Skocz do zawartości

Szybki wypad z SW 100/500


lolak89

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj w świecie krótkich achro :) Może będzie kiedyś okazja, to porównamy tego malucha ze starszym bratem.

Polecam jasne DSy ze źrenicą wyjściową ok. 2mm. Takiego Oriona można męczyć nawet i przy źw 1mm.  No i oczywiście wszelkie rozległe słabizny, których duży Newton już nie obejmie. Co do montażu to do takich przeglądowych obserwacji dużo lepiej sprawdzi się AZ4.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, szczerze mówiąc już się rozglądam za funduszami na AZ4 ale tylko na aluminium, nie chcę zwiększać znacząco wagi zestawu. Druga sprawa to taka, że chętnie bym zamienił 100 na 120 mm gdybym miał trochę wolnej gotówki :) Całkiem fajna zabawa z takim małym achromatem, robi wrażenie pole widzenia, wczoraj na przykład nie zdejmowałem nawet zaślepek z szukacza kątowego 8x50 bo nie było sensu jego używania przy 4 stopniowym polu samego teleskopu. Ogrom obiektów przede mną do obserwacji, na całe lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie Red Dota jak jeszcze nie masz. Można tym błyskawicznie wycelować w dowolny obiekt, szukacz optyczny jest tu rzeczywiście zbędny.

Ja swego czasu myślałem nad przesiadką ze 120 na 150, też f/5. Ostatecznie wziąłem po taniości od Piotrka jego Dobsa 8. Od dłuższego czasu brakowało mi jednak apertury :) 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że mamy podobny gust. Ja zawsze jak jest widoczna zaczynam obserwacje od Strzały i M71. Lubię też M56. Mam ciut mniejszy refraktor bo 90/500 na montażu AZ Nano. Jedną ręką wynoszę go na balkon, w drugiej trzymam dodatkowe okulary. Wracam się po krzesełko i już mogę obserwować. Przy notorycznym braku czasu/sił taki sprzęt to jak zbawienie.
Ja obserwuję z obrzeży Lublina (balkon + ogród). I co do M110 i M76, kiedyś miałem problemy żeby je dostrzec z miasta, ale jak już je złapałem pierwszy raz to zawsze je widzę (M76 bez filtrów).
A jeśli chodzi o M57 to nie wiem czy ulegam złudzeniu ale już w powiększeniu 33x widzę, że to lekko eliptyczny pierścień a nie pełne kółeczko oczywiście nie na wprost, a w 55x to i na wprost.
Ze względu na wyciąg 1,25'' maksymalne pole jakie mogę wycisnąć to ciut ponad 3*, dlatego ja korzystam z szukacza kątowego 6x30 z polem ok 6*, w którym w lepsze noce widzę spokojnie M27, M51 i kilka innych "emek".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrobonq napisał:

Kup sobie Red Dota jak jeszcze nie masz. Można tym błyskawicznie wycelować w dowolny obiekt, szukacz optyczny jest tu rzeczywiście zbędny.

Ja swego czasu myślałem nad przesiadką ze 120 na 150, też f/5. Ostatecznie wziąłem po taniości od Piotrka jego Dobsa 8. Od dłuższego czasu brakowało mi jednak apertury :) 

Red Dota mam ale chyba poczekam aż mi Karol wyśle wydrukowane mocowanie pod laser :) mniej garbienia :)

3 godziny temu, astrobonq napisał:

Polecam jasne DSy ze źrenicą wyjściową ok. 2mm. Takiego Oriona można męczyć nawet i przy źw 1mm.

Myślę, że 2 mm to maks do czego będę schodził. To i tak już 50x a 52x to Power jaki mam z GSO 10" :) więc wiadomo jaki będzie wynik. Od małego do dużego ;)

 

20191027_165029_compress25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciek_Cz napisał:

O widzę, że mamy podobny gust. Ja zawsze jak jest widoczna zaczynam obserwacje od Strzały i M71. Lubię też M56. Mam ciut mniejszy refraktor bo 90/500 na montażu AZ Nano.

M71 bardzo lubię za jej otoczenie wśród gwiazd DM, dodatkowo ma specyficzny wygląd. Na zdjęciach wygląda jak normalna kulista ale w wizualu jest nieregularna i mi przypomina rybkę akwariową "Skalar" :) Szczególnie widać to w lustrach 10-12", w 20" Taurusie już nabiera bardziej klasycznego wyglądu o ile pamiętam. Również stała się moją ulubioną bo jak zaczynałem to miałem trudności w dojrzeniu jej w starej Lidletce :) To było moje takie pierwsze ekstremum i od tamtej pory poświęcam jej sporo czasu.

