Skocz do zawartości
lukost

Superthin galaxies

Rekomendowane odpowiedzi

Alvin Huey (faintfuzzies.com) popełnił kiedyś poradnik "Flat Galaxies", który mam wydrukowany i pewnie niedługo wreszcie z niego skorzystam. Co prawda - jak pisze autor - większość z ujętych w nim obiektów wymaga lustra od 16" wzwyż, ale z tymi jaśniejszymi można spróbować powalczyć. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super. Uwielbiam galaktyki. Z wymienionych przez ciebie widziałem jak dotąd NGC100 i 522. NGC 891 równie często gości w okularach mojego teleskopu co M81/82. To piękna galaktyka ale lubi ciemność. Nie wiem dlaczego, ale lubię ją oglądać w dużych źrenicach 4-5mm. Czekam na dalszą część.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Polecam IC 2233 o rozmiarach kątowych 5,17' × 0,58' zaraz obok uroczej galaktyki Niedzwiedzia łapa - ARP 6 :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
16 minut temu, mcmaker napisał:

Polecam IC 2233 o rozmiarach kątowych 5,17' × 0,58' zaraz obok uroczej galaktyki Niedzwiedzia łapa - ARP 6 :)

;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

UGC 711 to kres możliwości - nie tyle mojego teleskopu, lecz nieba. Tym razem IC 1613 wyskoczyła bez większego oporu, ale z ugiecem mordowałem się dobry kwadrans. Raptem kilka razy coś tam zerkaniem mignęło, tuż obok gwiazdki 14.2mag. Ależ to ulotne jest... 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 30.10.2019 o 23:56, lukost napisał:

Jeśli macie pomysły na kolejne "iglaste" wyzwania na jesiennym niebie, wpisujcie je proszę tym wątku. Chętnie skorzystam z podpowiedzi.  

To może jescze Hickson 37 i IC 2449 w Raku. Zima już tuż tuż ;)

Wogóle fajny projekt obserwacyjny wybrałeś. Też lubie takie igełki. To wdzięczne obiekty do obserwacji i szkicowania. Jak tylko ta cholerna mgła opadnie spróbuję Ugca 711 w 16".

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To ja podsunę może galaktykę PGC 70708 w Rybach (w parze z NGC 7518), którą udało mi się zmęczyć parę lat temu w 12" oraz UGC 12281 w Pegazie, której nie udało mi się dostrzec podczas dwóch prób.
Z tego co zapisałem, już NGC 7518 okazała się być obiektem bardzo słabym, choć pewnym i ewidentnym. Sama Igła PGC 70708 padła dopiero za trzecim podejściem i to jedynie "widać było momentami światło w okolicy jądra, idealnie tam, gdzie miało świecić." Może 14" pokaże coś więcej.

Lukost, z Twojego opisu widoczności UGC 1281 w Trójkącie, wnioskuje, że gdzieś tuż obok powinna była świecić PGC 6700. W 12" pojawiała się jako gwiazdopodobna plamka, UGC 1281 zaś nie była widoczna u mnie przez sto procent czasu zerkania. No i również mam, że igła z Trójkąta była (zdecydowanie) trudniejsza od NGC 100, mimo że ta druga ma niższą jasność wizualną - obie galaktyki widziałem minimum dwa razy, przy czym za drugim razem podczas tej samej sesji, w tych samych warunkach. Co do NGC 973 (razem z IC 1815), to mnie również bardzo się podobała.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

O widzisz, na PGC 6700 nie zwróciłem uwagi, bo nie wiedziałem, że ona tam jest. Nawet jeśli ją widziałem, to potraktowałem zapewne jako słabą gwiazdkę tła. No to mam już pretekst, żeby wrócić w tamte okolice. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 31.10.2019 o 00:36, Szarlej napisał:

Alvin Huey (faintfuzzies.com) popełnił kiedyś poradnik "Flat Galaxies", który mam wydrukowany i pewnie niedługo wreszcie z niego skorzystam. Co prawda - jak pisze autor - większość z ujętych w nim obiektów wymaga lustra od 16" wzwyż, ale z tymi jaśniejszymi można spróbować powalczyć. 

Również wydrukowałem sobie to zestawienie. Sporo ich, ale większość będzie chyba poza zasięgiem mojej czternastki. Niemniej, kilkanaście celów z nieba zimowego wygląda zachęcająco. O ile prognozy się sprawdzą, w nocy z czwartku na piątek po zachodzie Księżyca znów spróbuję cosik podziałać w temacie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A idź w czorty. Żeby tak kopać leżącego... :bash:

Ale tak, pamiętam taką noc na Mazurach w 2011 roku chyba. Moja kobieta wyciągnęła z łatwością 7.2 mag (ja nieco mniej bo ślepy jestem).

I pamiętam taką noc podczas wejścia na Pico de Aneto gdzie chmury odcięły całe okoliczne LP i nie wiedziałem czy patrzeć pod nogi czy w niebo...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Narobiłeś mi sporej ochoty na obserwacje. W tym roku przechodzę trochę przez uśpienie obserwacyjne, ale powoli już mnie kusi, marnotrawstwo warunków i dobrych nocy natomiast boli coraz bardziej. Taki wpis czy relacje potrafią nieźle zachęcić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta