Skocz do zawartości

Modyfikacja aparatu


Artegoo

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forumowicze!
Przymierzam się do modyfikacji aparatu i mam kilka pytań.
1/ Jakie skutki są po modyfikacji aparatu w sprawie ostrzenia? Gdzieś mi się obiło o uszy, że są jakieś problemy z ostrzeniem na nieskończoność?
2/ Jak to wygląda jeśli chciałbym porobić zdjęcia księżyca zmodyfikowanym aparatem? Czy obraz będzie jakoś gorszy czy coś w ten deseń?
3/ Jeśli chodzi o obiektywy, czy je też będzie trzeba jakoś przerabiać aby dobrze wszystko współgrało? Wydaję mi się, że nie ale po przeczytaniu kilku wypowiedzi już sam nie jestem pewien.

Na dniach będę także zbierać się do kupna głowicy SA, jak waszym powinno to wyglądać, najpierw głowica i potrenować - potem modyfikacja? Czy będą z tego same korzyści i śmiało mogę załatwić jedno i drugie?

Pozdrawiam i bezchmurnych nocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na te artykuły także trafiłem, ale odpowiedzi na 1 i 3 pytanie dalej nie mam, albo nie umiem czytać.
Mało tego - tu cytat: " Bardzo ważne jest to, że jeżeli chcemy używać obiektywów regulacja położenia matrycy lub filtr baadera jest niezbędny! "

Jak to zrozumieć? Normalnym chyba jest, że używa się obiektywu. Chyba, że teleskop jako obiektyw, ale ja takowych nie posiadam, robić będę póki co tylko z obiektywów, to w takim razie naprawdę potrzebny ten filtr? Skoro tak to do jakiej foto "bez" obiektywu jest on zbędny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to jedyne co mnie zatrzymuje to pogoda ;)
W każdym razie zastanawiam się czy łatwo się zrazić przy zmodowaniu czy raczej to będzie tylko na +.

Wracając do pytania: jak to jest z tą ostrością? Czy to bujda, czy źle po prostu zrozumiałem, czy jednak coś jest na rzeczy? Trochę ciężko tu o jednoznaczną odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój po usunięciu filtra wyostrzył ale zrobił to tylko raz na auto bo teraz jest spięty na stałe z OTA. Druga sprawa to nikony mają elektronikę w obiektywach a canon w body z tego co pamiętam-  Jak się mylę to proszę sprostować. 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Artegoo napisał:

Mało tego - tu cytat: " Bardzo ważne jest to, że jeżeli chcemy używać obiektywów regulacja położenia matrycy lub filtr baadera jest niezbędny! "

Jak to zrozumieć? Normalnym chyba jest, że używa się obiektywu. Chyba, że teleskop jako obiektyw, ale ja takowych nie posiadam, robić będę póki co tylko z obiektywów, to w takim razie naprawdę potrzebny ten filtr? Skoro tak to do jakiej foto "bez" obiektywu jest on zbędny?

To pewnie jakiś skrót myślowy. Chodzi o to, że po usunięciu filtra sprzed matrycy zmienia się długość toru optycznego aparatu i na przykład obiektyw ustawiony na podziałce na 10m będzie ostrzył na odległości 6m (przykładowo). Po usunięciu filtra długość toru obiektyw - matryca się zmienia, ale długość torów obiektyw - wizjer i obiektyw - układ AF pozostają takie same, dlatego po usunięciu filtra nie można wyostrzyć prawidłowo ani klasycznym AF, ani w wizjerze.

Są dwie opcje:

  1. w miejsce usuniętego filtra dajesz inny filtr o takiej samej grubości optycznej. Wtedy AF działa tak jak wcześniej.
  2. jeśli nie dasz nic w zamian usuniętego filtra, będziesz wciąż mógł prawidłowo wyostrzyć, ale jedynie korzystając z Live View
  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, jolo napisał:
58 minut temu, jolo napisał:
  1. w miejsce usuniętego filtra dajesz inny filtr o takiej samej grubości optycznej. Wtedy AF działa tak jak wcześniej.
  2. jeśli nie dasz nic w zamian usuniętego filtra, będziesz wciąż mógł prawidłowo wyostrzyć, ale jedynie korzystając z Live View

Aaa to teraz już rozumiem!
No cóż, często zdarza się, że praktycznie przez wizjer i tak tych gwiazd nie widzę, albo widzę bardzo słabo. Także dużo się nie zmieni, LV albo metoda prób i błędów. Super, właśnie o to mi chodziło. Dziękuje bardzo za pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

jeśli nie dasz nic w zamian usuniętego filtra, będziesz wciąż mógł prawidłowo wyostrzyć, ale jedynie korzystając z Live View

No nie do końca masz rację. Jeśli rozmawiamy o ostrzeniu obiektywu, to w większości przypadków zabraknie nam wówczas zakresu "za nieskończoność" i nie będzie się dało wyostrzyć wcale. Np w Samyangu 135 jest to pewne, bo nieskończoność jest praktycznie na końcu skali. To zadziała jedynie, gdy mamy spory zapas na pierścieniu obiektywu za nieskończoność lub gdy przeostrzymy obiektyw (o ile to możliwe). Czyli w ogólności, jeśli nic nie zrobisz, to należy się spodziewać, że większości obiektywów braknie zakresu do wyostrzenia na LV.

5 godzin temu, jolo napisał:

Są dwie opcje:

Są 3 opcje. Filtr zastępczy (Baader), regulacja położenia matrycy (jeśli ją umożliwia) i nie robienie niczego.

W dniu 30.09.2019 o 11:29, Artegoo napisał:

Jak to zrozumieć? Normalnym chyba jest, że używa się obiektywu. Chyba, że teleskop jako obiektyw, ale ja takowych nie posiadam,

W astronomii raczej "nienormalnym" jest użycie obiektywu, a teleskopu właśnie :) Tak, tamta uwaga tyczy się właśnie teleskopów - czyli jeśli masz focić tylko teleskopem, a nie obiektywem, to nie potrzeba nic robić z matrycą, bo zawsze wyostrzysz bez problemu.

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MateuszW napisał:

No nie do końca masz rację. Jeśli rozmawiamy o ostrzeniu obiektywu, to w większości przypadków zabraknie nam wówczas zakresu "za nieskończoność" i nie będzie się dało wyostrzyć wcale. Np w Samyangu 135 jest to pewne, bo nieskończoność jest praktycznie na końcu skali. To zadziała jedynie, gdy mamy spory zapas na pierścieniu obiektywu za nieskończoność lub gdy przeostrzymy obiektyw (o ile to możliwe). Czyli w ogólności, jeśli nic nie zrobisz, to należy się spodziewać, że większości obiektywów braknie zakresu do wyostrzenia na LV.

Słusznie i prawidłowo. Skupiłem się na astrofotografii teleskopem, a to przecież już prawie staje się niszowa dziedzina :) 

  • Haha 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)