Skocz do zawartości

Kilka pytań od świeżaka


Karpiula

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszej kolejności chciałbym się przywitać jako nowy użytkownik forum, więc dzień dobry wszystkim forumowiczom. A gdy przywitanie już za mną, pragnę prosić o pomoc w kilku kwestiach szanownych kolegów. 

Jestem szczęśliwym posiadaczem teleskopu gso dobson 10".

1. W zestawie otrzymałem dwa okulary: 30mm i 9mm. O ile pierwszy uważam za całkiem fajny (choć przyznam się bez bicia, że nie mam porównania do lepszych okularów), to drugi nie zadowala. Dlatego też po przeczytaniu kilkunastu tematów planuję zakupić lepsze szkiełko w postaci ES 11mm https://www.teleskopy.pl/Okular-Explore-Scientific-11-mm-1,25''-(82-stopnie)-teleskopy-1785.html Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat tego okularu byłbym niezmiernie wdzięczny. A może polecicie coś lepszego? W tym miejscu wypada zaznaczyć, iż na świat muszę patrzeć przez okulary.

2. Korzystając z dzisiejszych sprzyjających warunków wybrałem się na małe obserwacje i o ile oglądanie księżyca sprawiło mi dużo przyjemności, tak później już nie było tak kolorowo. Gdy Łysy w końcu się schował, a mój główny cel na tę noc, czyli Wielka Mglawica w Orionie była odpowiednio wysoko, wróciłem pod gołe niebo, jednak jak się okazało okulary były całkowicie zamarznięte i jedyne co zobaczyłem to jasna plama z kilkoma kropkami. Stąd też moje pytanie. Jak sobie radzicie z zamarzaniem, zaparowaniem okularów? Czy okulary wypełnione azotem bądź argonem są pozbawione tego problemu lub chociaż są na to mniej podatne? 

3. Zdaje sobie sprawę, iż teleskopem na montażu dobsona nie wyczaruję nic sensownego w temacie astrofotografii, jednak może uda się zdziałać coś w przypadku obiektów US. Nie chcę kupować niepotrzebnie adapterów do aparatu, jeśli nic z tego nie będzie. Mógłby ktoś podzielić się swoim doświadczeniem w tej kwestii?

4. Jest może ktoś z okolic Ozimka (opolskie) kto miałby chęć, siłę i cierpliwość, aby pomóc wkroczyć w fascynujący świat astronomii? :)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu, też mam GSO 10".

1. W okularach korekcyjnych i tak nie złapiesz całego pola ES 11 mm, czy można obserwować z powodzeniem bez okularów (w sensie, że wady wzroku nie wpłyną znacząco na widoki) to niech się inni wypowiedzą, ja byłem w stanie objąć całe pole ESów jak mocniej się przykleiłem do okularu, nie jest to szczególnie trudne dla kogoś bez okularów korekcyjnych ale i wygodnym patrzeniem też tego nie nazwę :). To są dobre okulary w zaskakująco niskiej cenie, byłbyś z nich zadowolony. Ogniskowa również jest ok moim zdaniem do tego teleskopu, nawet lepsza od 14 mm którą się poleca, masz z nim praktycznie idealne parametry obserwacyjne dla takiego lustra, źrenica bliska 2.3 mm, power około 110x.

Możesz poszukać również używki takiego okularu link. Będą zdecydowanie bardziej wygodne, nie powinieneś mieć problemów z obserwacjami w okularach korekcyjnych. Duże pole widzenia, dobrze skorygowane, wygodne duże ER z dużą soczewką, również spasowałyby świetnie do GSO 10". Jest recenzja całej ich serii pod tym linkiem KLIK.

Niby ER 20 mm w Morfeuszu kontra 15 mm w ESach ale w tych drugich soczewka od strony oka jest schowana a w Morfeuszach jest praktycznie na wierzchu co potęguje różnicę między nimi.

 

2. Jak zostawiasz graty na dworze (lub na polu, zależy kto skąd jest ;)  ) to zakrywaj je. GSO pozamykaj nakrywami, możesz jeszcze narzucić jakiś kawałek szmaty na górę, żeby wilgoć się nie dostawała, wyciąg zaślepić itd. Okulary w kieszeń i do domu, nie muszą być chłodne, żeby nimi obserwować a właśnie mogą zaparować czy jak widzisz nawet zamarznąć jak są pozostawione samopas na marznącej wilgoci.

