Skocz do zawartości

Planetarka NGC7027


MichalKaczan

Rekomendowane odpowiedzi

To może przeflancuję swój wpis z Maniaka: 

Zerknąłem na 7027 newtonem 350/1500, przy pow. 482 (Pentax XL 7 mm plus Baader Q-barlow 2.25x). W czasie obserwacji mgławica w zenicie, seeing puszczał tylko chwilami (poświęciłem jej ok. 10 minut). Co widać? Tylko nietypowy, prostokątny z grubsza kształt obiektu, a z detalu jedynie (a może aż?) bardzo subtelne, poprzeczne pociemnienie. Trzeba się jednak mocno wpatrywać, to nie jest jakaś oczywista krecha. Jakoś trudno mi uwierzyć, że małym refraktorkiem da się zobaczyć więcej. 

Fajny szkic, z tym że tak jak wspomniałeś to ciemne pasmo jest znacznie bardziej ulotne i nieoczywiste.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio stała się ona słynna :5640dc749fac3_24Hay: więc i ja ją obserwowałem.

23.09.2019 r.

Newton 350/1650, okular Lunt 9 mm 100 st. + barlow GSO 2" 2x co daje 183x i 366x.

Co mogę powiedzieć o tym obiekcie ? Bardzo jasny i malutki. 183x powiększenia przydaje się tu tylko do star hoppingu :)) Nie lubiłem do tej pory łączyć Lunta z barlowem ale widząc jak mały to jest obiekt zaryzykowałem. O dziwo obraz był przyjemny, gwiazdy poprawne. A sama mgławica ? Nadal skubana mała :D Co prawda widziałem przerwę ale na tym był koniec. Zbyt jasna by coś więcej w ogóle próbować wypatrzeć. Mam jeszcze w sumie NLV 5 mm ale jakoś nie pomyślałem użyć go (co dało by 660x). Przy 366x założyłem przedni dekiel z otworem 50 mm. I co prawda było ciemno jak sami wiecie gdzie to jednak sama mgławica była widoczna :5640dc77e09ee_34Minishock: Gdyby tak siąść konkretnie do tego obiektu może i by okazało się, że szkic Czecha jest autentyczny ...

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Karol_C napisał:

 Mam jeszcze w sumie NLV 5 mm ale jakoś nie pomyślałem użyć go (co dało by 660x).

Miałbyś całe 4,5' pola widzenia. Jak dasz radę cokolwiek zobaczyć bez napędu, to szacun?

Wogóle temat wygody obserwacji i dostrzegania dzięki temu większej ilości detalu jak dla mnie jest ostatnio kluczowy. Z platformą mój teleskop ma wyciąg na prawie 190cm. Wziąłem więc na obserwy drabinke i okazało się, że nie jest tak źle, a nawet dużo lepiej. Rozkładam drabinke, staję na pierwszym lub drugim stopniu, a całym ciałem mogę się położyć na pozostałych szczeblach. Wypas?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MichalKaczan napisał:

 

Wogóle temat wygody obserwacji i dostrzegania dzięki temu większej ilości detalu jak dla mnie jest ostatnio kluczowy. Z platformą mój teleskop ma wyciąg na prawie 190cm. Wziąłem więc na obserwy drabinke i okazało się, że nie jest tak źle, a nawet dużo lepiej. Rozkładam drabinke, staję na pierwszym lub drugim stopniu, a całym ciałem mogę się położyć na pozostałych szczeblach. Wypas?

Kiedy miałem 16stke to robiłem dokładnie jak ty. 

11 godzin temu, Karol_C napisał:

Ostatnio stała się ona słynna :5640dc749fac3_24Hay: więc i ja ją obserwowałem.

23.09.2019 r.

Newton 350/1650, okular Lunt 9 mm 100 st. + barlow GSO 2" 2x co daje 183x i 366x.

Co mogę powiedzieć o tym obiekcie ? Bardzo jasny i malutki. 183x powiększenia przydaje się tu tylko do star hoppingu :)) Nie lubiłem do tej pory łączyć Lunta z barlowem ale widząc jak mały to jest obiekt zaryzykowałem. O dziwo obraz był przyjemny, gwiazdy poprawne. A sama mgławica ? Nadal skubana mała :D Co prawda widziałem przerwę ale na tym był koniec. Zbyt jasna by coś więcej w ogóle próbować wypatrzeć. Mam jeszcze w sumie NLV 5 mm ale jakoś nie pomyślałem użyć go (co dało by 660x). Przy 366x założyłem przedni dekiel z otworem 50 mm. I co prawda było ciemno jak sami wiecie gdzie to jednak sama mgławica była widoczna :5640dc77e09ee_34Minishock: Gdyby tak siąść konkretnie do tego obiektu może i by okazało się, że szkic Czecha jest autentyczny ...

To prawda. Stała się słynna dzięki refraktorowi  50/800 Vixena.

Też testowałem ją w 50mm ostatnio chyba w niedzielę. Jednak nadal uważam, że do szkicu Czecha daleka droga. Ale wszystko możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, dark napisał:

Też testowałem ją w 50mm ostatnio chyba w niedzielę. Jednak nadal uważam, że do szkicu Czecha daleka droga. Ale wszystko możliwe. 

Też "nic" nie widziałem w 50 mm jednak jest tu ogromne, bardzo znaczące ALE.

Tak jak napisałem, jedynie zerknąłem.  By próbować zobaczyć to co ten Czech trzeba zastosować wiele różnych "chwytów". Każdy zaawansowany obserwator wie jakie. Najlepiej mieć też refraktor bo przysłonięty Newton to nie jest to samo. 

1 godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Miałbyś całe 4,5' pola widzenia. Jak dasz radę cokolwiek zobaczyć bez napędu, to szacun?

Wogóle temat wygody obserwacji i dostrzegania dzięki temu większej ilości detalu jak dla mnie jest ostatnio kluczowy. Z platformą mój teleskop ma wyciąg na prawie 190cm. Wziąłem więc na obserwy drabinke i okazało się, że nie jest tak źle, a nawet dużo lepiej. Rozkładam drabinke, staję na pierwszym lub drugim stopniu, a całym ciałem mogę się położyć na pozostałych szczeblach. Wypas?

Dla mnie chyba najwygodniej, najlepiej obserwuje się siedząc. Tylko najchętniej bym chciał mieć choć te 14-16 cali. Czyli co ? F/3 ? :D

PS. Może i bym coś zobaczył przez NLV :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Panowie, takie piękne wpisy w znanym nam z Astromaniaka temacie. Karolu zapraszam do dopisania Twoich uwag również na Astromaniaku. Chodzi mi o to, żeby znalazło się w jednym miejscu jak najwięcej danych obserwacyjnych.
O rety to mój pierwszy wpis tutaj. Wypadałoby się przywitać - Czołem Wszystkim ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)