Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher BKP 2001 HEQ5 Go-To 200/1000


Marcin83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post i pierwsze dni kontaktu z astronomią więc proszę o wyrozumiałość i nie śmianie się z moich pytań ? Czy ktoś używa takiego zestawu i mógłby mi pomóc w ustawieniu, żeby to działało? Instrukcja bardzo pobieżna a na filmikach YouTube pomocy nie znalazłem. Zestaw mam zmontowany ale nie wiem jak ustawić te skale na montażu i ustawienia w pilocie. No i kolejne pytanie. Czy mając taki zestaw + okulary (Morpheus 4,5 mm, 14 mm i hyperion 31 mm, filtr szary i niebieski, soczewka barlowa) oraz Nikona D7200 można robić zdjęcia obiektów DS? Wolałbym już nic nie dokupować bo już i tak wydałem więcej niż planowałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając wspomniany zestaw i Nikona  D7200 potrzebujesz jeszcze co najmniej dwóch rzeczy do robienia zdjęć obiektów DS. Mianowicie korektor komy:

https://deltaoptical.pl/korektor-komy-baader-mpcc-mark-iii-photo-2

oraz adapter

https://deltaoptical.pl/t-adapter-sw-m48-nikon

 

 

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj, sprzęt masz fajny, nikt się nie zaśmiał jak na razie :) Na pewno sporo się na nim nauczysz. Z czym konkretnie masz problem? W pilocie ustawiasz datę, czas, strefę czasową, współrzędne geograficzne miejsca obserwacji, czas letni / zimowy, etc. Jak masz ustawiony montaż na biegun (bardzo blisko gwiazdy polarnej) rozpoczynasz "1/2 lub 3 star alligment" i wtedy możesz korzystać z GoTo - tak w telegraficznym skrócie.

Kolega Energetyk dobrze radzi, bez adaptera foty nie zrobisz, bo nie zamontujesz aparatu zamiast okularu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać że adapter też mam, ale w ten korektor komy będę musiał się zaopatrzyć. Na chwilę obecną potrafię już obsługiwać system goto i ładnie wyszukuje przy ustawieniu na 2 gwiazdy. Teraz jestem na etapie szukania właściwego połączenia morpheuszy z tubą, niestety ostatnio ciągle pochmurno i stoję w miejscu. Jeśli chodzi o hyperiona 31 mm i obserwację księżyca to obraz żyleta. Z soczewką barlowa (tą z zestawu) już tak ostro nie jest. Zastanawiam się jak by było z taką televue Powermate 4x. Gorzej jest z tymi morpheuszami. Albo brakuje skali do wyostrzenia pokrętłami, albo ja je źle montuje (dotyczy obserwacji księżyca). Miały być takie super więc wydaje mi się, że to ja coś źle robię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin83 napisał:

Albo brakuje skali do wyostrzenia pokrętłami, albo ja je źle montuje

Czy uzywasz ich razem z soczewka Barlowa?

Jezeli tak wstaw sam okular   , soczewka moze byc slabszej jakosci , degraduje obraz. Jezeli bylby morfeusz 4,5 mm plus soczewka Barlowa wyjdzie zbyt duze powiekszenie, dlatego tez moze brakowac skali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewkę barlowa zastosowałem w fotografii bez okularu. Wstawiłem ją między body Nikona a tubę. Wtedy było dość dobrze, tak jak z hyperionem przy obserwacji (barlow i Hyperion) . A morpheusze używam bez soczewki. Wkładam je w tą tuleję (długości około 5 cm i podobnej średnicy). Pewnie ma to swoją nazwę :) Wyostrzyć nimi nie mogę na księżycu (czyżby za blisko był? ). Jeśli chodzi o obserwacje planet to już można trochę wyostrzyć, ale to dalekie od oczekiwań. Saturn wielkości małego ziarna gorczycy i ciężko dostrzec tą przerwę między planetą a pierścieniami. Jowisz to kropka (taka większa Wega z żółtym odcieniem). Wydaje mi się że powinno być lepiej, biorąc pod uwagę jak ostry jest Hyperion (nawet z barlowem, a bez to już w ogóle HD) przy obserwacji księżyca . Oczywiście teleskop schłodzony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin83 napisał:

Teraz jestem na etapie szukania właściwego połączenia morpheuszy z tubą, niestety ostatnio ciągle pochmurno i stoję w miejscu. Jeśli chodzi o hyperiona 31 mm i obserwację księżyca to obraz żyleta

Barlowa sobie do wizuala chyba sobie podaruj. 

Nie wiem ilukrotnego masz tego Barlowa, ale z Morfeuszem 4,5 na pewno bym go razem nie używał.  Patrząc na ogniskowe okularów to jego użycie może mieć sens tylko z 14 (jeśli jest dwu lub dwuipółkrotny). Zamiast przypinać go z Hyperionem 31 lepiej użyć Morfeusza 14 (bardzo podobne powiększenie, a obraz będzie lepszy).

Barlow przyda się do fotografii planet, jeśli chcesz focić w ognisku głównym.

