Skocz do zawartości

Jak walczymy z mrozem na naszej skórze :)


tranox

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Pejcz :O :O  ja pewnie kupie te neopreny. Jacek, jak z oddychalnoscia takich neoprenowych skarpet i rekawic? Nadaly by sie np. na narty czy quada, czy stopy by sie ukisily jak w folii ?

Ani ze skarpetkami,  ani z rękawicami nie było kłopotu - pamiętaj tylko, ze to w przypadku skarpet 3mm grubości (większy but)  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sandomierzu - są, a przynajmniej były 2 wędkarskie sklepy - nie płacił byś za przesyłkę (nad Wisłą pod wałem często ryby łowiłem - piękne Brzany brały)  ;)

O - masz ich teraz 5  ;) http://www.pzwsandomierz.wedkuje.pl/media/kolo,kolo-pzw-sandomierz,0,926,321.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twoim kumplem raczej nie - najwyżej z jego ojcem  ;) Urodziłem się w Starachowicach, a to jak mówią -  rzut marynarskim beretem - więc w młodości tam jeździłem  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - więcej nie będę - to przez brak pogody i przygotowanie do zimy po uzbrojeniu łapek w neopren  ???

No bo to wątek o nadchodzących mrozach  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to mogę w pełni polecić te neoprenowe rękawiczki każdemu. Przy jakiś -3*C dłonie zamarzły mi po ponad godzinie, co można uznać za dość dobry wynik, zwłaszcza przy przesiadce z bawełnianych rękawiczek, które trzeba było co rusz zdejmować.... I chyba warto dodać że dłonie mi już mocniej zmarzły po tym gdy długo działałem z odkrytymi opuszkami- potem nie mogłem ich rozgrzać. Gdybym nie musiał odkrywać końców palców na dłuższe momenty to z 2 godziny ciepło by pewnie utrzymały. No ale w takich sytuacjach pewnie lepiej sprawdziły by się rękawice narciarskie, prawda?

Więc podsumowując: fajna rzecz za jedyne 30zł, ciepło trzymają nieźle, chociaż sądzę że najlepiej się nadadzą na temperatury około zerowe, czyli coś bardziej jesienno-wiosennego ekwipunku. Na takie -16*C jakie teraz było ostatnimi nocami w pewnych zakątkach naszego kraju chyba lepiej się sprawdzą grube rękawice narciarskie- tyle tylko że trzeba je co rusz zdejmować.. Chyba że nadciąć im końcówki....?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podstawa - gruba bielizna przylegająca do ciała. Najlepsza wełniana (ze sklepów turystycznych). Wada - kosztuje majątek.

Najlepiej dwie warstwy, przynajmniej w miejscach kluczowych (wiadomo gdzie). Spodnie narciarskie, lub polarowe + jakieś nieprzewiewne. Na górę przylegający do ciała sweter, lepiej dwa, lub polar. Kurtka z kapturem, idealnie - puchowa (znów drogo). Czapka włóczkowa pod kaptur ew. dodatkowo kominiarka (polar). Co najmniej 2 pary wełnianych skarpet. Buty np. myśliwskie, są obecnie w handlu kanadyjskie, jeszcze nie na wagę złota (tylko srebra). Mogą być gigantyczne ocieplane kalosze, wtedy 3 warstwy wełny lub botki puchowe (polecam firmę Yeti). Rękawice narciarskie lub lepiej puchowe, + nieprzewiewne cieńsze do zmiany podczas rozstawiania się itp.

Wypróbowane w -20 stopni i poniżej.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam jak się niektórzy z kolegów ubierają i mam pytanie - czy możecie jeszcze poruszyć ręką i nogą mając na sobie 4-5 warstw grubych wełnianych izolatorów? :)

Moim zdaniem lepiej wybrać max 2 warstwy porządnej odzieży + zewnętrzna skorupa. Nie ograniczamy ruchów, nie blokujemy krążenia, a przecież od tego najszybciej się marznie. Także 3 pary skarpet to chyba też przesada... Już wolałbym zastosować jakieś chemiczne ogrzewacze.

Polecam odzież puchową z wypełnieniem naturalnym lub syntetycznym. grzeje 10x lepiej niż kilka warstw polarów, lub co gorzej - swetrów. Swoje kosztuje, ale warto zainwestować moim zdaniem.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam jak się niektórzy z kolegów ubierają i mam pytanie - czy możecie jeszcze poruszyć ręką i nogą mając na sobie 4-5 warstw grubych wełnianych izolatorów? :) ...

Jeśli to było pytanie do mnie, odpowiem tak:

rzeczywiście przynajmniej na na kluczowych obszarach miewam 4-5 warstw odzieży. Są to jednak warstwy odpowiednio dobrane, nie wszystkie grube ani tym bardziej sztywne. Ponieważ moja odzież jest głównie typu sportowo-turystycznego (góry to moja "pierwsza miłość"), więc nie krępuje wcale ruchów, umożliwiając wręcz sportową aktywność.  :P

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hej :)

 

Wrzucam temat tutaj, a nie do Astrokafejki, bo może Wasze odpowiedzi (na które liczę ;) ) będą przydatne też dla innych początkujących :)

 

Przede mną pierwszy sezon jesienno-zimowych obserwacji, zaczyna się robić zimno. Włożenie na siebie kilku ciuchów "na cebulkę" to nie problem, ale w stopy pomimo porządnych butów też zaczyna się po jakimś czasie robić zimno.

 

Doświadczenie z innych dziedzin aktywności mówi mi, że jak nie ma komfortu termicznego, to odechciewa się robienia nawet najfajniejszych i najciekawszych rzeczy (przynajmniej mnie się odechciewa :) ), więc pytanie jest proste - jak sobie z tym radzicie?

 

Para wełnianych skarpet (lub dwie pary :) ), a może elektrycznie podgrzewane wkładki do butów, np. takie: http://allegro.pl/podgrzewane-wkladki-do-butow-wkladki-termiczne-i4713486592.html ?

 

Druga sprawa to marznące ręce, no ale to jeszcze idzie od biedy ogarnąć przy użyciu kieszeni - chociaż wkładanie potem rąk z powrotem w już trochę wychłodzoną rękawiczkę to też nie jest to, co tygryski lubią najbardziej ;) Any suggestions?

 

:)

 

Moderator

Używam też  tych wkładek - tanie i skuteczne :)

A cały temat Masz tutaj 

 

Temat przenoszę do Astrokafejki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, super, dzięki za link! :) Wpisywałem w wyszukiwarce "zimno", ale nie wyświetliło tego co trzeba (albo wyświetliło, ale gdzieś daleko na liście wyników :) ). OK, to teraz już wszystko jasne. Jak to dobrze trafić na ludzi, którzy robią podobne rzeczy i napotykają na podobne problemy :)

 

PS: A może by ten wątek o zabezpieczaniu się przed mrozem przyczepić gdzieś na górze, co? Bo wg mnie jest on tak samo ważny dla początkujących jak wątki typu "Jaki teleskop kupić" albo "Co zobaczę przez lornetkę" :)

 

Posty przeniesione do istniejącego tematu, który podpinam

Moderator.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rąk, oprócz cieńszych rękawiczek, zabieram w zimie rękawice puchowe. Grzeją nawet jak same są wychłodzone. Polecam firmę Yeti.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puch ratuje łapy, jak już zmarzną  podczas obsługi sprzętu w cieńszych rękawiczkach :D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Na wszelki wypadek gdyby mrozy jeszcze wróciły polecam uzbroić się w katalityczne ogrzewacze benzynowe. (pełno tego wszędzie a przykładowy wygląda tak: http://allegro.pl/coney-ogrzewacz-benzynowy-do-rak-katalityczny-i4997018416.html)

Umieszczam takie dwa w kieszeniach i tam sobie grzeją,

Trochę ciepełka przedostaje się do środka (i jest przyjemnie) ale zasadnicze działanie to szybkie dogrzewanie zmarzniętych dłoni.

Wystarczy na chwilę włożyć ręce w kieszenie............

 

I jeszcze powtórzę za Jackiem, rękawice skórzane to nie najlepszy pomysł. Nieporównanie lepsze są wełniane.

Co do innych części ciała to nie dołożę nic ponad to już zacni Koledzy napisali powyżej.

Dywagując mało konkretnie (bo nie jestem znawcą motocykli) dodam, że są już w użyciu kombinezony dla motocyklistów ogrzewane elektrycznie.

Technika strasznie idzie do przodu więc może i my niedługo doczekamy ubrań z ogrzewaniem na jakieś mega pojemne cudowne akumulatory ???

;) ;) ;)

 

____________________________________________________

Widzę, że link z Alle.. przestał działać, załączam obrazek.

post-1626-0-19123200-1422003334_thumb.jp

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
7 minut temu, miron napisał:

Ja z mrozem walczę tak :)

Tego dnia woda ok. 2 stopni, powietrze -15st.

Serdeczne wyrazy współczucia - oglądam takich w morzu, ostatnio wczoraj jak z psiakiem polazłem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, miron napisał:

Ja z mrozem walczę tak :)

08sty17_morsy.png

Tego dnia woda ok. 2 stopni, powietrze -15st.

Rozumiem, że ty to ten w kurtce? ;)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)