Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


Gusiowy

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, lemarr7 napisał:

Kupuj Newtona na dobsie  nie pozalujesz. Nie wazne nawet ,czy 6 , 8 czy 10 cali. Jezeli bedzie tansza [ mniejsza ] , to starczy Ci na lepsze okulary i filtry. 

Taaaaa już w wątku obok jedna osoba posłuchała takich rad i ma ochotę sprzedać posiadany sprzęt. Pierwsze co to polecam zobaczyć na własne oczy dany teleskop w okolicy/zlocie, sprawdzić co można nim ujrzeć, jak się go użytkuje, a dopiero potem kupić. W zasadzie w każdej lokalizacji obecnie ktoś w pobliżu posiada teleskop, także wystarczą chęci.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dexter77 napisał:

Taaaaa już w wątku obok jedna osoba posłuchała takich rad i ma ochotę sprzedać posiadany sprzęt. Pierwsze co to polecam zobaczyć na własne oczy dany teleskop w okolicy/zlocie, sprawdzić co można nim ujrzeć, jak się go użytkuje, a dopiero potem kupić. W zasadzie w każdej lokalizacji obecnie ktoś w pobliżu posiada teleskop, także wystarczą chęci.

A który to wątek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. wątek o nazwie Kupno pierwszego teleskopu - troche mniej standardowe pytania. Kolega BlackStar też wszędzie czytał, że najlepiej jak największe lustro i skończył z Dobsonem 10" w wielkim mieście.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć jestem początkującym laikiem dorzucę swoje 3 grosze, jako że nie tak całkiem dawno byłem w podobnej sytuacji jak autor tego wątku :)

Absolutnie nie zniechęcam do Dobsonów, choć sam takiego nie mam, to trochę się bawiłem takim w Bieszczadach, a był to Newton 16 - super sprawa. Sam zaczynałem z montażem paralaktycznym i zgadzam się całkowicie, że taka opcja dla początkujących może być ciężka i wymagająca - dla mnie tak było. Minęło ładnych parę sesji zanim nauczyłem się go poprawnie ustawiać, lunetką biegunową w stronę Polarisa, etc :) całe szczęcie zdecydowałem się na opcję bez Goto i taki zestaw niejako "wymusza" na użytkowniku naukę podstaw takich jak współrzędne astronomiczne, znajdowanie bieguna, pozorny ruch gwiazd, czy samodzielne szukanie obiektów na niebie przy pomocy współrzędnych na montażu - o czym nie miałem zielonego pojęcia kupując teleskop. Jednym słowem paralaktyk na swoje walory edukacyjne, przez które warto się przemęczyć i przez nie przejść, bo potem daje to dużą frajdę i radochę :) na koniec zawsze mamy jeszcze opcję przygody z astrophoto (np. kupno silniczków do montażu jak nie ma w zestawie startowym), a Dobsony to raczej wizual tylko...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2019 o 08:21, dexter77 napisał:

np. wątek o nazwie Kupno pierwszego teleskopu - troche mniej standardowe pytania. Kolega BlackStar też wszędzie czytał, że najlepiej jak największe lustro i skończył z Dobsonem 10" w wielkim mieście.

No tak, ale kolega mieszka na wsi , ma fajne niebo to może jednak dobry pomysł. To też nie tak że ja jestem niezadowolony jakoś ze mam Newtona. Chciałem teleskop do DSow, to mi polecono teleskop do DSow. A że do niego trzeba ciemnego nieba i że nie umiem szukać DSow to już inna bajka. Dobsonom nie można odmówić że są mega proste w budowie i obsłudze. Jak jeszcze ma się łożyskowanie w podstawie jak GSO to też lekko się go obsługuje. A że w mieście i pod miasto na nie najlepsze niebo możliwe że lepszy byłby MAK to inna sprawa. Ja się nie zniechęcam jeszcze, to i kolegi nie zniechęcajmy. Pojeździmy jeszcze trochę, kupię lepsze okulary, nauczę się szukac DSow na niebie to wtedy będę decydował czy jestem zadowolony :)

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)