1 godzinę temu, Maciek_Cz napisał:

Ja obserwuję z obrzeży Lublina (balkon + ogród). I co do M110 i M76, kiedyś miałem problemy żeby je dostrzec z miasta, ale jak już je złapałem pierwszy raz to zawsze je widzę (M76 bez filtrów).

M110 nie jest trudna ale rzuciło mi się w oczy to, że wyskoczyła tak słabo a ledwie 2 dni temu była doskonale widoczna. Gratulacje co do M76, widocznie te kilka mm apertury i gorsze niebo nie wpływają aż tak na jej widoczność. Fakt, że u mnie z 5 mm źrenicą wyjściową mam już trochę rozświetlone tło raczej nie pomagał w jej obserwacji, zdecydowanie filtr zrobił mega robotę.

 

1 godzinę temu, Maciek_Cz napisał:

Jedną ręką wynoszę go na balkon, w drugiej trzymam dodatkowe okulary. Wracam się po krzesełko i już mogę obserwować. Przy notorycznym braku czasu/sił taki sprzęt to jak zbawienie

Właśnie po to go kupiłem, dopóki GSO nocuje w domu to jego wynoszenie jest warte kiedy mam pewność na kilka ładnych godzin czystego nieba a tak jak wczoraj kiedy było czysto na godzinę to fajnie jest złapać tubkę pod pachę i na dwór. Dodatkowo mam zamiar skrócić go trochę, żeby mi ostrzył z bino chociaż z korektorem 1.6x wtedy da mi power z Morfeuszami 17.5 mm około zdolności rozdzielczej tej tubki, czyli 46x ze źrenicą 2.2 mm. na wieczorny "chill" z Księżycem na balkonie i jasne eMki jak znalazł.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagen napisał:

AZ3 po małym uspawnieniu, niedużym nakładem  jest całkiem dobrym montażem. Używam to ustrojstwo i nie narzekam, a wieszam na tym Bressera 102/460 i TS 15x70 jednocześnie. Co do relacji, to super! Pozdrawiam!!!

Dzięki, relacje będą się pojawiać, może się kiedyś komuś przydadzą jak będzie chciał kupić coś małego do obserwacji. Zastanawiałem się czy nie dołożyć do przedniej obejmy od spodu jakiegoś pręta i nie zawiesić tam przeciwwagi ale to jeszcze pomyślę, jak wyskrobię trochę kasy to pewnie pójdę prosto w AZ4, tam powinienem móc wypoziomować już bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy źrenicy 4,6mm niebo jest dla mnie nieakceptowalne. Stosuję źrenice 3,6mm, 2,7mm i 1,6mm. To i ja wstawię fotę, teleskop w oczekiwaniu na M8, M16 i M17, już po skróceniu tubusu i wymianie wyciągu.
Wbrew pozorom montaż AZ Nano dla małych i średnich powiększeń spisuje się idealnie, na dużych powiększeniach nie testowałem bo nie mam okularu a i ten refraktor nie jest do tego stworzony.

 

TELEP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Maciek_Cz napisał:

To i ja wstawię fotę, teleskop w oczekiwaniu na M8, M16 i M17, już po skróceniu tubusu i wymianie wyciągu.
Wbrew pozorom montaż AZ Nano dla małych i średnich powiększeń spisuje się idealnie, na dużych powiększeniach nie testowałem bo nie mam okularu a i ten refraktor nie jest do tego stworzony.

Fajna fura. Ten AZ nano w porównaniu do AZ3 to Ferrari :) wygląda jak AZ5 i ma tą zaletę, że możesz sobie wyważyć na dovetailu a u mnie nie mogę bo obejmy są przykręcane do głowicy + zenit masz bez problemu dostępny dzięki wysuniętemu ramieniu. Z jakimś makiem 90 czy 102 grałby AZ3 pewnie normalnie ale ja mam zamiar wieszać na wyciągu 1.5 kg osprzętu więc porządne wyważenie to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, lolak89 napisał:

 jak wyskrobię trochę kasy to pewnie pójdę prosto w AZ4, tam powinienem móc wypoziomować już bez problemu.

Taki teleskop na AZ4 chodzi jak po maśle. U mnie problem z wyważeniem pojawia się dopiero jak założę Luminosa 23mm (okular waży 700g). Zestaw 120/600+nasadka kątowa 2"+Luminos+Red Dot (który nic nie waży) wychodzi jakieś 5,5kg. Przy tej konfiguracji nawet jak dokręcę blokadę na maksa teleskop ma tendencje do opadania, szczególnie przy obserwacjach w okolicy zenitu. 100/500 jest o jakieś 1kg lżejszy, więc nie powinieneś mieć takich problemów. W moim przypadku nawet 100g robi różnice - z Omegonem Panorama 21mm montaż trzyma już dobrze :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, astrobonq napisał:

Taki teleskop na AZ4 chodzi jak po maśle. U mnie problem z wyważeniem pojawia się dopiero jak założę Luminosa 23mm (okular waży 700g). Zestaw 120/600+nasadka kątowa 2"+Luminos+Red Dot (który nic nie waży) wychodzi jakieś 5,5kg. Przy tej konfiguracji nawet jak dokręcę blokadę na maksa teleskop ma tendencje do opadania, szczególnie przy obserwacjach w okolicy zenitu. 100/500 jest o jakieś 1kg lżejszy, więc nie powinieneś mieć takich problemów. W moim przypadku nawet 100g robi różnice - z Omegonem Panorama 21mm montaż trzyma już dobrze :)

Dokładnie az4 jest stworzony pod bressera 102/460, mam i sobie chwalę. Nawet ciężkie okulary mu nie straszne?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lolak89 napisał:

Fajna fura. Ten AZ nano w porównaniu do AZ3 to Ferrari :) wygląda jak AZ5 i ma tą zaletę, że możesz sobie wyważyć na dovetailu a u mnie nie mogę bo obejmy są przykręcane do głowicy + zenit masz bez problemu dostępny dzięki wysuniętemu ramieniu. Z jakimś makiem 90 czy 102 grałby AZ3 pewnie normalnie ale ja mam zamiar wieszać na wyciągu 1.5 kg osprzętu więc porządne wyważenie to podstawa.

Jak wybierałem sprzęt, a miał być "grab and go" to zainspirował mnie ten wątek z CN: https://www.cloudynights.com/topic/562334-es-twighlight-nano-mount/?p=8349072
Muszę jeszcze sobie dorobić dłuższą wajchę do prowadzenia teleskopu i będzie to już optymalny setup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Maciek_Cz napisał:

 i będzie to już optymalny setup.

Nie ma czegoś takiego jak "optymalny zestaw". Dwucaloza Złośliwa wciąż krąży w poszukiwaniu kolejnych ofiar.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, astrobonq napisał:

Nie ma czegoś takiego jak "optymalny zestaw". Dwucaloza Złośliwa wciąż krąży w poszukiwaniu kolejnych ofiar.

Optymalny na obecne warunki czasowe i finansowe? Jakbym miał czekać na wychłodzenie sprzętu to bym się nie doczekał i nigdy bym nic nie mógł obserwować bo zawsze na samym chłodzeniu by się skończyło.
Zamiast mówić, że idę na obserwacje mówiłbym, że idę chłodzić...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciek_Cz napisał:

Jakbym miał czekać na wychłodzenie sprzętu to bym się nie doczekał i nigdy bym nic nie mógł obserwować bo zawsze na samym chłodzeniu by się skończyło.
Zamiast mówić, że idę na obserwacje mówiłbym, że idę chłodzić...?

Eee tam, z Newtonem też możesz wyjść i obserwować, światła mniej nie będzie tylko Power trzeba dostosować i zaczynać od niskiego. Nie raz tak oglądałem GSO 10", ot z doskoku aczkolwiek tu bardziej chodzi o logistyke. Mały jest gotowy z miejsca, do dużego trzeba się przygotować ale gdybym miał wyjeżdżać za miasto na obserwacje to wolałbym mieć ze sobą 10" niż 4", taka prawda bo za miasto i tak nie jedziesz na dziurę 30 minut tylko na pół nocy :) A z drugiej strony niech każdy ogląda jak mu się podoba ;)

mam dziś urodziny, jestem po kilku szklaneczkach "łiski" więc prosze o wyrozumiałość ;):kieliszek:

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 102/500 na AZ4 + krzesełko. Sprzęt bajka na szybkie wypady no i szerokie pola, także z filtrami UHC i OIII.

Żałuję, że sprzedałem (jak wiele innych rzeczy) i zapewne kiedyś wrócę do takiego mobilnego teleskopu.

