Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


Gusiowy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

O teleskopie, jako że bardzo lubię oglądać gwiazdy oraz chciałem rozwinąć swoje zainteresowania w tej dziedzinie, myślałem już od dawna. Mój budżet wynosi max 1500 zł, astrofotografia zupełnie mnie nie interesuje, tylko  doświadczenia wizualne. Mieszkam na wsi na mazurach, więc mam naprawdę ciemno. Wolałbym unikać teleskopów na dobsonie ze względu na to, że mam mało miejsca. Chciałbym oglądać Ds-y i planety, słońce mnie zbytnio nie obchodzi jak na razie. Znalazłem te dwa teleskopy i poważnie się nad nimi zastanawiam. 

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750?from=listing

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-mak-102-eq2-102-1300?from=listing

Jeżeli macie jakieś inne, lepsze sugestie, będę bardzo wdzięczny. Jeżeli nie, proszę o pomoc w wyborze pomiędzy tymi dwoma. Zaznaczam też, że w razie potrzeby jestem w stanie dokupić potrzebne okulary lub filtry.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, piotrkusiu napisał:

Jak to się dzieje, że początkujący zawsze wybierają jedne z gorszych możliwości...

...To, że są początkującymi i nie mają zbytnio wiedzy lub rozeznania?\_(?)_/?. Wiem, że na teleskopach znam się marnie, jednak chcę się poprawić i rozwijać te zainteresowanie. Właśnie dlatego się zapytałem. Wygląda pan na doświadczonego, więc byłbym wdzięczny gdyby pan pomógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tak sobie myślę, że jak to będzie sobie w domu stało na montażu to zajmie tyle samo miejsca, co 8-calowa synta na dobsonie. Poza tym oba teleskopy są na montażach paralaktycznych, a wydaję mi się, że azymutalne i dobsony są lepsze dla początkujących. W tym budżecie ja bym kupił Synte 8. To naprawdę nie jest AŻ TAK ogromny sprzęt, a do ogarnięcia bardzo prosty i już coś na pewno pokaże.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, eszetka napisał:

Hmmm tak sobie myślę, że jak to będzie sobie w domu stało na montażu to zajmie tyle samo miejsca, co 8-calowa synta na dobsonie. Poza tym oba teleskopy są na montażach paralaktycznych, a wydaję mi się, że azymutalne i dobsony są lepsze dla początkujących. W tym budżecie ja bym kupił Synte 8. To naprawdę nie jest AŻ TAK ogromny sprzęt, a do ogarnięcia bardzo prosty i już coś na pewno pokaże.

Niestety, naprawdę nie mam miejsca. To też niekoniecznie muszą być jedne z tych, jeżeli masz jakieś inne sugestie to będę wdzięczny. A nad tym dobsonem też się może  zastanowię, ale , jak mówiłem, nie miałbym na niego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budżecie 1500zl spokojnie kupi 10" na dobsonie. Ale pomijając tą drobnostkę. 

Montaż typu paralityk dla nowicjusza może być utrapienie..

Jeśli chcesz oglądać DSy to trzeba dużej apertury.

Dobson jest bardziej intuicyjny. Chyba nic lepszego nie wymyślono. Łatwo można go obsłużyć.

50 minut temu, piotrkusiu napisał:

Jak to się dzieje, że początkujący zawsze wybierają jedne z gorszych możliwości...

Mają w głowie takie obrazy jak ten poniżej.

 

 

 

astronomer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, powtarzam, że niestety nie mam miejsca na dobsona...

7 minut temu, dark napisał:

W budżecie 1500zl spokojnie kupi 10" na dobsonie. Ale pomijając tą drobnostkę. 

Montaż typu paralityk dla nowicjusza może być utrapienie..

Jeśli chcesz oglądać DSy to trzeba dużej apertury.

Dobson jest bardziej intuicyjny. Chyba nic lepszego nie wymyślono. Łatwo można go obsłużyć.

Mają w głowie takie obrazy jak ten poniżej.

 

 

 

astronomer.jpg

Poza tym mógłbyś podesłać linka do takowej 10? ja znalazłem tylko takie za 1800-2000. Byłbym wdzięczny za jakieś sensowne propozycje, które nie są dobsonami bo na serio nie mam na nie miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na maniaku Dobson 10" poszedł za 1200zł. Jest jeszcze jeden ale nie mogę go teraz namierzyć. 

Dwa albo trzy teleskopy 8" są na giełdach. Masz błędne wyobrażenie o zajmowanym prze Dobsy miejscu. 

Mieszkasz na wsi i nie masz gdzie schować teleskopu? Przecież może stac w garażu, komórce a nawet piwnicy byle się na niego nie lało. Rozważ duży teleskop. Taka moja rada jako obserwatora DS. Do planet też się nadają. Wystarczy przysłonić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko Newton 150/750 na AZ4. Ale jeśli chcesz żeby zajmował mniej miejsca niż taka Synta 8" to będziesz musiał go składać gdzieś do pudełek i chować po szafach bo rozstawiony będzie zajmował jeszcze więcej miejsca. Spójrz na 10" GSO, stoi w pionie, zajmuje dosłownie tyle miejsca co taboret. Moje byle paralaktyki zajmowały więcej miejsca i to grubo.

20191014_183609_compress99.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dark napisał:

Ostatnio na maniaku Dobson 10" poszedł za 1200zł. Jest jeszcze jeden ale nie mogę go teraz namierzyć. 

Dwa albo trzy teleskopy 8" są na giełdach. Masz błędne wyobrażenie o zajmowanym prze Dobsy miejscu. 

Mieszkasz na wsi i nie masz gdzie schować teleskopu? Przecież może stac w garażu, komórce a nawet piwnicy byle się na niego nie lało. Rozważ duży teleskop. Taka moja rada jako obserwatora DS. Do planet też się nadają. Wystarczy przysłonić. 

Możesz podać adres internetowy, albo po prostu nazwę tej strony? Bo szczerze mówiąc nie wiem co to ten maniak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pieniądzach brać te 10" i po rękach całować. Wystarczy tylko sprężyny wymienić na mocniejsze i sprzęt na długie lata. Żeby był ten telep w ofercie jak 12" kupowałem to bym się nie zastanawiał.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeszcze o jednym - kupuj bez pośpiechu. Kwestia czasu kiedy na giełdzie pojawi się sprzęt - a zawsze się pojawia.

I jak możesz podjedź na jakiś zlot - nawet jeśli masz ponad 200 km lub cały dzień w trasie. Nie trzeba mieć sprzętu żeby tam być, zobaczysz z czym to się je. Inaczej podejmujesz ryzyko, że sprzęt będzie stał nieużywany - chęci i zainteresowania to jedno, ale obserwacje to coś zupełnie innego. Bądź przekonany do tego co kupujesz, a jeśli nie jesteś - poczekaj, aż będziesz :) Gwiazdy poczekają, nigdzie się nie wybierają :D 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam za pomoc, ale chciałbym też się dowiedzieć czemu kolega napisał że Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750 jest jednym z gorszych wyborów? jeżeli ktoś mi wyjaśni to z góry dzięki. Tak po za tym to już się chyba zdecydowałem, dszięki wszystkim za pomoc ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ten montaż i teleskop jest bardziej pod foto niż wizuala. Dodatkowo dla osoby początkującej eq3-2 będzie trudny w obsłudze.

Ponadto jest dość jasny, czyli będzie wymagał lepszych (czyt. droższych) okularów.

