Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 20.10.2019 WR 134


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

To będzie wyjątkowo szybki Obiekt Tygodnia, tak jak szybka była sesja ? z ekspresowym rozłożeniem Taurusa, pobieżną kolimacją teleskopu (na szczęście, mimo że to truss, trzyma ją całkiem nieźle i pomiędzy kolejnymi sesjami wystarcza zwykle delikatna korekta) i wejściem na MOJE niebo chamskiej ławicy cirrusów znad Czech i Słowacji.

Ostatnio namierzyłem w atlasie Interstellarum obiekt "no name" ? coś dużego, opisanego jako predestynowane do obserwacji z filtrem OIII i oznaczonego literkami WR 134. WR ? no tak, czyli mamy bańkę wydmuchaną przez gwiazdę Wolfa ? Rayeta. O dziwo, mgławicowość, choć wyraźna, nie doczekała się ujęcia w jakimkolwiek katalogu.

WR134WebGoldman900.jpg

źródło: https://apod.nasa.gov/apod/ap120621.html

Czym cechują się gwiazdy Wolfa ? Rayeta, każdy z nas z grubsza wie. Dla tych co nie pamiętają albo nie chce im się szukać krótka podpowiedź ? to bardzo masywne, gorące i jasne gwiazdy, z których materia w ogromnych ilościach jest wywiewana w przestrzeń przez wiatr gwiazdowy, bliskie zakończenia życia jako supernowe. Z tego co odnalazłem w czeluściach netu, WR 134 jest odległa od Ziemi o ok. 6 tys. lat świetlnych, zaś materia pochodząca z gwiazdy centralnej rociąga się na obszarze o średnicy kilkudziesięciu lat świetlnych.

Lubię tego typu cele, bo zwykle są dość efektowne (i duże), a przy tym świetnie reagują na filtry mgławicowe, w szczgólności o ? trójki. Na zimowym niebie zawsze wracam do Helmu Thora i Sh 2-308 w Wielkim Psie, z kolei latem lubię przyglądać się NGC 6888 (znanej szerszej publiczności jako Crescent, a uformowanej przez gwiazdę WR 136).

Starhopping to banał ? wystarczy wiedzieć gdzie jest Sadr, a gdzie Albireo i skorzystać z atlasu. ;)

IMG_20191020_202422.thumb.jpg.220fcc3c119bb1868c76187f452c1dc2.jpg

źródło: Interstellerum Deep Sky Atlas

W newtonie 350/1500, z superplosslem 26 mm i Astronomikiem OIII mgławicy po prostu nie da sie przeoczyć. Dziś obserwowałem ją po raz pierwszy, a mimo to od razu skojarzyłem, że spora, szeroka, łukowato wygięta poświata rozciągająca się na ok. 15' nie może być niczym innym, jak tym, czego szukam. Mgławicowość jest nieco trudniejsza do detekcji niż Crescent, ale naprawdę nie zalicza się do żadnych wielkich wyzwań obserwacyjnych. Widać ją na wprost, choć zerkaniem można dostrzec nieco większy obszar. Po wykręceniu OIII obiekt "wyparował". Z pewnością można go łapać w mniejszych aperturach - podejrzewam, że pod przyzwoitym niebem wystarczy nawet osiem cali.

To co, wyciągamy filterki, próbujemy i dajemy znać, jak poszło?

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak dwa lata temu ją "odkryłem" na szerokim kadrze z Łabędzia https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12872-od-sadra-do-tulipana/  :))  W tym roku Maciek ją dorwał https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/18253-gwiazda-wolf-rayet-134-i-jej-otoczenie/ . Nie sądziłem, że wizualnie będzie aż tak dostępna, choć faktycznie na zdjęciach słabo nie wygląda. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, to nie jest debiut tego obiektu na Forum. Zdjęcie Macieja jakoś mi umknęło (w czasie jego publikacji zaszyliśmy się w RPA, gdzie dostęp do netu był dość ograniczony), a o Twoim zwyczajnie zapomniałem. ;) Ale o obserwacjach wizualnych dotychczas chyba jakoś nikt nie wspominał. 

PS Przy najbliższej okazji zerknę na mgławicę lornetą 100 mm, z parką UHC Astronomika. Wielkich nadziei nie ma, ale co szkodzi spróbować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, lolak89 napisał:

Czy z UB i GSO 10" mam sens się za to zabierać? W jaką źrenice celować?  Niebo wczoraj mierzylem SQM ATM w granicach 21.3-21.5 w samym zenicie. 

Nie mam czasu na długie posiedzenia ale dla tego cudaka bym wyszedł na chwilę. 

Ciekawe czy będzie niebo czyste.

Spróbowałbym. Źrenica duża, bliżej 5 mm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lornecie 100 mm, z orciakami 24 mm i filtrami UHC Astronomika jej nie zobaczyłem. Crescenta owszem, Tulipana również (choć to już wymagający cel, a mgiełka jest bardzo ulotna), ale po WR134 nie było śladu. Może gdybym użył parki o trójek? Choć wątpię. Tu chyba trzeba po prostu apertury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2019 o 20:52, polaris napisał:

Porównanie jasności NGC 6888 i tej niebieskawej mgiełki przy WR134 na zdjęciu DSS2 jest dość przerażające.

