Skocz do zawartości

Tutoriale do astro-fotografii DSO i US


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, krzkrz napisał:

po krótkim krótkim pstykaniu Księżyca osiągnąłem szczyt "jednoklatkowców" :) i szybko doszedłem do wniosku, że pewnie bez stakowania dużo więcej nie osiągnę (...)

Tutaj znajdziesz mały opis jak można się zabrać za stackowanie zdjęć z lustrzanki https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6914-obróbka-zdjęć-księżyca-z-lustrzanki/

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
W dniu 6.09.2015 o 23:23, Alien napisał:

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2014/09/pixinsight-batchpreprocessing-sript.html

 

Wszystko jest.

 

Punkt 8

 

08. Przy klatkach lights ustawiamy w panelu DeBayer przy opcji Bayer/mosaic pattern RGGB a przy DeBayer method ustawiamy parametr VNG. Opcje te odpowiadają w końcowym etapie stakowania plików RAW/Fits z kamer/aparatów (OSC) za przekonwertowanie plików ze skali szarości na wynikowy plik kolorowy.  Jeśli okienko nie jest podświetlone w panelu po lewej zaznaczamy ptaszka przy opcji CFA images

Cześć

Jestem nowy w Pixowaniu. Zastosowałem, tak dla sprawdzenia co wyjdzie, Script/Batch Procesing/BatchPreprocesing. Otrzymałem w wyniku obrazek o kolorystyce zupełnie nie przystającej do rzeczywistości. Pomyślałem więc, że może trzeba wybrać inny wzór nie RGGB. Popróbowałem tylko sam DeBayering w Pix - Script/Batch Procesing/BatchDeBayer na pojedynczej klatce z Asi1600MC i ani RGGB ani pozostałe ustawienia nie konwertuje prawidłowo tzn tak jak w Maximie. Kolory są inne. Ostatnia opcja tzn GRGB trochę przypomina prawidłową konwersję. Co robię nie tak?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefan - wynikowe otwierają się 3 - wybierasz właściwą?
Pliki rejection_high i rejection_low wywalasz.

Właśnie w tym kombajniku zawsze mam poprawne kolorki gwiazdek i obiektów fotki wynikowej z kolorowej kamerki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po BatchPreprocesingu tworzą mi się cztery katalogi calibrated, logs, master, registered. W katalogu master mam jeden plik xifs i to ten otwieram. Ale gdy robiłem tylko sam Debayering na pojedyńczej klatce, to jak pisałem tez nie wychodzi dobrze.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, stefanchm napisał:

 W katalogu master mam jeden plik xifs i to ten otwieram.

A widzisz - ja składam starszą wersją, gdzie wychodzą Tifki a spróbuj go zapisać xifsa na TIFka i obejrzyj?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, stefanchm napisał:

 Może w Pixie są jakies dodatkowe możliwości ustawiania DeBayeringu?

Stefan - a ty do worka BP wrzucasz klatki z kolorowej kamerki FITSy tak jak wychodzą z kamerki (ewentualnie wywalone pojechane) + darki +biaski i + ewentualnie flaty - Tak?
Nic nie kombinujesz z lightami wcześniej?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, stefanchm napisał:

Tak jak wychodzą z kamery + bias + dark, bez flatów.

To daj ze 2 klatki + ze 4 darki + 4 biaski - spakuj i jako zip katalog np. Stefam wyślij mi na PW. Wieczorem zobaczę u siebie i pokażę Ci wynik.
Zip nawet duży przejdzie doklejony do PW.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2018 o 14:02, stefanchm napisał:

Po BatchPreprocesingu tworzą mi się cztery katalogi calibrated, logs, master, registered. W katalogu master mam jeden plik xifs i to ten otwieram. Ale gdy robiłem tylko sam Debayering na pojedyńczej klatce, to jak pisałem tez nie wychodzi dobrze.

Stefanie - specjalnie wgrałem sobie nowszą wersję PIXa, która wypluwa te ,,nieszczęsne" xifsy.
Wrzuciłem do niego (B P) Twoje 4 klatki light (tak jak przysłałeś - bez żadnej debajeryzacji, tak jak wypluła je Twoja kamerka), 4 darki i 4 biaski. Pokazałem klatkę referencyjną, katalog docelowy i puściłem.
Po ,,zmieleniu" przez BP najważniejszym dla nas jest katalog Master i w tym katalogu są 3 pliki, nie jeden.

1114432435_Stefankatalog.thumb.JPG.3de05cea6fa8a15c0b4d90ec589c7bbf.JPG

One zresztą wyskakują same po zakończonym Batch Preprocesingu.

760205477_Stefwynikowatrjka.thumb.JPG.a8ca38606af25f6edbb468715b2a402a.JPG

Zamykasz Dark BINNING 1, Bias BINNING 1 i pozostawiasz sobie do pracy Light BINNING 1

2108026742_Steflight.thumb.JPG.51ef6b90f8fe2dd04b876a49dd0b7447.JPG

A tak wygląda Twój ,,strecznięty" automatycznie lighcik:

701706396_Stefstr.thumb.JPG.b655852bd109644807d4b423bf89449a.JPG

Ja przez FILE - save as zapisałem go jako 16 bitowego Tifka.