Jeden dalszy kolega też uważał, że wie lepiej. Skończyło się na tym, że odbył 3 sesje obserwacyjne przez rok, aż w końcu teleskop wylądował na giełdzie. Jak to mówił zanim wszystko rozstawił były już chmury :D Wymienił na lornetkę, którą używa do dziś :) 

Poczytaj o montażach.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gusiowy napisał:

Dzięki wam za pomoc, ale chciałbym też się dowiedzieć czemu kolega napisał że Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750 jest jednym z gorszych wyborów? jeżeli ktoś mi wyjaśni to z góry dzięki. Tak po za tym to już się chyba zdecydowałem, dszięki wszystkim za pomoc ?

 

Ten teleskop nie jest zły ale był to słaby wybór do Twoich celów i warunków. Tego 150/750 byśmy Ci polecali na balkon na przykład w połączeniu z AZ4 (choć ja zaczynałem od montaży paralaktycznych i nadal je bardzo lubię).

Zapytałeś o telep do obserwacji DS i US + mieszkasz na wsi i masz ciemne niebo a znalazłeś sobie dwa teleskopy z czego jeden zupełnie się nie nadaje do DS z racji apertury i światłosiły (mak 102) a drugi jest takim średniakiem. Im większa apertura tym więcej zobaczysz obiektów DS, na Księżycu wejdziesz na większy power bez zbytniej utraty jasności i jakości itd. Dodatkowo stosunek ceny do możliwości najlepszy ma właśnie Newton 10" na montażu Dobsona jakim jest właśnie np. GSO 10", innymi słowy za każdą wydaną złotówkę dostajesz najwięcej :) (mówię tu o nówkach ze sklepu) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dexter77 napisał:

...Jeden dalszy kolega też uważał, że wie lepiej. Skończyło się na tym, że odbył 3 sesje obserwacyjne przez rok, aż w końcu teleskop wylądował na giełdzie. Jak to mówił zanim wszystko rozstawił były już chmury :D Wymienił na lornetkę, którą używa do dziś :) ...

Lepiej późno, niż wcale :))

Chcesz dobrej rady? Na początek lornetka 15x70.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko chciałem nieśmiało przypomnieć, że planety naszego USka to mamy niestety bardzo niziutko i najlepszy teleskop nie zaradzi na dyfrakcję atmosferyczną przez długi jeszcze czas. Munio i Słonko nasze z filtrem ND oczywiście pozostają. Co do DSO to już wszystko chyba zostało napisane i wybór zależy już tylko od Kolegi Gusiowy :)
Tylko mały dopisek - szukając teleskopu poznawać ,,swoje" niebo. Bez tego nawet z ,,najlepszym" będziemy widzieć tylko mrowie gwiazd.
Atlasy i programy do nauki nieba studiować co dzień trzeba :) 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-początkujących/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3467-tabela-wimmera/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10125-internetowa-wersja-tabeli-wimmera/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13131-cdc-cartes-du-ciel/&tab=comments#comment-172529

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13218-stellarium-nowa-wersja-0161/&tab=comments#comment-173198

 

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Gusiowy napisał:

Niestety nie mg znaleźć tego dobsona 10, najwyżej ograniczę się do ósemki albo jeszcze dozbieram te 400zł na 10, jeżeli naprawdę warto.

 

Dozbieraj 400zł i kupuj GSO 10" - miałem i był cud miód i orzeszki. Nie ma co wymyślać drugi raz koła. Do Twoich preferencji i nieba nic lepszego nie znajdziesz. Z czasem dokupisz 2-3  okulary i masz super zestaw.
Te trochę miejsca znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę, jako kompletny laik, który teleskop ma miesiąc (wcześniej lornetka przez dłuższy czas) :)

Jak zostało wcześniej wspomniane, spróbuj coś upolować na giełdzie. Mi się udało GSO 10" dorwać w delcie za 1600 (powystawowy). Za resztę kasy, jaką miałem przeznaczoną kupiłem od forowiczów całe 3 okulary i jestem szczęśliwy.

Do wymagań wizualnych, jak znalazł. Gorzej z tym, że to taka mała krowa jeśli o przenoszenie chodzi ale, jak masz miejscówkę z domu to żaden problem.

Warto dozbierać moim zdaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)