Skocz do zawartości

Tutoriale do astro-fotografii DSO i US


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, składałem według tutka Zdzisia i tam nie ma zaznaczonego CFA  :)

No jak nie ??? 1 PixInsight - BatchPreprocessing sript.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2014/09/pixinsight-batchpreprocessing-sript.html

 

Wszystko jest.

 

Punkt 8

 

08. Przy klatkach lights ustawiamy w panelu DeBayer przy opcji Bayer/mosaic pattern RGGB a przy DeBayer method ustawiamy parametr VNG. Opcje te odpowiadają w końcowym etapie stakowania plików RAW/Fits z kamer/aparatów (OSC) za przekonwertowanie plików ze skali szarości na wynikowy plik kolorowy.  Jeśli okienko nie jest podświetlone w panelu po lewej zaznaczamy ptaszka przy opcji CFA images

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek usuń tego pdf-a jakiś niedorobiony stara wersja ;) PixInsight - Automat do składania Skrypt BatchProcessing.pdf

Ten co podlinkowałeś jest ok.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak pokolorować gwiazdki przy materiale Halfa ??

Eeeeee nie rozumiem. No przecież RGB daje kolor gwiazdek? Dodawanie L do RGB ma sens, bo gwiazdki w Ha są zawsze MNIEJSZE niż w RGB i kolor " wystaje" poza luminancję, co daje kolorową obwódkę i brak koloru na " tarczy" gwiazdki.

Spróbuj tak:

1. Złoż RGB zwracając uwagę na gwiazdki, aby były ładnie nasycone i wypełnione kolorem, można je potraktować akcją Noela Carboni " select brighter stars" potem select>modify>expand>2 pix i potem Blur albo Blur more

2. W PS dodaj warstwę luminancji gwiazdek, ale nie łącz warstw. Mamy więc dwie warstwy - rgb stars i luma stars.

3. Z Ha jednym z opisywanych sposobów usuwamy gwiazdki.

4. W PS funcją EDIT>Apply image dodajemy Ha z usuniętymi gwiazdkami do kanału czerwonego warstwy rgb stars.

5. Do warstwy luma stars dodajemy Ha ( pełną, z gwiazdkami) z atrybutem lighten. Dlatego pełną, że zawiera ona więcej szczegółów i mniej śmieci po usuwaniu gwiazd, generalnie jest dużo lepszej jakości niż ta bez gwiazd.

6. Wykonujemy kosmetyczną regulacje nasycenia i wzajemnych proporcji warstw.

7. Publikujemy zdjęcie na FA w konkursie

8. Wybieramy nagrody za zdjęcie roku w sklepie teleskopy.pl

9. Publikujemy zdjęcie nagród.

Proste?

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........

.........

6. Wykonujemy kosmetyczną regulacje nasycenia i wzajemnych proporcji warstw.

7. Publikujemy zdjęcie na FA w konkursie

8. Wybieramy nagrody za zdjęcie roku w sklepie teleskopy.pl

9. Publikujemy zdjęcie nagród.

Proste?

No tak - to nie teoria tylko przepis Laureata I Edycji Konkursu - Warto zapamiętać :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeee nie rozumiem. No przecież RGB daje kolor gwiazdek? Dodawanie L do RGB ma sens, bo gwiazdki w Ha są zawsze MNIEJSZE niż w RGB i kolor " wystaje" poza luminancję, co daje kolorową obwódkę i brak koloru na " tarczy" gwiazdki.

Spróbuj tak:

1. Złoż RGB zwracając uwagę na gwiazdki, aby były ładnie nasycone i wypełnione kolorem, można je potraktować akcją Noela Carboni " select brighter stars" potem select>modify>expand>2 pix i potem Blur albo Blur more

2. W PS dodaj warstwę luminancji gwiazdek, ale nie łącz warstw. Mamy więc dwie warstwy - rgb stars i luma stars.

3. Z Ha jednym z opisywanych sposobów usuwamy gwiazdki.

4. W PS funcją EDIT>Apply image dodajemy Ha z usuniętymi gwiazdkami do kanału czerwonego warstwy rgb stars.

5. Do warstwy luma stars dodajemy Ha ( pełną, z gwiazdkami) z atrybutem lighten. Dlatego pełną, że zawiera ona więcej szczegółów i mniej śmieci po usuwaniu gwiazd, generalnie jest dużo lepszej jakości niż ta bez gwiazd.

6. Wykonujemy kosmetyczną regulacje nasycenia i wzajemnych proporcji warstw.

7. Publikujemy zdjęcie na FA w konkursie

8. Wybieramy nagrody za zdjęcie roku w sklepie teleskopy.pl

9. Publikujemy zdjęcie nagród.

Proste?