Wypełnienia (hermetyczność obudowy) są po to, żeby do środka, pomiędzy soczewki, nie dostawała się wilgoć choć ja się nigdy z czymś takim nie spotkałem na szczęście aby mi do środka okularu naszła jakaś mgła ale nie chronią od wilgoci na zewnątrz ;) . Okulary zwyczajnie zaślep zaślepkami żebyś nie uszkodził i chowaj do kieszeni (te aktualnie nieużywane), nie dawaj im obniżyć temperatury zbytnio a problem nie wystąpi. Można również chować do walizki czy pudełka, plecaka itp. Jak zaparuje a nie masz nic pod ręką do grzania to zwyczajnie trzymaj okular w zaciśniętych dłoniach... po jakimś czasie odtaje wilgoć i okular będzie znowu do użytku :) 

Oczywiście można pomocować różne grzałki i się niczym nie przejmować, ja tylko mówię jak "domowym" sposobem sobie z tym radzić. Ja u siebie na podwórku zwyczajnie rozciągam sobie przedłużacz i pożyczam suszarkę od żony.

3. Z tego co się orientuję to do US najlepsze są kamerki i nagrywanie filmów, potem stack z klatek filmu i coś tam wychodzi, niepotrzebny do tego napęd, można prowadzić ręcznie :) ale nigdy nie robiłem więc ktoś inny pomoże.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karpiula napisał:

W tym miejscu wypada zaznaczyć, iż na świat muszę patrzeć przez okulary.

Jeśli nie masz astygmatyzmu to nie ma problemu z patrzeniem okularami w teleskopie. Oczywiście po za samym upierdliwym zdejmowaniem i zakładaniem co chwila okularów korekcyjnych na nos (ja mam w planach przerobić stare okulary na coś w stylu monokla). Są też inne wady, które mogą przeszkadzać w obserwacji ale są dużo rzadsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lolak89 napisał:

jeszcze jedno.

, zawieś sobie na szyi pod kurtką a zawsze będzie gotowa do akcji :) ciepła i sucha...

No nie do końca tak. Szczególnie zimą temperatura pod kurtką znacznie się różni od tej w jakiej obserwujemy. A szkiełka przecież wystawiamy wcześniej po to aby ich temperatura równała się otoczeniu. Wystarczy dekielki nałożyć a szkiełka będą suche.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Jacek E. napisał:

No nie do końca tak. Szczególnie zimą temperatura pod kurtką znacznie się różni od tej w jakiej obserwujemy. A szkiełka przecież wystawiamy wcześniej po to aby ich temperatura równała się otoczeniu. Wystarczy dekielki nałożyć a szkiełka będą suche.

Może i będą suche ale ciepła lornetka nie ma najmniejszej szansy zaparować na chłodnym powietrzu a taka, która już leży na stoliku i ma temperaturę otoczenia po ściągnięciu dekielków nie wytrzyma długo. Dodatkowo okulary czy "mała lornetka" to nie jest przecież lustro Newtona czy soczewka teleskopu z dużym tubusem wypełnionym powietrzem, które może falować, tutaj wpływ różnic temperatur można z całą pewnością pominąć.

Choć podobno nasadkę bino trzeba wcześniej wychłodzić, nie sprawdzałem osobiście ale zapobiegawczo swoją chłodzę razem z teleskopem. Tylko, że w nasadce korzysta się z poweru 100-300x a nie 10x jak w lornetce :) 

 

Edit: sam ostatnio padłem ofiarą wilgoci pomimo posiadania suszarki. WO 10x50 kolegi była na żurawiu, co chwilę dmuchałem ją suszarką i wystarczało to na parę minut obserwacji, gdyby miała pasek założyłbym ją sobie na szyje i ogrzał, jestem pewien, że po takim zabiegu mógłbym cieszyć się nią dużo dłużej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie rady. 

2 godziny temu, Karol_C napisał:

Jeśli nie masz astygmatyzmu 

No właśnie mam, więc jestem skazany na obserwacje w okularach. 

 

3 godziny temu, lolak89 napisał:

Okulary w kieszeń i do domu, nie muszą być chłodne

Myślałem, że też warto je wychładzać do temperatury otoczenia. Dzięki za podpowiedź z tym morpheuszem. Wysunął się na pierwsze miejsce pod zakup, choć trochę martwią mnie odblaski, o których mowa w recenzji. Mógłby ktoś podzielić się swoimi uwagami, czy są one jakoś szczególnie uciążliwe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karpiula napisał:

Myślałem, że też warto je wychładzać do temperatury otoczenia. Dzięki za podpowiedź z tym morpheuszem. Wysunął się na pierwsze miejsce pod zakup, choć trochę martwią mnie odblaski, o których mowa w recenzji. Mógłby ktoś podzielić się swoimi uwagami, czy są one jakoś szczególnie uciążliwe? 