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem wczoraj z 30 minutowej dziury w chmurach. Czekałem na nią bo chciałem sprawdzić jak spisze się na Księżycu, czy może będę zmuszony dokupić w przyszłości SW 100 F10 lub chociażby 90mm F10. Warunki były fatalne, globule powietrza powodowały, że szczegóły były raz większe, raz mniejsze, działały jak soczewka powiększająca 
Księżyc bliski I fazy, około 43%, spory wiatr trząsł zestawem.

Obserwacje Księżyca i planet dla mnie osobiście nie istnieją już bez nasadki bino, tak było i w tym przypadku. Nie mogłem wyostrzyć obrazu na żadne sposoby z GSO ED 2" ani WO 1.6x. Za to miałem pod ręką barlowa 1,25" Vernonscope 2.4x Dakin, który jako jedyny wyostrzył mi z nasadką bino. Włożyłem bino i parkę 25 mm Plossli E-lux... ustawiłem ostrość i jestem w szoku. Spodziewałem się niebieskiego Księżyca a okazało się, że w takim połączeniu fiolet jest ale na brzegu tarczy od strony oświetlonej, na terminatorze nie było znać.
Następnie włożyłem parkę Morfeuszy 17.5 mm co dało mi około 130x, również piękny obraz, oczywiście cienie kraterów nie były smoliście czarne do granic możliwości, były trochę rozjaśnione ale kratery i inne twory nie wykazywały żadnego znamiona "mydła". Pojawiła się natomiast lekka trudność z trafieniem idealnie w punkt ostrości, standardowy focuser bez mikroruchów nie jest szczytem techniki.

Tu wizualizacja widoku jaki miałem z Morfeuszami, stąd wnioskuję mniej więcej jakie było powiększenie. 76 stopniowe pole Morfeuszy mieściło całą tarczę z lekkim zapasem.
 

100500.thumb.JPG.a8272353ee51b964b539e63fec91a6b9.JPG



Spróbowałem również przysłonić aperturę przez pokrywkę z otworem 50 mm z zestawu, obraz sporo pociemniał, fiolet z krawędzi tarczy został mocno zredukowany ale nie zniknął całkowicie.
Miałem mało czasu na porównanie widoków ale co zdążyłem kilka tworów porównać to w 50 mm były delikatnie mniej szczegółowe i trudniej je było wychwycić niż przy pełnej aperturze. Nie ma sensu przysłanianie jeśli komuś zależy na szczególe, zdecydowanie jednak będzie to miało sens żeby poprawić estetykę obrazu na Księżycu bo tło zrobiło się przyjemnie czarne... prawdopodobnie będzie to miało więcej sensu kiedy Księżyc będzie jaśniejszy, jednak jest jeszcze młody i blask nie jest tak intensywny.

Słowem podsumowania, zostałem niezmiernie zaskoczony, osobiście myślałem, że 50x i na takim obiekcie jak Księżyc wystarczy żeby się wyluzować wieczorem przed snem a tu miłe zaskoczenie. Soczewka 100 mm F5 przyjęła 1.3xD serwując całkiem estetyczny obraz, całkowicie mnie zadowalający, nie wymagam od niej super szczegółu bo od tego mam GSO 10"... to ma być tubka do wykorzystywania dziur w chmurach i chillowania na balkonie w towarzystwie Księżyca.
Tak prezentuje się zestaw.

20191103_174239.thumb.jpg.92f1a9f7b6c570e33fb4164369869f19.jpg

20191103_174233.thumb.jpg.4e84819c0b9cbc0371b553ac5817ce2b.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zapomnę ile radochy dały mi pierwsze obserwacje Księżyca jak kupiłem SW80/400, z okularem 15mm bajka, piękna kula. Później przyszedł czas na większą armatę, 120/1000, kawał większej soczewy jeszcze bardziej "rozwala" widokiem. Mity o walącej po oczach "aberrce" można sobie wtyknąć... minimalny fiolet na krawędzi tarczy w niczym nie przeszkadza, z lustrzaną kątówką i choć trochę lepszymi od kitowych okularami można się cieszyć fajnymi widokami. Co prawda ja wciąż jestem na etapie okularów GSO i jestem ciekaw jaka różnica będzie w takim np. ES, choćby tym za 300zł. Kupno jakiegoś takiego okularu chodzi już za mną od dawna.