Do wizuala wiekszych DSów najwygodniejsze będą 31 i 14. Natomiast 4,5 przyda się do mniejszych (np. Pierścień w gwiazdozbiorze Lutni) i do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2x. Taki made in China, w gratisie do zestawu od SW. Podejrzewam że te barlowy televue przy tym to jak Mercedesy. Tak jak już wspomniałem, użyłem go tylko w kombinacji Body - barlow - tuba (fotografia księżyca) i w kombinacji tuba - barlow - Hyperion (obserwacja księżyca) i efekt był satysfakcjonujący. Problem największy mam z morpheuszami, które używam bez barlowa (pamiętając o tym, żeby nie przekraczać powiększenia około 300x dla mojej tuby 200-1000) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Morfeuszy można je wstawić do wyciągu 1,25 jak i 2". Jednak w tym drugim przypadku może zabraknąć długości wyciągu do wyostrzenia. W takim przypadku można użyć przejściówki podobnej do tej

https://deltaoptical.pl/adapter-do-wyciagu-1-25-2

Problem podobnego rodzaju miałem kiedyś z Hyperionem 13 w 2" wyciągu i przejściówka sprawę załatwiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem Morfeuszami. Ten 14 mm trochę ostrzejszy ale te 2 planety to ziarna a tym 4,5 mm jest trochę bliżej ale już mniej ostro. Oglądane bez użycia barlowa. Hyperionem oglądam księżyc i gwiazdy i jest idealnie ostro. M31 mogłaby być większa ale też widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W 14mm nie bylo widac na Jowiszu chociaz 1 pasa w atmosferze? A ksiezyce Jowisza byly widoczne?

Z drugiej strony Jowisz jest juz bardzo nisko nad horyzontem , ale 2 dni temu przynajmniej 1 pas widzialem.

4,5 mm to juz bardzo duze powiekszenie , musialyby byc bardzo dobre warunki i planety wyzej niz teraz. Mam 6 mm okular i wlasciwie nigdy go nie uzywam , bo nie daje zadnych dodatkowych szczegolow. 

Z drugiej strony morfeusze to okulary znacznie lepsze od moich kellnerow. Aha 6 mm to ploessl ale pewnie wiele to nie zmienia.

Z obiektow nieba glebokiego widziales tylko M 31 ?

Wspomniales poprzednio o powiekszeniach rzedu 300x  , mysle ze 200x to byloby juz grubo - tylko jak by byly super warunki. W  okularze 4,5 mm bez uzycia Barlowa masz powiekszenie ok 220x.

Mysle ze brakuje Ci okularu 8 -10 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Jowisz to mały lekko żółty punkt a o ksiezycach to już nie wspomnę bo ich nie dostrzegam. Chyba że mam za słaby wzrok hehe. Też tak myślę że ten 4,5 mm będzie tylko leżał, chyba że nagle coś zacznę przez niego widzieć. Póki co to najbardziej polubiłem hyperiona. Mimo mniejszego zoomu to obrazek super. Widziałem też inne obiekty ds, ale m31 robi na mnie największe wrażenie i dlatego ją tu wymieniłem. Podobno jutro ma być trochę pogodnego nieba to będę próbował dalej. Wracając do Jowisza to on jest bardzo nisko nad horyzontem więc może dlatego ma małą ostrość. Już się zastanawiam czy nie zmienić tych morpheuszy na televue Powermate 4x i używać z hyperionem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobacz , czy w hyperionie bedzie widac moze chociaz jeden pas i te ksiezyce , sa ustawione w jednej plaszczyznie , oczywiscie to tylko takie " gwiazdki ". Mofeuszy  nie zamieniaj a juz na pewno nie na Barlowa. A to sa te morfeusze po 799 za sztuke? To bardzo dobre okulary. Moze byc trudno dostac cos rownie dobrego. W teleskopie uzywasz wyciagu 2 cale , czy 1, 25 cala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym moze byc problem . Ale teleskop ma w wyciagu przejsciowke na 1, 25 cala? Jezeli tak uzywaj morfeuszy tylko z 1, 25 cala . Dlatego nie mozesz wyostrzyc bo okular wchodzi za gleboko w wyciag. Przejsciowka podwyzszy wyciag i powinno byc ok. Przeczytalem ze do tej Synty daja kitowe okulary 25 mm i 10 mm super ploessle  - tez sa calkiem niezle , ale hyperion i morfeusze lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli coś mogę doradzić to umów się z kolegą co mieszka 50 km obok i jedź do niego ze sprzętem . W jeden wieczór pokaże Tobie wiecej niz sam osiagniesz w kilka miesięcy przegladając internet. 

Najczęściej zacząć,  póżniej już pójdzie łatwiej  :)

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morfeusze to dobre okulary, lepsze od Hyperionów. Problem w tym, ze im większe powiększenie tym ciężej o idealnie ostry obraz. Jowisz i Saturn są teraz bardzo nisko nad horyzontem, dlatego ciężko uzyskać ich zadowalające obrazy.

Wypróbuj ten 4,5mm na Księżycu, najlepiej już po pełni i gdy będzie wysoko nad horyzontem. Z obiektów DS duże powiększenia można stosować też na gromadach kulistych (teraz widoczne np M15, M2) czy mgławicach planetarnych (np M57, M76).

Koniecznie poczytaj o kolimacji, przy dużych powiększeniach (i nie tylko) jest ona kluczowa dla ładnych obrazów w Newtonie.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)