Skocz do zawartości

Gwiazdy do 21mag w Cartes du Ciel


Rekomendowane odpowiedzi

Po zainstalowaniu nowej wersji CdC 4.2 może się zdarzyć, że zacznie nam brakować gwiazd, ponieważ nieco się przemeblowały katalogi gwiazd. Został katalog Extended Hipparcos z gwiazdami do około 9-10mag, natomiast katalog Tycho 2 z gwiazdami do około 12mag został przeniesiony na zakładkę Przestarzałe w okienku Ustawienia -> Katalog... . Więc żeby mieć gwiazdki do 12mag, należy ze strony https://www.ap-i.net/skychart/doku.php?id=en/download pobrać dodatkowe katalogi z pozycji Stars catalog, zainstalować i włączyć Tycho2 na zakładce Przestarzałe.

Jeśli chcemy słabsze gwiazdy, to do dyspozycji mamy katalog UCAC4 do około 16mag, albo nowszy katalog z misji Gaia z gwiazdami do 21mag. Sonda kosmiczna Gaia https://en.wikipedia.org/wiki/Gaia_(spacecraft) już od ponad 5 lat przebywa w kosmosie i do tej pory zebrała ponad 70 tysięcy gigabajtów danych. Jej detektor składa się ze 106 osobnych matryc CCD, które dysponują sumaryczną rozdzielczością prawie 1000 Mpx, a fizyczne rozmiary detektora to 100 x 40 cm. Na stronie https://www.ap-i.net/skychart/doku.php?id=en/download możemy pobrać katalog gwiazd GAIA DR 2 podzielony na trzy części: gwiazdy do 15mag (około 1GB), gwiazdy 15-18mag (około 7GB) oraz gwiazdy 18-21mag (około 34GB). Pliki katalogu GAIA pobieramy te, które chcemy i rozpakowujemy je do wybranego katalogu. Następnie katalog ten (katalog "gaia", a nie podkatalogi "gaia1" czy "gaia2") pokazujemy w okienku Katalog, zakładka Gwiazdy (CdC) w pozycji Gaia Catalog, zaznaczmy haczyk i gotowe :)

cdc-hipparcos.thumb.jpg.c848b30229fe66ea44db80d06be0f8d3.jpg

Gromada M34 z gwiazdami z katalogu Hipparcos

cdc-tycho2.thumb.jpg.dfd8684ad7fc8d09321fdfaf5c02ed96.jpg

i z gwiazdami z katalogu Tycho 2

cdc-gaia15.thumb.jpg.fbb31a32a5fac43b78ecf13b446721cf.jpg

i z gwiazdami z katalogu Gaia do 15mag

 

Pobieranie 45GB danych może nie każdemu się uśmiecha, szybkość pracy CdC przy takich ogromnych katalogach też spada, a przecież nie zawsze potrzebujemy wyświetlać gwiazdy do 21mag. Możemy pobrać dane z katalogu Gaia do 15 albo 18mag, a do 21mag doładowywać tylko na życzenie w wybranych miejscach na niebie. W tym celu katalog Gaia dodać można do zakładki Katalog VO (Virtual Observatory). Wtedy po przybliżeniu fragmentu nieba (nie większego niż jeden stopień, żeby do pobrania nie było zbyt wiele danych) możemy "dociągnąć" obiekty z katalogu Gaia do 21mag.

Żeby to zrobić, najpierw przybliżamy interesujący nas fragment nieba. Następnie otwieramy okno Katalog, przechodzimy na zakładkę Katalog VO i klikamy Dodaj. W pole tekstowe obok przycisku Według nazwy wpisujemy "GAIA", klikamy Według nazwy, po wyszukaniu na liście zaznaczamy katalog I/345 i klikamy Wybierz katalog. Następnie wybieramy pierwszą zakładkę I/345/gaia2, wpisujemy Domyślny zasięg na 21 i klikamy Pobierz katalog. Następnie upewniamy się że katalog Gaia DR2 jest włączony (zielone kółeczko) i gotowe. 

cdc-gaia21.thumb.jpg.36b0ec3913530bd88d218361579b2ada.jpg

Gromada M34 z gwiazdami z katalogu Gaia do 21mag pobranymi w zakładce Katalog VO

Jeżeli zmienimy obszar nieba i chcemy doładować gwiazdy do 21mag z nowego obszaru, to wystarczy kliknąć przycisk Przeładuj obok katalogu Gaia DR2 w zakładce Katalog VO.

  • Like 5
  • Thanks 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, jolo napisał:

Pobieranie 45GB danych może nie każdemu się uśmiecha, szybkość pracy CdC przy takich ogromnych katalogach też spada, a przecież nie zawsze potrzebujemy wyświetlać gwiazdy do 21mag. Możemy pobrać dane z katalogu Gaia do 15 albo 18mag, a do 21mag doładowywać tylko na życzenie w wybranych miejscach na niebie. W tym celu katalog Gaia dodać można do zakładki Katalog VO (Virtual Observatory). Wtedy po przybliżeniu fragmentu nieba (nie większego niż jeden stopień, żeby do pobrania nie było zbyt wiele danych) możemy "dociągnąć" obiekty z katalogu Gaia do 21mag.

Dokładnie tak :) Lapek z i7 + dysk SSD i 16GB RAM w takim wypadku chodzi jak żółwik po obfitym posiłku :) Ładujmy według potrzeb a nie cały Universe ;)  

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jolo napisał:

Jak wciąż nie widać, to kliknij w CdC na przycisk "Więcej gwiazd" - domyślnie te przyciski są na lewo od okienka wyszukiwania. Może być trzeba kliknąć kilka razy.

Dokładnie ten;

ten.thumb.jpg.1a25dffe7c0b954ab7639878d85826ab.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopresowany plik wypakowałem do  Ciel/cat jak wchodzę w katalog to jest tam gaia a w nim gaia2 a jak zaptaszkuję gaja katalog to świeci mi na czerwono i nic z tego. A tak właściwie to gdzie powinien znajdować się ten katalog gaja konkretna ścieżka? Ja mam Ciel/cat/gaja a może ma być Ciel/gaja.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ten pierwszy ma do 15 magnitudo a drugi ma do 18 a jak używam UCAC4 to mam do 16 wielkości to nie wiem jakby te katalogi ze soba współgrały. Ale jeszcze dzisiaj spróbuję zainstalować gaia 1 i zobaczymy.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam UCAC4 i można je wyświetlać jednocześnie, bo wygląda na to, że oba są dość dokładne i gwiazdy się po prostu nakładają. Ale jak będziesz miał gaia1 i gaia2 to chyba UCAC4 można po prostu wyłączyć, bo to przecież te same informacje i te same gwiazdy.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może mi odpowiedzieć dlaczego CdC wyświetla mi komunikat: Don't run Cartes du Ciel as administrator !  Mam odhaczone we właściwościach...:O Katalogi gwiazd wgrałem i są aktywne. Ale przy wyświetlaniu do 18m, bardzo muli, choć mam i7 i 32 GB RAM. Pozostałem przy 15m i jest ok.

c2.jpg

c-1.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)