę zlotowa będę musiał uiścić i będzie gitara. Tak znalazłem też nazwę tych osrodkow. Napiszę do organizatora i będę liczył na to że pogoda będzie dopisywać. Bo jak będzie pochmurno to chyba nic z tego nie wyjdzie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomaszeks_88 napisał:

Widziałem i znalazłem jeszcze wczoraj. Tez mi się wydaje że ta opłatę zlotowa będę musiał uiścić i będzie gitara. Tak znalazłem też nazwę tych osrodkow. Napiszę do organizatora i będę liczył na to że pogoda będzie dopisywać. Bo jak będzie pochmurno to chyba nic z tego nie wyjdzie.  

Dokładnie jeśli śpisz, jesz na własny rachunek, opłacasz tylko opłatę zlotową m.in. bym mógł Cię ubezpieczyć i  jesteś Zlotowiczem.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam. No właśnie jestem w trakcie.

Mam pytanie co do tej aukcji z olx. Gościu niema sklepu tylko bierze od producenta. Cena jest o około 100zl lepsza.  Jest cały komplet od producenta, wystawia fakturę. Daje gwarancję.

Mam zrobić przelew i on wtedy ściągnie teleskop od producenta i mi wyślę. 

Moje pytanie, co o tym sądzicie może ktoś zna gościa ? 

Nie chciałbym zrobić przelew i dostać ziemniaka.

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-dobson-8-pyrex-CID767-IDxAC0Y.html

Aukcji ma bardzo dużo, ta z teleskopem jest już parę miesięcy, jakby wysyłał ziemniaki to pewnie już by bgo niebylo....

 

Co o tym sądzicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robisz? Masz 15 lat? Stań obok i przeczytaj co napisałeś.

Za 40 zł drożej masz ze sklepu: https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomaszeks_88 napisał:

Nie chciałbym zrobić przelew i dostać ziemniaka.

...

Co o tym sądzicie ??

Sądzę, że nie dostaniesz ziemniaka... zwyczajnie nic nie dostaniesz, po co kombinować? na teleskopach.pl jest prawie ta sama cena a może jeszcze coś urwiesz. Na Delcie masz większą cenę ale tam też 10% rabatu masz za konto na Forum Astronomicznym więc wychodzi znowu to samo. Gryźć pazury z nerwów, że jedzie do Ciebie ziemniak za 1k to raczej dziwna opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tomaszeks_88 napisał:

Dzwoniłem do delty i chyba z tym rabatem się uda 10%. 

Żeby się odnaleźć na niebie mam książkę i taka mapkę chce dokupic, warto ?

Gratulacje :)
A co do odnalezienia na niebie to CdC lub Stellarium i forumowe atlasy  i ten dział na FA :)

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witam po dłuższej przerwie. Mam już kilka nocy z obserwacjami za sobą. W tym księżyc w każdej postaci, Saturn, Jowisz,  Wenus. Najpiękniejsze co narazie widziałem to Mgławica Oriona, piękny jasny punkt i było widać piękne pióropusze wokoło. Znalazłem także Kraba jako taka chmurką. I tutaj moje pytanie na temat Galaktyki Andromedy która niby widać gołym okiem, pieknie wygląda już z lornetki, a ja szukałem jej ponad godziny i jak znalazłem to była tylko mała chmurka tylko odrobinę większą i jaśniejsza niż Krab. Żadnego zarysu galaktyki ani spirali.

Moje pytanie czy coś źle robię czy teraz jest zła pora na oglądanie Andromedy, podobno najlepiej oglądać Jesienią. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tomaszeks_88 napisał:

I tutaj moje pytanie na temat Galaktyki Andromedy która niby widać gołym okiem, pieknie wygląda już z lornetki, a ja szukałem jej ponad godziny i jak znalazłem to była tylko mała chmurka tylko odrobinę większą i jaśniejsza niż Krab. Żadnego zarysu galaktyki ani spirali.

Moje pytanie czy coś źle robię czy teraz jest zła pora na oglądanie Andromedy, podobno najlepiej oglądać Jesienią. ??

Sam sobie odpowiedziałeś. Jest środek zimy, a to typowo jesienny obiekt. Do tego dla początkującego obserwatora nudny i rozczarowujący. Jak nabierzesz doświadczenia to spróbuj jesienią wycelować w M31. Może dostrzeżesz ciemniejsze pasmo, może podejmiesz próbę dostrzeżenia jej gromady kulistej G1. Teraz Andromeda wisi nisko nad horyzontem i szkoda na nią czasu. Skup się na pięknych gromadach otwartych w pasie zimowej Drogi Mlecznej.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, polaris napisał:

Skup się na pięknych gromadach otwartych w pasie zimowej Drogi Mlecznej.

Ok. Jak możesz to podaj kilka nazw to zapoznam się z obiektami i w marcu jak znów nie będzie księżyca to spróbuję znaleźć. ?

Mam taką pseudo rozpiskę z obiektami ale to były obiekty na jesień-zima. A teraz już muszę zrobić na wiosnę. ?

IMG_20200225_191841.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tomaszeks_88 napisał:

Ok. Jak możesz to podaj kilka nazw to zapoznam się z obiektami i w marcu jak znów nie będzie księżyca to spróbuję znaleźć. ?

Mam taką pseudo rozpiskę z obiektami ale to były obiekty na jesień-zima. A teraz już muszę zrobić na wiosnę. ?

 

Gdybyś ten Dział poczytał to żadnych karteczek byś nie potrzebował. Na dodatek ten lub ten program to o ,,swoim" niebie byś wiedział co do obserwacji masz pod swój teleskop.
A Księżyc z wielkiej litery piszemy.
I to też jest bardzo przydatne.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)