Skocz do zawartości

ES 6,5mm 82°,LER, 1,25"


Hagen

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu kupiłem w "Astrozakupy.pl" okular jak w tytule. Jest to nowsza seria okularów Explore Scientific. Z zewnątrz różnią się wielkością soczewki ocznej a także wyczernieniem wnętrza tulei wraz z gwintem filtrowym, w poprzednich tego nie było. Porównując z ES 6,7mm 82° to 6,5mm jest dużo większy i 1/3 cięższy, w ręku czuć jego wagę. Co do wrażeń obserwacyjnych to niestety trochę poczekać przyjdzie, aż się choć trochę poprawi pogoda. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana rozmiarów i kształtu obudowy wskazuje na to, że i w środku coś pozmieniali. Zresztą ogniskowa też delikatnie inna, z 6,7mm zmienili na 6,5mm. Logika podpowiada, że jak wypuszcza się bardzo podobny produkt, to powinien być lepszy od poprzedniego. Ciekawe jak jest w rzeczywistości.

18 godzin temu, Przemek_K napisał:

Gratuluję zakupu i czekamy na wrażenia z obserwacji :)A ja zastanawiam się nad kupnem tańszej wersji 6,5mm LER 52 stopnie, wydaje się bardzo ciekawą opcją w zestawieniu z achromatem 120/1000 do obserwacji Księżyca i planet - pow. x154, źrenica 0.8mm

Serie 82 i 68 stopni mają sporą własną aberrację chromatyczną, więc do US nie jest to najlepszy wybór. Nie wiem jak to wygląda w serii 52 stopniowej. Z mojego doświadczenia mogę polecić Vixeny SLV, obrazy US całkiem przyzwoite nawet w moim achromacie f/5. Z kolei w GSO 10" z SLV 10mm + Barlow GSO 2x ED widziałem najlepszego Jowisza i Saturna w tym roku.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy ES (11mm 82°) został zakupiony po dokładnej analizie zagadnienia i wszystko wypadło pomyślnie, kontrast bardzo dobry, oskonała ostrość obrazu w całym polu i znikoma dosłownie aberracja. Dlatego zakupiłem następny, 6,5mm 82° . Narazie czekam na poprawę pogody, ale liczę, że obraz jaki uzyskam będzie taki sam jak  w 11mm o ile nie lepszy. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem efektów testów, zwłaszcza w kontekście akcji dotyczącej wstrzymania sprzedaży tych okularków na kilka miesięcy, krótko po ich wypuszczeniu na rynek. Informacja z tego wątku: https://www.cloudynights.com/topic/646860-new-explore-scientific-eyepiece-line-82°-ler/?p=9117119 Dotychczas nie znalazłem żadnych newsów co oferują te okulary po "poprawkach".

Taki ES 82 st. z lepszym komfortem obserwacji może być fajną pozycją. To okularki optycznie dla mnie w pełni satysfakcjonujące, ale mały ER przy ciągłej walce z wilgocią przez sporą część roku, a zimą z parowaniem soczewki od oka, jest dla mnie dużą bolączką.

 

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o akcji zwrotów owych okularów ES do wytwórcy i na kilka miesięcy te okulary znikły między innymi z oferty "Astrozakupy.pl" . Pojawiły się na nowo całkiem niedawno więc już po "poprawkach". Czekam na poprawę pogody, możliwe, że uda się sprawdzić stan faktyczny w weekend. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszym wieczorze mogę napisać co nieco o okularze Explore Scientific z serii LER 6,5mm 82°. Niebo było ładnie czyste z ładnym sierpem Księżyca. A więc, obserwacyjne można porównać z ES 11mm 82°, jednakowo ostrzą gwiazdy (jak szpilki) praktycznie w całym polu widzenia, jeśli się ktoś uprze to może dopatrzyć się lekkiego zamglenia czy nieostrości obrazu przy diafragmie (6,5 mm). Księżyc to bajka, obraz ostry jak żyleta, momentami była widoczna minimalna zielono-żółta obwódka, poza tym obraz bez zakłóceń. Jowisz także ładny i ostry. W dziennych obserwacjach dało się zauważyć niebieską obwódkę w polu widzenia przy samej diafragmie, w nocy to było niezauważalne. W ES 11mm tego nie ma. Mimo tego okular ES 6,5mm 82° wg mnie jest w porządku, ogólnie rzecz biorąc obrazy daje ostre i ładnie kontrastowe w 90-93% pola. Jest wyraźnie lepszy np od WA 6mm 66°. Do mojego Bressera 102/460ED nadaje się idealnie. Pozdrawiam!!!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W miniony weekend miałem okazję zerknąć na nocne niebo przez swój nowy nabytek czyli okular ES 6,5mm 82° LER 1,25". Gwiazdy ładne punkty aczkolwiek ich obraz psuł dodając malutkie wirujące spajki kiepski seeing. Jowisz też momentami "gubił" swoje pasy. Albireo, piękny widok, kolory składników widoczne ładnie, to samo Mizar. Epsylony widoczne jako przecinki, nie udało się rozdzielić, seeing i Łysy w pełni zrobiło swoje. Obrazy ostre w 90% pola, reszta jest do użytku, ale nieostrość już widoczna, choć tragedii nie ma. Porównałem ES 6,5mm 82° z WA 6mm 66°, różnica w obrazach minimalnie na korzyść ES, co się tyczy rozdzielczości postawiłbym znak równości ze wskazaniem na ES tylko, gdyby nie różnica w powiększeniach(ES 71x, WA 77x) Mogę jednak dodać, że trafił mnie się trzy lata temu wyjątkowo bardzo dobry egzemplarz okularu WA 6mm 66° i mimo nabycia ES 6,5mm zostanie u mnie. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Okular ES 6,5mm 82° w moim refraktorze (Bresser AR-102xs 102/460ED) sprawuje się bardzo dobrze, zgodnie z tym co pisałem w postach powyżej. O ES 6,7mm 82° to nie mam wiedzy na jego temat. Z tego co wiem ER w 6,5mm jest większy no i soczewka oczna jest sporo większa. Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)