Skocz do zawartości
Jacek E.

Tutoriale do astro-fotografii DSO i US

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, krzkrz napisał:

po krótkim krótkim pstykaniu Księżyca osiągnąłem szczyt "jednoklatkowców" :) i szybko doszedłem do wniosku, że pewnie bez stakowania dużo więcej nie osiągnę (...)

Tutaj znajdziesz mały opis jak można się zabrać za stackowanie zdjęć z lustrzanki https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6914-obróbka-zdjęć-księżyca-z-lustrzanki/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 6.09.2015 o 23:23, Alien napisał:

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2014/09/pixinsight-batchpreprocessing-sript.html

Wszystko jest.

Punkt 8

08. Przy klatkach lights ustawiamy w panelu DeBayer przy opcji Bayer/mosaic pattern RGGB a przy DeBayer method ustawiamy parametr VNG. Opcje te odpowiadają w końcowym etapie stakowania plików RAW/Fits z kamer/aparatów (OSC) za przekonwertowanie plików ze skali szarości na wynikowy plik kolorowy.  Jeśli okienko nie jest podświetlone w panelu po lewej zaznaczamy ptaszka przy opcji CFA images

Cześć

Jestem nowy w Pixowaniu. Zastosowałem, tak dla sprawdzenia co wyjdzie, Script/Batch Procesing/BatchPreprocesing. Otrzymałem w wyniku obrazek o kolorystyce zupełnie nie przystającej do rzeczywistości. Pomyślałem więc, że może trzeba wybrać inny wzór nie RGGB. Popróbowałem tylko sam DeBayering w Pix - Script/Batch Procesing/BatchDeBayer na pojedynczej klatce z Asi1600MC i ani RGGB ani pozostałe ustawienia nie konwertuje prawidłowo tzn tak jak w Maximie. Kolory są inne. Ostatnia opcja tzn GRGB trochę przypomina prawidłową konwersję. Co robię nie tak?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Stefan - wynikowe otwierają się 3 - wybierasz właściwą?
Pliki rejection_high i rejection_low wywalasz.

Właśnie w tym kombajniku zawsze mam poprawne kolorki gwiazdek i obiektów fotki wynikowej z kolorowej kamerki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po BatchPreprocesingu tworzą mi się cztery katalogi calibrated, logs, master, registered. W katalogu master mam jeden plik xifs i to ten otwieram. Ale gdy robiłem tylko sam Debayering na pojedyńczej klatce, to jak pisałem tez nie wychodzi dobrze.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 minuty temu, stefanchm napisał:

W katalogu master mam jeden plik xifs i to ten otwieram.

A widzisz - ja składam starszą wersją, gdzie wychodzą Tifki a spróbuj go zapisać xifsa na TIFka i obejrzyj?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zapisałem i nie różni się o oglądanego w Pixie xifs'sa. Może w Pixie są jakies dodatkowe możliwości ustawiania DeBayeringu?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
28 minut temu, stefanchm napisał:

Może w Pixie są jakies dodatkowe możliwości ustawiania DeBayeringu?

Stefan - a ty do worka BP wrzucasz klatki z kolorowej kamerki FITSy tak jak wychodzą z kamerki (ewentualnie wywalone pojechane) + darki +biaski i + ewentualnie flaty - Tak?
Nic nie kombinujesz z lightami wcześniej?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 minut temu, stefanchm napisał:

Tak jak wychodzą z kamery + bias + dark, bez flatów.

To daj ze 2 klatki + ze 4 darki + 4 biaski - spakuj i jako zip katalog np. Stefam wyślij mi na PW. Wieczorem zobaczę u siebie i pokażę Ci wynik.
Zip nawet duży przejdzie doklejony do PW.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 26.09.2018 o 14:02, stefanchm napisał:

Po BatchPreprocesingu tworzą mi się cztery katalogi calibrated, logs, master, registered. W katalogu master mam jeden plik xifs i to ten otwieram. Ale gdy robiłem tylko sam Debayering na pojedyńczej klatce, to jak pisałem tez nie wychodzi dobrze.

Stefanie - specjalnie wgrałem sobie nowszą wersję PIXa, która wypluwa te ,,nieszczęsne" xifsy.
Wrzuciłem do niego (B P) Twoje 4 klatki light (tak jak przysłałeś - bez żadnej debajeryzacji, tak jak wypluła je Twoja kamerka), 4 darki i 4 biaski. Pokazałem klatkę referencyjną, katalog docelowy i puściłem.
Po ,,zmieleniu" przez BP najważniejszym dla nas jest katalog Master i w tym katalogu są 3 pliki, nie jeden.

1114432435_Stefankatalog.thumb.JPG.3de05cea6fa8a15c0b4d90ec589c7bbf.JPG

One zresztą wyskakują same po zakończonym Batch Preprocesingu.

760205477_Stefwynikowatrjka.thumb.JPG.a8ca38606af25f6edbb468715b2a402a.JPG

Zamykasz Dark BINNING 1, Bias BINNING 1 i pozostawiasz sobie do pracy Light BINNING 1

2108026742_Steflight.thumb.JPG.51ef6b90f8fe2dd04b876a49dd0b7447.JPG

A tak wygląda Twój ,,strecznięty" automatycznie lighcik:

701706396_Stefstr.thumb.JPG.b655852bd109644807d4b423bf89449a.JPG

Ja przez FILE - save as zapisałem go jako 16 bitowego Tifka.

Wrzuciłem w PSa, wyrównałem kolorek automatycznie i wyciągnąłem za uszy ;) Curversami i Levelsami trochę za mocno aby pokazać co się złapało. Nic nie odszumiałem i nic więcej nie kombinowałem
Zapisałem do JPGa i tak to wyszło:

409216498_Stefgot.thumb.JPG.6c66c52a51638176f7680d90e745de14.JPG

1 PixInsight - BatchPreprocessing sript.pdf
GRBG paleta debayeryzacji. I tak mam zawsze ustawiony do swojej QHY183C

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hej..

Pytanie mam dotyczące tutorialu : Naprawa tła w PS.

Robię dokładnie to co jest tam napisane.. niestety nie widzę żadnej różnicy... (na plus)  czy to jest za duży szum do naprawy w ten sposób....lub może ja coś źle rozumiem i to nie służy do odszumiania.?

Jasność obu ustawiona na identyczną (58)

Przedprzed.jpg.da7a3d82edc6b903f3d19a5265ff5673.jpg

Popo.jpg.ccdc07aec2deb30f0dbd8a95599f3af2.jpg

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym tutkiem. ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Że nie każdego stać na Pixa to tutek z podstaw w Siril.

• Like 2
  • Thanks 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciąg dalszy zabawy z Sirilem. Poległem na debajeryzacji z kolorowej ASI071MC Pro.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta