Skocz do zawartości

Szybki wypad z SW 100/500


lolak89

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, Maciek_Cz napisał:

@lolak89 Mam jeszcze pytanie odnośnie Twojej setki. Mianowicie do jakich max powerów na gwiazdach i ds-ach możesz obserwować zanim obraz zacznie się robić mydlany?

I czy udało Ci się już nabyć refraktor 150/750?

Nie przypominam sobie, żebym na DS przekroczył kiedykolwiek te ~60x. Gwiazdy do tej granicy są jeszcze ładne, raczej wyżej nie ma dla mnie sensu (choć pewnie da się dużo więcej), cała frajda to obcowanie z szerokim polem i szybkie namierzanie obiektów w ograniczonym przedziale czasu :) Z drugiej strony większy power pomaga z niektórymi obiektami, więc pytanie jak najbardziej na miejscu.

150 nie kupiłem i na ten moment odpuszczam, GSO 10" zostaje i czeka aż znowu będę mógł z niego korzystać. Gdybym miał 150 mm to już bym raportował o widokach :) korci mnie przeskok z 100 mm na 120 F5 ale to też w swoim czasie i nie wiem czy warte grzechu.

Edytowane przez lolak89
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Dalej prowadzisz obserwacje? Krąży mi ostatnio po głowie jakiś refraktor + bino. Jako, że ostatnio często modyfikuje setup zastanawiam się, czy nie wymienić gso 8" na dobsie na coś mniejszego na szybkie wypady :) Co prawda mam już 15x70 oraz maka 127 + stal AZ + bino, także nie wiem czy to nie będzie strzał w stopę jak pozbędę sie 8" :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dexter77 napisał:

Dalej prowadzisz obserwacje? Krąży mi ostatnio po głowie jakiś refraktor + bino. Jako, że ostatnio często modyfikuje setup zastanawiam się, czy nie wymienić gso 8" na dobsie na coś mniejszego na szybkie wypady :) Co prawda mam już 15x70 oraz maka 127 + stal AZ + bino, także nie wiem czy to nie będzie strzał w stopę jak pozbędę sie 8" :)

Nie, już dawno nie mam 100 F5, można powiedzieć, że wymieniłem go trochę okrężną drogą na ED100 F9. Co do wymiany 8" na coś mniejszego to moim zdaniem strzał w stopę, masz dobrą lornetkę, ta setka nie da nic więcej ponad lornetkę oprócz wygody użytkowania z kątówką :) Z drugiej strony zapytaj @wojt0000 jak mu śmiga jego F5 z bino bez barlowa. Ewentualnie zwyczajnie dokupić coś małego F5 ale nie zamiast 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Co do wymiany 8" na coś mniejszego to moim zdaniem strzał w stopę

Tak, jak już wymieniać 8" na refraktor F5 to tylko na 150/750 bo zbiera mniej więcej tyle samo światła, mniejszy to krok w tył. Fajny sprzęcik ale doprowadzenie go do używalności z bino bez cięcia tuby trochę kosztuje - wymiana wyciągu na 3". 

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Ewentualnie zwyczajnie dokupić coś małego F5 ale nie zamiast 8"

Coś małego a fajnego do uzupełnienia maczka na szybkie wypady to np.:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

Nie, już dawno nie mam 100 F5, można powiedzieć, że wymieniłem go trochę okrężną drogą na ED100 F9. Co do wymiany 8" na coś mniejszego to moim zdaniem strzał w stopę, masz dobrą lornetkę, ta setka nie da nic więcej ponad lornetkę oprócz wygody użytkowania z kątówką :) Z drugiej strony zapytaj @wojt0000 jak mu śmiga jego F5 z bino bez barlowa. Ewentualnie zwyczajnie dokupić coś małego F5 ale nie zamiast 8".

No właśnie opowieści @wojt0000skłoniły mnie do takich myśli. Muszę na dniach sprawdzić na żywo jak to wygląda z bino w 120/600, a obok postawię DO Extreme 15x70. Pomyślałem o SW 120/60, gdyż mam już bino, montaż i akcesoria, a dobsa nie zawsze chce się targać, szczególnie zimą.

Bresser fajny, ale to już będzie typowo powiększenie lornetkowe, więc zupełnie nic mi nie wniesie jak posiadam 15x70.
Posiadanie trzech teleskopów odpada na pewno : )

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dexter77 napisał:

Posiadanie trzech teleskopów odpada na pewno : )

E tam, ja mam już trzy i nie narzekam:) Obok 120/600 z bino postaw lepiej 8" i porównaj na DSach. Wygoda obserwacji to jedno ale duże lustro na pewno pozamiata soczewkę 120 podzielona na dwa tory z małym przelotem. Ja ostatnio doposażyłem swoją 15x70 w parkę filterków UHC co znacząco podniosło jej użyteczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, soader napisał:

E tam, ja mam już trzy i nie narzekam:) Obok 120/600 z bino postaw lepiej 8" i porównaj na DSach. Wygoda obserwacji to jedno ale duże lustro na pewno pozamiata soczewkę 120 podzielona na dwa tory z małym przelotem. Ja ostatnio doposażyłem swoją 15x70 w parkę filterków UHC co znacząco podniosło jej użyteczność.

