Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 22.09.2019 Cas A


Rekomendowane odpowiedzi

A ja poległem na mapce (temat przeczytałem chwilę przed wyjściem) szkoda, że nie zajrzałem do linku. Może ta druga mapka by pomogła. Na pocieszenie w okolicy po raz pierwszy odnalazłem bez większego problemu M 52 i NGC 7635 (Mgławica Bańka). Mgławica z filtrem ciekawa, widoczne "wżery". Szkoda, że nie użyłem krótszego okularu (użyłem tylko 24 mm).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś walczyłem tylko lornetą 25x100, więc do Cas A nawet nie podchodziłem, ale King 20 w dużej dwururce okazał się całkiem fajny - ot, taki niezbyt jasny, ale dość oczywisty kleks z kilkoma nieco jaśniejszymi gwiazdkami wybijającymi się na pierwszy plan (choć w sumie nie wiem, czy one przynależą do gromady, czy to przypadkowe gwiazdy tła).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasjopeje A mam i ja ?. Wybrałem się na obserwy w poniedziałek, podczas niezłej zawieruchy i trafiła mi się godzina nieba z niezłą przejrzystością. Sama mgławica najlepiej widoczna w BCO 32mm z OIII , źrenica 7mm.  Swoją drogą ten okular naprawdę mnie zadziwia swoją łatwością wyłuskiwania słabizn. Jest nawet ciut lepszy niż sporo droższy Eudiascopic 35mm. Mgławica widoczna na początku jako słabe, podłużne pojaśnienie widoczne tylko zerkaniem. Po jakimś czasie staje się łatwiejsza i widoczna jest też w mniejszych źrenicach. Najlepiej w BCO 18mm. Widać wtedy lepiej, że ten pas światła jest lekko zakrzywiony. Fajny, egzotyczny i niełatwy obiekt, (zwłaszcza jak się podchodzi do niego jako pierwszy obiekt sesji).

Myślę, że autor wątku nie obrazi się jak wybiegnę trochę poza temat. Postanowiłem trochę w ciemno pobuszować po okolicy Cas A z kartką atlasu Uranometrii i to co udało mi się zidentyfikować:

Hubble 12, mgławica planetarna, przynajmniej tak udało mi się ją zidentyfikować w necie. W Uranometrii to P111.8-2.8. Leży zaledwie jakieś 40' od Cas A. Nie wiedziałem, że na nią patrzę. Myślałem, że to gwiazda, której nie zaznaczono w atlasie. Wrócę do niej z większym powerem. Fajnie wygląda zdjęcie, które uzmysławia na co patrzymy. Chyba podobnie jak Cas A dość rzadko obserwowana.

image_1356_1e-nebula.jpg

King 20 - fajna perspektywa, widać , że część gwiazd to gwiazdy tła znajdujące się bliżej. Ładna, kaszkowata i dość zwarta. Na żywo wygląda lepiej niż na zdjęciu.

20.jpg

Abell 82 już blisko Ngc7789, łatwiejsza niż Cas A, a może to już wzrok się przyzwyczaił? Też nie wiedziałem, że patrzę na Abella. W Uranometrii to jakieś P114.0-4.6.  Zaskoczyło mnie to, że jest tak oczywista. Nawet bez filtra widoczna jako okrągła mgiełka, na jej tle 2-3 gwiazdki. Z filtrem dość jasna.

dss2blue_234547.75_+570358.50_5.jpg

No i przyjszły chmury i było po obserwacjach. Fajnie czasem tak w ciemno poobserwować, bez opisów, szkiców itp. Można się poczuć jak odkrywca ;)

PS z tym Hubble 12 (lub też PNG 111.8-2.8) to nie ma jednak za bardzo do czego wracać. Wg jednego ze źródeł ma tylko 1" wg innego ok 16".

https://www.noe-sternwarte.at/wordpress/wp-content/uploads/2016/10/PNG-PN.pdf

Podejrzewam, że ta pierwsza wartość jest bliższa prawdzie.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W Kasjopei skrywa się jeszcze jedna pozostałość po supernowej, skatalogowana jako Abell 85 lub CTB1. To trudny cel, ale dostępny dla dużych luster. W newtonie 350/1500, z okularem 26 mm i filtrem OIII po dłuższej chwili delikatnego poruszania tubusem i kombinacji z zerkaniem byłem w stanie zidentyfikować niewielki, zaznaczony na zdjęciu fragment, cholernie ulotny, mniej więcej na poziomie trudności Simeisa 147

1033768667_abell85.thumb.jpg.e8a4a1a65bd6f3112b27adeb768f6fab.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2019 o 01:04, lukost napisał:

W Kasjopei skrywa się jeszcze jedna pozostałość po supernowej, skatalogowana jako Abell 85 lub CTB1. To trudny cel, ale dostępny dla dużych luster. W newtonie 350/1500, z okularem 26 mm i filtrem OIII po dłuższej chwili delikatnego poruszania tubusem i kombinacji z zerkaniem byłem w stanie zidentyfikować niewielki, zaznaczony na zdjęciu fragment, cholernie ulotny, mniej więcej na poziomie trudności Simeisa 147

 

