Skocz do zawartości

Ioptron CEM40, jaka roznica?


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,
Chce kupic montaz Ioptron CEM40 ale jest w 2 wersjach miedzy ktorymi wydaje mi sie ze jedyna roznica jest sensor, czy to wszystko i czy warto kupowac ta wersja z sensorem zwlaszcza z tak duza roznica w cenie, czy wystarczy ten tanszy dodatkowo z Guidingiem?

wersja bez enkodera 9200zl
https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem40-goto-with-2-tripod/p,62121

wersja z enkoderem (chyba tylko?) 4400zl drozsza
https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem40-ec-goto-high-precision-encoder-with-2-tripod/p,62122

i drugie pytanie czy cos jeszcze trzeba do niego dokupic oprocz ciezarkow oraz lunety i kamery do guidowania?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzja kosztuje :) 
,,Ciężarki" raczej zestawowe wystarczą - co chcesz wieszać?
Oczywiście oprócz guiderka i kamerki guidującej kamerkę główną i rurkę. I od tej właśnie rurki będzie zależała wielkość guiderka (lunety).
No i oczywiście oprogramowanie, ale to wszystko zależy od tego co zechcesz rejestrować na niebie :)
No i oczywiście grzałki na rurki, jakiś HUBek, zasilanko, kabelki USB, zasilające itd. :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Precyzja kosztuje :) 
,,Ciężarki" raczej zestawowe wystarczą - co chcesz wieszać?
Oczywiście oprócz guiderka i kamerki guidującej kamerkę główną i rurkę. I od tej właśnie rurki będzie zależała wielkość guiderka (lunety).
No i oczywiście oprogramowanie, ale to wszystko zależy od tego co zechcesz rejestrować na niebie :)

Czyli 4400zl kosztuje sam enkoder zwiekszajacy precyzje ruchu paralaktycznego?
Ale czy jest on potrzebny jezeli planuje uzycie guidera? czy guider sam w sobie nie zwieksza precyzji na tyle by ta tansza wersja byla wystarczajaca do astrofotografii i dlugich ekspozycji?
Planuje na tym wieszac jakis w miare ciezki refraktor z kamera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enkoder wspomaga pracę guider. Umożliwia mu wykonywanie mniej korekt. On nie zastąpi gudingu. 

W miarę ciężki refraktorek to tec160?  Cem40 ma nośność 20kg pod astrofoto. 

Reasumując. Tak warto kupić z enkoderem. Tak dla świętego spokoju że się zrobiło wszystko co można w kwestii montażu.

Wczoraj na zlocie sąsiedniego forum widziałem Cem40 bez EC, niestety nie pamiętam nicka kolegi który go miał. Ja mam cem60ec ?

  • Thanks 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tayson.82 napisał:

Wczoraj na zlocie sąsiedniego forum widziałem Cem40 bez EC, niestety nie pamiętam nicka kolegi który go miał. Ja mam cem60ec ?

jak wypadlo Twoje porownanie? sa jakies konkretne roznice czy tylko design i nosnosc? bo widze ze cena w zasadzie ta sama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ernest74 napisał:

Czyli 4400zl kosztuje sam enkoder zwiekszajacy precyzje ruchu paralaktycznego?

Tak, tyle niestety kosztuje. I tak jak Tomek pisał - nie zastąpi on guidingu.

Dla montażu CEM40 nie znalazłem jeszcze większej ilości testów, ale dla modelu CEM60 raportowany przez użytkowników błąd prowadzenia RMS w obu osiach przy guidingu wynosi średnio 0.5" dla wersji z enkoderami i średnio 0.7" dla wersji bez enkoderów. Dla porównania mój już prawie 10 letni EQ6 ma ten sam błąd na poziomie 1.0-1.1". 

W naszym klimacie obraz gwiazdy ma zazwyczaj średnicę w okolicach 2.5", w dobre nocki spada w okolice 2" (przy klatkach naświetlanych 1-2 minuty). 

Sam będziesz musiał ocenić, czy warto zainwestować 4400zł w enkodery, czy może lepiej w coś innego.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łosz kurnia, ale on kosztuje. Szczerze powiedziawszy, to jeżeli nie przeszkadza Ci nieco większa waga głowicy w CEM60, to chyba nie ma się nad czym zastanawiać tylko brać 60kę, czy to z enkoderami, czy bez...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że enkoder potrafi zastąpić guiding, bo sam tak robię w CEM25EC. Oczywiście nie da się pociągnąć długich klatek po 10 i więcej minut, ale w przypadku CMOS można sobie pozwolić na pozostanie przy krótszych. Ja stosuję 120s przy ogniskowej 420 i są w punkt. Enkoder daje tą zaletę nad guidingiem, że jest bezproblemowy, tj nie trzeba dobierać żadnych ustawień, głowić się nad wykresami i walczyć z brakiem logiki zachowania guidera, tylko włączamy i działa. Trudno mi jednak określić, jak długą ekspozycję pociągnie CEM40 i przy jakiej tubie. No i jest haczyk - brak guidingu wymaga perfekcyjnego ustawienia polarnej (nie lunetką tylko np SharpCapem).

Moim zdaniem zakup enkodera jeśli planujemy guiding jest mało sensowny. Mnóstwo kasy za bardzo niewielką poprawę. W takiej sytuacji brałbym bez.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)