Skocz do zawartości

Teleskop


JuanPablo007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem amatorem lecz chciałbym kupic naprawdę konkretny teleskop reflektorowy aby moc obserwować planety,mgławice i galaktyki  i zrobić tez im nienajgorsze zdjęcia. Myślałem o Celestron AVX 11 Schmidt-Cassegrain. Może mógłby mi ktoś polecić cos jeszcze lepszego do 12tys? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JuanPablo007 napisał:

Witam. Jestem amatorem lecz chciałbym kupic naprawdę konkretny teleskop reflektorowy aby moc obserwować planety,mgławice i galaktyki  i zrobić tez im nienajgorsze zdjęcia. Myślałem o Celestron AVX 11 Schmidt-Cassegrain. Może mógłby mi ktoś polecić cos jeszcze lepszego do 12tys? 

Tak. Mogę Ci polecić SCT 8. Kosztuje 3k PLN na giełdzie.

Wyjaśnienie - jeśli zaczynasz zabawę w OBSERWACJE nieba, to nie zaczynaj od teleskopu, który waży 12kg wg specyfikacji z Delty. To teleskop, jest raczej przeznaczony dla dwóch osób do obsługi (zakładanie na montaż itp). Ten teleskop zniechęci Cię i przerośnie na samym początku. Musisz po prostu uwierzyć na słowo.

A zanim nauczysz się obserwować niebo, to SCT 8 będzie wystarczającym sprzętem. Waga około 5kg i duże możliwości obserwacyjne.

FOTOGRAFOWANIE nieba, to zupełnie inny sprzęt - właśnie widzę, że kolega wyżej odpowiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem juz oczywiście troche o tym jaki pierwszy itd ze nie ma teleskopu jednego do wszystkiego. Wiem ze refraktorowe sa typowo do zdjec lecz reflektorowe ponoć tez robią je nienajgorsze no ale juz dokładnie jaki model miałby byc to nie wiem jestem kompletnie zielony dlatego tez patrzę żeby miał jak najwiecej systemów ułatwień. Ciezko tez porównać cokolwiek w internecie dlatego tez szukam jakiegoś obserwatorium w okolicach Bydgoszczy żeby móc przekonywać sie na własne oczy. Dziękuje za porady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JuanPablo007 napisał:

Czytałem juz oczywiście troche o tym jaki pierwszy itd ze nie ma teleskopu jednego do wszystkiego. Wiem ze refraktorowe sa typowo do zdjec lecz reflektorowe ponoć tez robią je nienajgorsze no ale juz dokładnie jaki model miałby byc to nie wiem jestem kompletnie zielony dlatego tez patrzę żeby miał jak najwiecej systemów ułatwień. Ciezko tez porównać cokolwiek w internecie dlatego tez szukam jakiegoś obserwatorium w okolicach Bydgoszczy żeby móc przekonywać sie na własne oczy. Dziękuje za porady ;)

To czytaj jeszcze...

Ja zdjęć nie robię, bo nie stać mnie na to - głównie czasowo. Ale mam i refraktor i SCT, żadnego z nich nie wykorzystuję do foto ?.

Poszukaj lokalsów, umów się na obserwacje.

Odpowiedz na pytania z linków wyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na wsi wiec mam ciemne niebo jedynie od czasu do czasu włączy sie halogen w domku nieopodal. Myślałem o teleskopie paralaktycznym ale wiem ze mogę miec z nim trudności wiec chciałem sie tez dowiedzieć jak bardzo mi pomogą np system goto itd. Chciałem oczywiście obserwować z balkonu i sobie moc podłączyć teleskop pod komputer jednakże mam możliwość pociągnięcia kabli i wyjścia po prostu na podwórze lub kawałek pola. Chciałem przeznaczyć na sprzęt do 12tys. Oczywiście myślałem tu juz o bardziej kompletnym sprzęcie. Tak jak pisałem wcześniej interesują mnie planety US księżyc i mgławice w dość dobrej jakości.. zdaje sobie sprawę z tego ze nie wiadomo jakich szczegółów tez nie zobacze ale przy tej kwocie nie chce widzieć tylko planet w postaci plamek jednakże wiem ze najdalsze tak pewnie wyglądają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie jak pisałem o tym Celestronie AVX11. Widziałem ze pod niego tez mozna podłączyć aparat wiec chyba jakieś tam zdjęcia wychodzą. Kolejna sprawa ze mam na to wszystko dość dużo czasu ponieważ pracuje tylko nocą na recepcji i mógłbym śmiało przewozić teleskop również do pracy gdzie tez sa bardzo dobre warunki do obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bes sensu sa Twoje przemyslenia. Na poczatek kup coś tańszego na czym bedziesz mogl sie rozeznac czym się to je. Jak kilka lat minie a pasja nie wygaśnie dojdziesz do wniosku ze potrzeba Ci lornetki i przynajmniej 2 teleskopow. Mlody kierowca nie kupuje od razu mercedesa s classe. Żeby zgłebic temat astrofoto i robic sensowne zdjecia na powaznie kwota która wymieniles jest zbyt mala. Inwestuj w wiedze, to podstawa. Nara

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton GSO 8 cali F6. Podstawowy sprzęt na początek. Lepszy 10-12 cali ale czy na początek warto ładować się w taki ciężki sprzęt, to zależy od Ciebie. Waga sprzętu może przynieść początkowy entuzjazm. 

Newton na montażu Dobsona ma najlepszy stosunek cena do możliwości. 

SCT8 na montażu AZ. Najlepiej chyba EQ3-2 ale przerobiony w tryb ALT-AZ. Znacznie droższa obcja, moim zdaniem znacznie wygodniejsza. 

Refraktor - najmniej problemów, najlepsza jakość obrazu (nie dostrzeżesz różnic na początku) i chyba najdroższy, w zależności od jakości i wielkości apertury. 

Nie polecam bardzo długich teleskopów, metrowej i więcej długości bo są one moim zdaniem ekstremalnie niewygodne w użytkowaniu, mimo, że bardzo dobre optycznie. 

Refraktory to temat rzeka. Nie dam Ci tu rekomendacji. Ja lubię mocno światłosilne achromaty F5 do szerokich pól gwiezdnych, które mają szereg wad optycznych ale są wygodne w użyciu. Miałem achromaty 150/750 i 120/600. Te można wieszać na AZ4.

Inni polecą Ci inny sprzęt. 

Bardzo przyjemne są refraktory ED. Jednak zwykle są małe. Te większe są dużo droższe. 

Wybór sprzętu to ważna sprawa, każdy z nas inaczej ogląda niebo. Ma inne priorytety. 

Generalnie im większa apertura teleskopu, tym więcej zobaczysz na niebie. 

Poczytaj forum, tu czy na innych forach jest mnóstwo informacji. Poświęć ze dwa tygodnie na czytanie. 

Poszukaj ludzi w okolicy, umów się na obserwacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)