Wrzuciłem w PSa, wyrównałem kolorek automatycznie i wyciągnąłem za uszy ;) Curversami i Levelsami trochę za mocno aby pokazać co się złapało. Nic nie odszumiałem i nic więcej nie kombinowałem
Zapisałem do JPGa i tak to wyszło:

409216498_Stefgot.thumb.JPG.6c66c52a51638176f7680d90e745de14.JPG

1 PixInsight - BatchPreprocessing sript.pdf
GRBG paleta debayeryzacji. I tak mam zawsze ustawiony do swojej QHY183C

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hej..

Pytanie mam dotyczące tutorialu : Naprawa tła w PS.

Robię dokładnie to co jest tam napisane.. niestety nie widzę żadnej różnicy... (na plus)  czy to jest za duży szum do naprawy w ten sposób....lub może ja coś źle rozumiem i to nie służy do odszumiania.?

Jasność obu ustawiona na identyczną (58)

Przedprzed.jpg.da7a3d82edc6b903f3d19a5265ff5673.jpg

 

    Popo.jpg.ccdc07aec2deb30f0dbd8a95599f3af2.jpg

 

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym tutkiem. ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • 4 miesiące później...

Dawno PDFka nowego nie było, może nie nowy ale jest i to jak najbardziej aktualny dla tych, którzy chcą zaczynać no i potrafią najpierw przeczytać a nie zakładać kolejny temat - ,,chcę fotografować Księzyc, co muszę zrobić"....
Maciek wessel takie cuś wypłodził i pozwolił spedeefić dla potomnych - Dzięki Maćku :)

Astrofotografia planetarna vs.pdf

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
23 minuty temu, wessel napisał:

Bardzo ciekawa pozycja. Zamiast zadawać pytanie " jak to zrobić w Pixie"? - poczytaj

https://link.springer.com/content/pdf/10.1007%2F978-3-319-97689-1.pdf

Ta książka jest już za darmo? O kurczę...

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2015 o 10:52, Jacek E. napisał:

Robi się :)

PIX

1 PixInsight - BatchPreprocessing sript.pdfUnavailable

Annotation.pdfUnavailable

Cosmetic Correction - Kalibracja materiału w PixInsight.pdfUnavailable

Cosmetic Correction - Kalibracja materiału w PixInsight(2).pdfUnavailable

Jak podciągać kolor w Pixie.pdfUnavailable

Kalibracja materiału w PixInsight - 2.pdfUnavailable

Szybkie Komety.pdfUnavailable

Master Calibration Frames.pdfUnavailable

Obróbka materiału LRGB w Pixinsight core.pdfUnavailable

Obróbka w PIXInsight dla zdjęć DSLR.pdfUnavailable

Pix ? Balans kolorów.pdfUnavailable

PixCore Comet Alignment Module.pdfUnavailable

PixInsight - Automat do składania Skrypt BatchProcessing.pdfUnavailable

PixInsight - dekonwolucja.pdfUnavailable

PixInsight - Dynamic Crop.pdfUnavailable

PixInsight - DynamicBackgroundExtraction..pdfUnavailable

PixInsight - Kompresja dynamiki obrazu.pdfUnavailable

PixInsight - odszumianie MLT.pdfUnavailable

PixInsight - Składanie materiału (z kamerki mono)..pdfUnavailable

PixInsight - Składanie obrazów RGB i kalibracja koloru ? tutorial..pdfUnavailable

PixInsight - wyciąganie obrazu, nasycenie kolorem.pdfUnavailable

PixInsight - Wyrównywanie klatek (star alignment).pdfUnavailable

PixInsight LE.pdfUnavailable

PIXIsight Processing od podstaw..pdfUnavailable

PixInsight Standard Tutorial.pdfUnavailable

Pozbywanie sie zieleni.pdfUnavailable

Redukcja szumu w PixInsight.pdfUnavailable

Składanie komety.pdfUnavailable

Składanie zdjęcia LRGB.pdfUnavailable

TUTORIAL PIX.pdfUnavailable

Usuwanie szumu w PIX.pdfUnavailable

Zmniejszanie gwiazd w PixInsight.pdfUnavailable

Witam,

 

Czy ktoś mógłby raz jeszcze udostepnic te tutoriale? Niestety nie moge ich pobrać. Będę bardzo wdzieczny.

 

Pozdrawiam

Piotr

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 2 tygodnie później...

 

Mars - tutorial składania koloru i luminancji (IR RGB trick)

 

No właśnie, niby każdy wie jak połączyć luminancję z kolorem ale nie zawsze efekt jest idealny.
Chciałbym Wam pokazać jak ja to robię i jak uzyskać ciekawy efekt, pozbawiony "przepalonych" artefaktów.
Sprawa jest bardzo prosta, ale żeby dużo nie pisać nagrałem krótki 5 minutowy filmik gdzie opowiedziałem jak to zrobić w PSie. 

 Mam nadzieję, że przyda się kilku osobom  W końcu mamy najlepszy okres widoczności Marsa od paru lat 

 Poniżej ilustracja do filmu i sam film na YT 

660031445_skladanieirrgb.thumb.jpg.375ce064aeeb3906c46e636c64086a61.jpg

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)