Skocz do zawartości

21.09.2019 Podwórkowe obserwacje GSO 10" + lornetkowy wieczór 22.09.2019


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lolak89 napisał:

Popatrzyłem również na Amerykę Północną i bez problemu dojrzałem ten kształt, głównie przy pomocy tego ciemnego wżeru.

LDN 935 ;) 

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Teraz Veil w lornetce to dla mnie już żaden wyczyn ;)

Prawda? Wystarczy znaleźć skalę, żeby bez pudła wyzerkać takie małe szare "C".
Następny krok - Miotła Wiedźmy. Podpowiedź: da się.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lolak89 napisał:

Próbowałem powalczyć z Mgławicami Sadr, jednak to chyba nie obiekt dla GSO 10" albo ja nie wiem jak go oglądać, coś niby majaczyło jakieś obiekty mgławicowopodobne ale nie umiem się określić czy to co widziałem to te obiekty.

Wnioskuje, że chodzi o mgławicę Motyl - IC 1318. Możesz na początek spróbować z fragmentem A. To ten trzeci płat, najbardziej oddalony od gwiazdy Sadr. Nie jest trudny dla lornetki 10/50, a i chyba w teleskopie go widziałem. Części B oraz C, przedzielone LDN 889, są trudniejsze. Nie jestem pewny, czy je widziałem, choć kiedyś wspominałem, że chyba tak. Trzeba będzie wznowić podejście i sprawdzić, co to było.

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

Następny krok - Miotła Wiedźmy. Podpowiedź: da się.

Potwierdzam. W 10/50 jest widoczna:)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie opisane :) Z tym patrzeniem bez muszli ocznych, to mam podobnie z Ultimami 30mm. Jak wrota do innego wymiaru. 

Szkoda, że ten Taurus nie dojechał. N6934 powinien już ładnie rozbić w gwiezdny pyłek. 

Ps. Chyba nigdy nie zrozumiem tej pogoni do oglądania dsów w jak najmniejszym sprzęcie. Po co to wzrok psuć?

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Panasmaras napisał:

Pod dobrym niebem 10x50 daje spokojnie radę.
Druga podpowiedź: nie szukaj Miotły, a raczej wyzerkaj spajka 52 Cygni.

Dokładnie tak. Pod koniec lipca oglądaliśmy w 12x45, a to jeszcze były resztki białych nocy o ile dobrze pamiętam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był dziś T500 :) były i WO 10x50 i 22x70. Nie wiem czy dam radę skleić jakąś relację, mam teraz pełne ręce roboty i w pracy i po pracy ale postaram się. 

16 godzin temu, Panasmaras napisał:

Pod dobrym niebem 10x50 daje spokojnie radę.
Druga podpowiedź: nie szukaj Miotły, a raczej wyzerkaj spajka 52 Cygni.

Próbowałem ale z fotela i drżenie rąk skutecznie mi to popsuło :) dodatkowo mój stary Nikon VII 10x50 nie jest jakiś szczególnie dobry i gwiazdki lubią mieć czasami spajka same z siebie ;)

Z dzis nocy zdradzę tylko ze NGC 604 w galaktyce Pinwheel była widoczna lepiej jak N6934 w lornetce 10x50 ;) jest moc. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lolak89 napisał:

Był dziś T500 :) były i WO 10x50 i 22x70. Nie wiem czy dam radę skleić jakąś relację, mam teraz pełne ręce roboty i w pracy i po pracy ale postaram się. 

Próbowałem ale z fotela i drżenie rąk skutecznie mi to popsuło :) dodatkowo mój stary Nikon VII 10x50 nie jest jakiś szczególnie dobry i gwiazdki lubią mieć czasami spajka same z siebie ;)

Z dzis nocy zdradzę tylko ze NGC 604 w galaktyce Pinwheel była widoczna lepiej jak N6934 w lornetce 10x50 ;) jest moc. 

 

I ja tam byłem. Trzymam kciuki, kolejne owocne obserwacje. Z chęcią przeczytam relację.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)