Zamiast przysłaniać soczewkę lepiej użyć filtrów szarych, ja mam GSO ND0,9 i bardzo dobrze się sprawdza na Łysym, przyciemnia, zwiększa kontrast, czarne jest jeszcze bardziej czarne ;) Warto mieć też ND0,5 jak 0,9 za mocno przyciemni. Co do ostrzenia obrazu, pewnie nic nie zastąpi wyciągu z mikro ale dorobienie większego pokrętła sporo poprawia komfort i z racji większej średnicy łatwiej wyostrzyć obraz.

Fajne relacje, mały sprzęcik może dać sporo radości z obserwacji :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Przemek_K napisał:

Zamiast przysłaniać soczewkę lepiej użyć filtrów szarych, ja mam GSO ND0,9 i bardzo dobrze się sprawdza na Łysym, przyciemnia, zwiększa kontrast, czarne jest jeszcze bardziej czarne ;) Warto mieć też ND0,5 jak 0,9 za mocno przyciemni

Hej,

U mnie pierwsze skrzypce gra bino, coś czuję, że gdyby nie ono to byłoby gorzej, działa w tym wypadku jak polaryzacyjny. Nie będę porównywał go do EDków, niezaprzeczalnie inna klasa widoku ale szczerze mówiąc jestem w stanie bez problemu zaakceptować taki poziom aberracji na Księżycu przy naprawdę sensownej ostrości i plastyce obrazu w bino.

13 minut temu, Przemek_K napisał:

Co prawda ja wciąż jestem na etapie okularów GSO i jestem ciekaw jaka różnica będzie w takim np. ES, choćby tym za 300zł

wydaj to na bino a nie pożałujesz :) Księżyc i planety tylko w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolak89 Świetna relacja, ja też chcę więcej, w szczególności, że sam mam coraz mniej czasu na obserwacje to sobie poczytam Twoje?

No zestaw z bino prezentuje się genialnie. Rozbawił mnie ten tekst o niebieskim Księżycu.
W nasadce bino są pryzmaty i czasami dzieje się tak, że obiektyw może być niedokorygowany lub przekorygowany na sferochromatyzm a pryzmat będzie dawał efekt w drugą stronę co sumarycznie da piękny obraz (tak przynajmniej czytałem).
Podobno też obecność barlowa w bino w połączeniu z szybkim achromatem pomaga na sferochromatyzm, także może dobrze że Ci nie ostrzy bez barlowa.
A może być i tak, że masz bardzo dobry egzemplarz refraktora f/5. Ja mam w swoim Bresserze bardzo dużą przerwę powietrzną między soczewkami obiektywu. Tak na oko po gwiazdach rozogniskowanych przed i za ogniskiem wychodzi że jest "overcorrected".
Co skutkuje białym halo wokół bardzo jasnych obiektów. Muszę się tym zająć w długie zimowe wieczory. A tu ciekawy link o tym wszystkim: https://www.cloudynights.com/topic/544060-spherical-abberation-correction-and-diagonal-prism-size/
Koniec oftopa ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Maciek_Cz napisał:

Rozbawił mnie ten tekst o niebieskim Księżycu.

miałem na myśli, że Łysy będzie tonął w fiolecie :) miałem kiedyś 80/400 ale chyba miał soczewki źle ułożone bo było dużo więcej fioletu i sam obraz przy 80x był średnio ostry.

18 minut temu, Maciek_Cz napisał:

A może być i tak, że masz bardzo dobry egzemplarz refraktora f/5

Daleki jestem od takich stwierdzeń, za dużo zmiennych jak choćby moje osobiste odczucia poziomu aberracji i samej jakości widoku. Prościej mówiąc mi się ten widok bardzo spodobał bo miałem dużo mniejsze oczekiwania ale ktoś inny mógłby pokręcić głową i puknąć się w głowę :) Ciesze się, że zestaw sobie radzi bo lubię posiedzieć przy Księżycu, to odprężające.