Jasne, tylko że kolejnego telepa mój portfel już tego nie wytrzyma : ) Rodzina także : )

8ki nie trzeba stawiać obok, gdyż bez wątpienia pokaże więcej i głębiej. 120/600 traktuje jako teleskop zupełnie do innego typu obserwacji, na szybko i na szeroko z powerami w okolicach x40-60 przy fajnej ŹW.
Troche się obawiam, że niedługo moje "okienko" na wypady z dobsem może się skończyć ze względu na brak takiej ilości wolnego czasu jak dotychczas, stąd pomysł na coś mniejszego, ale jeśli nie zauważę znaczącej różnicy w widokach między 15x70, a 120/600 z bino bez barlowa to odpuszczam temat.

 

ps. nie stosowałem jeszcze filtrów w 15x70, wyciąga ładnie veila i inne szerokie mgławice?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dexter77 napisał:

ps. nie stosowałem jeszcze filtrów w 15x70, wyciąga ładnie veila i inne szerokie mgławice?

Tak, teraz nawet pod moim jasnym śląskim niebem mogę się cieszyć z widoku Veila:) Bez filtra nie ma szans. Mgławice w Strzelcu też dużo lepsze, mimo że od południa mam mocną łunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, soader napisał:

Tak, teraz nawet pod moim jasnym śląskim niebem mogę się cieszyć z widoku Veila:) Bez filtra nie ma szans. Mgławice w Strzelcu też dużo lepsze, mimo że od południa mam mocną łunę.

Ok, może się skusze, używasz jakiś markowych?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, dexter77 napisał:

Ok, może się skusze, używasz jakiś markowych?

Nie, mam chińczyki z ali za 50zł sztuka. Idealnie współgrają z wysokiej jakości starlightem? założenie było takie, żeby nie przekroczyć wartości lornetki. Może i tanie ale wyciągają dobrze. Na spotkaniu ktoś powinien mieć filterki to sobie popróbuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, soader napisał:

 

Nie, mam chińczyki z ali za 50zł sztuka. Idealnie współgrają z wysokiej jakości starlightem? założenie było takie, żeby nie przekroczyć wartości lornetki. Może i tanie ale wyciągają dobrze. Na spotkaniu ktoś powinien mieć filterki to sobie popróbuj. 

Wracając do tematu,  posiadasz także krótkiego refraktora?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, soader napisał:

Nie, mam chińczyki z ali za 50zł sztuka. Idealnie współgrają z wysokiej jakości starlightem? założenie było takie, żeby nie przekroczyć wartości lornetki. Może i tanie ale wyciągają dobrze. Na spotkaniu ktoś powinien mieć filterki to sobie popróbuj.

Mam pytanie odnośnie wspomnianych filtrów - jesteś jeszcze może w posiadaniu linka do aukcji albo ich nazwy? Zastanawiam się czy nie spróbować czegoś podobnego do SkyGuida pod moje również śląskie niebo ?

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, SpandexFob napisał:

Mam pytanie odnośnie wspomnianych filtrów - jesteś jeszcze może w posiadaniu linka do aukcji albo ich nazwy? Zastanawiam się czy nie spróbować czegoś podobnego do SkyGuida pod moje również śląskie niebo

Mam z tej aukcji: https://pl.aliexpress.com/item/33011297110.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.79e031adP9GDcc&algo_pvid=c2052e16-5306-4b5a-b59f-ce86f7d2965b&algo_expid=c2052e16-5306-4b5a-b59f-ce86f7d2965b-7&btsid=0b0a119a16012839097372717e0c71&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

39 minut temu, dexter77 napisał:

Wracając do tematu,  posiadasz także krótkiego refraktora?

Tak mam SW 150/750 myślałem nawet o przeróbce pod bino, ale koszt wymiany wyciągu mnie przeraził i poluję na barlowa 1.6 WO, który pozwoli mi wyostrzyć i wydłuży ogniskową tylko do 1200mm. Ten refraktor to największy sprzęt do DS jaki zmieści mi się w aucie z całą rodzinką i bagażami i jest fajnym uzupełnieniem do maka 127. Długo biłem się z myślami czy zamiast duetu mak+refraktor nie wziąć SCT8 ale z uwagi na bardzo długi czas chłodzenia i ew. problematyczną kolimację postawiłem na taki setup i nie żałuję. 

Edytowane przez soader
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, soader napisał:

Ten refraktor to największy sprzęt do DS jaki zmieści mi się w aucie z całą rodzinką i bagażami i jest fajnym uzupełnieniem do maka 127.

I to jest argument, który i dla mnie ma znaczenie : ) W 120/600 wystarczy zmienić wyciąg na GSO i z małą kątówką 1,25 powinno ostrzyć bino bez skracania tuby, ale musiałbym wcześniej sprawdzić u Wojtka, czy moja skrócona kątówka da radę i wyostrzy. Z parką ES 14mm dałoby to x40 i ŹW 2.8, czyli bardzo przyzwoicie : ) Przesiadka na refraktor bez bino dla mnie nie ma sensu.

A masz jeszcze coś większego na dobsie? Czy operujesz tylko mniejszym gabarytowo sprzętem?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy ogniskowej 1200mm (barlow WO x1.6) i parce 32mm będę miał x37,5 i ŹW 4 zobaczymy co to pokaże. 

Na ten moment mam tylko duet mak+ref oraz malutkiego 80/400 do nauki prostego astrofoto na Eq3-2. Myślę, że w przyszłości jak dzieciaki podrosną i będę miał więcej czasu i możliwości wyjazdów to pójdę w dużego newtona pow. 12" ale czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)