Skocz do zawartości

Eta Geminorum-pulsujący półregularnie czerwony olbrzym w zaćmieniu(X-XI 2012 r.)


rybi

Rekomendowane odpowiedzi

W jubileuszowej Proximie nr 10 na stronie 3 i 4 z ogromnym zaciekawieniem przeczytałem artykuł Mariana Legutko pt. "Obserwujmy Propus - Eta Gem!".

Eta Gem jest czerwonym olbrzymem o typie widmowym M3 wykazującym zmienność półregularną (okres pulsacji rzędu 233 dni) i amplitudzie zmian blasku 3,1 - 3,9 magnitudo.

Na ogół jednak Eta Gem ma jasność powyżej 3,6magitudo. Spadki jasności poniżej tego progu są spowodowane zaćmieniem.

Okazuje się, że ta gwiazda ma dwóch towarzyszy:

- biały karzeł "Eta Gem B" o typie widmowym G i jasności 6mag odległy o 1,6" od czerwonego olbrzyma, obiegającym wspólny środek masy w ciągu 700lat,

- gwiazda typu widmowego B (?) tworząca razem z czerwonym olbrzymem układ zaćmieniowy o okresie orbitalnym ponad 8 lat.

W okresie od początku paździenika do połowy listopada 2012r. wystąpi zaćmienie w tym układzie. Ostatnie w pełni obserwowane zaćmienie tej gwiazdy miało miejsce w 1988 r.

Na pulsacje czarwonego olbrzyma nałoży się zaćmienie - niezwykła mieszanka zjawisk. Bierzmy się za obserwacje!!!

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bazie SSW-PTMA jest ponad tysiąc ocen tej gwiazdy wykonanych przez 21 obserwatorów.

Oto kilka innych informacji o gwieździe i wykresy zmian jasności na stronie SSW,..... a także mapka do ocen wizualnych:

http://www.sswdob.republika.pl/etagem.htm

zetagem.gif

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię tę gwiazdę. W zeszłym roku używałem jej jako gwiazdy porównania do Zeta Aur (tak tak :D)... błędnie utożsamiając zmienność z zaćmieniowością - w wiki nie znalazłem niczego, co wskazywałoby na układ zaćmieniowy, więc skoro nie zaćmieniowa no to się zapewne nadaje...

Ręce mi opadły, kiedy któregoś razu w listopadzie wydała mi się znacznie ciemniejsza niż kilkanaście dni wcześniej - uznałem, że źle z moim układem nerwowym skoro gwiazdy stałe mi się mienią. Później dopiero sięgnąłem po Proximę i 'stałość' Propusa okazała się urojeniem. 

Jak widać co do braku zaćmieniowości też byłem w błędzie :)

Oceniałem z soboty na niedzielę, oby nie ostatni raz tej jesieni  ::)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chmury, chmury, chmury ... od tygodnia nie widziałem gwiazd na niebie :(

Ale dzięki temu opracowałem obserwacje fotometryczne DSLR zmiennej Eta Gem z ostatnich miesięcy i niestety tego zaćmienia nie widać ?!

Prognozowane zaćmienie Eta Gem powinno wystąpić w okresie od końca sierpnia do połowa listopada 2012 r. - tak przynajmniej piszą na stronie BAAVSS. Na załączonym rysunku jasność Eta Gem powoli podnosi się

od około 3,6 magnitudo przy końcu sierpnia 2012r.

do około 3,4 mag. przy końcu października 2012r.

Na rysunku wyfiltrowałem z bazy AAVSO tylko obserwacje w barwie V (bez wizuala).

Spodziewałem się, że zaćmienie Eta Gem będzie wyglądało podobnie,jak to widać na załączonym rysunku z obserwacjami z 1980 roku. Każdy punkt na rysunku jest średnią z 10 dni obserwacji. W-g informacji podanych przez BAA VSS faza całkowita zaćmienia powinna trwać około 30 dni. Natomiast nie ma zgodności co do długości fazy zaćmienia częściowego. Przyjmuje się, że jest to okres od kilku dni do kilku tygodni.

Jeżeli nadal będzie taka kiepska pogoda zdążę opracować dane z fotometrii DSLR Eta Gem z okresu XI 2011-IV 2012r. Ale w tym okresie zaćmienie nie wystąpi!

post-765-137699869461_thumb.png

post-765-137699869474_thumb.png

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się zabrać za tą gwiazdę oczywiście jak będę miał pogodne niebo i będę zdrowy, bo teraz jakoś to jestem przeziębiony i czuję się jak by Rudy102 przejechał po mnie. Na dodatek to mój znak Bliźnięta a więc bliźniak do teleskopu i jazda. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)