Skocz do zawartości

Tajemnicza IC 342


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

W nocy 23/24 celowałem w M33 (pierwszy raz stosując guiding!), niestety z powody niezaimplementowania ditheringu 6 godzi materiału nadaje się raczej do kosza. Wyciągnąłem wnioski, doszkoliłem się, dodałem nowe ustawienia do APT i z niemałym stresem oczekiwałem na wieczór. Jako, że nie lubię celować dwie noce z rzędu w ten sam obiekt to tym razem wybrałem galaktykę IC 342. Jak się okazało dithering zadziałał i dziś mogłem cieszyć się miłą zabawą materiałem. Miłą, ale nie łatwą ;)

 

Parę słów o obiekcie i obróbce:

Za wikipedia: "Galaktyka IC 342 znajduje się zaledwie 10,5° od płaszczyzny dysku Drogi Mlecznej. Takie położenie tej galaktyki sprawia, że jej światło jest silnie przesłonięte przez gwiazdy, gaz oraz obłoki pyłowe należące do naszej Galaktyki." W związku z tym obróbka bywa kłopotliwa i można przeprowadzić ją na dwa sposoby tzn. obrabiamy całość tak by oddać kolor przysłoniętej galaktyki albo tak aby oddać jej naturalną kolorystkę. Ja połączyłem te podejścia obrabiając materiał na dwa sposoby by finalnie połączyć obie składowe. Pierwszy stack skalibrowałem eXcalibratorem wedle danych z http://nova.astrometry.net drugi bazując na danych z http://bf-astro.com/ic342extinction.htm .

 

75 x 300s + 50 x flat (dorzuciłem też darki i biasy, ale chyba niepotrzebnie skoro był zastosowany dithering?);

Obróbka: DSS, PS

Sprzęt: Canon EOS 600D (moded), SW ED80 na HEQ5 (belt moded)

 

Bardzo proszę o komentarze :) Daje to kopa do działania i pomaga w pozbywaniu się błędów.

295281016_IC342finalS.thumb.jpg.a92f4cad74d321732fa717d27cea9342.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne kolorki gwiazdek i galaktyki, ale.... Niestety całość mocno szumi. Najbardziej widać to na galaktyce. Powalczy z tym oraz z małym przepaleniem środków gwiazdek. 

Mógłbym Ci napsiac wszystko howto, ale bardziej wartościowe będzie jak sam do tego dojdziesz ?

Nie jestem przekonany czy poprawa zdjęcia z tego etapu przyniesie dobre rezultaty. Prawdopodobnie musisz zrobić kilka kroków wstecz i jeszcze raz zastanowić się nad finalny produktem. 

Spróbuj mocno podkręcić surowy stack, to pozwoli Ci sprawdzić czy masz w tle ifny. 

 

Trzymam kciuki za kolejną, lepsza wersję. 

 

PS. 

Sam ją robiłem w zeszłym roku i pamiętam że miałem podobne problemy do Twoich. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tayson za komentarz. Oczywiście jeszcze się będę bawił materiałem, postaram się wydobyć to co radzisz. Szum na galaktyce jest efektem ostrzenia, które zastosowałem pod koniec. Biłem się z myślami czy to robić. Być może lepiej byłoby ją zostawić bez tego zabiegu. O infy może być ciężko bo sporo było gradientów spowodowanych LP i musiałem to maskować. Nie dawaj mi ryby, ale jeśli możesz podrzucić wędkę odnośnie przepalonych centrów gwiazd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2019 o 23:00, tayson.82 napisał:

W ps reduce star bloating 

Dzięki. Poprawione :) Jeszcze popracowałem nad tym nienaturalnym odcięciem galaktyki od tła, zwrócił na to uwagę @wessel Stack kręciłem, ale nic tam więcej wartego uwagi nie wyszło. Szumy też zostawiam. Wolę trochę szumu niż paćki. Ten Canon nie jest idealny do astrofoto więc póki co szumy (mniejsze lub większe) będą w moich pracach ?

2036225961_IC342final2completej.thumb.jpg.028dce7604a147aca84f8d168203d2d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)