Jak go ubędzie i pojawi się trochę pogody to nie omieszkam popatrzeć również na DS i zdać krótką relację.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, że da się 120/600 czesać Księżyc czy planety to nikt nie chciał uwierzyć :) Aberracja oczywiście jest, ale również w moim odczuciu jest ona akceptowalna. Najgorzej jest niestety na Jowiszu, ale i do tego da się przywyknąć. Nauczyłem się nie zwracać uwagi na kolorową obwódkę i skupiać się na detalach, które w dobrych warunkach potrafią zaskoczyć. Mój max w tej tubie to Vixen SLV 4mm co daje power 150x. W takiej konfiguracji widziałem np WCP, tranzyty bodajże Io i Ganimedesa, przerwę Cassiniego czy ciemny pas w atmosferze Saturna. Co do Księżyca to mam filtr polaryzacyjny zmienny Meade, ale niestety pogarsza on jakość obrazu. Jako alternatywę stosuję UHC-S Baadera. Łysy robi się zielony, za to jego jasność jest na odpowiednim poziomie a i detal się nie pogarsza. Oczywiście dużo lepszy detal wyciśniemy np z dobrze skolimowanego Dobsa, co do tego nie ma żadnych wątpliwości, ale i achromatem f/5 da się pooglądać US.

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja mam złe doświadczenie z SW 102/500. U mnie aberracja była na wysokim poziomie. Jak dla mnie cienie w okolicy terminatora były bardziej fioletowe niż czarne. Choć to nie przeszkadzało w zobaczeniu wielu szczegółów US. 

@astrobonq jak będzie okazja (w końcu :D) to bym zerknął Twoim SW na Księżyc. Albo @lolak89 SW popatrzył. Może mój egzemplarz był akurat słaby pod kątem AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrobonq napisał:

Jak pisałem, że da się 120/600 czesać Księżyc czy planety to nikt nie chciał uwierzyć :) 

 

To tak samo jak mało kto chce uwierzyć, że Makiem127 da się czesać DSy :) Da i to bardzo dobrze, o czym przekonałem się w weekend :) 

A jak wygląda bino w 120/600? Tak samo jak w 100/500 jeśli chodzi o ostrzenie?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dexter77 napisał:

To tak samo jak mało kto chce uwierzyć, że Makiem127 da się czesać DSy :) Da i to bardzo dobrze, o czym przekonałem się w weekend :) 

To bino to rozumiem, że z barlowem jeśli chodzi o 100/500 i 120/600? Czy jak działają tutaj te tuby w połączeniu z bino?

W refraktorach f/5 po prostu okulary przez bino bez barlowa nie sięgają ogniska i żeby to zmienić należy ciąć tubus teleskopu. W dodatku w tych refraktorach pomimo dwucalowego wyciągu występuje lekkie winietowanie i po skróceniu tuby rurka wyciągu jeszcze bardziej wchodzi w stożek światła. Ale raczej nie wiąże się to z obcięciem apertury w całym polu widzenia tylko na skraju. Niech się wypowiedzą Ci co mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, dexter77 napisał:

To tak samo jak mało kto chce uwierzyć, że Makiem127 da się czesać DSy :) Da i to bardzo dobrze, o czym przekonałem się w weekend :) 

A jak wygląda bino w 120/600? Tak samo jak w 100/500 jeśli chodzi o ostrzenie?

O ile nie chodzi o jakieś rozlane słabizny typu Kalifornia czy Ameryka Północna, to Mak rzeczywiście daje radę. Nie miałem zbyt wielu okazji do obserwacji tym teleskopem, ale pamiętam że gromady kuliste czy M42 wyglądały zacnie. Z kolei np M33 wyglądała dużo lepiej w moim 120/600. Do niektórych obiektów po prostu potrzeba większego pola widzenia, żeby je ładnie wyłuskać z tła.

39 minut temu, Maciek_Cz napisał:

W refraktorach f/5 po prostu okulary przez bino bez barlowa nie sięgają ogniska i żeby to zmienić należy ciąć tubus teleskopu. 

Nie testowałem jeszcze u siebie żadnego bino. Barlow powinien załatwić sprawę. Pozostaje tylko dobrać odpowiednie okulary. Może być tylko problem z uzyskaniem dużego pola widzenia - niewiele jest okularów o ogniskowych powyżej 30-40mm w standardzie 1,25", a te co są z reguły nie mają zbyt dużego pola własnego. Nawet jak już taki okular znajdziemy (np Baader Asferyk 36mm, pole własne bodajże 70 stopni) to pewnie się okaże, że mamy winietowanie przez mały przelot optyczny, który cechuje większość nasadek bino. Poza tym więcej szkła w torze optycznym to potencjalne dodatkowe straty światła, którego przy tej aperturze i tak nie mamy zbyt wiele, tak więc takie rozwiązanie pewnie najlepiej sprawdzi się jednak do US, ewentualnie do jasnych i zwartych DSów. Ale to już bardziej moje gdybanie, niech się @lolak89 wypowie jak to funkcjonuje :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)