Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Dziura w chmurach nad Śląskiem

pobrane z twojapogoda.pl

Nie jest to zjawisko naturalne, ponieważ żadne warunki atmosferyczne nie są w stanie tego dokonać. Ich źródłem jest człowiek, a dokładnie maszyna, którą zbudował - samolot. Nie każdy samolot potrafi jednak stworzyć tak niezwykłe chmury.

Obłoki te muszą być silnie wychłodzone, a więc temperatura w nich musi przekraczać minus 30 stopni, a przy tym kropelki wody nie mogą zamarzać. Proces ten nazywamy przechłodzeniem cieczy.

Dochodzi do niego, gdy w atmosferze nie ma gwałtownych ruchów powietrza i jest ono niezwykle czyste, nie ma więc też drobin, choćby kurzu, na których kropelki mogłyby osiąść i ulec zamarznięciu. W ostatnich dniach napływało do Polski powietrze pochodzenia arktycznego, które słynie z tego, że jest bardzo czyste, ale i zimne.

Taki spokój może zostać przerwany przez samolot pozostawiający za sobą spaliny. Wówczas wchodzą one w kontakt z przechłodzonymi kroplami wody, które natychmiast zamarzają tworząc kryształki lodu.

Te pod wpływem ciężaru zaczynają opadać, ale nie docierają do powierzchni ziemi, ponieważ przy wysokiej temperaturze wyparowują. Tworzą one charakterystyczne koliste lub eliptyczne dziury w chmurach altocumulus lub cirrocumulus, a wewnątrz tych dziur rodzi się chmura cirrus zbudowana z miniaturowych kryształków lodu.

  • Like 1

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

  • 4 tygodnie później...
Napisano

W Rosji,  taki obrazek byłby pewnie zwiastunem nadchodzącego armagedonu:). Zdjecia wykonałem 08-08-2013 w czasie urlopu w Kołobrzegu  tuz po przejsciu niewielkiej burzy.

post-71-0-01998300-1377030484_thumb.jpg

post-71-0-72757600-1377030587_thumb.jpg

  • Like 6
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
  • 3 miesiące później...
Napisano

U mnie dziś niebo było tak czerwono-ogniste jakiego dawno nie widziałem. Niestety jak to akurat bywa w takich sytuacjach aparatu pod ręką nie miałem.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10", SYNTA 12" Goto
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Napisano

Nawet chmurwy mogą być śliczne ;). Mi się podobają te w kształcie grzyba "atomowego" :D -> jak by były cimniejsze to faktycznie by przypominały nadchodzący "problem" :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Napisano

Przemek Ładne - gratuluję kolekcji ale jakie one by nie były - bez wyjątku - nienawidzę ich >:( >:(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Przemek Ładne - gratuluję kolekcji ale jakie one by nie były - bez wyjątku - nienawidzę ich >:( >:(

Zgadzam sie z Tobą Jacku w 100% ;) Chmurwy to kiepski wynalazek . Fotki strzelam im tak raczej z nienawiści. :D . Dzięki za opinię .

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Napisano

nie no.... ;)  one mają "coś" w sobie.... zupełnie jak teściowa... też się cieszę.... gdy jej nie widzę  :D

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Napisano

pmamot - ładne te Twoje zdjecia chmur. Wiekszość z nich być może i ja widziałem w końcu mieszkamy od siebie rzut beretem ;)

TS 80 APO/Seestar S50/Lunt LS50/B600

Napisano

pmamot - ładne te Twoje zdjecia chmur. Wiekszość z nich być może i ja widziałem w końcu mieszkamy od siebie rzut beretem ;)

No  Thomas z całą pewnością chmurki biegały w tym samym czasie nad naszymi głowami . ;) Dzięki za opinię Ziom :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

  • 4 tygodnie później...
Napisano

Przed chwileczką zrobiłem fotki chmur o zachodzie słońca. Używając filtru "śnieg".  :)

 

post-2793-0-00218200-1388070014_thumb.jp

 

post-2793-0-24573600-1388070018_thumb.jp

 

post-2793-0-86488500-1388070022_thumb.jp

Pozdrawiam, Tajulek

  • 3 miesiące później...
  • 4 tygodnie później...
Napisano

Kilka moich z poprzednich lat. Przyznaję, że mogą się wydawać nieco cukierkowate ;) Wszystkie robione Canonem 50D i różnymi obiektywami.