Kurcze..niby proste a od punktu 5 nic mi nie wychodzi. Po prostu zero efektu na ekranie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki  ;)

Płodzi właśnie - potwierdził na chacie :)

Jak spłodzi to go spedeefię ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Ukazał się ostatnio kolejny tutorial z cyklu STEP by STEP, obróbki materiału (NGC281) w palecie HST. Bardzo faje nagranie wideo Daga w kanale Astrophotography Tutorials. Polecam

 

https://youtu.be/A6C7ZVaxKqA

  • Like 2

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Bardzo fajny tutorial dotyczący obróbki tarczy Słońca w H-Alpha - niestety tylko po angielsku ale są obrazki ;)

http://www.pdf-archive.com/2016/01/06/tutorial-solar-nirvana-en/tutorial-solar-nirvana-en.pdf

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Nie będzie PDFka ale myślę nie lada gratka dla anglojęzycznych Kolegów astrofotografów .
Co ,,gorsza" naprowadził mnie na jej (bo to książka) trop Polarisek - raczej nie lubiący astrofotografii linkując koledze atlas :)) Dzięki Marcin :)
Zapraszam do zakupów http://www.bookdepository.com/Inside-Pixinsight-2016-Warren--Keller/9783319256801?ref=pd_detail_1_sims_b_p2p_1

Inside Pixinsight 2016

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

O cholerka - prawie rok nowych tutków nie było.
Kolega Maciek zrecenzował ostatnio nowy produkt firmy ProDigital Software jako akcję do PSka.
No to ,,Jeśli mamy do wyrównania obrazek z czystej matrycy i z winietą to można to robić AstroFlatem Pro."

Pozwoliłem go sobie spedeefić aby było łatwiej korzystać w czasie nauki stosowania :)   AstroFlat Pro firmy ProDigital Software.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

 

Postaram się w przyszłym tygodniu napisać tutka jak pięknie opisać obrazek , chyba trochę ciekawiej niź AFA Piotra Brycha.

Z Pixem? Jeśli tak to jest tutek Zdzicha Aliena....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wessel napisał:

Jest, fakt...ale się nie otwiera :(

Na stronie 4 są wszystkie naprawione i otwierają się :)Tutoriale z nagłówkiem PIX. drugi - Annotation.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wieje i leje jak cholera to tak sobie przeszukałem moje dyskowe zasoby i znalazłem swojego tutka dla leniwych i lubiących szybkie otwarcie w Maximie.
Trudno temat znaleźć w przepastnej wiedzy na temat Maxia zapoczątkowanej przez Łukasza no to może tu ktoś łatwiej znajdzie i skorzysta, zwłaszcza że można to sobie zrobić w chmurwny dzień. :)

Lenistwo w Maximie.pdf

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

po krótkim krótkim pstykaniu Księżyca osiągnąłem szczyt "jednoklatkowców" :) i szybko doszedłem do wniosku, że pewnie bez stakowania dużo więcej nie osiągnę

 

P1030297.thumb.JPG.3d94d229383a3d81581fa9a42b707983.JPG

 

dlatego poczytałem trochę i korzystając z zimowej pory postanowiłem zmierzyć się z tym. Wybrałem RegiStax 6 bo można nim składać zarówno video jak i zdjęcia i po spędzeniu 10 razy tyle czasu co zamierzałem wyszło mi coś takiego :(

1jpg.thumb.jpg.5933fae386772a2062b1d668a353cb36.jpg

 

W tutorialach nie ma komentarzy więc pewnie czegoś nie zaznaczyłem i dlatego wyszło mi to co wyszło. Nie ja pierwszy nie ostatni dlatego proszę o poracdy. Bez opanowania tego kroku o zdjęciach Saturna nie mam co myśleć

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, krzkrz napisał:

po krótkim krótkim pstykaniu Księżyca osiągnąłem szczyt "jednoklatkowców" :) i szybko doszedłem do wniosku, że pewnie bez stakowania dużo więcej nie osiągnę

 

P1030297.thumb.JPG.3d94d229383a3d81581fa9a42b707983.JPG

 

dlatego poczytałem trochę i korzystając z zimowej pory postanowiłem zmierzyć się z tym. Wybrałem RegiStax 6 bo można nim składać zarówno video jak i zdjęcia i po spędzeniu 10 razy tyle czasu co zamierzałem wyszło mi coś takiego :(

1jpg.thumb.jpg.5933fae386772a2062b1d668a353cb36.jpg

 

W tutorialach nie ma komentarzy więc pewnie czegoś nie zaznaczyłem i dlatego wyszło mi to co wyszło. Nie ja pierwszy nie ostatni dlatego proszę o poracdy. Bez opanowania tego kroku o zdjęciach Saturna nie mam co myśleć

Registax jest dziwny i problematyczny - często wyrzuca buble zamiast dobrych stacków. Ja przynajmniej nie mam z nim dobrych doświadczeń a trochę zdjęć już złożyłem :) 

Spróbuj złożyć pojedyncze klatki do AVI lub SER w programie PIPP a potem zestackować w Autostakkercie. Ja tak robie w przypadku zdjęć z Canona - zawsze z dobrym skutkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)