Skocz do zawartości

EXOS-2 GOTO - silniki działają, montaż ani drgnie


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy (i koleżanki w pierwszym rzędzie jeśli takowe są na forum), pozwólcie że się przywitam i rozpocznę od pytania które może okazać się kompletnie lamerskie - jeśli tak to przepraszam, ale przekopałem net, instrukcje Bressera i jestem w... kropce. Zdarzyło mi się kupić okazyjnie trochę sprzętu od kogoś kto nie miał o nim zielonego pojęcia, po prostu wysprzedawał rzeczy odziedziczone po kimś. W ramach tego zakupu zaryzykowałem wymieniony montaż - oczywiście nikt nie wiedział czy działa sprawnie. Zmontowałem go, podłączyłem do zasilacza 12V, pilot zgłosił się z pytaniami o datę i miejsce, a potem zasygnalizował że inicjalizacja została zakończona. Uruchamiam strzałkami na pilocie silniki - pracują. Zdjąłem zaślepki z napędów - w obu kręcą się kółka zębate. Ale montaż ani drgnie...

Czy ja coś robię źle, czy to jest jakoś odsprzęglone od zębatek i trzeba dopiero jakoś zasprzęglić? Nie wykluczam, że poprzedni właściciel tego nigdy nie uruchomił. Nie mam doświadczenia z takimi zabawkami - proszę brać pod uwagę najgłupsze błędy które mogłem popełnić ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Czy te 2 dźwignie zaznaczone czerwoną strzałką na zdjęciu są dociśnięte do oporu ? Czy głowica obraca się swobodnie (lewo-prawo) i ta gdzie wkręcony jest pręt przeciwwagi ? (druga fota)

IMG_4109.jpg

IMG_4094.jpg

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syriusz, dzięki - wprawdzie zaciskałem blokady, ale nie będąc pewnym czy mają być zaciśnięte próbowałem i tak i tak - nie widząc różnicy. Tymczasem okazało się że się rusza, ale ekstremalnie wolno, muszę nauczyć się sterować szybkością na pilocie. Pozdrowienia!

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem Syriusz, to tylko status na forum. Mój nick, to KrisQ (Krzysztof) :) Mam też ten montaż, ale napęd i sterowanie jest od innego producenta (Sky Watcher). Tutaj masz instrukcję obsługi pilota Bresser. Powodzenia :) 

  • Haha 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, najmocniej przepraszam - to powinno dać do myślenia administracji serwisu przy okazji następnego upgrade-u interfejsu forum - rzut oka na avatar powoduje że status widoczny jest znacznie bardziej niż nick ?

Mam tę instrukcję, ale szczerze mówiąc wydaje mi się dość kuriozalna. Nie doszukałem się tam takiej elementarnej informacji jak zasada zasprzęglania napędów - w części poświęconej ręcznemu manipulowaniu teleskopem mówią po prostu że po znalezieniu obiektu ręcznie można zacząć przyciskać strzałki na pilocie - pewnie to mnie zdeprymowało do tego stopnia że nie dostrzgłem nawet powolnego ruchu napędu, zwłaszcza że jeszcze nic na niego nie załadowałem. Najlepsza jest część pt. "Instalowanie napędów"... 

Czy wersja z napędem SkyWatchera również nie ma mikroruchów?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli montaż ma zamontowany system GoTo, to nie ma możliwości ręcznego kręcenia zębatkami. Gdyby były zamocowane silniki i sterowanie pilotem bez systemu GoTo, to taka możliwość jest. Na foto widoczne są silniki od Sky Watcher'a i na te trzpienie oznaczone strzałkami, montuje się pokrętła do ręcznego prowadzenia montażu. Są oczywiście oryginalne takie silniki Bresser'a.