 

post-3220-0-44591700-1399306208_thumb.jp

post-3220-0-64448900-1399306215_thumb.jp

post-3220-0-52725600-1399306198_thumb.jp

post-3220-0-13713300-1399306202_thumb.jp

 

post-3220-0-73591800-1399306219_thumb.jp

 

Pamiętam, że to ostatnie zdjęcie zrobiłem po pracy, gapiłem się na to przez ponad godzinę. Patrząc z okna na ósmym pietrze, czułem się jak na szczycie góry, ponad niezwykle gęstą, wolno "płynącą" mgłą była chyba doskonała przejrzystość. Mimo, że bardzo chciało mi się spać w końcu zmusiłem się do ustawienia statywu i zrobienia paru zdjęć. Chłopaki z Astrozakupów sugerowali żebym to pokazał na AstroExpo w kategorii "zjawiska", ale nie posłuchałem...

Złapała się nawet M42 :)

 

 

pozdrawiam,

Wojtek

Napisano

Dzięki!

Nie, żadnych filtrów, wszystko na "żywca". Podczas obróbki bawiłem się w krzywe, czasem też w balans kolorów.

Pierwsze robiłem którymś z Asahi Takumarów 50 mm (SMC 1.8 lub Super-Takumarem 1.4 - mój ulubiony obiektyw), drugie i trzecie Canonem L 135mm f/2, czwarte (w trakcie burzy) Tamronem 17-50mm (30mm), a ostatnie chyba Canonem L 17-40mm (21mm).

 

 

Wojtek

Napisano

Pojechałem dzisiaj ustrzelić zachód Słońca, jednak chmury przeszkodziły.

Tak więc przymierzyłem się do króciutkiego timelapsa... 60 klatek co pół minuty = 30 minut zapisu, a po przerobieniu 4 sekundy materiału. Już teraz widzę, że zrobiłem błąd z autofokusem. Powinien być ustawiony manualnie :(

 

post-3097-0-91179700-1399926374.gif

  • Like 8

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Napisano

Hampel wyszła Ci fajna animacja, lubię takie :)

To trzeba przyznać :)  , a w jakim programie składałeś ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Napisano

Dzisiaj chcę się pochwalić zdjęciami... mojego Taty ;) Z tydzień temu był u nas piękny zachód Słońca, wtedy nasza gwiazda pięknie oświetlała chmury pomarańczowym światłem, w sposób bardzo rzadko spotykany. Nie było mnie w domu tego wieczora, ale Tata cyknął kilka fotek swoim kompaktem Sony DSC-H50 i przyznam, że wyszło mu to baardzo dobrze. Ja je troszkę podciągnąłem w Lightroomie, a efekt końcowy jest taki:

 

post-3097-0-42313600-1401132102_thumb.jp

 

post-3097-0-95419100-1401132116_thumb.jp

  • Like 2

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Napisano

Fotki bardzo klimatyczne , nie długo będziemy mieli niezłą kolekcje  :D

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Napisano

Znalezione na dysku, sprzed kilku lat, dokładnie z maja 2009 roku. Aparat Nikon D40.

Taki trochę "Jowiszowy" klimat ;)

 

post-2836-0-00446000-1401140325_thumb.jp

 

post-2836-0-44392300-1401140330_thumb.jp

 

post-2836-0-10498600-1401140335_thumb.jp

  • Like 3

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

  • 2 tygodnie później...
Napisano

Ranek przywitał mnie bezchmurnym niebem, ale około 9 zaczęły pojawiać się pierwsze cumulusy, które z czasem zaczęły się wypiętrzać :)

Ten przypadek był o tyle ciekawy, że w połowie chmury utworzył się "pierścień", co wyglądało nawet interesująco  ^_^

 

Zbliżenie:post-1178-0-68672800-1402042351_thumb.jp

 

oraz szerszy kadr:post-1178-0-19214300-1402042364_thumb.jp

 

chwile wcześniej wyglądał on lepiej, ale niestety nie było mnie w domu...

  • Like 6

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.