Zamiast korzystać z obserwacyjnej nocki siedzę chory w domu, więc będę się czepiał ;) Uwe Glahn pisze, że jest to obiekt niewidoczny w 16" i zasięgu nieba 7mag, a w 27" - "nebula can only detect indirectly as a step in brightness". Może widziałeś te "łańcuch gwiazd" o których pisze Uwe?. Szczerze powiem, że sam nie próbowałem właśnie ze względu na ten jego opis.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie czytałem żadnej relacji przed obserwacjami i niczym się nie sugerowałem. Wiedziałem tylko, że to duże i że trza dużej źrenicy i filtra OIII. Po powrocie do domu sprawdziłem na sky-map.org z czym pokrywa się wyzerkane pojaśnienie. Wyszło, że z najjaśniejszą częścią mgławicy. Niemniej, podejdę do tego celu jeszcze raz. Nie wykluczam, że oko mogło płatać mi figle, ale z tego co pamiętam to na pewno dostrzegłem bardzo delikatną poświatę. Czy to były gwiazdki? Nie wiem. Szkoda, że nie przeczytałem Twojego wpisu wcześniej, komisja weryfikacyjna w składzie ja i @GKG dokonałaby dziś stosownych sprawdzeń. ;)

Natomiast pewna jest obserwacja Simeisa 22. Dziś zerknąłem na niego ponownie i łukowata poświata była dokładnie tam, gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po godzinie 0.00 niebo wyczyscilo się ładnie. No i CasA  dzisiejszej nocy zaliczona.  Rzeczywiście bez filtra OIII nie ma co podchodzic. Nie sprawdziłem natomiast UHC. Dopiero teraz tak myślę dlaczego?  Ale nie namierzyłem Abella 82. Pewnie dlatego, że  mam kiepską mapę.  Ktoś może mi pomóc?

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lukost napisał:

No właśnie nie czytałem żadnej relacji przed obserwacjami i niczym się nie sugerowałem. Wiedziałem tylko, że to duże i że trza dużej źrenicy i filtra OIII. Po powrocie do domu sprawdziłem na sky-map.org z czym pokrywa się wyzerkane pojaśnienie. Wyszło, że z najjaśniejszą częścią mgławicy. Niemniej, podejdę do tego celu jeszcze raz. Nie wykluczam, że oko mogło płatać mi figle, ale z tego co pamiętam to na pewno dostrzegłem bardzo delikatną poświatę. Czy to były gwiazdki? Nie wiem. Szkoda, że nie przeczytałem Twojego wpisu wcześniej, komisja weryfikacyjna w składzie ja i @GKG dokonałaby dziś stosownych sprawdzeń. ;)

Natomiast pewna jest obserwacja Simeisa 22. Dziś zerknąłem na niego ponownie i łukowata poświata była dokładnie tam, gdzie trzeba.

Dołączę do komisji weryfikacyjnej, jak tylko będę mógł?. Sam jestem ciekawy wyniku. 

47 minut temu, dark napisał:

Po godzinie 0.00 niebo wyczyscilo się ładnie. No i CasA  dzisiejszej nocy zaliczona.  Rzeczywiście bez filtra OIII nie ma co podchodzic. Nie sprawdziłem natomiast UHC. Dopiero teraz tak myślę dlaczego?  Ale nie namierzyłem Abella 82. Pewnie dlatego, że  mam kiepską mapę.  Ktoś może mi pomóc?

 

 

Tu masz wszystko, co potrzeba. Bez tej mapki odnalezienie niektórych obiektów graniczy z cudem?

http://www.reinervogel.net/pdf/Abell_PN.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Zamiast korzystać z obserwacyjnej nocki siedzę chory w domu, więc będę się czepiał ;) Uwe Glahn pisze, że jest to obiekt niewidoczny w 16" i zasięgu nieba 7mag, a w 27" - "nebula can only detect indirectly as a step in brightness". Może widziałeś te "łańcuch gwiazd" o których pisze Uwe?. Szczerze powiem, że sam nie próbowałem właśnie ze względu na ten jego opis.

Wychodzi na to, że chyba jednak uległem złudzeniu. Spędziłem dziś przy CTB 1 dobry kwadrans, korzystając ze świetnej przejrzystości przed nadejściem frontu. Powiem krótko - przestałem mieć pewność, że widzę tam mgławicowość i skreślam obiekt z listy zaliczonych. Dzięki za czujność. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze nie wszystko stracone :) . Pod linkiem Reinera Vogela jest zdjęcie w linii OIII

2.thumb.jpg.ffb11f1f6bd5d29987ec31fec8247afc.jpg

i wygląda na to (jeśli nie pomieszałem stron zdjęcia) ,że to co najbardziej świeci w OIII jest na prawo od prostokąta, który zaznaczyłeś. Tak czy inaczej wygląda to na niezły ekstrem.

1.thumb.jpg.0e0322d48ae11a1e5da025c329cf5bb0.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2019 o 20:52, MichalKaczan napisał:

Może jeszcze nie wszystko stracone :) . Pod linkiem Reinera Vogela jest zdjęcie w linii OIII

2.thumb.jpg.ffb11f1f6bd5d29987ec31fec8247afc.jpg

i wygląda na to (jeśli nie pomieszałem stron zdjęcia) ,że to co najbardziej świeci w OIII jest na prawo od prostokąta, który zaznaczyłeś. Tak czy inaczej wygląda to na niezły ekstrem.

1.thumb.jpg.0e0322d48ae11a1e5da025c329cf5bb0.jpg

Faktycznie, poczytałem, sprawdziłem na zdjęciach i część świecąca w OIII rozmija się z tą najjaśniejszą ze zdjęcia. No cóż, dwie kolejne nocki od jutra zapowiadają się u mnie świetnie, więc spróbuję zrobić kolejne podejście do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)