IMG_4108.JPG

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znasz powód dla którego w wypadku wersji GOTO poskąpiono metalu na wypuszczenie tych trzpieni? Może można to jakoś uzupełnić metodą chałupniczą, czy stoją za tym jakiejś merytoryczne przeszkody? Na Twoim zdjęciu wygląda to tak jakby do kółka zębatego dokręcono po prostu pierścień z bolcem... Kupiłem to co było do dyspozycji (pewnie wolałbym wersję taką jak Twoja), ale szczerze mówiąc ciągnięcie się z kablami do zasilacza za każdym razem jest dość zniechęcające (pojemnika na baterie nie mam, z resztą wchodzi tam chyba 8 baterii więc koszty są kosmiczne). U mnie ro wygląda tak jak na zdjęciu:

4276e34436047bd0med.jpg

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, mam jeszcze prośbę o konsultację fachową. Widze na Twoich zdjęciach, że po dokręceniu montażu pozostaje Ci spory zapas wolnego gwintu na pręcie montażowym. Ja mogę wkręcać go właściwie bez limitu - mógłbym go pewnie przekręcić na wylot przez podstawę montażu. W efekcie docieram z tym wkręcaniem do momentu gdy blokuje mnie już śruba dokręcająca tackę. Końcówkę pręta mocującego widzę już jak zerknę od góry na podstawę montażu. Czy ja robię coś nie tak, czy czegoś w tym moim egzemplarzu brakuje? Jaka jest prawidłowa technika dokręcenia montażu tak aby wyglądało to tak jak u Ciebie? A może ktoś z kolegów coś podpowie?

20191021_125033[1].jpg

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Każdy zestaw z fabrycznym systemem GoTo, nie ma opcji ręcznego prowadzenia. Został stworzony dla ułatwienia naprowadzania teleskopu na wybrany obiekt i utrzymanie go w polu widzenia okularu czy też kamery,  albo aparatu DSLR, w przypadku fotografowania. Można także sterować montażem z poziomy komputera, poprzez odpowiedni program, np. Stellarium.  Na widocznych zdjęciach, silniki dokupiłem i sam zamontowałem, ale nie mają sterowania GoTo. Jest tylko mały pilot zasilany z baterii 6 Volt.  Ręczne prowadzenie za gwiazdą, jest męczące i nie dokładne. Stosuje się przeważnie tylko do obserwacji wizualnych. Co do długości gwintu na pręcie, to taki kupiłem z montażem. Ale tacka nie powinna być za mocno dokręcona, bo nie będzie można robić korekty ustawienia głowicy w azymucie.  Jeśli jest za luźno, to możesz podłożyć kilka podkładek między tackę a nakrętkę blokującą. Chodzi o to, by nogi statywu były zablokowane przed przesuwaniem.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Widzę że jeżeli obniżę trochę pręt - tak aby pod tacką zostało trochę wolnego gwintu, to montaż minimalnie się rusza nawet po zaciśnięciu śrub regulacji azymutu. Niewiele - ale minimalnie się jakby chwieje. Amplituda ruchu na styku montażu ze statywem to jakieś pół milimetra. To jest dopuszczalne?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne kolibanie się głowicy nie jest dopuszczalne. Pręt przechodzi jednym końcem przez podstawę statywu i wkręca się w głowicę. Powinien być dokręcony do wyczuwalnego oporu. Jeśli pręt się obraca, to znaczy, że jest zerwany gwint w głowicy, albo na pręcie. Następnie mocujesz podstawkę i nakręcasz nakrętkę kontrującą. Dokręcasz ją tak, aby głowica po zluzowaniu śrub kontrujących, dała się z lekkim oporem obracać. Nie muszą być wszystkie zamocowane jak masz na swoim foto. Wystarczy  jedna, ta długa z kulkami na końcach.

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że ten "wyczuwalny opór" udało mi się pokonać jak pierwszy raz wkręcałem pręt, ale nie wydaje się abym zerwał gwint. Rozmontowałem to i zmontowałem drugi raz delikatnie, tak jak napisałeś - do pierwszego oporu bez ciśnięcia dalej. Dokręciłem tackę i chyba faktycznie się trzyma. Podejrzewam, że poprzednio za mocno ciągnąc śrubę wygiąłem lekko podkładkę która blokuje śrubę w podstawie statywu - tak gdzieś właśnie na pół milimetra - i pewnie dlatego się kolebało. Wyprostowałem i wygląda że jest OK. Może po prostu to ją "pokonałem" poprzednio, a nie gwint ? Swoją drogą - co za dziadostwo! Szkoda że nie zrobili tego ze stopu cyny... Dziękuję Ci serdecznie za pomoc i cierpliwość.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)