Nie martw się, okulary to nie 20" Newton, będą chłodne 10 minut po wyniesieniu z domu a i bezpośrednio wsadzone w wyciąg nie zmienią widoku, chodzi o to, żebyś nie zostawiał ich gdzieś na stoliku czy na półce koło teleskopu jak jest duża wilgotność, lepiej mieć sporo kieszeni na każdy okular oddzielnie :) Do tego zaślepki się nie pogubią a i znikną problemy z parowaniem. Oczywiście to tylko jeden z przykładów, jak Ty to rozwiążesz to Twoja indywidualna sprawa. Ja to jak wiem, że będę zaraz używał tego okularu bo sobie zaplanowałem coś, to wyciągam go wcześniej z walizki i chowam do kieszeni, najlepiej zamykanej na zamek :) niech sobie tam odpocznie i nabierze sił.

Z Morfeuszami mam tylko do czynienia z ogniskową 17.5 mm bo mam takie, jak dla mnie są świetne. Odblaski? Nie wiem, ja korzystam praktycznie z bino więc u mnie jak jest odblask to raczej od nasadki a i tak szczerze mówiąc to Morfeusze sporo odcięły odblasków które miałem wcześniej, mniemam więc, że w obserwacjach mono są dobrze kontrolowane ale nie jestem ekspertem.

Sporo różnych okularów przeszło mi przez ręce, lubię wymieniać i testować ale nie pamiętam, żeby którekolwiek mi tak podpasowały jak Morfeusze, chyba tylko Pentaxy XF i XL. One są zwyczajnie wygodne i dobre optycznie, myślę, że nawet nie potrafiłbym docenić różnic w porównaniu z Delosami.

Piszę to bo zauważyłem, że ostatnio jak ktoś pyta o okulary z tej półki to nie mam skrupułów i namawiam na Morfeusze za każdym razem. Nie wszystkich stać na Delosy czy Pentaxy a Morfeusze są tuż za nimi w tej kategorii okularu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Karpiula napisał:

Dzięki wielkie lolak89. Skuszę się na tego morfeusza :)

Lepiej zapoznaj się z okularami Explore Scientific

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Lepiej zapoznaj się z okularami Explore Scientific

Jak pisałem na początku taki miałem zamiar, jednak kolega lolak89 zaproponował morfeusza, choćby ze względu na wygodniejsze obserwacje w okularach korekcyjnych. Może masz inne zdanie na ten temat, podzielisz się doświadczeniem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obserwacje w okularach korekcyjnych są w sumie w "każdym" okularze niewygodne. Patrzyłem Pentaxami, Morfeuszami, Naglerami, Pentaxami i innymi okularami o różnej ogniskowej i ER i uważam, że żaden nie był wygodny. Jeśli zaakceptujesz trochę plackowate gwiazdy to do obserwacji mgławic i galaktyk można obyć się bez okularów. A do gromad gwiazd, gwiazd jak okular ma ER powyżej 18 mm to da się patrzeć, trochę nie wygodnie ale ostro. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ES 14 mm. Jeśli chodzi o wrażenia z obserwacji - dla mnie bomba. ?

Nie są to najwygodniejsze okulary, ale można się przyzwyczaić. Tylko że cale pole widzenia da się objąć wzrokiem po wywinęciu muszli. W przypadku obserwacji z okularami rzeczywiście mogłby być problem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karpiula napisał:

Jak pisałem na początku taki miałem zamiar, jednak kolega lolak89 zaproponował morfeusza, choćby ze względu na wygodniejsze obserwacje w okularach korekcyjnych. Może masz inne zdanie na ten temat, podzielisz się doświadczeniem? 

Dla mnie lepszych okularów niż ESy nie ma szczególnie jeśli chodzi o porównanie ceny do jakości, Lepsze choć też nie wiem czy tak do końca są tylko ethosy i nagler choć np flagowy Nagler 31 według mnie kryje się przy ES21 100°

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje w okularach na nosie to pomyłka i niewygoda. Próbowałem i jestem pełen podziwu dla tych którzy potrafią.  ER musi być duży, coby nie porysować soczewki ocznej.

