Skocz do zawartości

Średnio ciemne niebo przez lornetkę o średnich parametrach


GKG

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się zastanawiam na kupnem APM 16x80 ED, z tego co się orientuję zasięg jest znacząco lepszy od obiektywów 70 mm. Mam pytanie czy kupiłeś nówkę od Marcusa w APM czy może używkę? Trochę martwią mnie opinie wg których nie każdy egzemplarz jest udany w 100%. Sam mam 12x50 w której ostrość oceniam podobnie jak Ty na 80-85%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka kupiona w Astroshop.  Trochę męczyłem Ich pytaniami i prośba i o sprawdzenie poprawności egz. Czekałem 2 tygodnie no i moim okiem jest ok.  Bardzo przyjemny obraz utrzymany szeroko.  Znikomy astygmatyzm, AC przy centralnym patrzeniu pojawia się dopiero po 70% od centrum. 

Godzinę temu, Leon napisał:

Tak z ciekawości:  A te średnio-czarne- niebo w SQM albo w skali Borttlea to ile wynosi.

Nie mam jak tego zmierzyć, ale tak gołym okiem zasięg gwiazdowy około 5.5 mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, GKG napisał:

Lornetka kupiona w Astroshop.  Trochę męczyłem Ich pytaniami i prośba i o sprawdzenie poprawności egz. Czekałem 2 tygodnie no i moim okiem jest ok.  Bardzo przyjemny obraz utrzymany szeroko.  Znikomy astygmatyzm, AC przy centralnym patrzeniu pojawia się dopiero po 70% od centrum. 

Nie mam jak tego zmierzyć, ale tak gołym okiem zasięg gwiazdowy około 5.5 mag

SQM możesz zobaczyć na "light pollution map"  wystarczy kliknąć na tej mapie w miejsce w którym mieszkasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, GKG napisał:

Z tym Kokonem to na pewno przesadziłem

Oj, ileż to z Jankiem mieliśmy dysput uczonych, czy widać czy nie. Generalnie jest w tym miejscu parę słabych gwiazdek, które w mniejszych aperturach są nierozdzielone i dają mglistą poświatę - więc efekt mgławicy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Leon napisał:

SQM możesz zobaczyć na "light pollution map"  wystarczy kliknąć na tej mapie w miejsce w którym mieszkasz.

Z mapy dla mojego domu odczytałem SQM = 21,17 i ta też mapa pokazuje 4 klasę w skali Borttlea.

Wczoraj akurat była dobra przejrzystość. Ładnie widziałem Welony i Amerykę w Łabędziu. Natomiast próbowałem dostrzec też w Łabędziu Mgławice Półksiężyc - tej na 100% nie dostrzegłem bo jej lokalizacja jest mi znana - tam też przeszkadzają dość jasne gwiazdy.

Tak więc wracając do Kokona tu również myślę, że bardziej widziałem jakieś słabe gwiazdki niż mgławice. Ale moim celem nie jest bicie rekordu w wyłuskiwaniu słabizn - toż to tylko obiektywy 70mm. Zdecydowanie wolę się delektować wyraźniejszymi obiektami. Po wczorajszej krótkiej sesyjce bardzo przypadły mi do gustu ciemne mgławice. To one będą teraz moim obiektem zainteresowań.  Wczoraj przypadkowo zacząłem od naprawdę spektakularnie wyglądającej ciemnej szramie B 168. 

 

Godzinę temu, Jaro666 napisał:

Robiłeś kiedyś taki wykres/ranking lornetek które posiadałes, gdzie umieścisz ten model? 

Tak

lor ? kopia.jpg

Z dzisiejszej perspektywy APM 20x70 ED wstawiłbym gdzieś między Stigmą 15x70 a Fuji 10x50 - myślę, że bliżej Funi, a uwzględniając powiększenie to może i między Fujinonem 10x50, a APM 100mm ED-APO. Generalnie lornetkę 20x70 na pewno wrzucam w przedział wysokiej jakości.

  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, GKG napisał:

Z mapy dla mojego domu odczytałem SQM = 21,17 i ta też mapa pokazuje 4 klasę w skali Borttlea.

 

10 godzin temu, GKG napisał:

Nie mam jak tego zmierzyć, ale tak gołym okiem zasięg gwiazdowy około 5.5 mag

To ciekawe bo u mnie przy 20,07 mag/arc sec^2 (wg mapy) łatwo widzę M13. Myślę, że 6,5 mag mam zasięgu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2019 o 18:36, GKG napisał:

Z dzisiejszej perspektywy APM 20x70 ED wstawiłbym gdzieś między Stigmą 15x70 a Fuji 10x50 - myślę, że bliżej Funi, a uwzględniając powiększenie to może i między Fujinonem 10x50, a APM 100mm ED-APO. Generalnie lornetkę 20x70 na pewno wrzucam w przedział wysokiej jakości.

