Skocz do zawartości

Zdjęcia chmur


Rekomendowane odpowiedzi

Hej !   

Robiłem to w ub.roku, w nowosądeckim, blisko Gorlic.  Załuję do dziś , że nie cwakałem to na jednej ogniskowej i na statywie . Lepszy wtedy byłby GIF.

Nawet nie przypuszczałem, że tak dokładnie słoneczko wzejdzie nad czubkiem tej góry.  Ma nazwę PUSTKI , u podnóża jest miasteczko Łużna . 

Ciekawostką tych rejonów w byłym  powiecie gorlickim i nawet w szerszym pasie - są dziesiątki cmentarzy wojskowych z I wojny światowej . W tym rejonie przebiegał front i bezsensownie zginelo tysiace, tysiace zolnierzy roznej nacji.

I właśnie na stoku tej właśnie góry usytuowany jest największy cmentarz w byłej Galicji.  Projektantem tzw. gontyny, czyli kaplicy cmentarnej , był wybitny architekt

słowacki - ( fonetycznie )  Duszan Jurkovicz.  Masę jego pięknych budowli rozsianych jest po Czechach, na Słowacji ; w Polsce przedewszystkim różne obiekty/elementy

na cmentarzach wojskowych . W podanym linku jest zawarta historia odbudowy tego największego cmentarza i przecudnej urody gontyny. Oryginalna gontyna spłonęła.   Byłem tam kilka razy, oprowadzając  krewnych, znajomych .

  http://pustki.luzna.pl/gontyna.html

Praktycznie wszystkie cmentarze zostały odnowione, dużo pieniędzy dała EU

Do Łużnej z miejsca mojego pobytu i stron rodzinnych - jest ok. 5 km.  Natomiast prawie pod nosem mam inny pięknie odnowiony cmentarz. Dominantą są 4 kamienne

słupy, każdy  o wysokości ok. 10 m, a  w przekroju kwadrat cca  5 x5 m . Słupy zwieńczone są kopułami a z kazdej z nich strzela w niebo duzy miecz. 

Miejscowi mówią, że na tych słupach miał stanąć koń z jeźdźcem i miał by być widoczny aż do Krakowa !  Ale to tylko fantazja. W rzeczywistości były finansowe problemy z dokonczeniem obiektu.

W poniższym linku na foteczkach widać cmentarz przed i po odnowieniu .  Na nim robiłem sobie pierwsze star trails, z widokiem na 2 słupy - jeszcze przed modernizacją.  https://www.google.com/search?q=cmentarz+wojskowy+w+Staszkówce&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwi_kPTGmPvgAhUsyaYKHVqbCG4QsAR6BAgEEAE&biw=1354&bih=596

Jeśli ktoś kiedyś zabłądzi w te strony - gorąco zachęcam do odwiedzenia cmentarzy  - i nie tylko. Blisko Gorlic, w Zagórzanach,  jest piękny park i ruiny zamku Skrzyńskich. Nie tak daleko od Zagórzan jest kolejna perełka  -  Biecz !!!

Zamek był własnością rodziny Skrzyńskich a jeden z jej członków był ministrem spraw zagranicznych w przedwojennej Polsce. Po wielu, wielu perypetiach ktoś to kupił i odnawia .   Ten obiekt i park - są mi szczególnie blizkie, bo tam mieszkaliśmy

zaraz po wojnie kilka lat. Zamek był pusty, powybijane od wybuchów okna - to już "dzieło" II wojny światowej. Kilkadziesiąt pokoji, olbrzymi taras , dwa stawy z na przemian

koncertującymi żabami , cała masa pustych naboi , w nocy hukajace sowy ; wiewiórki , stare dęby , często podmurowane dla wzmocnienia...

Tam właziłem na młodego dąbka i śpiewałem : już zachodzi czerwone słoneczko ...  :)  Albo dostałem lanie od Ojca, bo wlazłem na dach za kawkami  !  :)

To były czasy..... Jeszcze uzupełnię, że rodzina Skrzyńskich wobec perspektywy nadejścia czerwonej zarazy - ewakuowała się, chyba do Austrii. Podobno naprędce zbudowano

tor kolejowy, by można było szybko załadować meble itp itd . Ale i tak wędrówki po tych pokojach, korytarzach, komórkach - to była zawsze przygoda. W tym czasie też

nazbierałem mnóstwo znaczków pocztowych , odlepiając je nad parą z kopert.  Tego rodzaju wspomnienia mógłbym ciągnąć kilka dni  !!!   :)

Po kilku latach , gdy nam kazano sią wyprowadzić , zrobiono tam dom dziecka.  Zdążyłem jeszcze ukończyć pierwszą klasę w Zagórzanach, drugą i połowę trzeciej

w Gliniku Mariampolskim koło Gorlic a potem już Bobowa - aż do wyfrunięcia na studia do Krakowa . Ale dom rodzinny mamy i utrzymujemy ok. 5 km od Bobowej .

Fotki zamku https://www.google.com/search?q=Zagórzany+-+zamek+i+park&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=xAaYhkw4YjlzgM%3A%2CWhq6DaI9fLM_mM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kTZmH6Q6niISRLWSB96s7ly4zHUIg&sa=X&ved=2ahUKEwj5kM7xlfvgAhVy5aYKHex_D1gQ9QEwBXoECAUQDA#imgrc=xAaYhkw4YjlzgM:

Linków na temat cmentarzy, zamku w Zagórzanach - jest bez liku ... :)

Zauważyłem,  pmochocki,    że jesteś z Gdyni ....hmmm - ale to już osobna i długa historia !  :)

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze! Bobowa to rodzinna miejscowość mojego śp. dziadka. Przesiedlony z rodziną za dzieciaka w okolice Grudziądza (Gruta). Opowiadał mi zawsze o wielkiej biedzie, wypasie owiec i Gorlicach. Góral jeden niskopienny ;)

"Hej tęskno mi tęskno, sama niewiem czego"

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zbignieww napisał:

pmochocki?,    że ?jesteś z Gdy?ni

Dzieciństwo spędziłem w Zagłębiu Dąbrowskim, młodość na Mazowszu a od dekady mieszkam w Trójmieście... Oczywiście zawsze marzyłem o mieszkaniu w Krakowie ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Krakowem o poranku. Wenus nie ma, ale i tak z kawą jest z...20D1012F-61A9-4CF5-94F3-FA5BB7B61031.thumb.jpeg.eea0e523081bac3c1e8c78451b4f7eee.jpeg

F7C1D7FA-7CA6-40FD-BA03-A0B0935B1420.thumb.jpeg.87c18fa8df4d4c2232f6d8c391f01894.jpeg

  • Like 8

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)