Dla astygmatyków jest jeszcze jedno rozwiązanie - Dioptrx od telewujka. Ludzie montują to nie tylko na Naglerach- spotkałem się z opiniami, że pasują także na Morfeusze. Dają się też ponoć nakręcić na zoom Badera 8-24 co byłoby najtańszą opcją. Ja bym tak kombinował gdybym miał astygmatyzm.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie do okularników... to jak obserwujecie lornetkami? Skoro 20 mm ER w okularze do teleskopu jest niewystarczający do wygodnej obserwacji a nie widziałem lornetki z ER większym niż te 20 mm. Dodatkowo lornetki raczej mają dużą źrenicę wyjściową więc jest potrzeba noszenia okularów bo tak jak pisze Karol.

20 godzin temu, Karol_C napisał:

Zapomniałem napisać. Astygmatyzm przeszkadza jeśli jest duży lub źrenica wyjściowa przekracza 4 mm tak jak u mnie (być może zależy to od wartości cylindra).

To jak to jest? Te wszystkie teksty z ER wygodnym dla ludzi z okularami korekcyjnymi to bzdury?

Edit: Dobra, sam sobie odpowiem, mam okularnika w domu :) zobaczymy jak będzie mu miło spojrzeć przez Morfeusza i przez lornetkę z ER 13 mm :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak ktoś może/chce to używa soczewek kontaktowych, używa korektor TV lub koryguje wzrok laserowo ... 

ER 18 mm daje możliwość zobaczenia całego pola w okularach korekcyjnych. Najlepiej jak ktoś sam tak spojrzy i przekona się co to znaczy. (ciężko wytłumaczyć na czym polega ta niewygoda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lolak89 napisał:

To pytanie do okularników... to jak obserwujecie lornetkami? Skoro 20 mm ER w okularze do teleskopu jest niewystarczający do wygodnej obserwacji a nie widziałem lornetki z ER większym niż te 20 mm. Dodatkowo lornetki raczej mają dużą źrenicę wyjściową więc jest potrzeba noszenia okularów bo tak jak pisze Karol.

To jak to jest? Te wszystkie teksty z ER wygodnym dla ludzi z okularami korekcyjnymi to bzdury?

Ja jestem okularnikiem. Niebo widzę w okularach :-). I mam 2 dioptrie różnicy między oczami oraz cylindry.

Obserwuję bez okularów, zarówno lornetką, jak i teleskopem. Obserwacje w okularach były dla mnie zupełnie bez sensu. Pole zamiast 82 stopni robiło się takie jakieś jak przez dziurkę od klucza.

EDIT Soczewek kontaktowych nie noszę. Lornetką obserwuję tak, aby ustawić ostrość na dominujące oko. Drugie oko dostrajam tak, aby było najbardziej komfortowo dla obu oczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

Ja jestem okularnikiem. Niebo widzę w okularach :-). I mam 2 dioptrie różnicy między oczami oraz cylindry.

Obserwuję bez okularów, zarówno lornetką, jak i teleskopem. Obserwacje w okularach były dla mnie zupełnie bez sensu. Pole zamiast 82 stopni robiło się takie jakieś jak przez dziurkę od klucza.

EDIT Soczewek kontaktowych nie noszę. Lornetką obserwuję tak, aby ustawić ostrość na dominujące oko. Drugie oko dostrajam tak, aby było najbardziej komfortowo dla obu oczu.

Tak Jacku ale mówisz o Esach 82 stopnie a one mają kiepski ER i dodatkowo wycofaną soczewkę oczną co jeszcze pogłębia problem a jak wyglądała sprawa okularów z Morfeuszami? Czyli wnioskuję, że tak czy inaczej okulary korekcyjne i obserwacje to słabe połączenie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam już ESów, przeszedłem na Naglery i inne takie od TV. W niektórych TV im bliżej oko soczewki, tym większe pole widać. Stary 13mm Nagler ma pole większe od ESa 14mm ?.

Nie wiem jak wygląda sprawa z Morpheuszami i okularami, bo zdecydowałem, że w okularach oglądam niebo tylko, gdy szukam obiektów do obserwacji. Później okulary idą do kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Karol_C napisał:

Fajne gdy ktoś lubi podziwiać obiekty a nie tak ja zaliczać. Wtedy zdejmuje i zakładam co chwilę okulary ...

Obiekty jestem w stanie podziwiać tylko bez okularów - gdy je zakładam, całe piękno zanika bo zmniejsza się dostępne pole. Oczywiście zależy od okularów i przyzwyczajenia.

Moim zdaniem okulary tylko przeszkadzają w oglądaniu nieba przez teleskop lub lornetkę. Oczywiście, każdy ma jakiś swój patent na to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)