Dzięki, pomogło mi to w kwalifikacji tego sprzetu, jakoś zdziwiony pozycja APM nie jestem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę APM 16x80 MS ED. Została kupiona jako nowa i sprowadzona przez DO. Z powodu złych doświadczeń z Markusem i wątpliwościami co do powtarzalność sprzętu APM pod względem jakości, wolałem mieć 'polską' gwarancję. Mogę ją porównać bezpośrednio do kątowej lornety APM 70mm ED i Nikona 12x50SE. APM 16x80 MS ED ma bardzo płaskie pole, daje ostry obraz w całym polu poza ostatnimi 10-15%. Aberracja chromatyczna pojawia się mniej więcej w tej samej odległości od krawędzi pola widzenia. Ale również te ostatnie procenty pola są więcej niż użyteczne jak napisał kolega GKG w odniesieniu do 70mm brata. Z trójki lornetek, które wymieniłem, najmniej naznaczony aberracjami obraz daje kątowa lornetka APM 70mm ED z okularami LVW 22mm - pole ostre po sam brzeg z minimalnym chromatyzmem na samej krawędzi za dnia przy nieosiowym patrzenia. Nikon 12x50SE jest drugi a tuż za nim APM 16x80 MS ED, ale niewiele mu ustępuje. Ten APM to naprawdę dobry kawał sprzętu. Zauwazalnie lepszy od TSa 22x85, którego kiedyś miałem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MB_WA napisał:

Mam lornetkę APM 16x80 MS ED. Została kupiona jako nowa i sprowadzona przez DO. Z powodu złych doświadczeń z Markusem i wątpliwościami co do powtarzalność sprzętu APM pod względem jakości, wolałem mieć 'polską' gwarancję. Mogę ją porównać bezpośrednio do kątowej lornety APM 70mm ED i Nikona 12x50SE. APM 16x80 MS ED ma bardzo płaskie pole, daje ostry obraz w całym polu poza ostatnimi 10-15%. Aberracja chromatyczna pojawia się mniej więcej w tej samej odległości od krawędzi pola widzenia. Ale również te ostatnie procenty pola są więcej niż użyteczne jak napisał kolega GKG w odniesieniu do 70mm brata. Z trójki lornetek, które wymieniłem, najmniej naznaczony aberracjami obraz daje kątowa lornetka APM 70mm ED z okularami LVW 22mm - pole ostre po sam brzeg z minimalnym chromatyzmem na samej krawędzi za dnia przy nieosiowym patrzenia. Nikon 12x50SE jest drugi a tuż za nim APM 16x80 MS ED, ale niewiele mu ustępuje. Ten APM to naprawdę dobry kawał sprzętu. Zauwazalnie lepszy od TSa 22x85, którego kiedyś miałem.

Ostatnio porównywałem APM 12x50 z nikonem 12x50 SE i poza tym że w se obraz jest ostry po sam brzeg( co podczas obserwacji nie ma znaczenia) to apm okazał się zwycięzcą. Apm jest zdecydowanie jaśniejszy, co za tym idzie w nocy lepiej sie sprawdza od se(wielkość pryzmatów zdecydowanie na korzyść APM) W mojej subiektywnej ocenie apm stabilniej też leży w dłoniach, ma ok 300 gr większą wagę, co dla mnie jest b.ważne gdyż obserwuje z ręki. Różnica w polu widzenia 0, 5' na korzyść APM też jest zauważalna. Od jakiegoś czasu myślałem o zamianie APM na nikona SE lecz teraz jestem pewien że nie warto :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wczoraj okazję zerknąć przez tego APMa. Bardzo fajna lornetka, o dobrej transmisji, daje bardzo kontrastowe obrazy, pole też skorygowane w stopniu bardziej niż zadowalającym. Wady? No to pole trochę małe, ale o dziwo daje się przy tym powiększeniu obserwować z ręki. Lornetka jest lekka jak na tą aperturę i poręczna - bardzo pewnie leży w dłoniach. Ogólnie świetny sprzęt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, pmochocki napisał:

@GKG możesz napisać czym kierowałeś się wybierając lornetę o tych parametrach. Czemu nie APM 16x70 ED?

Hymm ? pierwotnie miałem nabyć właśnie 16x70 ED. W ostatnim monecie zdecydowałem się na 20x70 tylko ze względów na dzienne obserwacje - tj. samoloty na wysokości przelotowej i dzienne obserwacje dalekich horyzontów. Czy to słuszny wybór? Pewnie należało by postawić obok siebie 16x70 i 20x70. Na razie 20x70 (a raczej konkretnie ten egz. spełnia moje oczekiwania). Zaskakuje jednakowo dobra centryczność w oby torach optycznych ostrości obrazu, ostra do ok. 80% pola widzenia. No i sam nie wierzyłem, ale 20x z ręki nie jest tragedią, nawet polubiłem takie luźny, krótkotrwały spacer po nocnym niebie z ręki.

 

6 godzin temu, ppbb napisał:

Też taką mam i też sobie chwalę.

 Dzięki Paweł, to właśnie luknięcie przez Twój egz,  narobił mi smaka na 20x70

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GKG napisał:

 polubiłem takie luźny, krótkotrwały spacer po nocnym niebie z ręki.

 

Może trochę nie na temat, Grzegorz jak pamiętasz stałem się posiadaczem lornetki  Nikon EII, którą odkupiłem od Ciebie jakiś czas temu. Mogę powiedzieć tylko jedno .... WOW. Nie miałem jeszcze sprzętu który daje takie wrażenia z obserwacji, ta lornetka to obcowanie z gwiazdami w ich otoczeniu( terminu użył kolega pracujący w Planetarium Śląskim). To maleństwo to cudo optyki :). Nie bedę się dalej rozwodził nad zaletami bo sam wiesz jak jest. Jeszcze raz dzięki że namówiłeś mnie na ten zakup i myślę że jednak żałujesz że sprzedałeś ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)