WR.jpg

Nie jest tak źle. Rainer Vogel widział ją na podmiejskim niebie, ósemką, choć było trudno. Podstawowy wymóg - filtr OIII.

http://www.reinervogel.net/ (klikamy w link Wolf - Rayet Nebel). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - z Astronomikiem UHC mgławica jest widoczna nadspodziewanie dobrze, choć OIII jest lepszy. Z kolei pobliski Tulipan (Sh 2-101) lepiej reaguje na UHC - obszar mgławicowy, w którym zatopione są trzy dość jasne gwiazdki jest o wiele rozleglejszy niż z o - trójką, która go zbytnio gasi (choć coś tam widać).

PS ktoś oprócz mnie w ogóle na to spojrzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukost napisał:

Więc tak - z Astronomikiem UHC mgławica jest widoczna nadspodziewanie dobrze, choć OIII jest lepszy. Z kolei pobliski Tulipan (Sh 2-101) lepiej reaguje na UHC - obszar mgławicowy, w którym zatopione są trzy dość jasne gwiazdki jest o wiele rozleglejszy niż z o - trójką, która go zbytnio gasi (choć coś tam widać).

PS ktoś oprócz mnie w ogóle na to spojrzał?

Nie wiem skąd masz czyste niebo bo u mnie jest wiecznie zawalone jakąś wilgocią. Non stop coś wisi w powietrzu. 

Prognozy pokazują, że czwartek/piątek ma być dobrze. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Panasmaras napisał:

To jest pomysł! Muszę zrobić to samo, na Żuławach :D 

To mi przypomina, dlaczego Egipcjanie przegrali wojnę z Izraelem.

Jak kto nie pamięta: zastosowali rosyjską taktykę - wpuścili wroga w głąb terytorium i czekali na mrozy.

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Mazurach to samo. Dodałem WR134 do listy celów, druknąłem mapkę i złożyłem na gromadce Palomarów które zaczynam od początku.

Dobrze, że lukost coś skrobnie z obserwacji bo zostałoby tylko Stellarium.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gryf188 napisał:

Jest to dosyć ciemny obiekt , pojedyncza klatka OIII 1200 sek z f7 tak wygląda.

O rajuniu. To jest CMOS, czy CCD? Jak CMOS to można by gainem trochę podciągnąć, jak CCD, to chyba tylko wydłużyć czasy do 3600s...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze podlinkuję świeże zdjęcie Kolegi zza Wielkiej Wody:

https://www.astrobin.com/m5lf0r/0/

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jest jedna zaleta tych mgieł. Są bardzo klimatyczne.

I mimo, że na nizinach jesień jest dość ciężka (przez te mgły) to jednak najlepsze noce miałem właśnie o tej porze roku. Wybitna wręcz przejrzystość. Tak dobra, że łuna od pobliskiej szklarni praktycznie znika. Tylko ostatnio takie coś miałem chyba ze 3 lata temu :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol_C napisał:

W sumie jest jedna zaleta tych mgieł. Są bardzo klimatyczne.

Wolę mgławice...;)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jestem po 30 minutowej próbie zobaczenia tego OT.... połowiczny sukces jest :) Już tłumaczę.

Teleskop GSO 10", filtr UB, Meade UWA 24mm (ŹW 4.9 mm, power 52x, pole 1.6 stopnia)

Lekka mgła ale taka, że da się obserwować tylko szukacz zaparował.

To tak, 30 minut wpatrywałem się w obiekt, przy korzystaniu z SS i z mapki od Lukosta byłem pewien gdzie patrzę i jakiego rozmiaru obiektu szukam. Powiem tak, widziałem bardzo delikatnie te chmury materii gdzie powinien znajdować się obiekt, niestety nie mogłem oddzielić tego włókna od całej reszty, więc nie mogę go potwierdzić. Może jakbym miał OIII? A może jakbym miał 12"

 

Edit: Dodam jeszcze, że Crescent miał pełny kształt łuku, jednak nie był zamknięty jak w 20" i nie było tego "języczka/mostka" w kierunku środka mgławicy jaki widziałem w 20" jednak i tak jestem baaardzo zadowolony z widkou, nieporównywalnie lepszy niż ostatnim razem :) tylko dwa obiekty dziś a tyle frajdy.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2019 o 20:52, polaris napisał:

Porównanie jasności NGC 6888 i tej niebieskawej mgiełki przy WR134 na zdjęciu DSS2 jest dość przerażające.

Przerażające?

Wczoraj dzięki uprzejmości Łukasza (lukost-a) miałem okazje wycelować  w średnio dobrych warunkach w przedmiotowy cel lustrem 350mm z filterkiem. No cóż jest to obiekt przerażający tylko do czasu przyłożenia oka do okularu. Po przyłożeniu obiekcik stosunkowo lekki i przyjemny - dość szeroki mglisty łuczek, właściwie widziany od razu na wprost. Jestem zaskoczony możliwościami dużego lustra.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)